| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Voi ce faceti sa nu mai pierdeti timpul si sa nu mai procrastinati?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai o motivație, așa pățești.
Caută motivația în primul rând.
Dar hai să presupunem că ești obligat de situație să faci ce nu îți place ( cazul majorității).
Atunci cauți motivul pentru care să-ți placă ție acea muncă, iar nu celui care te plătește pentru ea.
La un colegiu privat din USA, la banchetul de absolvire, localnicii au fost invitați cu soțiile, logodnicele, prietenele. Absolvenților veniți de departe (România) li s-a propus să ia parte la banchet dar să și servească în același timp, căci ei nu aveau prietene invitate, iar banchetul avea un buget redus.
Profesorul care îi conducea le-a explicat.
- Voi sunteți cele mai importante persoane de la acest banchet.
Buna dispoziție, amintirile plăcute ale tuturor depind de rolul vostru.
Astfel acei absolvenți care au participat pe rol de chelneri au avut astfel motivația lor să facă acea treabă bine.
Dacă n-ai motivație, te plângi de procrastinație.

3 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Caut pe net leacul!

| Hammurabi a răspuns:

Nu cred că asta a fost vreodată o problemă pentru mine.
Nu sunt un tip delăsător, dar chestiile pe care nu le fac sau pe care amân să le fac, consider că pur și simplu, nu a venit timpul lor să fie făcute.
Iar senzația că pierd timpul nu prea o am niciodată. Ceea ce fac e pentru că asta vreau să fac. Nu din plictiseală și nici din lipsă de altceva.

Răspuns utilizator avertizat