| mip a întrebat:

Buna vreau ajutorul vostru. Credeti in blesteme? Daca m-a blestemat cineva ce s-ar intampla?

Răspuns Câştigător
| pet555 a răspuns:

Da, cred in blesteme, vrajitoarele si satanistii in special lucreaza cu blesteme, e o lucrare cu demonii. Daca te-a blestemat Gica fiindca i-ai luat gaina, nu cred in asa ceva.
Oricum, blestemele nu au efect asupra crestinilor care au un Dumnezeu mai puternic decat ele si decat orice. El chiar daca ingaduie cate ceva, e doar cat putem duce linistiti si cu un motiv. In rest, Diavolul are si el o mica putere sa faca asa lucruri.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Blestemele sunt supersitii in mare parte, daca esti crestin nu ai treaba cu ele, nici nu blestemi, nici nu esti blestemat. De fapt, doar cei necredinciosi vor fi blestemati.

11 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Doar daca-s de la mama, tata, sotie, copii parasiti.
Nu confunda cu vraji.

| danay72 a răspuns:

Nu ti se intampla nimic. Azi Dumnezeu nu asculta asa ceva.

| anonimg a răspuns:

Daca te gasesti vinovat, atunci te poti astepta la implinirea blestemului. Poti scapa de blestem numai daca te vei impaca cu persoana aceea -in caz ca i-ai gresit.
Dar daca nu ai gresit cu nimic, atunci poti sa stai linistit. "Cum sare vrabia incoace si incolo si cum zboara randunica, asa nu nimereste blestemul neintemeiat." (Proverbe.26:2)

| Holiday a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic.

Blestemele astea sunt un fel de injuraturi religioase, adica in loc de "iti fac una si alta(in general fiind amestecat sexul in asta)", te "blesteama".
Cum primele sunt doar vorbe fara vreun efect practic in afara poate de "racorirea" celui care le profereaza, la fel si cu blestemele.

Deci, relaxeaza-te...

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Da, cred in blesteme, daca cineva te blesteama iti cade parul, unghiile devin galbene si pielea zbarcita, de asemenea vei avea numai necazuri si decese in viata, incepand cu moartea verisorului de al treilea grad si terminand cu moatea copiilor tai.
Eu am fost blestemata, de asta stau pe TPU si avertizez lumea cu privire la tainele farmecelor, ca sa nu pateasca si altii ce am patit eu.

| vocea a răspuns:

Blestemele au efect doar cand sunt spuse din inima si ele mereu se intorc se zica ca blestemul de muma te usuca ca pe o ciuma si blestemul de tata te usuca ca pe piatra
https://www.youtube.com/watch?v=7NHhX7IrDgc

| CinevaNou a răspuns:

Uita-te la filmul skeleton key.

| DarkAndDreary a răspuns:

"Credeti in blesteme?"
-Nu.

"Daca m-a blestemat cineva ce s-ar intampla?"
-Nimic.

Răspuns utilizator avertizat