| EmaS a întrebat:

Este posibila o relatie de prietenie intre un ateu si un religios?

Răspuns Câştigător
| WholeWorldTeam a răspuns:

Eu zic ca da.Atata timp cat nici unul din cei doi nu il deranjaza pe celalalt cu propriile convingeri, nu vad de ce nu ar fi posibila.Tu ca si crestin, daca vrei poti s ate rogi pentru el.Dar ca sa fiu on topic.Da se poate.Parerea mea.

44 răspunsuri:
| Cocîrlăndosu a răspuns:

Eu zic că da, dacă ambii au caracter.

| AvalohAlyn a răspuns:

Bineinteles.Hristos ne-a spus sa ne iubim, unii pe altii, de ce sa nu o facem? DRAGOSTEA este principaul ELEMENT al CREDINTEI!

| n0matterman a răspuns:

Asta a sunat ca vechea intrebare : " poate un om alb sa fie prieten cu unul negru?"

| Calininio a răspuns:

Daca unul dintre ei e foarte prost, nu e posibila. In rest, de ce nu?

| gmxromania78 a răspuns:

De ce nu... da ar putea fi o relatie de prietenie intre ei!

| 7Dany a răspuns:

Este posibila si tine pana cand vine vorba de credinta unuia sau altuia. Atunci incepe sa slabeasca prietenia. Si ce urmeaza nu cred ca trebuie sa spun.

| IulianDornianu61 a răspuns:

Salut!
Mama ta e asa de grasa, ca oamenii se antreneaza alergand in jurul eihappy.Dar serios

, e asa de mare incat are propriul cod postal rolling on the floor.

| ArinaRya a răspuns:

Nu, nu exista posbilitatea aceasta intre un RELIGIOS si un ateu. Religiosul este acela care este indoctrinat si care tine la manifestarile bisericesti, traditie. Isus nu a fost religios, El doar a iubit omul. Thats it iubeste-ti aproapele. Si ghidandu-ne dupa asta un CRESTIN intotdeauna poate fi prieten cu cineva indiferent ca apartine altei religii, altei biserici ori niciunei credinte. Suntem prieteni chiar si cu animalele iar ele nu apartin niciunui cult. In schimb, avantajul ar fi ca tu ai putea sa-l salvez pe cel ateu, te poti ruga ca Duhul Sfant sa il patrunda, poti sa-i faci foarte mult bine; mai ales atata timp cat ateul nu iti poate zdruncina credinta sau principiile totul este in regula, pentru ca "Tovarasiile rele strica obiceiurile bune" iar "prietenia cu lumea este vrajmasie inaintea lui Dumnezeu"

| EmaS explică (pentru ArinaRya):

Trebuie sa iubim neconditionat pe fiecare om indiferent de culoare, religie, sex.

| ArinaRya a răspuns (pentru EmaS):

Intocmai, insa exista oameni care accepta si care nu. M-am ghidat dupa intrebarea ta, unde ai folosit termenul RELIGIOS (indoctrinat). Acesti oameni tin la ceea ce se face, ceea ce tine de biserica, dar nu de Lege. Religiosul foloseste judecata, il eticheteaza pe satanist, insa crestinul, cel care e un Copil al Sau, peste care e proclamat sangele Lui, va sti ca tot ce vrea Isus este sa-ti iubesti aproapele, si-l va accepta pe ateu.

| EmaS explică (pentru IulianDornianu61):

Ai confundat-o cu maica-ta.SERIOS!

| Noah4823 a răspuns:

Da, un om, care vorbeste poate fi prieten cu un caine necuvantator, asadar si un ateu poate fi prieten cu un crestin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca, da. atata timp cat isi respecta fiecare punctul de vedere iar in rlatia lor nu este deschis acest subiect, nu se ingradesc reciproc.incredere, respect si iubire-totul este posibil.

| Chαяtreux a răspuns:

Sigur ca da.