| EmaS a întrebat:

Eu cred ca religia nu trebuie sa desparta, ci sa uneasca. Sau dragostea are nevoie de o religie?

Răspuns Câştigător
| Kramerwalt a răspuns:

Dragostea nu are deloc nevoie de o religie...ar fi absurd sa fie asa, In schimb are nevoie totala de Dumnezeu.

51 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

Tu esti credincioasa, crestina.
Daca ai iubi un musulman ai fi dispusa sa treci la religia lui?

| a3e6u9 a răspuns:

Cum ar putea să unească dacă fiecare crede că religia lui e cea corectă? Nu cred că a existat vreo forța de dezbinare mai mare decât religia.

| LoveToHate a răspuns:

Eu cred ca religia indobitoceste oamenii.Cum naiba te poti ruga la Dumnezeu? Mi se face greata.

| Esperança a răspuns (pentru Trolli):

Ca să iubeşti o persoană nu trebuie să aderi la religia lui.
Dumnezeu ne învaţă să trăim în pace cu toţi oamenii şi să îi iubim ca pe noi înşine, nu zice niciunde să nu iubeşti pe necredincioşi sau pe cei care nu sunt de o anumită confesiune religiosa, pentru că Dumnezeu nu cheamă omul la o religie, ci la o relaţie personală cu El, lucrul acesta mulţi nu îl înţeleg!

| fllu07 a răspuns (pentru Esperança):

Dumnezeu a avut dintodeauna o organizatie, si are.
prin urmare o singura religie este adevarata, si in religia respectiva membrii ei au o relatie cu El, precum spui.

| CanisMajoris a răspuns:

Eu nu cred in religie. Cred in Dumnezeu. Sunt 2 lucruri total distincte. Religia e de obicei o suma de obiceiuri, ritualuri, forme, care sunt facute pentru a corespunde imaginatiei omului. Dar Dumnezeu are felul Lui de a se ocupa de cei credinciosi. Hristos nu a instituit nicio religie. Desigur ca cei care Il urmeaza se numesc crestini, dar ei nu au religie. Ei au Cuvantul Lui dupa care se ghideaza.

| Esperança a răspuns (pentru fllu07):

Iar acea religie este martorii lui Iehova nu-i aşa? Eşti haioshee hee

| OOOLEOOO a răspuns:

''Vad razboaie intre religii, care ar fi fost create pentru pace''

| fllu07 a răspuns (pentru Esperança):

Biblia spune nu eu. fapte 15:14 laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Toata lumea crede asta, si cei cu zei cred ca toti ceilalti nu merita sa traiasca, asa ca de aici pornesc toate.
Dragostea nu are nevoie de religie, ea exista pur si simplu, fara vreun zeu.

| Esperança a răspuns (pentru fllu07):

E uşor să iei texte din context şi să le interpretezi cum vrei tu, oricine poate face lucrul acesta.

| CanisMajoris a răspuns (pentru fllu07):

Da, dar Biblia nu spune despre martorii lui Iehova. Asta e tot o organizatie omeneasca, ba inca una care L-a lepadat pe Hristos, negandu-I dumnezeirea. O organizatie care a intrat cu bocancii in Biblie si a schimbat textele originale, pentru a denatura continutul Scripturii si a nega adevarul ca Isus Hristos este Dumnezeu. Martorii lui Iehova nu sunt in niciun caz poporul din Fapte 15:14

| fllu07 a răspuns (pentru Esperança):

Pai. atunci de ce nici o alta organizatie nu mai poarta numele lui Dumnezeu?

| fllu07 a răspuns (pentru CanisMajoris):

Spune si de martorii lui Iehova, dar nu iti mai dau vresete care dovedesc, te las sa crezi ce vrei, dar esti pe langa situatie. citeste fapte 7:54, 55 sa vezi ce o vazut stefan in cer, si apoi afirma ca Isus ii Dumenzeu. ok?

| Esperança a răspuns (pentru fllu07):

Măi omule eu nu vreau să mă contrazic cu tine, cu atât mai mult să ajung la dispute, atât tu cât şi toţi ştim că la început nu a fost nici o religie şi că numele de "Martorii lui Iehova" este dat de către un om. La fel cum sunt şi "Creştinii după Evanghelie" sau "Oastea Domnului"
Dacă eu îmi fac o religie şi îi dau numele "Urmaşii lui Hristos" asta este o dovadă că suntem urmaşi ai lui Hristos?
Nu mă prosti în faţă, te rog frumos!

| fllu07 a răspuns (pentru Esperança):

Pai daca insusi Dumnezeu vorbeste de denumirea Martorii lui Iehova, crezi?

| 1libercugetator1 a răspuns:

Eu cred ca religia nu trebuie sa desparta

si eu spun la fel ca religia trebuie sa apropie lumea nu sa o dezbine

Sau dragostea are nevoie de o religie

nu are nevoie de religie dragostea, dar daca eu ateu as avea o relatie cu o fata sa spunem pocaita crezi ca parintii ei mar accepta find ateu?

1 ar incerca sa ma converte la religia lor

2 mar face in toate felurile posibilie, mar judeca pe nedrept dar sa fim serioso cui i pasa de ce a spus isus?

face un singur crestin ce a spus el, nu nici unu, doar ipocrizie si atata

| CanisMajoris a răspuns (pentru fllu07):

Versetul citat de tine nu are nicio legatura in a stabili sau nu faptul ca Domnul Isus e Dumnezeu. Nu afirm eu asta, ci Scriptura, dar ati intrat cu bocancii in ea si ati facut o traducere eretica. Exemplu: Tit 2:12, 13 - "să trăim cu cumpătare şi cu dreptate şi cu evlavie în veacul prezent,
aşteptând fericita speranţă şi arătarea gloriei marelui nostru Dumnezeu şi Mântuitor, Isus Hristos".
Traducerea iehovista: "să trăim cu judecată sănătoasă, cu dreptate şi cu devoţiune sfântă în actualul sistem, în timp ce aşteptăm fericita speranţă şi manifestarea glorioasă a marelui Dumnezeu şi a Salvatorului nostru, Cristos Isus".
Sau altul, mai flagrant: Romani 9:4, 5 "israeliţi, ale cărora sunt: înfierea, şi gloria, şi legămintele, şi darea legii, şi slujba, şi promisiunile, ai cărora sunt părinţii şi din care, după carne, este Hristosul, care este mai presus de toate, Dumnezeu binecuvântat pentru totdeauna! Amin."
In timp ce traducerea voastra spune: "israeliţi, care au adopţia ca fii, gloria, legămintele, darul Legii, serviciul sacru şi promisiunile, 5care îi au pe strămoşi şi din care a provenit după carne Cristosul: Binecuvântat să fie pentru totdeauna Dumnezeu, care este deasupra tuturor! Amin!"
Concluzia e clara.

| ExistentialStuff a răspuns:

Nu am auzit de oameni care se iubesc doar din cauza religiei.Si de oameni care se cearta din cauza religiei.Deci ce crezi tu e complet fals.

| fllu07 a răspuns (pentru CanisMajoris):

Asa si? ce ii gresit in versetele citate de tine din Traducerea Lumii Noi faca de cel mai probabil biblia Cornilescu din care ai citat? tin sa te corectez: sin tit 2:12 ai mancat o parte din verset. ai sarit peste: "invatandu-ne sa respingem tot ce este lipsit de pietate, si dorintele lumesti..." apoi vine continuarea. data viitoare citeaza tot.
asa si ce crezi tu ca este schimbat in aceste versete? ca sunt folosite cuvinte noi, si nu mai sunt folosite cuvine gen: cumpatare, evlavie, veac? observa te rog ca sensul este acelasi, ca in traducerea din care ai citat tu.
si numa asa, o nota in plus, majoritatea eruditilor sunt de pare ca Traducerea lumii noi este cea mai exacta traducere a Bibliei. observa ca este vorba de eruditi, nu de martori, deci... mai gandeste-te inainte sa arunci cu vorbe.

| EmaS explică (pentru Trolli):

Eu pot sa trec peste religia lui si sa il iubesc sau sa ii vin in ajutor indiferent de culoarea sa religioasa.

| EmaS explică (pentru fllu07):

Dar tu poti sa iubesti si pe credinciosii din alta confesiune?

| CanisMajoris a răspuns (pentru fllu07):

Pai cum ce e schimbat in versete? Nu iti sare in ochi? Scriptura afirma ca Isus Hristos e Dumnezeu, in timp ce tentativa voastra de traducere a modificat cuvintele, incat acest adevar sa fie ascuns. Nu am nimic impotriva cuvintelor noi, de altfel daca observi (insa nu ai sa observi pentru ca esti prea ignorant si superificial), nu folosesc traducerea Cornilescu, ci traducerea GBV 2001, o traducere extrem de apropiata de textele din original, traducere care foloseste de asemenea cuvinte din vocabularul contemporan.
Faza cu cea mai exacta traducere e o gogorita. Aveti mii de expresii schimbate dupa bunul plac, ca sa corespunda ereziei voastre. Ceva care e falsificat nu are cum sa fie exact.

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Da... logic! eu iubesc omul, nu faptele, sau ceea ce face.

| EmaS explică (pentru a3e6u9):

Da, dar Legile lui Dumnezeu sunt cuprinse in acestea: Sa Il iubim pe Dumnezeu si pe aproapele nostru.

| EmaS explică (pentru fllu07):

,,Cine Ma iubeste acela asculta de poruncile Mele!''

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Nu te supara, dar cred ca esti blonda.

citeste cuvant cu cuvant fraza care se refera la Isus Cristos din traducerea ta, si apoi citeste cuvant cu cuvant din Traducerea lumii noi, si spunmi care ii diferenta, exceptand cuvintele noi, ca ai zis ca nu asta ii problema.

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Porunca lui Isus este sa mergem sa predicam despre Regatul lui Dumnezeu asa cum a facut el, care nu este nici decum o stare a inimii sai inauntrul oamenilor cum spuneai, deoarece Isus a spus: Regatul cerurilor s-a apropiat. trebuie sa predicam ca este singura rezolvare la problemele oamenilor.
tu predici? sau sustii guvernele umane mergand la vot. deci. il iubesti pe Isus?

| EmaS explică (pentru fllu07):

Da, sigur. Uite iti trimit un articol scris de mine:
Matei 28:19-20:,, Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant. Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit. Si iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului.,,
El doreste ca fiecare dintre noi sa ducem vestea cea buna a Evangheliei mai departe. Odata ce am fost nascuti din nou, din Duhul lui Dumnezeu, noi am primit o putere de marturie mai mare. Cand ai gustat ce bun este Domnul, nu mai poti sa taci. Incepi sa spui celor din jurul tau despre mantuirea pe care ai primit-o in dar prin jertfa Domnului Isus. O parte din Dumnezeire locuieste acum in inima ta. Fiecare crestin trebuie sa impartaseasca vestea cea buna mergand prin credinta, insotita de fapte. Nu toti putem sa mergem sa misionam in alte tari, in alte orase ca sa lucram pentru Dumnezeu. Dar, fiecare dintre noi putem sa fim o marturie vie pentru vecinii nostri, pentru colegii nostri de scoala sau la locul de munca. Putem sa contribuim daruind pentru lucrarea de misiune, putem sa mijlocim pentru cei ce pleaca in misiune. Ma doare inima in mine cand vad cum milioane de oameni pleaca in vesnicie despartiti de Dumnezeu. Scopul nostru pe acest pamant este sa spunem si altora despre vestea cea buna a Evangheliei. Cel mai frumos lucru este atunci cand vezi ca, prin marturia ta, prin faptele tale, oameni care sunt robiti de pacate, slabi, fara putere, isi indreapta privirea in sus, si incep sa il caute pe Dumnezeu.Nu este fericire mai mare decat atunci cand un pacatos se intoarce la Dumnezeu. Haideti sa fim oameni care stau in spartura pentru cei nemantuiti din casa noastra, din orasul nostru, din tara noastra. Ezechiel 22:30,, Caut printre ei un om care sa inalte un zid, si sa stea in mijlocul sparturii inaintea Mea pentru tara, ca sa nu o nimicesc; dar nu gasesc niciunul!,,
Articol scris Emanuela

| CanisMajoris a răspuns (pentru fllu07):

Eu cred ca tu esti ori rau intentionat, ori foarte limitat. Intr-o traducere se spune clar ca Isus Hristos este Dumnezeu binecuvantat, in timp ce in cealalta, se spune "binecuvantat fie Dumnezeu", afirmatie care nu Il are in context in vedere pe Hristos. Daca nici macar o analiza atat de simpla a textului biblic nu esti in stare sa faci, nu am nicio pretentie la altele, cum ar fi speranta voastra de a imparati pe pamant sau altele. Spor la construit buncare care sa va apere de Armaghedon.