| Steregoi a întrebat:

Facerea 3:17:"blestemat va fi pământul pentru tine!" Prin aceste cuvinte Dumnezeu spunea ca el adica Dumnezeu avea sa blesteme Pamantul?

Răspuns Câştigător
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

"blestemat va fi pământul pentru tine!". Se spune ca Pamantul va fi blestemat nu ca l-a blestemat D-zeu, el a fost blestemat din pricina neascultarii lui Adam si a Evei - neascultarea a produs blestemul nu Dumnezeu.

5 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Nu, "blestemat va fi pamantul pentru tine", in sensul ca daca in gradina edenului primi oameni nu au rezistat tentatiei fructului oprit, atunci pe pamantul liber vor intalni probleme mult mai mari decat atunci. Cam la asta se refera. E ca si cum ai fi contabil la o firma, spui ca nu iti place si esti trimis la jupui iepuri in abator, cam asa ceva.

| Steregoi explică (pentru Arthiom):

Dumnezeu nu doreste rau la nimeni ci doreste ca pacatosul sa se caiasca sa se intoarca la Dumnezeu si sa traiasca. Nenorocirile aveau sa se abata asupra omului din cauza lui Satan si din cauza ca Dumnezeu nu mai binecuvanta munca omului si omul avea sa munceasca din greu. Dumnezeu nu mai avea sa intretina corpul omului ca sa traiasca vesnic si Dumnezeu nu avea sa intretina pamantul la capacitatea nominala a pamantului pentru a rodi la capacitatea nominala.
Iezechiel 33:11:"11. Spune-le: Precum este adevărat că Eu sunt viu, tot aşa este de adevărat că Eu nu voiesc moartea. păcătosului, ci ca păcătosul să se întoarcă de la calea sa şi să fie viu. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la căile voastre cele rele! Pentru ce să muriţi voi, casa lui Israel?"
Iezechiel 18:23:"23. Oare voiesc Eu moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu - şi nu mai degrabă să se întoarcă de la căile sale şi să fie viu?"
Cand Dumnezeu ia ceva de fapt nu mai da pentru ca omul alege sa nu respecte pe Dumnezeu. Dumnezeu nu e doar iubitor ci si drept si nu se lasa batjocorit. Galateni 6:7:"Nu vă amăgiţi: Dumnezeu nu Se lasă batjocorit; căci ce va semăna omul, aceea va şi secera."

Iezechiel 33:14-16:"Şi când voi zice păcătosului: "Vei muri", dar el se va întoarce de la păcatele sale şi va face judecată şi dreptate,
15. Dacă acest păcătos va înapoia zălogul, pentru cele răpite va despăgubi, va umbla după legile vieţii, nefăcând nimic rău, atunci el va fi viu şi nu va muri.
16. Nici unul din păcatele sale, pe care le-a făcut, nu i se vor pomeni şi, pentru că a început a face dreptate şi judecată, va fi viu."

| Steregoi explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

"Se spune ca Pamantul va fi blestemat nu ca l-a blestemat D-zeu, el a fost blestemat din pricina neascultarii lui Adam si a Evei - neascultarea a produs blestemul nu Dumnezeu." - asa am inteles si eu.

| Steregoi explică (pentru Arthiom):

"Da, Adam si Eva au avut probleme mai mari dupa ce au fost alungati din gradina Edenului." In afirmatia asta citata e o eroare. Pomul cunostintei binelui si raului nu era o problema pentru Adam si Eva ci o ocazie de a arata respect fata de porunca lui Dumnezeu si implicit de a arata respect fata de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat