| EmaS a întrebat:

Eu cred ca religia nu trebuie sa desparta, ci sa uneasca. Sau dragostea are nevoie de o religie?

Răspuns Câştigător
| Kramerwalt a răspuns:

Dragostea nu are deloc nevoie de o religie...ar fi absurd sa fie asa, In schimb are nevoie totala de Dumnezeu.

51 răspunsuri:
| LoveToHate a răspuns:

Nu ma rog la Satan.Sa presupunem prin absurd ca cineva m-ar pune sa aleg intre Dumnezeu si Satana.L-as alege pe Dumnezeu.

| Duucu a răspuns:

De ce oare trebuie sa depindem asa de mult de religie? Dumnezeu ne-a dat viata, si ne-a lasat sa ne descurcam cu propriile puteri(oricine ar fi Dumnezeu, general ar fi Creator).Noi nu ar trebui sa depindem de el, de religie si altele, ci doar sa supravietuim.Parerea mea e ca religiile au ceva in comun: Creatorul, mai mult nu ar trebui, caci el este singurul care ne vegheaza, desi nu lucreaza pentru viata noastra.Insa multi se intreaba de ce mor copii la nastere,oameni nevinovati, razboaie, atentate etc... pai uite, de asta, fiindca trebuie sa supravietuim.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui. "

ce spui tu se numeste ecumenism. trebuie sa ne ferim de asa ceva. ori ortodox ori mort. NICI MACAR O VIRGULITA NU TREBUIE SCHIMBATA

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Asa si? ce-i cu articolul asta? in mare parte da, trebuie sa recunosc, ai dreptate. dar Isus, conform evangheliilor s-a dus literalmente si ia cautat pe oameni. nu a fost pasiv, adica de genu care is interesati sa vina la mine. nu, a muncit din greu. tu il imiti? mergi sa le vorbesti oamenilor? sau predicarea ta se limiteaza la articole de genul astuia de mai sus, urmand a fi publicate, banuiesc.

| fllu07 a răspuns (pentru CanisMajoris):

Eu nu construiesc buncare! nu mi-e frica de ziua de razbunare a lui Iehova.
ok. recunosc sunt limitat. asta este. dar esti amabil sa imi explici niste versete?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Esperança):

Fi serioasa, tu ai putea sa accepti un ateu ca prieten?

| EmaS explică (pentru fllu07):

Da, consider ca aceasta este cea mai nobila chemare de a duce vestea cea buna a Evangheliei. Acesta este scopul pentru care scriu pe acest site, si nu numai.

| LoveToHate a răspuns:

Eu nu injur, sigurul lucru mai "pacatos"pe care il zic e"ce naiba".

| Esperança a răspuns (pentru 1libercugetator1):

De la a iubi un om şi al ajuta oridecâte ori ai ocazia şi până a ţi-l face prieten e cale lungă. Cel puţin pentru mine.
Eu de exemplu nu am mulţi prieteni, pentru că rar de tot găseşti un prieten adevărat, iar cine îşi face mulţi prieteni, spre nenoricirea lui îi face!
Şi pe lângă asta, dacă toţi ateii sunt ca pe TPU adică foarte răutăcioşi, cu rock-ul în sânge...ce prieten să îmi fac?
"Tovărăşiile rele strică obiceiurile bune" - 1 Corinteni 15:33

Răspuns utilizator avertizat
| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Esperança):

, dacă toţi ateii sunt ca pe TPU adică foarte răutăcioşi, cu rock-ul în sânge.

eu nu ascult rock, si nu cred ca sunt rautacios

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.

nu a spus isus nimic de religie doar de biserica

| epurel a răspuns:

Religia face mai multe probleme decât rezolvă.

| EmaS explică (pentru epurel):

Pentru ca oamenii o percep gresit!

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Ce alte forme mai imbraca predicarea ta?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru fllu07):

Credinta trebuie pusa in actiune. Prin vorbele mele, atitudinea mea, faptele mele. De multe ori faptele noastre striga mai tare decat cuvintele. Prin trairea mea incerc sa raspadesc lumina, ea sa fie o adevarata inchinare la adresa lui Dumnezeu.

| EmaS explică (pentru J0KeRuL):

Imi pare rau sa iti spun ca visul tau nu va deveni niciodata o realitate.Va ramane un simplu vis. big grin

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Dar vezi, ca conform cu luca 8:1 Isus si apostolii sai MERGEAU si ii cautau pe oameni, in orase si peste tot pe unde ii gaseau, si le predicau despre Regatul sau Imparatia lui Dumnezeu, ca fiind SINGURA rezolvare a problemelor oamenilor.
mai mult conform cu faptele 5:42 crestinii din sec I mergeau din casa in casa. nu se rezumau doar la a trai ceea ce invatau, ei ii invatau si pe altii.
tu mergi din casa in casa?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru J0KeRuL):

Viseaza,women.