| Kalla a întrebat:

Fara suparare atei dar de ce va mai "pierdeti" timpul cu noi? De ce vreti sa ne faceti sa devenim atei cu asa zisele voastre dovezi de neexistenta lui Dumnezeu? De ce nu ne lasati in plata noatra? Ce castigati cu asta?

30 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Eu nu incerc sa conving pe nimeni, incerc sa ii ajut pe aia mici ca as fi vrut sa ma ajute si pe mine altii cand imi era frica de diavol "multumita" religiei si prostiei religiosilor, si apoi, ma apar; exista n religii si n secte, si totusi, ateii sunt atacati cel mai des, desi, cel putin pe mine, ma doare fix in firul de par cazut ieri de religiile voastre, deci, nu existati pentru mine daca nu va faceti vazuti, sunt nefumatorul deranjat de fumul fumatorului, care cand e hartuit prea des isi aminteste ca cea mai buna defensiva e ofensiva.

Voi de ce incercati sa ne faceti crestini cu asa zisele voastre dovezi de existenta lui dumnezeu? De ce nu ne lasati in plata noastra? Ce castigati cu asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei nu cred ca vor neaparat ca noi sa devenim atei ci au ei o satisfactie cand ii i-au lui Dumnezeu numele in desert! Desigur lipsa de ocupatie ar fi principalul motiv!
Mai sunt si unii care doar isi exprima parerea lor personala si au tot dreptul desigur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai dreptate ateii sunt atacati foarte des de catre crestini dar nu numai! Oricine are alta opinie mai logica decat a lor sau diferita este atacata fara nici un fel de argument cum ar avea dreptate! Am patit-o foarte des pe TPU si sincer chiar ma deranjeaza!

| AwaZoh98 a răspuns:

Lipsa de ocupatie e de vina! sad
Atatia someri in ziua de astazi... no talking

| BlackSulphur a răspuns:

Pai, cum sa-ti zic... Libera exprimare inca exista pe internet, iar voi ati profitat mai mult de ea decat ateii. Acestia doar se apara. Iar, uneori, ofensiva este cea mai buna defensiva.

| M25M a răspuns:

Aceleasi lucruri sunt valabile si invers.

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns:

Mai pierd timpul pe aici...si asta http://www.youtube.com/watch?v=0Rqw4krMOug

| RAY a răspuns:

Exprimarea libera castigata in 89 prin sange imi da dreptul sa mi-a exprim,si mi-o exprima cat voi exista,multi au suferit pentru ea noi o avem pe gratis din pacate uitam cat de importanta este

eu personal n-am obligat pe nimeni sa fie ateu,atee,dar voi crestini ma amenitati cu iadul vesnic,ma faceti satanist,imoral,pagan,ca nu sunt pe calea cea dreapta voi ce cu drept va bagati in viata unui om, stai calm pe banca vina unu cu pliante si cauta cearta, din moment ce i spui ca esti ateu isi respecta gandirea?
nu, te amenita cu de toate ca apoi daca te lasi pacalit sa te fure pana la os asta e corect?
nici macar biblic nu e corect, numai vb ca daca spui ca esti ateu toti se indeparteaza de tine, deci care pe care vrea sa oblige un ateu care isi spune fa ce vrei sau un crestin si amenitarea lui cu iadul vesnic?

cand vor invia copii impuscati in 89 atunci va voi lasa in pace, popi nu au deschis catedrala cand oamenii erau omorati in plina strada

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns:

Ce-ar fi să nu-i mai bagi în seamă? Eu aşa fac.Lasă-i liniştiţi în prostia lor, oricum pe mine nu mă vor convinge niciodată.Şi totuşi ce rost are? Tot ei au de pierdut, dau cu piciorul unei vieţi veşnice alături de Dumnezeu.Nu are rost să discutăm despre asta.Ca să-L găseşti pe Dumnezeu trebuie să-L cauţi, ceea ce ei nu fac.Asta este.Şi important este că noi (creştinii)deţinem adevărul! L-am căutat pe Dumnezeu şi L-am găsit iar ei(ateii) o să-L caute în continuare să-L vadă, dar nu-L vor vedea niciodată cu ochii lor pe Pământ!

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a pus in fiecare om gandul vesniciei. Ei cauta doar sa isi linisteasca constiinta incercand sa se convinga ca Dumnezeu nu exista. Acesta este adevaratul motiv pentru care frecventeaza aceasta sectiune.

| Ben00 a răspuns:

Pentru atei pierderea asta e tot castigul!

| Kalla explică (pentru RAY):

Crestinii ameninta cu iadul pentru ca nu se mai poate sa fim insultati la fiecare ora din zi! Pe categoria religie sunt mai multi atei care nu fac altceva decat sa injure religia mea.Stii cat de suparator si enervant este sa auzi 'niezo in loc de Dumnezeu?
Doar in tarile mai sarace sunt crestini adevarati! Eu sunt din alta tara si la ora de religie invatam numai despre prostituate, problemele lumii si drogati! La scoala la ora de stiinte invatam Big-Bang-ul nu Adam si Eva si pentru mine si alti crestini nu e o senzatie prea placuta, sa stii ca lumea se va duce in iad, sa stii ca cei mai buni prieteni ai tai si persoanele la care tii se vor duce in iad si cu ei si tu! Nu e o amenintare, e o avertizare pentru ca noi crestinii nu suntem ca voi care va ganditi doar la voi.Noi avem asa zisul "instinct de turma", adica punem celelalte persoane pe primul loc. Daca ar fi peste tot cum spuneti voi, persoanele su s-ar mai ajuta!

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Iau*, baga-mi-as ceva in ea de gramatica, nu ai raspuns in care sa nu ai o greseala gramaticala.N-am nimic cu tine, dar sare in ochi.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Ca sa inteleg ca oricine care injura cea ce nu poti dovedi sunt ateii?

deci Romania e o tara de sfinti

| Liviu a răspuns:

Ce pot spune. Sunt somer,si ma cam amuza cand vine cate unu si imi spune " vei arde in iad " sau cand sunt scuipat de babe si mi se zice "piei satano " sau " esti pacatos " mna, cum sa nu... Dupa parerea multora ar trebui sa facem dus cu lumina stinsa ca ne vede... el? in plus,doza de ras e asigurata laughing Si sa fiu sincer,nu am incercat niciodata sa fac un om sa fie ateu, doar i-am pus dovezile la 'botu calului' sa ma exprim asa.
Insa majoritatea au pus dovezile mele fix unde nu trebuia, si sau facut ca ploua, deh, daca ardeau in iad ca ascultau de un pacatos ca mine si de alti ateii sau atee big grin
Eu incerc doar sa dovedesc ca nu exista (imi iese de minune) pe cand crestini incearca sa demonstreze ca exista(ei raman la dorinta de demonstrare) happy

| Buresbista123 a răspuns:

-)) in primul rand noi nu vrem ca voi sa deveniti atei ci sa incepeti sa ganditi,sa va puneti intrebari sa fiti oameni rationali si pana la urma nu neaparat-vrem- ci incercam sa avem un dialog bazat pe dovezi concrete, pe realitate, traim intr o societate bolnava infestata de virusul numit religii, noi nu trebuie sa demonstram ca nu exista DZ ci voi cei care credeti, eu daca iti zic tie ca exista 7 pitici pe Marte care controleaza lumea tu nu treuie sa mi demonstrezi ca nu exista ci eu tie, pentru a mi sustine parere si pentru a nu fi considerat nebun....http://www.youtube.com/watch?v=Hs7CfjmDTgA

| martzian a răspuns (pentru M25M):

Mihai, sunt valabile, poate, dar numai atunci cand categoriile sunt nepotrivite.

| martzian a răspuns:

Prietene, oamenii sunt intr-o continua cautare. Oamenii doar braveaza cand se bat cu pumnul in piept ca sunt "atei". In spatele cocosimii lor sunt suflete nelinistite. Nu exista om cu adevarat fericit si implinit inainte de a-si rezolva problema data de aceste zbateri interioare. Locul ala gol nu poate fi umplut decat de catre Dumnezeu.

| tpuforyou a răspuns (pentru EmaS):

TARE laughing)

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Dar tu de ce frecventezi aceasta sectiune? Nu ca sa-ti linistesti constiinta incercand sa te convingi ca zeul tau exista?

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu. Eu ma straduiesc sa ii scot ca din foc pe atei!

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Ragnarok-ul va fi vicios, ar trebui sa te pregatesti.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ma pregatesc in fiecare zi.

| nogomani a răspuns:

Parerea crestinilor despre mine ar fi ca eu am o problema inchipuita tot de ei si tot ei au solutia pentru asa zisa problema din inchipuirea lor.
Problema mea cu ei este ca nu vor sa isi tine ticnelile doar pentru ei si insista sa le introduca fara rusine si abuziv in societatea in care uite ca s-a intamplat sa traiesc si eu. Oricum, acum sa nu-i lasam in pace ca se pregatesc pentru apocalipsa laughing a prezis nea' Ion in cartea lui, ca asa va fi, lumea isi va pierde credinta in ticneala si de asta va veni Dumnezeu sa ne omorare, ca nu mai suntem ticniti ca el.

| Miauti a răspuns:

Pentru ca dumnezeu e ateu!

| CristiB93 a răspuns (pentru timoteidoi):

Daca imi amintesc bine acum mai bine de 20 si ceva de ani tara a fost condusa de atei ( comunistii ) ei erau atei, daca zici ca e asa de bine cu ateii atunci de ce a fost dat jos Ceausescu?

Răspuns utilizator avertizat
| CristiB93 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu e mai bine, dar nici la atei nu a fost mai bine, ce vreau sa arat este ca nu au dreptate cei care spun ca daca ar fi o tara de atei ar fi mai bine.

| HDeNiSaR a răspuns:

Vreţi dovezi că Dumnezeu există. aşteptaţi niţel şi veţi avea.
Şi oameni dinaintea potopului -când Noe se ducea să le zică de iminenta distrugere, ei: "ha ha ha-eşti nebun. Dumnezeu nu există", şi când Noe le spunea că există ei " Dar dacă există, să ne dea un semn. să-l vedem, adune dovezi!"
şi în cele din urmă au primit dovada-păcat că a fost prea târziu. gâll gâll gâll şi au pierit toţi.
Nu degeaba arată Biblia că timpul de astăzi a ajuns ca pe timpul lui Noe.
De fapt ce vă miraţi de atei? -Biblia asta a şi profeţit:"Că în timpurile din urmă oameni... având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea" 2 Timotei 3:1-5

Vor primi cât de curând dovada, dar atunci când o vor primi nu vor veni să se vaite pe TPU, o să-şi smulgă părul din căpuşor.