| Duucu a întrebat:

Exista diferenta intre ateist si anti-teist?

14 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Antiteismul a fost adoptat ca denumire pentru aceia care sunt de părere că teismul este periculos și distructiv.
Christopher Hitchens scrie: Nu sunt nici măcar ateu pe cât sunt antiteist; „Nu susțin doar că religiile sunt variante ale aceluiași neadevăr, ci și că influența bisericilor, precum și efectele credinței religioase, sunt fără îndoială nocive."
Eu sunt antiteist, nu ateist.

| Maomau a răspuns:

Da exista!
Ateul nu crede in Dumnezeu sau in zei
in timp ce Anti theistul este impotriva lui Dumnezeu in sensul de dusmanos!

| Silviuloan a răspuns:

Presupun ca ateistul nu crede in Dumnezeu, iar anti-teisul e impotriva lui Dumnezeu.

| 3xfemeie a răspuns:

Ateistul se multumeste cu a nu crede si respecta credinta celorlalti.
Antiteistul mi se pare mai interesant, pentru ca lupta impotriva celor care cred. Nu am inteles inca daca lupta si impotriva lui Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru Maomau):

Cum sa fie cineva impotriva lui Dumnezeu? Exista Dumnezeu, il cunoaste, a facut afaceri cu el, sau care-i problema de poate fi impotriva lui? Nu-mi vine sa cred!

| Thunderstruck a răspuns (pentru 3xfemeie):

Antiteistii cred ca credinta intr-un zeu are efecte nocive.Mai cred ca bisericile n-au nici un rost si sunt bani aruncati degeaba.Nu lupta impotriva a ceva in care nu cred.

| Mădă0611 a răspuns:

Cica, sunt ateu pentru ca nu cred, sunt anti-teist pentru ca imi pasa. Cred ca toti ateii sunt la un mom dat anti-teisti, deci, nu e prea mare diferenta. Am mai dat exemplul cu tigarile. Nefumatorii sunt uneori indiferenti, iar daca ii hartuiesti cu tigarile devin anti-tabac/tutun, nu? Iti aperi libertatea, e dreptul tau sa spui "nu".

| 3xfemeie a răspuns (pentru Thunderstruck):

Teoretic, da. In realitate, nu sunt sigura.

| OOOLEOOO a răspuns:

Toti suntem atei si in acelasi timp anti-teisti.

| OOOLEOOO a răspuns:

Toti suntem atei...si in acelasi timp toti religiosi sunt anti-teisti.

| abcabcabc a răspuns:

Nu pentru mine este acelasi lucru

| Duucu explică (pentru OOOLEOOO):

Extinde.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Duucu):

Poti crede intr-un zeu (cel din religia ta)...dar nu vei crede in toti, asta te face oarecum ateu.

Luam crestinismul, aceasta religie este impotriva lui Satan, il acuza sau ii este impotriva...Satan este totusi un zeu in religia Satanista asta ii face pe crestini anti-teisti.