| dragos38 a întrebat:

Emil Cioran a fost ateu sau religios?

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mai intai a fost religios, pe urma a devenit nihilist.

| anonimg a răspuns:

A fost ateu. Ba încă a luptat împotriva lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

A si castigat lupta? ori nu dus lupta cea buna? a alergat de unul singur si a cazut la datorie? no problem.probabil va plati.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi câștigat lupta daca s-ar fi abandonat in bratele lui Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonimg):

Nu fi copil. Nimeni nu lupta impotriva lui "Dumnezeu"!

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Ba încă a luptat împotriva lui Dumnezeu."

Doar impotriva prostiei oamenilor. Nici o persoana cat de cat unteligenta nu "se lupta" cu personaje din povesti.

| anonimg a răspuns (pentru Alphawolf):

Ba da. Oamenii lupta împotriva lui Dumnezeu atunci când nu-L acceptă.
Si oamenii stiu lucrul acesta indiferent de ceea ce spun ei.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Nu vorbesc despre povesti. Oricat de mult ai nega, oamenii lupta împotriva Lui. Si când cineva lupta împotriva cuiva, înseamnă că acel ceva există.
Paradoxul este ca omul va castiga lupta aceasta numai daca va ceda lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Pai uite ce a spus mantuitorul nostr; INDRAZNITI; EU AM BIRUIT LUMEA.si a biruit-o cu dragostea nu cu lupta cea cruda.ci cu binele si jertfirea de sine.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

In Geneza 32:28 Iacov este lăudat ca a luptat cu Dumnezeu si cu oamenii si a fost biruitor. Este o lupta spirituala, de stăruință înaintea lui Dumnezeu, de încredere. Aceasta nu este încumetare, caci altfel Iacov ar fi murit pe loc; ci este o lupta care se poate duce numai atunci când omul ajunge să cunoască catusi de Putin pe Dumnezeu, sa se increada câtuși de putin in El.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Ai dreptate.nici nu m-am gandit la o altfel de lupta.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonimg):

Hai ca-ti explic babeste cat de copil esti in gandire! Tu poti fi impotriva lui Mos Craciun, dar a lui Zeus? Nu poti, pentru ca acele personaje nu exista in convingerea ta. De ce nu le accepti existenta, de ce lupti impotriva acelor personaje? Sa inteleg ca tu stii ca ele exista si ca lupti impotriva lor(neacceptandu-le existenta)? Suna foarte prostesc, asa-i?!
Asa e si cu "Dumnezeu", el nu exista, in schimb, exista religia crestina, exista Biserica si exista persoane pline de prejudecati, impotriva lor lupta oamenii, impotriva a ceea ce exista in convingerea lor, nu a ceea ce nu exista. Capisi?

| anonimg a răspuns (pentru Alphawolf):

Stii cine se ascunde in spatele lui mos craciun, zeus si alte personaje de felul acesta? Exista un vrajmas care iti vrea raul; exista o lupta intre Dumnezeu si Satana. Lupta aceasta se duce pe pamant pentru a ma castiga pe mine si pe tine. Ea se da pe taramul inimilor noastre. Chiar daca Dumnezeu ne-a creat, chiar daca El este Tatal nostru, El ne lasa posibilitatea de a alege. Dar de ce staruie El si face apel pentru a trece de partea Sa? Din pricina ca El stie ca numai langa El suntem in siguranta de amagirile vrajmasului.
Nu Dumnezeu are nevoie de noi, ci noi avem nevoie de El. Dar El ne iubeste si de aceea face totul pentru noi. Eu pot sa aleg; dar problema este ca nu pot sa nu aleg sa fiu de partea nimanui. Caci atunci cand Il resping pe Dumnezeu, atunci cel rau va pune stapanire pe mine. Deci nu exista posibilitatea de a ma afla intr-o pozitie neutra. Dumnezeu nu vine in viata mea cu forta; dar respingandu-L, vrajmasul va veni in viata mea cu forta; si eu nu ma pot lupta cu Satana si ingerii lui de unul singur. Numai Dumnezeu poate sa vina in ajutorul meu.
Este adevarat ca tendinta noastra este in mod natural aceea de a-L respinge pe Dumnezeu. Si stim ca Dumnezeu exista chiar prin simplul fapt ca suntem in vrajmasie cu El. Dar El nu doreste ca sa cunoastem doar existenta Lui; ci El ne atrage catre Sine pentru a putea fi in siguranta de cel rau. Credem sau nu, El ne iubeste chiar daca noi Ii suntem vrajmasi.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonimg):

Despre ce realitate imi vorbesti? De unde stii tu toate alea? Te rog, trezeste-te, prea visezi(ireal).

Spune-mi, exista sau nu Zeus, Afrodita, Harap Alb? Daca esti convins ca acele personaje nu exista, inseamna ca lupti impotriva lor!? Nu le accepti existenta pentru ca exista un personaj care iti vrea raul... Afrodita te iubeste, te ocroteste, iti vrea binele, dar tu, cu toate ca stii ca ea exista, esti vrajmasul ei... si lupti impotriva ei. "Dumnezeu" iti vrea raul, ti-a luat mintile.

Afirmatii si eu pot face, nu e greu deloc! Spune-mi lucruri realiste si voi fi atent, iti voi da dreptate, dar daca imi spui povesti imaginare, irationalitati, te voi trata ca atare...

| dragos38 explică (pentru anonimg):

Anonimg de unde stii tu ca exista o lupta intre d-zeu si satana? ca, asa zice biblia?

| anonimg a răspuns (pentru dragos38):

Dumnezeu Se descoperă omului prin mai multe căi; si una din ele este Biblia. Cum putem să fim siguri de lucrul acesta? Simplu: Dumnezeu nu cere să cunoaștem teologie, ci să fim sinceri. Lucrul acesta poate să îl facă oricine. De aceea am zis în altă parte că Biblia poate fi înțeleasă chiar și de un copil, atât cât poate pricepe el. Dumnezeu nu Se poate descoperi celor mândri, ingamfati sau care caută"nod în papură" (adică greșeli). Când omul va primi(accepta) simplele învățături ale acesteia și nu le va arunca la spatele lui, atunci el va primi altele noi. De aceea Biblia este o carte inepuizabilă; căci o viață de om să fie studiată, si în ea se vor găsi noi și noi comori de descoperit.
Cum am spus si in altă parte: este trezit a se arunca matematica la gunoi din pricina că nu putem sa înțelegem subiectele ei cele mai dificile. Să începem cu cele mai ușoare și le vom înțelege și pe cele mai dificile. Dumnezeu aceasta dorește de la noi.

| dragos38 explică (pentru anonimg):

La fel de usor as putea zice D-zeu se descopera omului prin mai multe cai si una dintre ele fiind biblia.Ai uitat insa de celelalte carti sacre cum ar fi; Mahabharata scrisa de Krishna(considerat un un sol divin care este venerat in mai multe traditii hinduse iar vishu era considerat zeul suprem(dumnezeu)conform, Bhagavatei Purana, krishna a fost conceput identic lui Isus, fara contact sexual. Coranul(o alta cale a lui Dumnezeu) Musulmanii considera Coranul insusi cuvantul lui Dumnezeu, si a fost revelat profetului Muhammad de care ingerul Gabriel.Conform dogmei musulmane Coranul nu a fost creat ci a existat din vecii vecilor, iar originalul sau ceresc se pastreaza sub tronul lui Allah laughing)) deci pot sa zic ca musulmanii se sterge cu biblia la fund, pentru ca nu da doi bani pe ea laughing)) la fel si in India ei nu dau 2 bani nici pe biblie nici pe coran il au pe Isus al lor (krishna) hm, incurcate si neintelese sunt caile domnului laughing)

| anonimg a răspuns (pentru dragos38):

Am înțeles. Totuși niciunul din întemeietorii religiilor amintite de tine nu au spus vreodată că ei sunt dumnezeu, ca ei au puterea sa de-a viață veșnică. Ei doar spun in cel mai bun caz ca ar descoperi calea către viața veșnică; caci de fapt din pricina aceasta au ieșit atât de multe religii. Omul este si ființă spirituală si nu doar fizică și mintală. Biblia spune ca Dumnezeu a pus in noi "gândul veșniciei". Aceasta este o nevoie a noastră, la fel cum avem nevoie de hrană pentru trup. Ba încă împlinirea nevoilor spirituale depășesc cu mult orice alte nevoi fizice.
Isus Hristos a spus: "Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine." Pentru păcatele noastre mi-e teamă că nu a murit nici Mohamed si nici un alt întemeietor de religie, decât Isus Hristos. Ceilalți au fost oameni ca mine si ca tine, care căutau si ei sa urmeze acel gand al veșniciei. Si cine poate spune daca la sfârșitul vieții lor nu și-au predat viata lui Isus, si au făcut din El Mântuitorul lor.
Sunt convins că si printre musulmani, budiști si altii, au exista oameni sinceri care au căutat sa trăiască plăcut înaintea lui Dumnezeu atât cât au cunoscut despre El.
Si spre surprinderea îngerilor care privesc cu uimire asupra neamului omenesc, vor fi multi creștini care nu vor ajunge in ceruri, chiar dacă acestia au făcut si minuni in numele lui Dumnezeu.
Viața aceasta este doar un timp de probă în care ne alegem destinul nostru veșnic. Hristos a murit pentru noi ca să fim mântuiți; să nu fim nepăsători. Ne apropiem de finalul acestui pământ. Dumnezeu va face un altul nou, în care păcatul nu va mai exista. El a promis lucrul acesta și îl va face. Mulți oameni au încetat astăzi din viață; stau si mă întreb: oare cati dintre acestia au murit împăcați cu Dumnezeu, ca atunci când El va veni pe norii cerului să fie înviați pentru viată veșnică și nu pentru judecată? Să căutăm să ne împăcăm degrabă cu Dumnezeu, căci aceasta dorește El. El pentru aceasta a murit si a înviat -ca să fim împăcați cu Dumnezeu.

| dragos38 explică (pentru anonimg):

Pot sa te intreb ceva, esti popa sau pocait?

| dragos38 explică (pentru anonimg):

I-mi place ca visezi ''Dumnezeu va face altul nou, in care pacatul nu va mai exista'' dar, oare ma intreb in cate zile il va face pe cel nou, tot in 6 zile si a 7 se va odihni? sau in 3 zile si a 4 se va odihnii, batii campii si tu stii asta, sau esti inconstient si nai pic de cunostinte din astronomie laughing)))))))))))))) mi-e mila de tine

| dany1988122 a răspuns (pentru anonimg):

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.A FOST.ateu sau religios.

| misterelvisz a răspuns:

Daca ii cunosti numele inseamna ca a fost cineva! Totul se rezuma la asta!