| benny7 a întrebat:

Ce te-a făcut să devii ateist?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te nasti ateu,nu devi,dupa ce te ai nascut ateu, esti indoctrinat cu o religie, indoctrinarea continua, te indoctrineaza parinti,societatea, familia, scoala etc
ajungi un spalat pe creier, dar din fericire uni se trezesc la forma initiala de ateu si cerceteaza, din pacate sunt putini, majoritatea traiesc din minciuni si mint pe alti

| benny7 explică (pentru RAY):

Adică alţii se mint chiar şi pe ei?

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Da,starea de confort

| RAY a răspuns:

Acum 44 minute | milan9 a răspuns (pentru dany1988):
De 1000 de ori daca ai intoarce pe toate fetele Noul Testament, nu vei gasi ceva care sa te deruteze, sa te sminteasca de pe traseul credintei in Dumnezeu.

noul testament nu are legatura cu dumnezeu, dumnezeu nu are nici un mantuitor si are doar un singur popor cel evreu atat

| RAY a răspuns:

Acum 2 ore | milan9 a răspuns:
Ray, Marcion a fost un eretic care a apartinut daca nu ma insel de secta gnostica. Nu inteleg de ce iei de bune cele mai gresite afirmatii ale ceor care au urmarit subminarea crestinismului... thinking

In afara de asta afirmatii precum faptulca NT nu ar avea legatura cu Dumnezeu sunt ridicole si chiar halucinante. Eu cred catu poti chiar mai mult decat sa preiei de nu stiu unde ineptii si le prezinti ca si cum le-ai subscrie...

tu ai impresia ca eu scriu aiureli, eu am vorbit cu evrei care au spus ca nu are legatura TORA cu noul testament, iar faza cu gnostici aia erau primi crestini, sunt multe scrieri la vatican inclus la biserica ortodoxa care contrazice multe din ce scrie in nt

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Ray_, Marcion a fost un eretic care a apartinut daca nu ma insel de secta gnostica. Nu inteleg de ce iei de bune cele mai gresite afirmatii ale ceor care au urmarit subminarea crestinismului... thinking

In afara de asta afirmatii precum faptulca NT nu ar avea legatura cu Dumnezeu sunt ridicole si chiar halucinante. Eu cred catu poti chiar mai mult decat sa preiei de nu stiu unde ineptii si le prezinti ca si cum le-ai subscrie...

| milan9 a răspuns:

Ray, daca nu vii cu exemple concrete ca sa ne lamurim si noi care sunt SURSELE, cine sunt haterii malefici, islamisti, gnostici, iudaisti anticrestini, ocultisti fel de fel, sau orice alta clasa tendentioasa, atunci... bazaconiile amintite impotriva crestinismului sunt din start o alta teorie a pestelui prajit... sad

| milan9 a răspuns:

Ray, Marcion a tinut de secta gnostica. Nu face parte din "primii crestini" asa cum afirmi. Prin definitie secta descinde dintr-un grup indepartandu-se de invataturile originale. Inacest mod a procedat Marcion cu teribilele teorii gnostice, precum faptul ca trupul, spre deosebire de suflet, ar fi asociat unui principiu al raului trebuind in consecinta sa fie subminat si distrus. Astfel de teorii aberante prolifera ereticul Marcion.
Daca nu iei seama, cu un pic de efort si tu poti deveni un alt Marcion... sad

| GdX a răspuns:

Interesant cuvant, ateist. Hmm. oare sa fie ateu?

| benny7 explică (pentru GdX):

Oare sa fi ateu?

| Justme1997 a răspuns:

Nu îmi amintesc sa fi crezut vfeodata ceva, nici cand mergeam de 2 ori pe săptămână la biserică, la neoprotestanți.

| Ssssmokin a răspuns:

Biserica. Eu am fost si sunt de mic obligat sa merg la biserica. In fiecare duminica faci aceeasi slujba, mergi acasa spui aceleasi rugaciuni si iti faci cruce la fiecare biserica din cele x mii. Ce folos in toate astea? De sute si mii de ani ne rugam si... nimic? Totul se intampla din cauza oameniilor si a tot ceea ce ii inconjoara. Nu ploua fiind ca "asa a vrut Dumnezeu" si nici Mitica nu a murit fiind ca "asa a vrut Dumnezeu". Degeaba te rogi dupa 7 ani pentru Mitica ca tot la fel de mort ii.

| ziptrack a răspuns:

Filozofii atei, unele teorii stiintifice, plus documentarele Zeitgeist. Astea m-au convertit pentru o buna parte din viata mea intr-un ateu.

M-am intors la crestinism doar dupa ce am studiat masoneria, ocultismul, satanistmul si in cele din urma Biblia (ambele testamente).

| Jeezy a răspuns (pentru ziptrack):

Deci practic ai fost crestin - ateu - crestin?

| ziptrack a răspuns (pentru Jeezy):

Da
(1) "crestin doar cu numele",
(2) ateu convins
(3) crestin dar independent de biserica / religie / secte