Întrebare recomandată | Morphines a întrebat:

Este sau nu Biblia o sursă incontestabilă de credibilitate? Biblia, sub diferitele ei prezentări este un fenomen mondial, dar nu este oare posibil ca această carte să fie o lucrare ficțională? În fapt, Biblia este scrisă de oameni, „sub influența lui Dumnezeu". Poate că un număr de oameni cu aceleași idei și concepții, care aveau un talent în scriitură s-au pus laolaltă și au conceput o poveste nemaiîntâlnită, din diferite fapte pe care le-au auzit, creând această Biblie, preluată mai apoi de alte culturi și „personalizată". Mai exact, de ce oamenii își croiesc viața conform a ceea ce scrie în Biblie, dacă nu există dovezi concrete că totul este real?

51 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns (pentru CristiB93):

Inseamna ca te faci singur mai prost ca un caine. straight face Eu sincer, n-as vrea sa am mintea acelui om, ar insemna sa nu stiu sa folosesc furculita.

| Dandanache a răspuns (pentru CristiB93):

De ce sa emiti aprecieri atat de transante? Textele pe care le discutam au fost scrise de evrei pentru evrei, in urma cu mai bine de 2000 de ani, de-a lungul mai multor secole. Exegetul modern nu va putea niciodata sa recupereze in intregime nivelul de intelegere al auditoriului biblic de acum 2 milenii. Sunt lucruri pe care Biblia ni le ofera astazi cu claritate, iar altele care raman criptice. Sa cauti insa sensuri ascunse cu orice pret nu mai tine de credinta si adevar, ci de fervoarea religioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 0rlando):

Nu neaparat nu esti crezut.Depinde carui fel de preot ii spui(ortodox,catolic, pocait...) si carui preot ii spui(sunt preoti si preoti, adica preotii pot diferi).Si sa-ti mai spun ceva: daca Dumnezeu lucreaza intr-un mod deosebit cu tine, El poate doreste ca aceasta sa fie in mod tainic, asa ca nu te grabi sa spui asta altora.
Si inca ceva:M-ar interesa sa stiu daca esti ortodox sau apartii altei religii.Te rog, raspunde-mi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 0rlando):

Pentru Orlando:
Nu neaparat nu esti crezut.Depinde carui fel de preot ii spui(ortodox,catolic, pocait...) si carui preot ii spui(sunt preoti si preoti, adica preotii pot diferi).Si sa-ti mai spun ceva: daca Dumnezeu lucreaza intr-un mod deosebit cu tine, El poate doreste ca aceasta sa fie in mod tainic, asa ca nu te grabi sa spui asta altora.
Si inca ceva:M-ar interesa sa stiu daca esti ortodox sau apartii altei religii.Te rog, raspunde-mi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Laurentiu_Barbu_1985):

Biserica nu are nici un interes.Se numeste iubire si indeplinire a misiunii pentru care a fost chemat de Dumnezeu(preotul).(Nu puneti in aceeasi oala unele interese, nereguli care exista cu ceea ce reprezinta Biserica)Si nu e vorba de niciun "creier spalat". Aceasta este o metoda a ta ca si ateu de a ataca Biserica(termenul "creier spalat").

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiB93):

Adevarul e urmatorul:Unele parti sunt directe,denumesc direct realitatea,in timp ce altele au un inteles figurat,au un inteles mai adanc si nu cel care ti s-ar parea la prima vedere.Un om indumnezeit nu ar avea probleme cu intelegerea Bibliei, iar eu sunt unul dintre acei oameni foarte pacatosi, ticalosi, care mai au de mers, de invatat si care nu inteleg in totalitate Biblia.

| 0rlando a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am fost crescut într-un medio ortodox, cu rude preoți, călugări, măicuțe pe la diverse mânăstiri și când am învățat să citesc, am fost obligat ca prima carte citită să fie biblia.
Desigur am citit-o și atunci au început îndoielile. Erau tot felul de nonsensuri și contradicții, ce nu-mi dădeau pace. Apoi am citit coranul și alte scrieri din alte religii.
Toate sunt aproximativ la fel, diferă doar perioadele de timp și faptul că unele sunt mai mult sau puțin violente.
După toate astea, pot spune sigur că sunt ateu.

| CristiB93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu zici ca adevarule este la mijloc.

| CristiB93 a răspuns (pentru ErrorFound):

I think you have a big error in your brain.

| ErrorFound a răspuns (pentru CristiB93):

I think you have more than me. Maybe worms...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e asa ca=ti place sf-ul si poti sa-ti inchipui ce vrei? in privinta oricarui subiect si sa crezi ce ce spui tu e litera de lege? eu asa sant convins dar din fericire biblia ESTE adevarata si se IMPLINESTE litera cu litera ezact acuma cand stam de vorba infiderent ca iti place ori nu.

| Morphines explică (pentru anonim_4396):

Cu mine vorbești?!

| MalcolmX a răspuns:

Sal all, Biblia a fost modificata pentru ca a fost scrisa dupa 200-300 de ani de la moartea lui Isus, apoi multe fraze si-au pierdut sensul dupa ce au fost traduse de foarte multe ori, din aramaica in latina, greaca, engleza.

Eu sunt musulman si pot sa spun despre Coran ca a fost scris si memorat instantaneu de scribi imediat dupa Revelatie care a fost facuta de Ingerul gabriel si direct Dumnezeu adica Allah.(Allah egal Dumnezeu fara fiu, mama sau rude, Dumnezeu este perfect, nua re forma umana)

| MalcolmX a răspuns (pentru 0rlando):

Sal Orlando. esti sigur ca ai citit Coranul? Sau Hadisurile(relatari ale Profetului?) Coranul a fost scris si memorat imediat ce a fost revelat, si traducerea sensurilor nu este considerata carte sfanta, rugaciunea se face tot in araba, daca adunam mai multe Coranuri la fiecare pagina va exista acelasi text pe cand la Biblie nu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Adeca cum cuu tine vorghesc? cine esti tu ma morpheus? si de ce sa vorbesc cu tine? eu sant teligent maaaiiiii.

| Morphines explică (pentru anonim_4396):

Morphines! Ai scris la mișto, sau asta e inteligența ta? „adeca", „vorghesc", „sant", „teligent"...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Biblia, adică cele 66 de cărţi ce o compun, au fost scrise pe o perioadă de 1600 de ani. Numai din acest punct de vedere e imposibilă ipoteza ca toţi să se adune şi să se înţeleagă ce vor scrie.
De ce mulţi oameni îşi trăiesc viaţa în armonie cu îndemnurile Bibliei? Răspunsul cred că e: deoarece sau convins că acest lucru îi face fericiţi.

| milan9 a răspuns:

"Cărţile" Bibliei au fost scrise chiar de apostoli, iar pe lângă aceştia, au mai transpus în scris şi unii ucenici direcţi ai lor sau ai Mântuitorului Hristos.

Având la dispoziţie toate dovezile istorice, biblia creştină a rămas neschimbată de 2000 de ani (cel puţin în Biserică, aşa s-a întâmplat!).

Cu totul alta este situaţia textelor apocrife, a pseudo-evangheliilor, aşa-ziselor evanghelii, care pur şi simplu nu s-au încadrat în PERIOADA APOSTOLICĂ.

| milan9 a răspuns:

Toate acele texte apocrife au apărut cel mai probabil târziu, în sec III- IV! canonul Bibliei era deja încheiat de vreo 200 de ani, aşa cum azi e încheiat de vreo 1900.

Din mai multe motive deci, orice text apocrif, apărut la 200 sau la 1900 de ani după încheierea canonului biblic, nu mai poate fi "ataşat" acestuia din motive lesne de înţeles. Apostolii nu erau singurii care ştiau să scrie.
Existau mulţi alţii, plus o serie întreagă de "neprieteni" cu alternative sectante, gen gnostici...

Unele dintre texte (Epistola lui Barnaba, Păstorul lui Hermas), sunt cunoscute de Biserică şi chiar recomandate ca lectură patristică prin diferite ediţii tipografice, dar din motive obiective certe nu pot fi considerate a avea aceeaşi valoare cu Sfânta Scriptură.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cât despre falsificare, nici nu poate fi vorba.
Până la multiplicarea modernă a Scripturii şi multiplele traduceri ale diverselor secte (dintre care unele sunt cunoscute pentru schimbările masive introduse în text), Bibla a fost păstrată şi păzită cu sfinţenie şi acrivie în "interiorul" Biserici.

Acest cadru îi garantează în egală măsură şi interpretarea corectă (un alt lucru esenţial), pentru a se evita astfel multitudinea de variante de interpretare (astăzi fiind până la 40.000)

Codicii biblici autentici ai Noului Testament din secolele II, III, IV, codici care se pot verifica prin C14 a fi perfect autentici!

Confruntarea textului de astăzi cu acei codici biblici atestă autenticitatea actualului Canon al Noului Testament! Prin autentificarea cu C14 se poate obţine imediat confirmarea vechimii, autenticităţii şi valorii Canonului Noului Testament!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru 0rlando):

Orlando,era si normal sa ti se para nonsensuri si prin urmara sa apara contradictii.Probabil ca era prea devreme pentru Biblie.Si acum ti se pot parea nonsensuri,insa acum e ceva mai diferit, acum poti accepta ca pur si simplu nu intelegi, dar aceasta ramane la alegerea ta. Diferenta intre Biserici(credinte) este adevarul care este important si inca un lucru important este harul(harul Duhului Sfant) care a fost transmis de la Iisus Hristos prin succesiune apostolica(cu punerea mainilor unui episcop pe capul viitorului preot etc.) si astfel s-a pastrat harul in Biserica Ortodoxa, har care il poti simti si tu(eu stiu cate ceva, cauta si tu despre dobandirea harului Duhului Sfant) si cu ajutorul caruia poti sa iti cladesti si intaresti credinta.As dori sa mai discutam... daca vrei...mai vorbim!