| GicaGigekGica a întrebat:

Eu cred ca botezul copilului cand e mic nu e corect, nu are nici o valoare in fata lui Dumnezeu. Acest tip de botez a fost creat de catre preoti ca sa converteasca cat mai multi oameni la ortodoxie sau catolicism. In cultul Penticostal se boteaza doar maturii pe baza marturiei lor. Din cate stiu dupa botezul in apa urmeaza cateva zile de staruinta care acesta este botezul cu Duhul Sfant, aici oamenii incep sa vorbeasca in alte limbi (o limba necunoscuta de nimeni, doar de Dumnezeu). Iar apoi ar urma botezul cu foc dar nimeni cu stie cand si cum este acesta. Ioan Botezatorul spune ca (Iisus) "El vă va boteza cu Duhul Sfânt şi cu foc"

38 răspunsuri:
| GicaGigekGica explică (pentru Nickniky):

In primul rand cei care nu sunt ispititi nu inseamna ca sunt pe calea gresita. Diavolul vrea sa faca cat mai mult rau, nu o sa se opreasca niciodata si o sa abuzeze de tine prin savarsirea de pacate. Adica daca esti de partea lui cu atat mai mult te va purta prin pacat.
Asa este, noi suntem ispititi, dar trebuie sa invingem ispita. Odata ce tinerii sunt in club inseamna ca au cazut deja in capcana diavolului.
Nu poti sa imi zici tu mie ca daca el merge la club doar s-a indepartat de Dumnezeu dar inca este credincios. Nu are cum sa curga dintr-un izvor si apa dulce si apa sarata, ori la club cu diavolul, ori in smerenie cu Dumnezeu.
Dumnezeu iarta o data, de doua ori dar cu conditia sa nu mai pacatuiesti si a doua oara.
Nu ai cum sa primesti cununa doar ca ai avut intentii bune, un singur pacat daca vei avea nu vei ajunge in rai. Tu ai rasplati un om care mereu cand vine la servici ba i se strica masina, ba se trezeste tarziu etc? Doar a avut intentii sa vina la munca deci da-i salariul. In nici un caz nu functioneaza asa frate!

| Nickniky a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Vorba multa...saracia omului!

| Nickniky a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Tu ce faci daca cazi a treia oara in mocirla? te mai ridici s-au ramai acolo.Asa si credinciosul de cate ori cade trebuie sa se ridice prin pocainta.Numai pacatele nepocaite nu sant iertate.

| GicaGigekGica explică (pentru Nickniky):

Tu ce vrei sa imi zici pana la urma, ca pot sa fac ce pacat vreau eu si Dumnezeu ma iarta?
Cum poti sa imi zici mie vorba multa saracie omului cand tu mai inainte ai scris un roman?

| Nickniky a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Nu poate omul sa inteleaga invatatura Bisericii, a sfintei scripturi si a sfintilor daca nu -l lumineaza bunul Dumnezeu, iar Dumnezeu il lumineaza numai daca se afla in credinta cea dreapta.Este un Domn, o credinta si un botez. Exista o singura Biserica a lui Hristos care are inceputurile la pogorarea Duhului Sfant asupra apostolilor cand sa intemeiat Biserica.Asa cum un om este viu daca are sufletul in trup, iar daca sufletul paraseste trupul omul moare, la fel este si cu Biserica. Duhul Sfant este sufletul bisericii si El lucreaza in Biserica cea adevarata spre mantuirea crestinilor. Daca o parte a Bisericii pareseste adevarul de credinta si primeste invataturi gresite, Duhul Sfant paraseste acea parte a Bisericii pentru ca Duhul Sfant este Duhul Adevarului si este scris ca adevarul nu locuieste impreuna cu minciuna, Daca unui om i se cangreneaza o mana, doctorul taie acea mana pentru a salva astfel restul trupului.La fel este si cu Biserica. Oricat ti-as vorbi despre credinta nu o sa intelegi, pentru ca nu te afli in adevar adica in Biserica cea una a lui Hristos unde lucreaza Duhul Sfant. Sfintii au vorbit despre credinta fiind luminati de harul lui Dumnezeu si au spus ca un om daca se afla in erezie adica intr-o credinta gresita, nul mai poate ajuta decat numai Maica Domnului daca se smereste acel om si o roaga din toata inima.Hristos a spus ca nu au nevoie de doctor cei sanatosi ci cei bolnavi.Acum o sa-ti vorbesc direct.Tu esti bolnav sufleteste pentru ca te afli intr-o credinta gresita. Daca te-ai smeri si l-ai ruga pe Hristos sa te vindece, te-ar vindeca.Dar tu spui : sant sanatos, adica nu ai nevoie de doctor si Hristos nu te vindeca.Am spus vorba multa saracia omului, adica oricat ti-as vorbi despre credinta nu o sa intelegi nimic datorita saraciei sufletului tau si asta pentru ca te afli intr-o credinta gresita. Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa se mantuiasca insa nu toti oamenii vor sa primeasca Adevarul si adevarul este Hristos.

| GicaGigekGica explică (pentru Nickniky):

Tu de unde stii ca esti in credinta buna? Problema probabil e la tine de nu ne intelegem.
"un om daca se afla in erezie adica intr-o credinta gresita, nul mai poate ajuta decat numai Maica Domnului" Unde scrie asta in Biblie?
Ce religie esti?
Te rog sa imi raspunzi ca vreau sa clarificam pana la urma

| Nickniky a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Vorba multa...

| GicaGigekGica explică (pentru Nickniky):

Haide daca am inceput ceva sa si terminam. Sau ti-e frica ca nu esti in credinta buna?