| chuckmanson a întrebat:

Haideți să discutăm despre acuratețea științifică a Bibliei. În ziua de azi știm cu ajutorul științei că multe lucruri spuse de Biblie sunt greșite științific. Spre exemplu, Pământul nu este nici plat, nici fix, nici cu 4 colțuri(1 Cronici 16:30 Iov 37:3; 38:13 Psalmi 93:1 96:10 104:5, Proverbe 8:27 Isaia 11:12 40:22 Ezekiel 7:2 Daniel 4:11 Matei 4:8), nu există nicio întindere care să despartă apele de sus de cele de jos, pentru că cerul nu e făcut din ape( Geneză 1:6-8, Iov 37:18, Psalmi 19:1, Ezekiel 1:26, Amos 9:6 ), Soarele este doar o stea obișnuită ca oricare alta( Geneză 1:16-17 37:9 Deuteronomul 4:19 Eclesiastul 1:5 12:2, Amos 8:9 Iov 9:7, Psalmii 148:3, Ieremia 31:35, Ioel 3:15, Fapte 27:20 1 Corinteni 15:41 Apocalipsă 8:12 ), șerpii și măgarii nu pot vorbi( Geneză 3, Numeri 22) balenele nu sunt pești( Iona 1:17, Matei 12:40), liliecii nu sunt nici păsări și nici lăcuste( Leviticul (11:13-19 11:22-23), vrăjile nu vor purifica sau vindeca nimic( Leviticul 14) pentru că bolile sunt cauzate mai degrabă de agenți patogeni decat de demoni sau blesteme(Matei 15:10-20), oile nu vor da naștere dacă se holbează la bețe( Geneză 30:38-40), apa nu se poate transforma instant nici în sange nici în vin( Exodul 7, Ioan 2), nu a fost niciodată un potop mondial și nici nu este posibil( Geneză 6 7), lumea nu a fost creată în 6 zile (Geneză 1) iar morții nu pot învia. Absolut tot ce spune Biblia în orice domeniu științific este ridicol și de neapărat. Cum comentați?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

"În primul rând, Biblia nu e o carte spirituală, e mitică"
Nici ce citesti nu esti in stare sa definesti. Pentru crestini Biblia este o carte SPIRITUALA, pentru cretini poate fi si mitica.
"Și cum hotăram ce părți să le luăm literalmente și ce părți să luăm ca simboluri?"
Citesti si afli, nu fac educatie Biblica cu "eruditi ca tine".
"Eu știu că șerpii și măgarii nu au sistemul nervos suficient de bine dezvoltat să poată vorbi deci prefer să mă încred în știință serioasă decât basme antice din Orientul Mijlociu."
Esti sigur, eu cred ca stistemul nervos NU ARE nici o legatura cu vorbitul, mai treci pe la scoala Gicutule.
"Creatura din Iona era mai mult ca sigur o balenă,"
Esti naiv si ignorant, ba chiar fara scoala se poate spune, gatul balenei nu are decat cativa centimetri in diametru asa ca nimeni nu putea sta in pantecele ei, probabil Biblia vorbeste despre alt gen de animal, probabil PESTE (chitul). rolling on the floor
"Versetul ăsta nu contează, liliecii sunt deja clasificați ca păsări în Biblie, dar în biologie nu sunt"
Vrei neaparat sa te clasezi intr-o clasa "intelectuala" speciala. rolling on the floor Biblia se inteloege IN CONTEXT (asa spune ea).
"Nimeni nu a fost vreodată vindecat cu tratamentele biblice. Nici cu cele din VT nici cu rugăciuni. Apropo, de ce vă duceți voi creștinii la doctor, în loc să vă rugați cum scrie în epistola lui Iacov? "
Simplu, fiindca DOCTORI sunt parte din cratia lui Dumnezeu iar din aceasta speta majoritatea sunt CREDINCIOSI crestini.
"dintre a saliva și a da naștere e o diferență mare."
Eu i-am citit lucrarile, tu ai dat doar un search pe net. Si habar nu ai ce spui (asta se vede ca nu ai citit nimic din ceea ce a facut Pavlov).
"știu că miracolele sunt imposibile prin definiție, "
Vezi, aici ai cam scrantit-o cu aprecierea, exemplu sunt eu care daca nu exista Dumnezeu, acum nu iti scriam nimic, nu extind ca nu poti intelege dar fi sigur ca nu glumesc dar hai sa spun, imediat dupa anul nou am avut ceva probleme medicale iar doctorii apelati (salvare) au gresit diagnosticul de cateva ori. Aproape mort am fost dus la spital unde ca si mort am fost operat cca 6 ore. Numai Dumnezeu m-a tinut in viata (spuse de doctori) care i-au spus sotiei ca au facut TOTUL ce se putea dpdv uman iar in viata numai si numai Dumnezeu ma poate tine si dupa noua zile reuseam sa plec pe picioarele mele din spital (operatia este de 25 de cm. Sigur este un miracol dar eu am trecut prin multe miracole in viata asta asa ca degeaba comentezi dar eu pot dovedi ORICUI ca Dumnezeu exista, fizic, cu o conditie sa te pocaiesti.

74 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Haideți să discutăm despre acuratețea științifică a Bibliei.
Absolut tot ce spune Biblia în orice domeniu științific este ridicol și de neapărat.
De ce să discutăm asta?
Biblia nu spune în domeniul științific. Biblia este o narațiune de alt tip, este un mit, o poveste specială. Ridicolul nu rezultă din această confruntare pe care o propui dta între un mit datând de milenii și știința actuală.
Nu ai cum să scoți ceva de râs, ridicol dintr-o confruntare dintre două viziuni despre lume care au sensuri și finalități diferite.
Nu ai cum. În Biblie sunt viziuni, mentalități și credințe antice și în știința de azi viziuni și mentalități moderne. Noi credem în electroni, de exemplu, hahaha! Dta le pui față în față și îți vine să exprimi hahaha, deci ridicol. Cum reușești, fă-mă și pe mine să râd.

| chuckmanson explică (pentru sadrian46):

Păi, voiam doar să aud argumente de la cei care cred în astea. Sunt conștient că Biblia este doar o colecție de mituri, dar prea multă lume le-a luat în serios, așa că am zis să văd cum încearcă unii să susțină aceste nonsensuri.

| Frank51 a răspuns:

Biblia este o carte ca orice alta carte. A fost scrisa de oameni bazata pe faptele din vremurile respective, daca credem sau nu ce scrie in ea, este alegerea fiecaruia. Tie ti se pare aiurea, altora li se pare plauzibil, fiecare are dreptul sa creada ce vrea si nu trebuie judecat.

| Irinel15123532 a răspuns:

Cred ca nu faci diferenta dintre lucru explicat clar si simboluri. Nu orice verset din biblie se intelege ad litteram.

Bula
| Bula a răspuns:

Explica-le lui Lele Marie si Badea Gheorghe cum functioneaza internetul, dupa care ei sa povesteasca mai departe vecinilor din sat. La urma, asculta parerea celor care au auzit explicatiile in a 6-7-lea rand de povestire (barfe).
Vei fi uimit de cele auzite inapoi si vei avea si explicatia stiintifica la scriptele antice.

| RAY a răspuns:

Irinel15123532 doar ce iti convine tie nu e metaforic

| chuckmanson explică (pentru Irinel15123532):

Poate, dar unele chiar sunt. Spre exemplu, povestea cu Adam și Eva și cu creația sunt făcute pentru a fi luate ad litteram, pentru că nu cred că Iisus s-ar fi lăsat crucificat pentru o poveste simbolică. Iar Iisus s-a mai referit și la potopul lui Noe ca fiind un fapt istoric, în ciuda faptului că e probabil cea mai ridicolă poveste biblică. Și nu cred că pasajele care spun că Pământul e fix sunt făcute să fie luate metaforic, din nou ceva dincolo de marginile absurdității.

| minrest a răspuns:

De unde voiai sa stie toate lucrurile astea, oamenii de acum trei mii de ani?

| chuckmanson explică (pentru minrest):

Dacă le spunea Dumnezeu/YHWH ar fi știutlaughinglaughinglaughing

| sdws77 a răspuns:

Nu confunda Biblia cu credinta in Dumnezeu. Biblia este doar o carte scrisa de niste oameni cu cunostinte modeste. Credinta in supranatural nu are nici o legatura directa cu biblia. Totusi, nu stiu sa fi fost scris nicaieri ca pamantul e plat. Exprimarea din biblie e vaga, lasa loc de interpretare. Legat de cum a fost creat Universul, inca nu avem decat teorii. Mai exact, cea care implica o forta supranaturala si cea care implica Big Bang-ul. Ambele sunt teorii si nici una nu poate fi demonstrata falsa ori adevarata.

Asadar, biblia va contine multe greseli, daca te raportezi la raportezi la descopeririile moderne, dar acelasi lucru este valabil pentru orice carte (inclusiv stintifica) scrisa intr-o perioada in care nu se cunosteau multe despre lumea din jur. Ia de exemplu "Originea speciilor" a lui Charles Darwin, acea carte este plina de greseli, pentru ca se baza in mare parte pe presupuneri, provenind dintr-o perioada in care nu se stia aproape nimic despre ADN sau RNA.

| NutellaAida a răspuns:

Am fost forțată de părinții să cred în Dumnezeu...
La 10 am făcut o criză de nervi din cauza sata și de atunci m-au lăsat în pace...
Sunt atee de la 6 ani (atunci mi-am dat seama că nu există Dumnezeu).

| minrest a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu, nu ar fi stiut. Numai geologia este un domeniu si un corp de cunostinte enorm, in care lucreaza milioane de oameni, s-au scris sute de mii de carti si sunt mii de publicatii; ca sa intelegi cum s-a format de fapt pamantul ai nevoie de intreaga Geologie, trebuie sa tragi concluzii din toata; asta e ceva ce trebuie sa faca omul, nu sa ii spuna Dumnezeu.

| Crackman a răspuns:

Biblia este o profetie nu are treaba cu domeniul fizic.

| NutellaAida a răspuns:

Am fost forțată de părinții să cred în Dumnezeu...
La 10 am făcut o criză de nervi din cauza sata și de atunci m-au lăsat în pace...
Sunt atee de la 6 ani (atunci mi-am dat seama că nu există Dumnezeu).
Deci... sunt de părere că toate biblile ar trebui arse

| Nătărău a răspuns:

Sadrian46 zice că Biblia ar avea legătură cu ceva antic, ceea ce e Fals. Mai are și tupeul să mă ignore.

| Nătărău a răspuns (pentru NutellaAida):

Felicitări! Sînt total de acord cu tine.

| Nătărău a răspuns:

Cine zice că Biblia ar avea vreo legătură cu antichitatea e prost educat, se află într-o eroare gravă, îi prostește și mai tare pe proști și ar trebui să se oprească.

| Plato a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu e peste stiinta, nu poate fi explicat de aceasta.
Daca tot era logic si posibil, nu s-ar mai fi numit minuni. Tocmai aia e ideea, sa vezi cum Iisus a sfidat orice lege si stiinta a oamenilor, pentru ca El nu e om, e Dumnezeu.

| danut a răspuns:

"Haideți să discutăm despre acuratețea științifică a Bibliei."
Biblia NU ESTE o carte stiintifica ci una SPIRITUALA. (de aici ai inceput sa derapezi intelectual 0-1 petru Biblie).
"multe lucruri spuse de Biblie sunt greșite științific. Spre exemplu, Pământul nu este nici plat, nici fix, nici cu 4 colțuri"
Tot ce ai citat tu in versetele alea sunt SIMBOLURI nu lucruri fizice.
Dar rotund este? Proverbe 8, 31. jucând pe rotocolul pãmântului Sãu, si gãsindu-mi plãcerea în fiii oamenilor. TU 0-2 Biblia.
"Soarele este doar o stea obișnuită"
Scrie altceva in BIblie? TU 0-3 Biblia
"nu există nicio întindere care să despartă apele de sus de cele de jos, pentru că cerul nu e făcut din ape"
UNDE scrie ca cerul e facut din ape?
Eu spun ca tu nu sti nici sa citesti, nici CE citesti:
IOV 37, 18. Poti tu sã întinzi cerurile ca El, tari ca o oglindã turnatã?
UNDE scrie de ape in ceruri? TU 0 - 4 Biblia
"șerpii și măgarii nu pot vorbi"
De unde sti tu CE POTE face Dumnezeu, uite chiar si pe tine te-a facut sa vorbesti, darmite pe un magar sau sarpe. (Sarpele este Dracul, deh Biblia este o carte simbolica, asta asa, ca habar nu aveai de asta). TU 0 -5 Biblia.
" balenele nu sunt pești"
UNDE ai citit tu de BALENE in Biblie? Chitul NU este Balena, Gicutule. TU 0 - 6 Biblia.
"liliecii nu sunt nici păsări și nici lăcuste"
Se vede ca ai UITAT sa citesti si versetul URMATOR : 20. Sã priviti ca o urâciune orice târâtoare care zboarã si umblã pe patru picioare.
De, uni nu citesc decat introducerea. TU 0 - 7 Biblia.
"vrăjile nu vor purifica sau vindeca nimic"
Iar dai dovada de un handicap major, tot ce scrie acxolo nu sunt vraji ci ritualuri care sa-l indrepte pe bolnav la Dumnezeu iar acesta urma sa-l VINDECE.
Chestia cu intelegerea, nu poti da margaritare porcilor, adica degeaba explici ceva unuia cu capul tare (scrie in Biblie). Tu 0 - 8 Biblia.
"oile nu vor da naștere dacă se holbează la bețe"
Asa o fi DAR pot capata REFLEXE NECONDITIONATE producand oite aidoma (oare ai auzit de Pavlov? ) mai citeste. TU 0 - 9 Biblia.
"apa nu se poate transforma instant nici în sange nici în vin( Exodul 7, Ioan 2), nu a fost niciodată un potop mondial și nici nu este posibil( Geneză 6 7), lumea nu a fost creată în 6 zile (Geneză 1) iar morții nu pot învia. Absolut tot ce spune Biblia în orice domeniu științific este ridicol și de neapărat. Cum comentați?"
De unde sti tu CE POATE SAU NU Dumnezeu, ai fost cu EL cand a facut UNIVERSUL cu tot ce exista in el? Esti total ridicol ca sa nu spun mai mult. Vezi scorul.

| Nătărău a răspuns (pentru sdws77):

Fără Biblie ți s-ar nărui toată teologia, ceea ce îl ține pe zeul vostru nevăzut, neauzit, de nemirosit și de neatins "în viață". Ai nevoie de Blablablibliblie ca să-ți propagi minciunile alea.

| minrest a răspuns (pentru chuckmanson):

Si chiar daca am zice ca Isus ar fi Dumnezeu incarnat, asta il face geolog avant le letre? Miturile se iau de la un popor la altul; evreii au luat mitul potopului de la babilonieni, dar i-au adus modificari care sa exprime ideile lor, monoteismul. dar de ce se exprimau printr-un mit? Cea mai elementara antropologie culturala iti demonstreaza ca oamenii afirmau ce sustin si pentru ce lupta, prin ce s-a intamplat in trecut, cosmogonii, si genealogii; dar in acelasi timp nu mai foloseau aceste elemente in alt scop; gasesti asta explicat pana si in Gordon Childe.

| anonimg a răspuns:

"Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuie judecate duhovniceşte." (1Corinteni.2:14)
Trebuie să vezi lucrurile prin ochii lui Dumnezeu; trebuiesc judecate în felul în care El le judecă. La urmă se vor trage concluziile.
Altfel, este cât se poate de normal ca lucrurile scrise in ea nu doar să ni se pară, dar să și fie ridicole.

| chuckmanson explică (pentru Plato):

Poate, dar liliecii tot mamifere sunt.

| chuckmanson explică (pentru anonimg):

Poate, dar Pământul tot nu este fix.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Nici nu scrie altceva in Biblie DAR tu inca nu ai invatat sa citesti.

| Nătărău a răspuns:

Nu în ultimul rînd Biblia are zero valoare istorică. Z.E.R.O.

| chuckmanson explică (pentru Nătărău):

Perioada Antichității înseamnă între 4000 î.Hr. și 476 d.Hr., Iar Biblia a fost scrisă între 650î.Hr. 100 d.Hr. deci este o carte antică.

| RAY a răspuns:

Biblia NU ESTE o carte stiintifica ci una SPIRITUALA. (de aici ai inceput sa derapezi intelectual 0-1 petru Biblie).

vs

Spre exemplu, Pământul nu este nici plat, nici fix, nici cu 4 colțuri"

ce ne convine noua bine ce nu ne convine nu trebuie interpretat in mod literar, ipocrizia te duce in rai, simplu

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Credinta oarba in lipsa ei este nebun la cap

| Nătărău a răspuns (pentru Nătărău):

De aceea în muzee nu vezi statui cu personaje din Biblie. :-))