Întrebare recomandată | Morphines a întrebat:

Este sau nu Biblia o sursă incontestabilă de credibilitate? Biblia, sub diferitele ei prezentări este un fenomen mondial, dar nu este oare posibil ca această carte să fie o lucrare ficțională? În fapt, Biblia este scrisă de oameni, „sub influența lui Dumnezeu". Poate că un număr de oameni cu aceleași idei și concepții, care aveau un talent în scriitură s-au pus laolaltă și au conceput o poveste nemaiîntâlnită, din diferite fapte pe care le-au auzit, creând această Biblie, preluată mai apoi de alte culturi și „personalizată". Mai exact, de ce oamenii își croiesc viața conform a ceea ce scrie în Biblie, dacă nu există dovezi concrete că totul este real?

51 răspunsuri:
| Hevnoraak a răspuns:

Contează?
Nu,oricum nu schimbă nimic aşa a fost aşa va fi.
Degeaba ai dovezi că e falsă lumea tot va crede în ea, oricum e luptă la deal în sus ce nu are nici un rost.

NOname
| NOname a răspuns:

Ai dreptate.
Tocmai dezbăteam acest subiect la o altă întrebare:
http://www.tpu.ro/......ina-3.html

http://www.tpu.ro/......e-corecta/

| trolololo a răspuns:

Dar este o lucrare de ficțiune. E la fel de reala ca Stapanul Inelelor sau Urzeala Tronurilor.

E simplu Biblia = roman fantasy.

| Morphines explică (pentru trolololo):

laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,dar este o sursa incotestabila de non-sensuri.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Daca privesti subiectiv aceasta "lucrare fictionala", vei intelege ca este si o carte cu invataturi morale. Dar daca iti inchipui ca la impartasanie mananci o bucata din Iisus Hristos, sau ca toata rasa umana nu mai este in Rai deoarece Adam si Eva au mancat poame, atunci nu ai inteles nimic.

| Exilee a răspuns:

Pentru ca Biblia are puterea de a schimba vieti.

| CristiB93 a răspuns:

Biblia este confirmata de stiinta,
intra aici si convinge-te ca biblia chiar a fost scrisa sub influenta lui Dumnezeu. http://www.dumnezeuexista.ro/Dovada%207.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are prea mare impact asupra oamenilor pentru a fi doar fictiune, e o carte greu de inteles, nu oricine ai intelege sensul

| Dandanache a răspuns (pentru CristiB93):

Sunt de acord cu cateva puncte de vedere de pe siteul asta. Din pacate, la punctul 7 baietii au inceput sa manance rahat la greu. I-am contactat sa le cer niste lamuriri, dar vad ca sunt incapabili de un dialog.

| CristiB93 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu inteleg ce vrei sa spui?

| Dandanache a răspuns (pentru CristiB93):

Long story short: Sunt preluate cateva pasaje din Biblie si interpretate pentru a corespunde concluziilor cu caracter stiintific cautate. In acelasi timp, alte pasaje care sugereaza adevaruri contrare observatiilor stiintifice sunt trecute cu vederea.

| GreenBubble a răspuns:

Din punctul meu de vedere, religia este doar o forma de manipulare in masa.
Oamenii isi croiesc viata conform lucrurilor pe care le aud la biserica, sau a traditiilor. Spre exemplu in biblie nu scrie nimic despre icoane, scrie ca adevaratii inchinatori sunt in duh si-n adevar, ba chiar "sa nu-ti faci chip cioplit nici alta asemanare nici sa te inchini lor"in schimb in religia crestin-ortodoxa, a introdus icoanele motivand ca ar reprezenta "o fereastra prin care vorbim, cu D-zeu, ne rugam la El", ceea ce mi se pare o aberatie.
Fiecare intemeietor al unei religii consider ca de fapt este o persoana care manipuleaza o anumita masa de oameni, in functie de obiectivele/scopurile sale. Oamenii nu se ghideaza dupa Biblie ci in functie de cum au fost manipulati.Sau daca isi croiesc viata dupa Bibile o fac pur si simplu pentru ca in asta au ales sa creada, fara sa ceara vreo dovada.

| 0rlando a răspuns:

Dacă faci o comparație simplă între religiile lumii, cele actuale și cele moarte, ai să observi că similaritățile depășesc orice imaginație.
Creștinismul nu este cea mai veche religie și nici biblia cea mai veche scriere religioasă, deci de ce ar fi tocmai asta cea adevărată?
De ce nu islamul? Sau religiile asiatice în general, care sunt mult mai vechi decât creștinismul.
În biblie scrie așa: Într-o zi Dumnezeu i-a apărut lui Abraham şi i-a spus: „Abraham, Eu vreau ca tu să-l iei pe fiul tău, unicul şi cel preaiubit, în ţinutul lui Moriah şi să mi-l dai mie ca ofrandă."
Dacă-i spui unui preot că ți-a vorbit dumnezeu, te ia drept nebun și cel mai probabil ajungi într-un spital de nebuni.
De ce atunci, când cineva spunea că a vorbit cu dumnezeu era crezut, iar acum este declarat schizofrenic?

| ErrorFound a răspuns (pentru CristiB93):

Site de ca*aciosi. rolling on the floor Auzi, dovezi stiinifice, matematice si logice.
Cel ce a scris articolul a dovedit din prima "dovada" ca este paralel cu fizica, matematica si LOGICA. laughing Mai e si psihopat, n-are loc de atei...

| RaduRadu01 a răspuns:

Părerea mea e că, după subiectul "există Dumnezeu?", întrebarea pusă de tine poate stârni cele mai aprinse şi interminabile polemici. Unii o să sară ca muşcaţi de şarpe să strige sus şi tare cât de S.F. e Biblia, şi cât de mare tâmpenie e să o iei în serios, alţii, pioşii şi credincioşii, o să îţi spună că trebuie să crezi în Biblie, să crezi că Pământul cu tot ce-i pe el a fost făcut doar într-o săptămână, că de nu chinurile cele veşnice te pasc! laughing
Ideea e că poţi ajunge să afli adevărul în această privinţă, dacă eşti sincer şi lipsit de prejudecăţi. E nevoie, ce-i drept de timp şi eforturi ca să analizezi toate dovezile, sau cel puţin câte simţi tu că ai nevoie pentru a ajunge singur la o concluzia corectă. De fapt, modul în care privim Biblia şi ceea ce cuprinde ea ne poate influenţa enorm viaţa, de aceea e important să ştim adevarul în această privinţă.

Personal, am ajuns la concluzi că da, Biblia este o carte ce poartă pecetea inspiraţiei divine, şi, crede-mă, există nenumărate dovezi în această privinţă.

| RaduRadu01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Permite-mi, stimabile, să te întreb dacă tu te-ai aplecat vreodată asupra acestei cărţi pe care o blamezi, pentru a o analiza într-un mod lipsit de prejudecăţi, şi dacă da, ce anume te determină să afirmi azi acest lucru?
Cer oare prea mult dacă te rog, stimabile, să îmi dai şi mie, ca unui necunoscător, câteva exemple de astfel de nonsensuri descoperite de tine în Scripturi?

| RaduRadu01 a răspuns (pentru Hevnoraak):

Să înţeleg că te deranjează faptul că oamenii cred doar ceea ce vor ei să creadă, fără să ţină cont de dovezi?
Te supără că nu iau în seamă "dovezile" care arată cât de stupidă şi de falsă e Biblia, nu? Că nu sunt sinceri, şi că sunt orbiţi de prejudecăţi, aşa-i?
Dar tu, cât de obiectivă şi sinceră eşti? Tu ţii cont de dovezile care susţin contrariul punctului tau de vedere, sau le mături sub preş, crezând doar ceea ce vrei să crezi?
Nu cumva umpli şi tu rândurile celor ce sunt orgolioşi şi igonraţi, indiferent de care parte a baricadei se află?

| RaduRadu01 a răspuns (pentru trolololo):

Şi tu eşti la fel de inteligent ca Mr. Bean!

| CristiB93 a răspuns (pentru ErrorFound):

Tu te auzi ce rahat scoti din tine, asa imi dovedesti tu ca siteul acela e o prosti, jicnid pe acel om, macar daca ai avea mintea lui pe un sfert, dar te gasesti tu repede sa comentezi, esti la fel ca si ceilalti atei. Nu pot sa conteste dovada si incep sa jigneasca, Frumos ce sa spun, ai dat dovada aici de o educatie de cocina.

| CristiB93 a răspuns (pentru Dandanache):

Pai aratami ce pasaje sugereaza adevaruri contrare stintei?

| Dandanache a răspuns (pentru CristiB93):

"El va ridica steag pentru neamuri şi va aduna pe cei risipiţi ai lui Israel şi va strânge la un loc pe cei împrăştiaţi ai lui Iuda din cele patru colţuri ale pământului." (Isaia 11:12)

"Ca să apuce pământul de colţuri şi să scuture pe nelegiuiţi de pe pământ?" (Iov 38:13)

"Când El privea până la marginile pământului şi îmbrăţişa cu ochii tot ce se află sub ceruri," (Iov 28:24)

"El zguduie pământul din temelia lui, aşa încât stâlpii lui se clatină." (Iov 9:6)

"Cutremuratu-s-a pământul şi toţi cei ce locuiesc pe el; Eu am întărit stâlpii lui." (Psalm 74:3)

| CristiB93 a răspuns (pentru Dandanache):

Da la prima vedere iti da impresia ca e nestintific, dar sunt sigur ca acestea au un alt inteles, nu stiu exact care e aceala, desii la Isaia 11:12 se poate referi la la punctele cardinale, adica nord sud est si vest la restul nu ma pricep.

| Dandanache a răspuns (pentru CristiB93):

Tocmai asta iti zic. Cand citatul biblic are mesajul cautat pentru a demonstra concluzia stiintifica, are un inteles precis. Cand nu, pentru a nu risca sa fie antistiintific, are obligatoriu un alt inteles. Asta au gresit si cei care au facut siteul dumnezeuexista.ro, pentru ca au dat dovada de tezism.

| trolololo a răspuns (pentru RaduRadu01):

Mersi. Decât sa am inteligenta unei nuci, mai bine asa.

| Hevnoraak a răspuns (pentru RaduRadu01):

Fiecare om crede în ce vrea nu ma deranjează absolut de loc.
Singurul lucru care mă deranjează e propaganda religioas şi chestii asemanatore.
După mine omul e liber să se închine la orice sau oricine.
Nu mă supăra decît faptul că unii oameni refuză să se uite la dovezi şi să vad că există şi altă perspectivă de a vedea biblia, dar tot odată îi respect pentru că ignoranţa este o virtute.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Chiar daca a fost scrisa dupa lucruri adevarate, sa nu uitam ca tot oamenii au tradus-o, si multi au "indoit" anumite informatii scrise prima oara. Multi au nevoie sa creada intr-o divinitate, si sa aiba niste "reguli scrise" pe care sa le urmeze...consider ca fiecare om are capacitatea proprie sa isi croiasca drumul in viata si fara sa aiba "creierul spalat" de interesul Bisericii.

| ErrorFound a răspuns (pentru CristiB93):

Mai frate, eu iti pot explica in 3 feluri fiecare lucru, dar nu ai nici mintea, nici bunavointa sa asculti. Esti atat de inchis in doctrina, ca nu ai curajul sa privesti adevarul.
Asa e, sunt ca toti ceilalti atei: Nu arat respect decat celui ce merita. Autorul acelui articol de carciuma mi-a demonstrat din prima fraza ca e un incult obsedat. Demonstreaza-mi tu ca ai de 50 de ori mai multa minte ca el, si n-o sa te jignesc, ba chiar o sa te ascult.

| CristiB93 a răspuns (pentru ErrorFound):

As vrea eu sa am mintea acelui om, cred ca multa lume ar vrea chiar si tu, dar atunci cand chiar nu ai ce face, nu esti atat de destept incat sa te pui cu mintea lui, il jignesti si il faci in toate felurile decat sa recunosti cinstit si frumos, asta e nu sunt atat de destept.

| CristiB93 a răspuns (pentru Dandanache):

Pai si atunci care sa fie adevaru. Toate citatele din biblie au un alt inteles decat se vede ca in exemplele tale sau toate citatele sunt precise asa cum e la siteul lor?