| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce mor animalele si plantele? Ca pe ele nu le-a blestemat zeul iudeu. Si sa nu veniti cu: " Dumnezeu a blestemat Pământul", ca nu tine Nici pe femeie nu a blestemat- o cu moartea.

78 răspunsuri:
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Orice organism viu din natura moare la un moment dat! N-are legatura cu religia!

| tudorvolcano a răspuns:

Pentru că omul a tras cu el toată creația materială, când a căzut.
Lumea de după cădere este cu totul alta față de cea de dinainte de cădere.

Această lume în care suntem noi acum, am putea spune că nu Dumnezeu a creat-o, ci omul, pentru că un dumnezeu care ar crea lumea așa cum este acum, ar trebui să i se spună dumnezeu psihopat.

De aceea, e de altfel, și imposibilă teologia naturală, adică a-L descoperi pe Dumnezeu din creație, pentru că omul a pervertit creația.
Dumnezeu nu poate fi găsit decât prin descoperire dumnezeiască, Dumnezeu nu este din lumea aceasta. Oriunde Îl vei căuta în lumea aceasta, nu Îl vei găsi.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar daca face un rau general, si ciinele va fi afectat. Un comportament abuziv al omului se poate rasfringe asupra ciinelui, stii asta? Asa ca nu e copilism.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intii trebuie sa dovedesti ca exista extraterestrii.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Realitatea noastră, indiferent de perspectiva teistă sau atee, e de așa natură că dacă greșește unul, plătim cu toții. E realitatea, nu copilărisme.
- Dacă părinții sunt săraci, copiii cresc în sărăcie, deseori și cu multe lipsuri.
- Deciziile greșite ale unui politician pot arunca țara în aer
- Când cineva se omoară într-un atentat cu o bombă, deseori îi omoară sau/și rănește și pe alții odată cu el.
- Pușcăriile sunt pline de falși vinovați
- Nenumărate animale mor din cauza oamenilor

Singura soluție la problemele lumii este să ne asumăm noi greșelile altora.
Era o mănăstire unde era liniște și pace, iar când vreun frate mai greșea, un alt frate se făcea vinovat de bună voie în locul lui. Iar părintele stareț, fiind sporit în cele duhovnicești, de aceea le dădea pedepse mai puțin aspre, știind că alții aveau șă-și ia vina asupra lor.
Dacă pedepsești pe cel vinovat, poate, din mândrie, să se înrăiască și mai mult, și să repete greșeala. Dacă vede în schimb, că alții nevinovați plătesc în locul lui, poate i se va mai înmuia inima, cel puțin în cât să nu facă greșeala din nou. Iar dacă nu se va căi, și va repeta greșelile sale ca un imbecil, i se vor acumula ofensele, până ce va fi vădit că el este vinovatul, și se vor pune asupra lui nu numai greșelile lui din trecut, ci va trebui să plătească și pentru ale altora, pentru că nu va mai avea cum să se apere fiind responsabil pentru atâtea nenumărate ofense.

| tudorvolcano a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine sunt extratereștrii?

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu. Pe scara ierarhica, omul e deasupra animalelor, e pus sa stapineasca peste ele, deci si peste ciine, si de aceea daca cainele manca din pomul cunoasterii omul nu ar fi fost pedepsit, caci nu ar fi fost afectat de ce a facut ciinele. Sa iti dau un exemplu: daca un soldat comite o greseala in razboi, nu inseamna prea mult. Daca un ofiter comite aceeasi greseala, pentru ca sunt implicati si cei de sub el, de sub autoritatea sa, pierderile sunt nespus mai mari. Si dca ofiterul transmite gresit un ordin, si cei din subordinea sa vor transmite gresit, deci vor face aceeasi greseala.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca dovedesc sau nu, El tot exista!

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

PIna nu dau de ei, pot foarte bine sa nu existe. Dovada ta ca Dumnezeu nu exista e ca nu L-ai vazut. Acum, ce faci, o intorci cu extraterestrii? Faptul ca nu ii vezi nu ar trebui sa insemne ca ei nu exista? Sau ai vazut vreunul? Nu ai vazut, deci nu exista, asta e rationamentul tau. Daca crezi ca exista, poti la fel foarte bine crede ca exista si Dumnezeu. Deci, bazat pe gindirea ta, extraterestrii nu exista. Punct.

| cristi202 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Wow! Ce raspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chestia cu vazutul si nevazutul la tine nu o mai cred. Vino cu altceva. Nu vezi extraterestri, dar crezi in ei. Nu il vezi pe Dumnezeu, dar nu crezi. Daca poti crede in extraterestri, ai putea, pe baza aceleiasi logici, sa crezi si in Dumnezeu, sau macar sa accepti posibilitatea ca El exista. Iti zic eu, nici daca L-ai vedea, nu ai crede. Dupa cum ar fi posibil sa ajungi sa vezi extraterestri si sa te indoiesti de ce ai vazut.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Curentul electric e mai peste tot in lumea asta ce te inconjoara, il vezi cumva? Sa mi-l arati atunci cand il vei vedea. Dragostea este peste tot in lumea asta. O vezi cumva? Sa mi-o arati atunci cand o vei vedea. Mai, copile, exista lucruri in lumea asta pe care nu le vei putea vedea niciodata, si totusi crezi in ele. Vezi efectele ce ele le produc. La fel e si cu Dumnezeu, e peste tot, dar nu Il vezi, insa lasa urme pe care le poti vedea daca stii unde sa cauti. Nu ai sa vezi dragoste intre inamici pe un cimp de razboi, si nici curent electric pe orice virf de munte, deci trebuie sa stii unde sa cauti. Oare nu ar fi gresit sa spui ca nu exista curent electric in lume doar pentru ca tu stai cocotat pe un virf de munte unde efectele curentul nu se vad?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum nu exista daca e o emotie? Emotiile sunt nimic, ele nu exista? Ce logica ai!

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Il simti, dar nu il vezi. La fel tu vrei sa Il vezi pe Dumnezeu, dar El trebuie simtit. Si pentru asta trebuie sa te conectezi la sursa, sa bagi mina in "priza" Lui.

| tudorvolcano a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se mai întâmplă și astfel de cazuri în care nevinovații ajung în pușcărie, cel mai des în mod involuntar. Aceasta e realitatea, nu o veți putea schimba.

Iar politicienii, de unde știți că îi alegem noi, și nu sunt făcute de fațadă? Oricum, chiar dacă ar fi alegeri democratice când vine vorba pe buletinul de vor, nu noi alegem cine intră pe liste la alegeri: partidele mari, oamenii cu bani, influenți etc. o fac, pentru că e strângerea de semnături nu este un lucru ușor, și după trebuie și aprobate.

Iar cu logica băgatului în închisoare, nu este pentru ca vinovatul să plătească, ci pentru a ține lumea departe de un pericol public.
Dacă acel pericol public dispare, nu mai trebuie încarcerat altcineva în locul lui.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai, ba, fratele meu, ai citit Biblia? Ea zice ca Dumnezeu este duh. Deci nu e fizic. E, poti sa spui, "O stare", ceva ce pur si simplu exista. Ca e si mai mult de atit, asta e altceva. Am zis eu ca Dmnezeu exista fizic cumva?

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

OK. Daca nu te superi, cere-I sa Il simti cumva, sa ti se arate cumva. Daca o faci sincer si cu inima deschisa, cautind adevarul, o va face, Il vei simti, vei ajunge sa Il percepi cumva, nu esti primul care face asa, si nici ultimul, dar daca o faci doar in joaca, sau la bascalie, nu va merge. In Biblie spune ca Il vom gasi doar daca Il cautam cu toata inima, deci trebuie sa ai inima deschisa total pentru asta.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde zice ca Dumnezeu ca Duh maninca?
Nu e umbra unei umbre. E umbra unui nor.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sincer sa fiu, L-am simtit. Certitudinea ca a fost El e intotdeauna schimbarea in bine a vietii. Ceva se schimba in bine, la nivel mental, psihic, si chiar si fizic. Nu in bine in sensul ca ma simt eu mai bine, e si aia, ci in sensul ca devin un om mai bun. E usor sa incurci lucrurile, sa zici ca a fost Dumnezeu cand de fapt a fost doar o emotie, sunt unii credinciosi care patesc asta, pentru ca tine si de o anumita finete a perceptiei, dar, dupa ce L-ai simtit de mai multe ori, si asta devine o experienta de viata, stii sa faci distinctia intre simpla emotie si starea pe care El o genereaza, si care poate atinge emotia, poti fi sigur ca El a fost. Dar, in general, dupa ce L-ai simtit, stii ca a fost El. Daca acasa la tine ai tai se cearta mereu si asta te afecteaza mereu, facindu-te sa fii agitat, iritat, si cu greu sa poti sa te linistesti, ar trebui sa iti dea de gindit daca la un moment dat cand te rogi inima ti se linisteste deplin. E ceva inexplicabil acolo, te cunosti, stii ca in mod normal ai fii agitat. Asta e primul lucru care il percepi, pacea ce iti cuprinde inima. Al doilea e, pe masura ce te rogi constant, faptul ca simti la un moment dat ca nu vorbesti in gol, ca esti ascultat. Uneori perceptia asta devine atit de puternica incit ai senzatia nu ca te rogi, ca spui cuvinte de unul singur, ci ca intri intr-un dialog. Incepi sa sesizezi cu sufletul tau ca dincolo de ce faci, de ce spui, e ceva mai mult, mult mai mult. Si apoi, incepi sa Il simti, sa realizezi ca cineva este acolo cu tine si te asculta, ca nu esti singur, desi chiar nu e nimeni cu tine acolo. Si intotdeauna se lasa la sfarsit cu bine. De exemplu, daca cineva iti face o faza urita si iti e greu sa ierti si sa iubesti, dupa aceea descoperi ca poti ierta, ca poti iubi, ca poti trece peste ce ti s-a facut rau. Sau, daca esti afectat, si ranit, dupa aceea totul devine ca si cand nu s-a intimplat nimic. Pentru asta psihologia nu are nici o explicatie.
Sau, mai mult, Il poti percepe din imprejurarile prin care treci. Descoperi, din anumite intimplari din viata ta, ca exista o logica clara dincolo de ele, ca si cum lucrurile ar fi bine regizate cu un anumit scop.
Si cand ambele se imbina, ce simti, cu imprejurarile, nu iti mai ramane decat sa zici: "Mai, sa fie! Chiar este El!" Lucrurile devin prea evidente, si realizezi ca e mult peste ce iti poate oferi imaginatia, e dincolo de ea.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hei, e doar o imagine. Tu ai folosit imaginea cu umbra. Nu e nici umbra, nici nor.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zi-i tu cum vrei. Si Zeus. Vorbim de Dumnezeul adevarat.
La fel poti sa imi spui mie Catalin. Faptul ca imi schimbi numele nu schimba faptul ca exist.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poti dovedi ca Zeus e zeul adevarat? Daca da, atunci despre el vorbim

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti-am aratat cum poti ajunge sa il "simti". Poti sa experimentezi. Ca la stiinta. Pui gheata pe foc, iasa abur. Pui o inima rea in Dumnezeu, iasa bunatate.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Inseamna ca poti sa dai fata ce o ai la profil jos, ca nu iti place de ea. Sau e acolo doar pentru ca asa-zisa pompa pompeaza sange mai mult intr-o anumita parte a corpului tau?

| tudorvolcano a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am spus de Dumnezeu aici. Pentru faptul că nevinovații sunt condamnați în locul vinovaților, nu e vina lui Dumnezeu, ci a oamenilor care s-au lepădat de El, și de izvorul cunoștinței; e normal ca să nu mai știe cine e vinovat și cine nu; dreptatea dumnezeiască înseamnă a-ți lua tu de bună voie greșelile aproapelui tău asupra ta, nu să condamni pe nevinovatul care nu vrea să ia asupra sa greșelile altora. De altfel, se vede că așa este cazul, deoarece cel vinovat ȘI NEPOCĂIT va fi condamnat la înfricoșata judecată, nu cel nevinovat.
Nu, Dumnezeu nu are apucături omenești, nu se mânie, nu se întristează, nu se bucură, e mai presus de acestea, fiind a toate știutor, și știind cele ce vor fi de dinainte. Fiind întru totul desăvârșit, în El nu este schimbare, ci e veșnic neschimbător.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu ai inima cand vezi un ciine chinuit? Sau treci nepasator pe linga el?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dragoste dictată de constiinta?!? Eu stiam ca dragoste cu sila nu se poate...

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate trai, daca o are "de piatra".

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ala care chinuie animalele are inima rea

Răspuns utilizator avertizat