| xBlackUndergroundx a întrebat:

Care este diferența dintre un ateu și un anti-teist?

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Etimologia termenilor spune totul.

| Narcis2007 a răspuns:

Ateul e rezonabil, celalalt e mai agresiv

| mODIN a răspuns:

Nici pe departe

| RAY a răspuns:

Ateu este cel care este lipsit de credinta sau afirma ca nu exista dumnezeu.nu-i pasa de religie,credinta,de cea ce crede x sau y, dar are tot reptul sa se exprime.

anti teistul este acela care este anti religii
poti fi deist, agnostic, panteist, sau chiar sa ai credinta si sa fi anti teist pe net sunt si video anti religii facute de crestini deci nu inseamna ca anti teistul e ateu

| RAY a răspuns:

Iar minti

| Mădă0611 a răspuns:

Ateul e neutru, anti teistul e impotriva zeilor, adeptilor zeilor, si cam tot ce are legatura cu ei (zeii).
Exemplu: nu iti place Justin Bieber ca stii ca muzica lui e de toata jena, totusi, nu te manifesti impotriva lui, dar daca vine unul si spune ca de fapt il iubesti pe Bieber doar ca nu vrei sa recunosti de teama sa nu fi considerat nu stiu cum, mai vin cativa cu prostia asta, daca te sacaie bine, o sa devii anti bieber, daca te sacaie foarte bine, o sa misuni pe forumuri "anti bieber", sau "fan bieber" ca sa spui cat de shity sunt muzica si fanii lui.

| PedoBarbie a răspuns:

Ateu=fără Dumnezeu anti-teist=împotriva lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandoi incearca sa umple golul din inima lor.
Primul prin negare al doilea incercand sa omoare capra vecinului.

| andreiush25 a răspuns:

You just went full retard.

| Lămâie00 a răspuns:

Ateu este cel care nu crede in nici o zeitate, pur si simplu le neaga, iar anti teistul este impotriva cultelor religioase