| chuckmanson a întrebat:

Haideți să discutăm despre acuratețea științifică a Bibliei. În ziua de azi știm cu ajutorul științei că multe lucruri spuse de Biblie sunt greșite științific. Spre exemplu, Pământul nu este nici plat, nici fix, nici cu 4 colțuri(1 Cronici 16:30 Iov 37:3; 38:13 Psalmi 93:1 96:10 104:5, Proverbe 8:27 Isaia 11:12 40:22 Ezekiel 7:2 Daniel 4:11 Matei 4:8), nu există nicio întindere care să despartă apele de sus de cele de jos, pentru că cerul nu e făcut din ape( Geneză 1:6-8, Iov 37:18, Psalmi 19:1, Ezekiel 1:26, Amos 9:6 ), Soarele este doar o stea obișnuită ca oricare alta( Geneză 1:16-17 37:9 Deuteronomul 4:19 Eclesiastul 1:5 12:2, Amos 8:9 Iov 9:7, Psalmii 148:3, Ieremia 31:35, Ioel 3:15, Fapte 27:20 1 Corinteni 15:41 Apocalipsă 8:12 ), șerpii și măgarii nu pot vorbi( Geneză 3, Numeri 22) balenele nu sunt pești( Iona 1:17, Matei 12:40), liliecii nu sunt nici păsări și nici lăcuste( Leviticul (11:13-19 11:22-23), vrăjile nu vor purifica sau vindeca nimic( Leviticul 14) pentru că bolile sunt cauzate mai degrabă de agenți patogeni decat de demoni sau blesteme(Matei 15:10-20), oile nu vor da naștere dacă se holbează la bețe( Geneză 30:38-40), apa nu se poate transforma instant nici în sange nici în vin( Exodul 7, Ioan 2), nu a fost niciodată un potop mondial și nici nu este posibil( Geneză 6 7), lumea nu a fost creată în 6 zile (Geneză 1) iar morții nu pot învia. Absolut tot ce spune Biblia în orice domeniu științific este ridicol și de neapărat. Cum comentați?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

"În primul rând, Biblia nu e o carte spirituală, e mitică"
Nici ce citesti nu esti in stare sa definesti. Pentru crestini Biblia este o carte SPIRITUALA, pentru cretini poate fi si mitica.
"Și cum hotăram ce părți să le luăm literalmente și ce părți să luăm ca simboluri?"
Citesti si afli, nu fac educatie Biblica cu "eruditi ca tine".
"Eu știu că șerpii și măgarii nu au sistemul nervos suficient de bine dezvoltat să poată vorbi deci prefer să mă încred în știință serioasă decât basme antice din Orientul Mijlociu."
Esti sigur, eu cred ca stistemul nervos NU ARE nici o legatura cu vorbitul, mai treci pe la scoala Gicutule.
"Creatura din Iona era mai mult ca sigur o balenă,"
Esti naiv si ignorant, ba chiar fara scoala se poate spune, gatul balenei nu are decat cativa centimetri in diametru asa ca nimeni nu putea sta in pantecele ei, probabil Biblia vorbeste despre alt gen de animal, probabil PESTE (chitul). rolling on the floor
"Versetul ăsta nu contează, liliecii sunt deja clasificați ca păsări în Biblie, dar în biologie nu sunt"
Vrei neaparat sa te clasezi intr-o clasa "intelectuala" speciala. rolling on the floor Biblia se inteloege IN CONTEXT (asa spune ea).
"Nimeni nu a fost vreodată vindecat cu tratamentele biblice. Nici cu cele din VT nici cu rugăciuni. Apropo, de ce vă duceți voi creștinii la doctor, în loc să vă rugați cum scrie în epistola lui Iacov? "
Simplu, fiindca DOCTORI sunt parte din cratia lui Dumnezeu iar din aceasta speta majoritatea sunt CREDINCIOSI crestini.
"dintre a saliva și a da naștere e o diferență mare."
Eu i-am citit lucrarile, tu ai dat doar un search pe net. Si habar nu ai ce spui (asta se vede ca nu ai citit nimic din ceea ce a facut Pavlov).
"știu că miracolele sunt imposibile prin definiție, "
Vezi, aici ai cam scrantit-o cu aprecierea, exemplu sunt eu care daca nu exista Dumnezeu, acum nu iti scriam nimic, nu extind ca nu poti intelege dar fi sigur ca nu glumesc dar hai sa spun, imediat dupa anul nou am avut ceva probleme medicale iar doctorii apelati (salvare) au gresit diagnosticul de cateva ori. Aproape mort am fost dus la spital unde ca si mort am fost operat cca 6 ore. Numai Dumnezeu m-a tinut in viata (spuse de doctori) care i-au spus sotiei ca au facut TOTUL ce se putea dpdv uman iar in viata numai si numai Dumnezeu ma poate tine si dupa noua zile reuseam sa plec pe picioarele mele din spital (operatia este de 25 de cm. Sigur este un miracol dar eu am trecut prin multe miracole in viata asta asa ca degeaba comentezi dar eu pot dovedi ORICUI ca Dumnezeu exista, fizic, cu o conditie sa te pocaiesti.

74 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru sdws77):

La voi sectancti toti sunt satanisti doar voi sunteti sfinti, si la intrebarea asta ce avem, sectancti, erectici care cica sunt crestini

| sdws77 a răspuns (pentru RAY):

Departe de mine un asemenea gand. Te rog nu imi baga cuvinte in gura.

| danut a răspuns:

Pentru frumosul si desteptul care ne adreseaza mesaje din "umbra":
Dumnezeu este unic si universal, dar adventist inseamna "asteptator" al revenirii lui Hristos insa si ortodocsi sunt adventisti, si ei il asteapta pe Hristos conform Crezului dar TOTI crestinii SUNT adventisti fiindca TOTI crestinii asteapta REVENIREA lui Isus Hristos. Oau in concluzie toti crestinii sunt adventisti asa ca Dumnezeu ESTE adventist dar ne asteapta pe noi.

| danut a răspuns (pentru anonimg):

Absolut.

| RAY a răspuns:

Danut dar secta ta considera toate celalente religi ca fiind sataniste, de ce esti adventist si nu catolic, tu ai spus ca papa este satana pe pamant sectanctule acum spui ca cica toti crestini, sectanctule tu esti ca si fariseri aia blestemati de iisus

| RAY a răspuns:

Sectanctule de Ellen Gould White nu spui nimic, acum bagi vrajeala cum ca toti crestini sunt adventisti laughing ai uitat sectanctule cand ati omorat catolici doar ca cica erau cu diavolul

| chuckmanson explică (pentru RAY):

Adventiștii cred că Biserica Romano-Catolică este satanică și că papa este anti-hristullaughinglaughing

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Da, dar nebuna de ellen ce este? ia auzi ca toti crestini sunt adventisti

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Biserica Catolica NU este satanica iar Papa a fost descoperit de insusi catolici inca din sec.8 ca fiind Antihristul, de ce nu as crede si eu asa ceva?

| danut a răspuns:

"Pentru frumosul si desteptul care ne adreseaza mesaje din "umbra":"
"Danut dar secta ta considera toate celalente religi ca fiind sataniste"
De unde ai scos asta, aaa, ai devenit Mama Omida si noi nu am aflat, nu omiduta, noi nu credem ce spui tu, noi credem ca tu ti-l doresti mult pe necuratu. rolling on the floor
Nu sunt catolic fiindca eu nu cred ce sustine Papa, ca el este Dumnezeu pe pamant si ca el poate modifica LEGEA lui Dumnezeu cum vrea el (papa). Papaa nu este Sataana ci reprezentantul lui si nu am spus-o eu ci Issac Newton inaintea mea iar eu cred pe cuvant un asemenea geniu. Nu stiu cat de fariseu sunt eu dar tu esti un exponat de frunte al respectivei grupari.

| danut a răspuns:

"Da, dar nebuna de ellen ce este? ia auzi ca toti crestini sunt adventisti"
Adventist = asteptator al lui Hristos, cati cresini NU il asteapta pe Hristos, fa tu o lista dasteptu lu taticu.
Daca ajungi in America si te duci la resedinta lui EW ai sa vezi ca totul este pazit de federali, sti de ce, fiindca cu 100 de ani inainte a REPRODUS imaginea de la 11 sept. 2011 dar si multe altele, daca nu crezi mergi si vezi.

| RAY a răspuns:

De unde ai scos asta, aaa, ai devenit Mama Omida si noi nu am aflat, nu omiduta, noi nu credem ce spui tu, noi credem ca tu ti-l doresti mult pe necuratu.

pentru informatia ta fara necuratul ala religia crestina nu exista, ca numai exista lupta dintre rau si bine
de unde stii tu sectanctule cine este scris in cartea vieti? esti profet te pomeni, ai uitat ca mandria este un pacat si rasul fata de aproapele tau 13 Să nu asupreşti pe aproapele tău şi să nu storci nimic de la el prin silă. Să nu opreşti până a doua zi plata celui tocmit cu ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 Cronici 16:30 - ba este "fix", presupun ca nu sunt cutremure atat de mari acolo unde esti acum incat sa nu poti supravietui, pamantul nici nu a parasit Soarele, nici nu a intrat in el, nici nu s-a dezintegrat, nici nu a explodat, s-a.m.d.; deci poti trai pe pamant.
Omul poate trai pe Pamant chiar si dupa ce s-a stricat, atat de buna a fost Creatia lui Dumnezeu si asta reflecta cat de maret este El, la asta se refera versetul; deci nimic gresit d.p.d.v. stiintific, de fapt si in mod evident, nici nu vrea sa fie vreo relatare stiintifica acest verset.

Iov 37:3 - Margine: 6 (Îe) De la (sau din ori la) ~a (sau ~nile) lumii (sau de lume, pământului, de pământ) (De) foarte departe.
Chiar si asa, nu stiu ce se credea pe vremea aia, si din nou, nu a vrut sa ne relateze ceva stiintific ci sa ne faca sa intelegem cat de Mare si Intelept este Domnul de exista furtuni.
Psalmi 93:1 - Pamantul nu te omoara, poti sa traiesti pe el chiar si dupa ce s-a stricat pentru ca Dumnezeu l-a facut pentru noi.
96:10 - Aici nu mai e vorba ca nu te omoara pamantul ci ca este perfect adaptat noua si noi lui asa cum a fost la inceput pentru ca Isus domneste o mie de ani.
104:5 - temeliile lui fiind legile prin care exista.
Proverbe 8:27 - Ce e gresit aici?
Isaia 11:12 - Se refera la "de peste tot", chiar asa greu de inteles?hee hee
40:22 - Oamenii isi faceau idoli, insa Dumnezeu a facut tot Universul. Din nou, nu are legatura cu vreo relatare stiintifica.
Ezekiel 7:2 - din nou, se refera la toata tara, chiar asa greu de inteles?hee hee
Daniel 4:11 Nu stiu cum credea ca arata Pamantul Nebucadnetar, dar sigur nu stia ca e sferic si cum stim cu totii, in afara de tine se pare, visam in functie de ce stim.
Matei 4:8 Probabil dilema vine de la muntele acela inalt si cum ar putea vedea Isus toate imparatiile lumii de pe un munte? Dar unde scrie ca Diavolul arata cu degetul imparatiile ce se vedeau de acolo, are si el puteri, sa stii, avea doar nevoie de un spatiu gol mai mare in jur in care sa-i arate tot ce-i poate oferi(poate i-a aratat si putin din viitor, sau tot viitorul pe care si l-a propus, nu stim).

To be continued...

| minrest a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu avea cum sa le spuna; numai Geologia este un corp de cunoastere gigantic, sute de mii de carti, mii de publicatii, milioane de geologi; asta este lasat omului sa descopere. Evreii antici aveau o singura relatare a creatiei, un mit sumerian pe care l-au modificat intentionat in sens monoteist, ori mai bine zis, nu inca monoteist, dar compatibil cu credinta lor care tindea spre monoteism; ce e rau in asta?