| LeonovATgates a întrebat:

FUNDA! Ca sa devii ateu trebuie sa vorbesti cu preotul din comuna pentru a te scoate din lista crestinilor, sau e destul sa te declari in public? PS. In liceu langa numele meu scrie ca sunt ateist.

Răspuns Câştigător
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu trebuie sa vorbesti cu nici un preot, nu trebuie sa te scoata de pe nici o lista, pur simplu numai urmezi religia in care ai fost botezat la 6 saptamani, a fii ateu este un drept constitutional, este dreptul tau, preotul va incerca sa te manipuleze sa te aduca pe calea asa zis dreapta

68 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

AstalusAna iar minti sectancto, am scris ca tara asta a fost vanduta de tradatori de neam si tara si ar fi bine sa facem ce a facut putin cu tradatori lui, acelasi lucru la facut si dumnezeu sectancto in tot vt, dumnezeu a avut un singur popor sectancto intelege asta, citeste vt, stalin ti-a aparat tara, este un patriot

| RAY a răspuns:

Acum 43 minute | Celcestietot a răspuns:
Minciuni din partea utilizatorului care i-ai dat funda. Tot ce scrie este scos din context.

ce este iesit din context?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Tot. Oricum, totul are o explicatie.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ia sa vad explicatia

| LeonovATgates explică (pentru Celcestietot):

Tu stii macar diferenta intre satanist si pagan?

| Celcestietot a răspuns (pentru LeonovATgates):

Da bineinteles ca stiu care este!

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Demonstreaza ca exista vreun creator prin metoda stiintifica,nu exista asa ceva, argumentele complexitati sunt deiste,panteiste asupra unui creator,repet argumente,argumentele nu sunt dovezi nici macar ipoteze, cum exista argumente pro exista si contra, asta tine de filozofie,cine crede in dumnezeu o face din credinta atat nu din cunoastere, stiinta, tu faci blasfemia sa spui ca exista dovezi cand biblic vorbind credinta e credinta, ferice de cei care nu au vazut dar au crezut, asa faceti voi sectancti

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Numai ceea ce am spus la punctul 3 poate demonstra ceea ce spui tu. Nici macar nu sti Biblia si te faci de ras, dar uite ca tu ai "citit-o" laughing. Explicatie :,, 1. Iubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu.'' - deci putem cerceta cat este Universul de marewinking! Mai iei acum cu fericirile ateu nedocumentat care scoate totul din context rolling on the floor? Haide sa vada si ceilalti utilizatori care arunca un ochi peste acest comentariu cat poti tu sa minti si sa nu intelegi ceea ce citesti :,, 24 Toma, zis* Geamăn, unul din cei doisprezece, nu era cu ei când a venit Isus.
25 Ceilalţi ucenici i-au zis deci: „Am văzut pe Domnul!" Dar el le-a răspuns: „Dacă nu voi vedea în mâinile Lui semnul cuielor şi dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor şi dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede."
26 După opt zile, ucenicii lui Isus erau iarăşi în casă şi era şi Toma împreună cu ei. Pe când erau uşile încuiate, a venit Isus, a stat în mijloc şi le-a zis: „Pace vouă!"
27 Apoi a zis lui Toma: „Adu-ţi* degetul încoace şi uită-te la mâinile Mele şi adu-ţi mâna şi pune-o în coasta Mea; şi nu fi necredincios, ci credincios."
28 Drept răspuns, Toma I-a zis: „Domnul meu şi Dumnezeul meu!"
29 „Tomo", i-a zis Isus, „pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice* de cei ce n-au văzut, şi au crezut." -> aici se referea strict la Iisus, nu la cunoasterea stintifica. Stau sa te meditez acum RAY la categoria religie sau ce happy? Voi sunteti atei fiindca aveti un ghiveci in cap si nu sunteti in stare sa intelegeti informatia religioasa imbinata cu celelalte domenii...

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Tomo", i-a zis Isus, „pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice* de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

ba tu esti beat rau de tot, versetul se refera la ceea ce inseamna credinta, asta am scris si eu, unde am scris eu mincinosule ca se refera la cunoastere stiintifica

tu faci blasfemia sa spui ca exista dovezi cand biblic vorbind credinta e credinta, ferice de cei care nu au vazut dar au crezut, asa faceti voi sectancti

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Imi dai cu eroare 404 la ce prostii spui. Credinta despre care vorbesti tu este relativa ma RAY. Nu fac nicio blasfemie, sectant darwinist ce esti.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Vezi ma sectanctule ca evolutia este acceptata de catre biserica catolica

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ba tu esti beat in seara asta, nu ai vazut acel verset in care iisus spune ca ferice de cei care nu au vazut dar au crezut

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Mai copile ma faci sa regret ca ti am acceptat cererea de stop ignor,atat de arogant te crezi, cica sectanct darvinist, faci trolling, teoria evolutiei face parte din stiinta, cunoastere, evolutia nu este o religie, dogma, secta

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Eu nu sunt biserica catolica.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu intelegi nimic din Biblie.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Conteaza gradul de inteligenta, nu varsta, inaltimea sau locul unde ne-am nascut. Pai da, sectant darwinist esti, iar teoria evolutiei stiu ca face parte din stiinta si nu condamn stiinta, ci erorile produse de creierul uman.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Copile numai te mare arogant ca nu tine, duci lipsa de educatie, bun simt

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ori ti-a mancat TPU din raspuns, ori ai uitat sa pui punct. De ce duc lipsa de bun simt? Acestea sunt ideile mele pana la urma, iar daca nu imi convine ceea ce spui tu, trebuie sa iti zic ca duci lipsa de bun simt? Lipsa de educatie chiar nu duc, iar asa ceva ar putea demonstra absolvirea celor 12 clase care imi este recunoscuta. Eu accept adevarul cand imi este prezentat de alta persoana, nu ca tine.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule tu nu accepti nimic steregoi esti acelasi limitat, dogmatic user care il stim de vreo 3 ani pe TPU, ce respect cand esti plin de arogante de astea

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

De ce ma faci steregoi? Ce argumente ai sau dovezi? Ma acuzi asa pe nedrept raule.

| RAY a răspuns:

Acum 19 minute | AstalusAna a răspuns (pentru Holiday):
Doar in mintea voastră, a ateilor!

sectancto iahve este un produs a unui trib evreiesc http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| RAY a răspuns:

AstalusAna Și, ducându-se direct la Isus, a spus: „Salutare, Rabi!"a și l-a sărutatb foarte tandru. 50 Dar Isusc i-a zis: „Prietene, de ce ești aici?" Atunci ei s-au apropiat, au pus mâna pe Isus și l-au arestat.d

| RAY a răspuns:

AstalusAna tu nu esti crestina esti sectancta laughing laughing sa gasit cine sa vb in numele crestinilor

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Vorbea sectantul darwinist...

| RAY a răspuns:

AlinTigerOfAtlantic nu exista nici o dovada ca a inviat iisus, daca niste vrajeli scrise pe un site sctanct =apropo te-ai pocait si tu jesus, sunt dovezi ce sa spun, nu stiti ce inseamna a dovedi ceva

http://ro.wikipedia.org/wiki/Metod%C4%83_%C8%99tiin%C8%9Bific%C4%83

dar repet credinta nu inseamna cunoastere, daca nici atat nu stiti ce sa spun, desi credinta e credinta nu necesita dovezi, stiinta, cunoastere iar cei care spun ca exista mint, inclusiv in biblie scrie ca daca ar fi dovezi nu ar mai fii credinta, dar tu categoric nu ai citit un verset din biblie, dumnezeu cu mila numai te plange atat, ai 2 maini, 2 picioare, fa ceva in viata ta, numai te plange ca dumnezeu nu iti da din cer

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

,,inclusiv in biblie scrie ca daca ar fi dovezi nu ar mai fii credinta'' -> eu stiam ca nu scrie asa ceva. Pana nu imi dovedesti, esti un mincinos in aceasta privinta.

| RAY a răspuns:

Apropo asta inseamna dovada stiintifica, hai sa vad si eu o singura dovada pro vreun creator, eu unu nici ma astept sa existe asa ceva, fiecare crede in ce vrea el, e credinta

Procesul cunoașterii științifice[modificare | modificare sursă]
Acesta este un model ideal (în unele științe numai o parte din pașii de mai jos pot fi parcurși și deseori cunoștințele sunt dobândite în alt mod, inclusiv prin hazard):

Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Crearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii
Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunostință științifică

| RAY a răspuns:

1. Există Dumnezeu? Complexitatea planetei noastre ne indică existenţa unui Creator care nu doar a creat universul în care trăim, ci îl şi menţine în viaţă astăzi.

exista explicati rationale si logice bazate pe dovezi, practic mereu dumnezu este o necunoscuta, nu stim x inseamna ca dumnezeu este raspunsul

2. Există Dumnezeu? Universul a început să existe la un moment dat. Ce anume i-a provocat apariţia?

din nou acelasi lucru nu stim cum a aparut universul =dumnezeu

3. Există Dumnezeu? Universul funcţionează după nişte legi ale naturii imuabile. Oare de ce?
legile evolutiei lea descoperit darwin, legile fizice le descoperim asa cate un pic, nu ne multumim sa spunem ca un creator este raspunsul si apoi sa ne odihnim mintile

4. Există Dumnezeu? Codul ADN influenţează, programează comportarea celulelor.

asta e ceva mostenit genetic, nu e nici dz implicat in asta

5. Există Dumnezeu? Ştim că există fiindcă în mod constant caută să ne atragă la El şi vrea să aibă o relaţie cu noi.

asta se explica prin faptul ca omul are tendinte de a crede in supranatural nu in dz crestin, repet

6. Există Dumnezeu? Spre deosebire de celelalte revelaţii ale lui Dumnezeu, Iisus Hristos este imaginea cea mai clară şi mai directă sub care ni S-a descoperit Dumnezeu.

pavel insati spune ca iisus nu era mesia cel asteptat de catre evrei

A existat Iisus în realitate? Există dovezi istorice ale existenţei lui Iisus Hristos?

dovezi ca a existat un om,profet exista,sunt de acord,dar, fara nastere dintr o virgina, mininuni, miracole, inviere, cei drept nici pavel nu pomeneste de asa ceva, biblia a fost scrisa dupa moartea lui iisus de catre 4 anonimi, mult mai tarziu sa alcatuit biblia

Viaţa lui Iisus Hristos

este un mister, de la 12-30 de ani pauza

Iisus a declarat că are calităţi pe care doar Dumnezeu le are.
nu e adevarat,iisus a spus de ce ma numiti bun,bun este doar dumnezeu

A patra: dovada supremă a Divinităţii lui Hristos a fost învierea Sa din morţi. În cursul vieţii Sale Iisus Şi-a prevestit de cinci ori moartea. A prevestit şi cum va muri şi că după trei zile de la moarte va învia din morţi şi va fi văzut de ucenicii Săi.

mare lucru, din moment ce sa scris povestea dupa moartea lui, asa si alba ca zapada putea prevesti
Dacă Hristos a înviat din morţi, atunci ştim sigur că există Dumnezeu, ştim cum este El şi cum Îl putem cunoaşte personal.
nu, poate ca exista dumnezeu iar iisus nu a fost fiul lui iar doar evrei au dreptate

Chiar şi criticul german David Strauss, care nu crede nicidecum în învierea lui Isus, a respins această teorie, considerând-o neveridică. Iată cuvintele sale:

minciuna David Strauss este teolog, cum mint sectancti astia

apropo martiri sunt in orice religie, asta nu e o dovada ca a existat iisus, ca a fost crucificat e posibil, dar a murit si atat

| Celcestietot a răspuns:

Pai da, dar de ce nu crezi in Dumnezeu?

| LeonovATgates explică (pentru Celcestietot):

1. Crestinii sunt unii din cei mai criminali oamnei, au ucis milioane de satanisti, atei, pagani, si de multe ori s-au ucis intre ei.
2. Ideeile crestin-sclavagiste sunt niste abominatii.
3. Nu sunt dovezi plauzibile.
4. Biblia si coranul se contrazic tot timpul.
5. Preotii se cred demizei.

| RAY a răspuns (pentru LeonovATgates):

Sunt 6000 de secte,culte, religi crestine care se contrazic atat de perfecta este biblia, vt este cea mai de groaza carte, nu exista dovezi ca ar exista vreun creator, dumnezeu este creatia poporului evreu, se stie istoric cum a aparut el in cultura evraiasca, evrei erau politeisti apoi au devenit monoteisti

| RAY a răspuns (pentru LeonovATgates):

Http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

un om normal la cap nu ar putea crede in asemenea zeitate atat de vicleana, rea

| RAY a răspuns (pentru LeonovATgates):

Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:
2Imparati 2:23-24~
23De acolo s’a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
24El s’a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| Celcestietot a răspuns (pentru LeonovATgates):

In primul rand, eu doar iti voi explica, nu incerc sa te conving de nimic, alegerea iti apartine!

1. Crestinii cu numele au omorat, adica oamenii Satanei
2. Nu stiu la fel de idee te referi, sincer, dar nu esti obligat sa le respecti, decat daca vrei asta si daca le privesti tu ca pe o obligatie
3. Sunt. Nu putea Universul sa apara din nimic, pentru ca nu avea elemente care sa fuzioneze, deci trebuia un creator, cineva care sa adauge elemente pentru creatie. Desi creatorul teoriei Big Bang a fost un PREOT, el continua sa creada ca tot DUMNEZEU ne-a creat.
4. Pai Coranul este plin de erori evidente. Iisus a venit sa implineasca legea, deci iti dai si tu seama.
5. Pai si ce, te rogi unui preot sau unor preoti sau lui Dumnezeu? Vorbesti de ei de parca au venit direct de la Dumnezeu din ceruri, si nu ca s-au nascut aici pe planeta Pamant.

| LeonovATgates explică (pentru RAY):

Am uitat sa te intreb ceva. Cum adica > La 6 saptamanii? adica trebuie sa astept o perioada sa devin ateu?

| RAY a răspuns (pentru LeonovATgates):

Botezul tau s-a facut la La 6 saptamanii la asta m-am referit,a deveni ateu este un proces de cunoastere,dupa parerea mea, nu e ceva wow sunt ateu, poti trece prin mai multe deism, panteism, agnosticism, ateu, nu este usor sa fi ateu sa stii

| LeonovATgates explică (pentru Celcestietot):

Acei oameni ai lui Satan au fost ucisi doar pentru ca voi, crestinii, nu ia ti inteles. Satanistii se opun uciderii de copii, vor egalitate intre femei si barbati, si vor sa progreseze. Dar voi crestinii aveti in biblia aia doar episoade cu violuri, decapitat de bebelusi, mancat de oameni etc.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

1. Crestinii cu numele au omorat, adica oamenii Satanei

au fost crestini nu oameni lui satana, au fost cu crucea dupa ei, nu am auzit vreodata ca satanisti sa faca ceva rau impotriva altora

Sunt. Nu putea Universul sa apara din nimic, pentru ca nu avea elemente care sa fuzioneze, deci trebuia un creator, cineva care sa adauge elemente pentru creatie. Desi creatorul teoriei Big Bang a fost un PREOT, el continua sa creada ca tot DUMNEZEU ne-a creat.

nici dumnezeu nu putea sa apara din nimic si sa creeze totul din absolut nimic, dumnezeu este mereu golul cunoasteri noastre

| RAY a răspuns (pentru LeonovATgates):

Crestini au omorat mereu pagani, niciodata nu au acceptat alte religi

| LeonovATgates explică (pentru RAY):

La pagani e altceva, ei au fost aici dupa mullttt timp inainte sa apara biblia.

| RAY a răspuns (pentru LeonovATgates):

Corect

| Celcestietot a răspuns (pentru LeonovATgates):

Nu ai inteles ce am spus. Repet :,, 1. Crestinii cu numele au omorat, adica oamenii Satanei''. Si ce, am spus eu ca femeia este inferioara barbatului?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Te rog permite- mi să-i răspund lui Ray.
Astăzi am căutat întrebarea cu pricina, ca sa răspund si eu la ea. Dar, nu am mai gasit-o. In schimb am găsit o alta si răspunsuri la ea prin care va plange-ti ca vi se șterg întrebări si răspunsuri si tu ai afirmat ca nu conducerea TPU ar fi ales sa le șteargă, ci ca aveți dușmani care raportează la TPU si de aceea vi se șterg întrebările si răspunsurile. Pana acum credeam ca ai ceva cu mine si de aceea m-ai ignorat la câteva zile după ce am apărut pe TPU. Dar acum deduc ca de fapt ești bolnav. Consulta un psiholog.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nici nu intelegi ce scriu, dar sa reproduci...

Daca nu ai puterea mea de intelegere cum de a aparut totul, nu spune ca nu exista Dumnezeu pentru ca nu ai dovezi (si da, POTI DOVEDI ASA CEVA)

Daca nici de fata cu mine nu citesti si mai apoi raspunzi la ceea ce scriu, corect, ce pretentie sa mai am ca sa studiezi in privat asa cum trebuie?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Dovedeste tu ca nu exista zeus,nu te da arogant ca nu tine crestine,in biblia ta crestine scrie sa fi umil si sa iti iubesti aproapele, omule nu exista nici o dovada ca ar exista un creator nici macar ipotetic vorbind, nu vorbesc de creati evreiesti de iahve, iahve este o creatie tribiala vrei dovezi cumva, citeste biblia sa vezi cum evrei erau politeisti apoi monoteisti, cum biblia nu neaga existenta altor zeii

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Pai eu stiu ca zeii au existat, nu am negat asta. Nu ma dau arogant, este doar adevarul care te deranjeaza. Din moment ce spui ca nu exista o dovada ca un creator exista, esti mincinos si pe buna dreptate; fie faci asta intentionat, fie nu.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nicio problema!

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce nu știe Ray este relația dintre un creștin si Dumnezeu. Acea relație se simte de către creștinul in cauza. Un ateu si un așa zis credincios, nu vor ști niciodată acest lucru. Iar daca ei considera ca creștinii care afirma ca au avut experiente cu Dumnezeu sunt bolnavi psihic, nu le poți dovedi ca nu au dreptate deoarece chiar si daca observa o schimbare in bine a acelei persoane, ei habar nu au cărui fapt se datorează. Ce nu înțeleg eu este de ce suferă ei atât de mult la gândul ca unii oameni cred in existenta lui Dumnezeu? Citeam in cărți scrise de medici nutriționiști si am găsit scris printre altele si ca drogurile, alcoolul, tutunul consumate de femeia însărcinată, poate duce la malformații ale fătului, la boli si chiar cancer ale bebelușului, la copilul hiperactiv si altele. De ce este Dumnezeu de vina pentru ca se nasc astfel de copii, când Biblia interzice astfel de vicii?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ba da vede, si pe mine ma ignora Ray si tot comentează la aproape tot ce postez eu. Dar pe mine nu ma deranjează.Ma bucur chiar pentru ca îmi doresc ca ceea ce postez sa fie citit. Daca am jignit pe cineva cu postările mele, ii rog sa ma ierte.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ai spus foarte bine.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Ce nu știe Ray este relația dintre un creștin si Dumnezeu. Acea relație se simte de către creștinul in cauza."

Este fix aceeasi dintre un musulman si Alah.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Sunt 6000 de secte, care cred in acelasi spiridus, dar se contrazic pe mancarea zeului evreu. Unii zic ca a mancat morcov la cina, unii zic ca la pranz, altii zic ca a mancat rahat, etc.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Le-ai experimentat pe ambele? Eu nu stiu ce simte un musulman si nici un musulman nu stie ce simte un creștin.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Corect,doar crestine,ma gandeam daca alah exista crestini au pus-o direct in iadul vesnic,daca crestini au dreptate mulsumani intra in iad, daca evrei au dreptate nu exista iad, rai doar locuinta mortilor, o purificare a sufletului apoi moartea vesnica, e rezonabil, e aiurea sa intre in iad 5 miliarde de persoane non crestine indiferent de cat de buni, rai erau

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Le-ai experimentat pe ambele?"

Cateva mii de ani de apucaturi crestine, musulmane si de diverse alte orientari religioase, ai impresia ca nu-s suficiente pentru a intelege cam ce are in cap un credincios?
Acum obiectiv vorbind, chiar crezi ca e mare scula sa fii credincios? Nu e. Din pacate e usor sa deviezi in directia asta, mai ales ca marketingul organizatiilor astora e destul de agresiv si pus la punct destul de bine.

| Celcestietot a răspuns:

Minciuni din partea utilizatorului care i-ai dat funda. Tot ce scrie este scos din context.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu mai conteaza crestin, pagan s-au ateu cu totii vom plati pentru pacatele noastre fie ca ne place s-au nu https://www.youtube.com/watch?v=db6QIx11vMA

Suntem niste prosti si prosti o sa murim.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cine crede in Iisus il are pe Fiul lui Dumnezeu cu el, cine nu crede in Iisus nu il are pe Fiul lui Dumnezeu cu el.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

„În sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea [înseamnă că deja el prelucra grâul şi îşi făcea pâine], până

Te vei întoarce în pământ, căci
din el ai fost luat; căci ţărână eşti şi
în ţărână te vei întoarce". (Geneza 3 : 19)

https://www.youtube.com/watch?v=RdLVV0kmnGs

Vine timpul, si e foarte aproape, cand toti preotii vor repara bisericile, iar altii vor construi altele noi, dar nelucrand ei la sufletul omului, vor ramane bisericile goale, cucuvelele vor canta intr-insele. Roadele slabirii in dreapta credinta a teologilor in facultati si seminarii vor fi preotii, care vor fi si mai slabi ca invatatorii lor; mai ales in Transilvania ortodoxia aproape ca va disparea, ultima reduta va fi Sibiul, dar va cadea si acesta. Dumnezeu nu forteaza mantuirea nimanui. Cine are minte sa ia aminte.

https://www.youtube.com/watch?v=db6QIx11vMA

| LeonovATgates explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu mersi, prefer sa fiu un om liber.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In urma ca doua zile a fost postata o întrebare : pe cine ați alege dintre Hitler si Stalin? La care ateii de pe TPU inclusiv Ray au ales unii pe Hitler iar unii dintre care si Ray pe Stalin. Ray printre alte calități a remarcat si faptul ca Romania ar avea nevoie de el pentru a pedepsii pe toți hoții, corupții si mincinoșii din Romania. Adică pe Dumnezeu nu il dorește pentru ca este un criminal, dar Stalin cum i-ar stârpi pe hoți, corupți, mincinoși, nu tot prin crime? De ce accepți un om criminal, si nu un Dumnezeu care cunoaște inimile oamenilor, chiar si cele mai ascunse gânduri?

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"De ce accepți un om criminal, si nu un Dumnezeu care cunoaște inimile oamenilor, chiar si cele mai ascunse gânduri?'

E simplu, primul a existat, al doilea e un personaj fictiv.
E ca si cand ai intreba, ce preferi, niste parinti betivi, sau pe Mos Craciun?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Doar in mintea voastră, a ateilor!

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Are sens sa discutam despre povesti si personaje fictive si felul cum se fac bani si se castiga influenta si putere prin intermediul lor? Daca nu ar exista astfel de interese, povestile astea ale voastre ar fi cel mult ceva de genul "ceasul rau, pisica neagra".

| Octavian199 a răspuns:

Stii ce fac eu pe lista popii? Ma tarcai rolling on the floor