| OOOLEOOO a întrebat:

Esti crestin doar de ce vrei sa ajungi in rai?

Asta nu se numeste egoism?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu sunt crestina pentru ca am inteles cat de mult ma iubeste Dumnezeu si mi-a pregatit un loc in cer! Tocmai pentru ca suntem altruisti si va vrem si pe voi in rai, scriem aici pe site si va spunem vestea cea buna a Evangheliei.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru EmaS):

D na Ema înseamnă că nu stiti care este vestea bună a Bibliei? Dumnezeu nu ne a pregătit sub nici o formă un loc în cer. Nu. Omul a fost făcut să trăiască veșnic pe pămînt.

| EmaS a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ioan14,, 2 În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.
Ioan 13.33-36;
3 Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi.
Ştiţi unde Mă duc şi ştiţi şi calea într-acolo."

| PredatoR a răspuns (pentru EmaS):

Pe ce anume esti asa bazata cand zici "cat de mult ma iubeste D-zeu"?
De unde stii? A venit El la tine si ti-a zis?

| Inferno a răspuns:

Ce sa se numeasca egoism? Intrebarea ta irelevanta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Se referă la dorința creștinului de a ajunge in rai.
...lol.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Esti crestin doar de ce vrei..."
Mie constructia asta nu-mi suna corect, daca tie-ti suna bine asta e alta treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Evident că nu are niciun sens cum a scris-o el/ea.
Lipsește virgula de după,, doar'', care ar face toată diferența.
,, Ești creștin doar, de ce vrei să ajungi in rai?''

Dacă ar fi renunțat și la inversiunea aia fără noimă și ar fi scris,, Doar ești creștin, de ce vrei să...'', ar fi fost și mai bine.
După ce petreci o anumită perioadă pe TPU, inveți să descifrezi cele mai ilizibile dintre postări.

Intrebarea e o aberație oricum, indiferent de gramatica/ortografia ei.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Tu nu erai crestin?

| OOOLEOOO explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Adept al rastafarienismului.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Deci,tu crezi ca Jah este parte a Sfintei Treimi? Nu,pe bune acum,crezi in Iisus, in Tatal, in Duhul Sfant, si in Jah? Adica, tu crezi ca Jah este "reincarnarea" lui Dumnezeu?

| OOOLEOOO explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Jah este Dumnezeul, iar Rastafari (Hail Selassie) este trimisul lui, dupa profetia din Kebra Nagast. Nu te lua dupa articole ieftine de pe net, multe is abureli. happy

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Deci e un fel de prooroc?

| OOOLEOOO explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Un Salvator, inainte de venirea lui, oameni de culoare Etiopieni erau sclavi lui Mussolini.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

In fine, nu prea le am cu rastafarienismul.A, sa te intreb ceva, pot sa imi fac dreadlocks fara sa fiu adept?

| OOOLEOOO explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Da.
Dredurile sunt ceva destul de important in religia rasta, dar de la revolutia rastafarienilor dredurile au devenit chiar si o moda, nu-i nevoie sa fii adept.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ok,mersi.Ai asa ceva?

| OOOLEOOO explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Am parul lung. pe viitor ma gandesc sa-mi fac...e nevoie de specialist sa-ti faci asa ceva in Romania.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Nu neaparat! Am incercat si eu si merge.Merge chiar si desfacut daca te deranjeaza la spalat.
http://www.youtube.com/watch?v=SCoLmYos8NQ&feature=fvst

| danay72 a răspuns:

Un crestin adevarat isi doreste sa faca vointa lui Dumnezeu si nu sa obtina anumite beneficii.Dar daca e dispusa sa aplice principile biblice fara sa puna conditii, atunci are o iubire autentica fata de Creator.Matei22:37,1Ioan5:3

| RAY a răspuns:

Desigur ca cred ca dupa viata de dupa le va cade totul din cer nu trebuie sa munceasca sa faca ceva intr-un cuvant =raiul lenesilor, nu-i nimic noi ateii sa ne facem raiul pe pamant ca inca nimeni nu a venit de dincolo

| WR104 a răspuns:

Intrebarea nu are sens.
Cred ca nu intelegi ce-i ala egoism sau ai formulat gresit intrebarea.
Nu e ca si cum te-ai bate pe un loc in rai de parca numarul locurilor ar fi limitate.
Deci nu-i egoism.
Numai bine!

| Miauti a răspuns:

Cred ca as rade cu fundul sa fie luati in rai numai pe cei care au pacatuit... si sa le spuna crestinilor ca au pacatuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai, frate, ce intrebări...
Mă dor neuronii.

Auzi, iți recomand in primul rând să mai consulți și tu DEX-ul din când in când, apoi mai povestim (poate).
Ne-am ințeles?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii care-i faza? Cei care de obicei sunt impotriva crestinismului vin cu argumente gen "esti crestin pentru ca iti este frica de Dumnezeu si pentru ca vrei sa ajungi in rai". Este o mare prostie, majoritatea sunt crestini pentru ca fie s-au nascut in familii crestine, fie au trecut la crestinism s.a.m.d. E propria ta alegere.

| rocco09 a răspuns:

Daca erai crestin intrebarea asta era non-sens

| Mozurov a răspuns:

Egoism inseamna sa te gandesti numai la propria persoana. Daca cineva doreste sa ajunga in rai, nu este egoista ci doar isi doreste ce este mai bine pentru ea.

| Ovidiu11 a răspuns:

Tu ai inteles ce ai intrebat? sincer.

| sunrises a răspuns:

Dar asta se numeşte întrebare idioată?

Un creştin nu vrea să ajungă singur în rai! Prin urmare nu este egoist. Nu vă faceţi probleme, există locuri suficiente şi unde vrei să ajungi, dar şi unde nu vrei... contează numai să poţi!