| GicaGigekGica a întrebat:

Evolutie sau creatia? Vreau si argumente!

Eu cred in creatie si o sa va spun si de ce.
De exemplu un pui de gaina, la scurt timp dupa ce iese din ou merge si mananca singur fara sa ii arate nimeni. La fel si un pui de catel, se alapteaza de la mama fara sa ii arate nimeni.
Deci, in concluzie au "scrise" aceste informatii de baza pentru a supravietui in instinctele lor. Cine a scris aceste informatii? Evolutia a putut oare sa faca asta?

Sa spunem sa totul ar fi evoluat pana in punctul unde se nasteau puiuții. Mama nu ar fi stiut ca trebuie sa dea puiului o parte din informatiile ei, iar puii ar fi murit pentru ca nu stiau ca trebuie sa se alapteze. Pana si procesul de alaptare este unul foarte complex.

Parca totul in univers este bine pus la punct si foarte bine detaliat. Parca cineva le-a prestabilit mersul.

32 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

E interesant modul lui Dz de a da duh de la el. Cum are tata pofta de iubire si mama ii accepta iubirea, pe loc apare donatia din partea lui Dz care da putin duh de la el si apare micutul. Asa cum Dz are o putere mare si o iubire pe masura, de sunt spitalele pline cu fiii lui si el nu ii ajuta sa se faca bine, tot asa Dz a facut lumea si tot asa ii va da omului viata vesnica. Omul dupa ce a murit, nu mai moare, deci are viata vesnica ca nu mai moare niciodata, fiind deja mort, dar daca ne gandim mai bine, el fiind deja mort, nu mai are viata, asa ca vaiata vesnica e doar moarte vesnica. Nu trebuie sa zicem ca suntem rodul evolutiei ca nu se poate sa ne tragem din maimuta ca suntem prea destepti. Trebuie sa zicem ca suntem o creatie divina si nu trebuie sa credem in stiinta, ca credinta intr-un Dz atotputernic, iubitor si invizibil care nu ne ajuta cu nimic e mai apropiata de realitate decat stiinta si la urma ne da si o viata vesnica dupa moarte, evident. Si cei care ne spun lucrurile astea sunt foarte credibili, deci trebuie sa credem tot ce au scris in cartea cu povesti.

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

Https://www.bbc.com/news/world-europe-26870598

Ia cauta tu cati cromozomi are capra si cati cromozomi are oaia.