| EmaS a întrebat:

Este posibila o relatie de prietenie intre un ateu si un religios?

Răspuns Câştigător
| WholeWorldTeam a răspuns:

Eu zic ca da.Atata timp cat nici unul din cei doi nu il deranjaza pe celalalt cu propriile convingeri, nu vad de ce nu ar fi posibila.Tu ca si crestin, daca vrei poti s ate rogi pentru el.Dar ca sa fiu on topic.Da se poate.Parerea mea.

44 răspunsuri:
| ArinaRya a răspuns:

Nu, nu exista posbilitatea aceasta intre un RELIGIOS si un ateu. Religiosul este acela care este indoctrinat si care tine la manifestarile bisericesti, traditie. Isus nu a fost religios, El doar a iubit omul. Thats it iubeste-ti aproapele. Si ghidandu-ne dupa asta un CRESTIN intotdeauna poate fi prieten cu cineva indiferent ca apartine altei religii, altei biserici ori niciunei credinte. Suntem prieteni chiar si cu animalele iar ele nu apartin niciunui cult. In schimb, avantajul ar fi ca tu ai putea sa-l salvez pe cel ateu, te poti ruga ca Duhul Sfant sa il patrunda, poti sa-i faci foarte mult bine; mai ales atata timp cat ateul nu iti poate zdruncina credinta sau principiile totul este in regula, pentru ca "Tovarasiile rele strica obiceiurile bune" iar "prietenia cu lumea este vrajmasie inaintea lui Dumnezeu"

| EmaS explică (pentru ArinaRya):

Trebuie sa iubim neconditionat pe fiecare om indiferent de culoare, religie, sex.

| ArinaRya a răspuns (pentru EmaS):

Intocmai, insa exista oameni care accepta si care nu. M-am ghidat dupa intrebarea ta, unde ai folosit termenul RELIGIOS (indoctrinat). Acesti oameni tin la ceea ce se face, ceea ce tine de biserica, dar nu de Lege. Religiosul foloseste judecata, il eticheteaza pe satanist, insa crestinul, cel care e un Copil al Sau, peste care e proclamat sangele Lui, va sti ca tot ce vrea Isus este sa-ti iubesti aproapele, si-l va accepta pe ateu.

Răspuns utilizator avertizat
| Noah4823 a răspuns:

Da, un om, care vorbeste poate fi prieten cu un caine necuvantator, asadar si un ateu poate fi prieten cu un crestin

| VladStef a răspuns:

Religiosul se teme de prietenia cu ateul intrucat risca sa fie batut de Dumnezeu!
mereu religiosul va tinde sa -l cizeleze pe ateu intrucat religia pare a fi la baza vietii, deci nu e ca si cum ai vorbi ndespre o prefeinta muzicala

| femeiacocheta a răspuns:

Este posibil orice iti doresti si iti face placere! Nu ai nevoie de validare si nici de acceptul cuiva.

Nu exista reguli sau limite, decat cele pe care ti le autoimpui. In rest, cine poate stii ce este mai bine pentru tine?