| ƤrÏncessØfƬheShadøws a întrebat:

GE 1:11-13 Dz a făcut vegetaţie roditoare pe Pămînt în ziua a treia, fără prezenţa Soarelui.
GE 1:14-19 Dz a făcut Soarele şi Luna în ziua a patra, dar doar pe post de felinare, ca "nişte luminători".
Notă: În absenţa Soarelui nu ar fi existat nici măcar planetele actuale din jurul său, deci nici Pămîntul. Iar dacă, prin absurd, DOAR Pămîntul ar fi existat, ar fi fost o planetă îngheţată, în absenţa căldurii solare. Chiar şi acum, cu Pămîntul luminat şi încălzit de Soare, cînd este iarnă adevărată, în zonele cu zăpadă şi îngheţ maxim, toată vegetaţia şi animalele fie îngheaţă total, fie dispar, în niciun caz nu se dezvoltă. Deci, în situaţia prezentată în biblie, A FOST IMPOSIBIL ca în absenţa totală a Soarelui să fi existat vreo formă de vegetaţie cu rod, sau fiinţe vii pe Pâmînt. Fără Soare nu ar fi existat procesul de fotosinteză, VITAL pentru vegetaţie. Ar fi fost numai flori....de gheaţă. Brrrr...

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Deştepţii care au scris Biblia habar nu aveau de multe, printre care şi faptul că Soarele este vital.

| martzian a răspuns:

Textul este furat de aici, mai putin "Brrr" care va apartine, cred: http://ateismulactiv.blogspot.ro/2012/02/contradictii-in-biblie.html

| Mădă0611 a răspuns:

S-a mai discutat asta si nimeni n-a fot capabil sa raspunda, dooh, oricum n-au ce sa zica, poate doar sa imbarlige niste expresii si cuvinte in ebraica, sau o alta limba veche, de unde o sa rezulte ca traducerea e gresita, dar eu stiu o poveste cu traducerea gresita si corectata de dumnezeu laughing; cica unii au scris femeie in loc de fecioara, ca na, fecioarele nu nasc, si noaptea dumnezeu corecta, a facut asta cateva nopti la rand pana s-au prins oamenii ca asa trebuie sa ramana, adica le apare unora bolnavi psihic si astora n-a vrut sa le apara ca sa le spuna nici de-al dracului.

| NAdrian a răspuns:

Dumnezeu a facut soarele in ziua urmatoare vegetatiei pentru ca oamenii sa nu se inchine soarelui si sa creada ca el da viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei.iaca.dupa cum vezi a mers si cum vru Doamne-Doamne.ori iti inchipui ca izvorul tuturor celor bune si necesare e prost ca tine? veeezi de treaba amice.

| sublime89 a răspuns:

Idiotii aia sa stie de fotosinteza? In biblie nu exista o boaba de stiinta, de aceea nu corespunde deloc realitatea dezvaluita de stiinta cu povestile lor de adormit copii. E o pierdere de vreme sa mai incercam sa convingem crestinii de acest lucru. Ei pur si simplu nu vor. Frica de adevar e prea mare. Se agata cu ultimele sperante de zeul lor primitiv.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NAdrian):

Pe cand a facut Soarele, oamenii nu existau, oricum el, Soarele, da viata, dar nu se implica in vietile oamenilor, deci ciuciu confort psihic, asa ca nu e bun de zeu. oh go on