| anonim_4396 a întrebat:

Hello, am si eu o intrebare mai ciudata(sau poate nu), voi ce credeti, exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Stai ca-ti fac eu un rezumat al raspunsurilor crestinilor: "Pentru d-zeu n-ai nevoie de dovezi, doar crezi, si-ti folosesti ratiunea si curiozitatea pe lumea cealalta". Ciudat cum il tot lauda ei pe zeul suprem ca ne-ar fi creat inteligenti si rationali, dar daca indraznesti sa-ti folosesti aceste calitati, o sa ajungi in iad.

Intrebarea ta nu e deloc ciudata, tocmai pentru faptul ca noi oamenii suntem fiinte care ne dorim sa stim adevarul, iar daca vrei sa-l afli, nu poti sa ignori anumite intrebari, din frica sau rusine. Ca sa ai acces la realitate trebuie sa-ti folosesti in primul rand scepticismul, si sa te lasi ghidat doar de ceea ce arata dovezile stiintifice. Asta nu inseamna ca stiinta e perfecta, nici vorba. Sunt multe teorii eronate, care pana la urma sunt eliminate de teoriile mai bune, si tot asa. E un progres treptat, dar sigur. Stiinta iti permite sa-ti revizuiesti convingerile, pentru ca doar asa te poti apropia mai mult de adevar. In religie in schimb, avem de-a face cu niste basme inventate cu mii de ani in urma, in care trebuie sa crezi orbeste, fara sa ceri dovezi (pentru ca nu sunt), si fara sa le poti reinterpreta. Religia s-a opus tot timpul de-a lungul istoriei descoperirilor stiintifice noi. De ce a facut asta daca adevarul e de partea ei? N-ar trebui dovezile sa confirme credintele religioase, in loc sa le contrazica? De aceea religia nu permite evolutia gandirii, ci doar stagnarea ei. Cu cat e lumea mai ignoranta, cu atat religiile prospera mai mult. Uita-te ce a fost in Evul Mediu. Uita-te la toti oamenii torturati sau omorati de catre Inchizitie sau de catre alti fanatici religiosi care nu puteau suporta sa auda teorii noi cum ar fi ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Teorii care contraziceau biblia. Lucrurile sunt mai mult decat clare.

75 răspunsuri:
| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Cred ca există spiritual. Nu cred în niciun caz in biserică şi tot ce ţine de ele.

| LePotato a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

De ce nu crezi in biserica?

| MskDesign a răspuns:

Sigur ca exista! In Biblie, caci in viata reala nici nu se mai pune o astfel de problema.E ca si cum ai intreba daca exista Mos Craciun.

| MskDesign a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Nici macar spiritual nu exista.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru MskDesign):

Cred foarte puţin.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru LePotato):

Din cauza mai multor factori. Sunt foarte puţini preoţi care chiar se imiplică si ajută unele persoane la greu etc. EXTREM DE PUŢINI PREOŢI.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea ta e atat de ciudata incat nu cred ca a mai fost pusa de 1000 de ori pe site-ul asta.Nu cred, nu mi-a dat niciun semn.De ce s-ar ascunde daca exista? Ah, stai ca nu se ascunde ci se arata intr-o felie de paine prajita, ce fraiera sunt...

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Imperatrix, ma scuzi daca ti-am provocat anumite neplaceri cu intrebarea mea, am postat aceasta intrebare din curiozitate fata de ce raspunsuri voi primi, sincer sa fiu nu cred in Dumnezeu(cu toate ca am crescut intr-o familie religioasa) cat despre painea prajita ce sa zic, m-a bufnit rasulbig grin

| A98 a răspuns:

Nu am de gand sa convertesc pe nimeni cu raspunsul meu, dar tu ce crezi? Mie simplul fapt ca ti-am vazut intrebarea si ca tu chiar acum respiri si citesti asta imi dovedeste existenta sa iar din punct de vedere stiintific...serios? Big Bang?! e o teorie extrem de nefondata, asa ca lasa inceritudinea si fi hotarat, studiaza si afla singur, la urma urmei tu esti singurul care te poti convinge de asta.winking

| danay72 a răspuns:

Da,iar Biblia si creatia daca le analizezi atent, te pot ajuta sa crezi in existent LUI.

| LePotato a răspuns (pentru A98):

Si ce dovezi ai tu ca exista Dumnezeu? faptul ca respir si iti citesc raspunul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credinta nu trebuie nici motivata nici explicata, ci doar acceptata. In momentul cand iti pui interbari existentiale, nu mai crezi ci judeci. Este foarte simplu!

| MskDesign a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Citeste Biblia, cap-coada, si nu vei mai crede deloc.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru MskDesign):

Nu mersi. Mai bine mă joc 2-3 ore la calculator de cat sa vad ce idoţisme sunt scrise pe acolo.

| Doub a răspuns:

Nu cred, sunt sigura ca exista.

| MskDesign a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Bravo!
Si cum ziceam, generatia noua intelege mai bine viata.

| LePotato a răspuns (pentru Doub):

Si daca eu iti spun tie ca exista unicorni roz, ma crezi?

| LePotato a răspuns:

Toti care spuneti ca, credeti in Dumnezeu, aveti alte argumente in afara de (d-zeu exista, nu trebuie sa ne indoim de existenta lui) adica, aveti argumente "reale" cu care sa demonstrati existenta lui? asa pot sa zic si eu cum am mai zis cuiva mai devreme, daca eu va spun ca exista unicorini roz, voi ar trebui sa credeti, de ce? pentru ca nu trebuie sa ai indoieli trebuie sa crezi(asta fiind unul dintre argumentele voastre) asa si cu Biblia, sunt absolut sigur ca daca scria in Biblie sa iti dai pumni in cap de 20 ori in fiecare dimineata("ca sa arati ca ai credinta" sau mai stiu eu de ce) se gaseau poate milioane de oameni care faceau asta, ca de, asa trebuie.da' ce stiu eu, eu sunt un necredincios si o sa ard in iad deoarece pun la indoiala existenta lui Dumnezeu.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LePotato):

Ca ateu recomand sa citesti din biblie. dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm in romana> http://goo.gl/1jvl4r

| LePotato a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Cum ziceam, daca scria in biblie, "ca trebuie sa te sinucizi daca ai pacatuit" probabil eram mai putini pe planeta, de ce? pentru ca ce scrie in biblie e sfant!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Exemplul dat de tine nu este relevant pentru ce vrei sa spui.Si iti voi demonstra si de ce. Tu crezi in ce spune stiinta? Vreau sa-ti vad raspunsul?

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

In unele chestii da(daca sunt aduse dovezi), ce vreau eu sa spun, e ca voi nu aveti dovezi concrete, dati exemple din biblie, adica sa-ti dau un exemplu, superman exista! pentru ca am citit eu intr-o revista cu benzi desenate, asa faceti si voi, "exista dumnezeu, citeste biblia si ai sa vezi", sa inteleg ca orice scrie intr-o carte e adevarat?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

In primul rand tu faci o greseala capitala, despre care am mai spus pe acest site: confunzi credinta cu certitudinea (poate ca exagerez:cu stiinta care nu este chiar certitudine0. Deci daca crezi in ceva nu ai nevoie de certitudini. De exemplu:tu ai certitudinea ca judeci corect totdeauna, sau crezi acest lucru? Vezi cum raspunzi! Daca spui ca nu ai certitudinea se pune intrebarea, de ce o faci, constient fiind.Singurul raspuns ar fi:din prostie, sau intrucat asa vrei tu sa crezi.
In al doilea rand tu crezi in ce spune stiinta, dar in majoritatea domeniilor nu poti motiva si logic de ce.Te bazezi pe ce spun altii. Asa au facut si cei de atunci.Peste poate cateva secole, urmasii vor rade de convingerile nosre. Nu crezi?

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg ce vrei sa zici, si nu, nu am certitudinea ca judec corect(nimeni nu are) dar deja o dam in altceva cu asta, Dumnezeu poate sau nu sa existe, atata timp cat eu nu am niste dovezi concrete despre existenta lui nu ma pot ruga la el pentru a-mi da o paine, pur si simplu nu ma pot ruga la ceva ce poate sa nu existe, treaba cu stiinta. daca cineva ma intreaba "exista masini"? si eu zic "nu", respectivul imi arata o masina(dovada concreta) si automat cred in existenta acelei masini, insa existenta lui Dumnezeu nu poate fi dovedita astfel, in final ce vreau eu sa zic este ca daca imi spui ca exista ceva, vreau sa imi arati acel "ceva" sa-l vad eu in fata ochilor mei.

Imi cer scuze pentru greselile legate de certitudine/credinta, poate in raspunsurile pe care le-am dat am facut o confuzie, in sinea mea sunt constient de diferenta dintre ele.

| Doub a răspuns (pentru LePotato):

Nu. Asta e si ideea. Eu am experimentat.
Am trecut prin anumite situatii... care m-au facut sa cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Nu crezi in divinitati.Foarte bine. Te-a fortat cineva sa crezi in asa ceva? Daca nu, ce ai cu cei care cred? Este treaba lor.Pot crede in ce vor.Pe tine daca te-ar freca la cap cineva sa-ti schimbi o parere, desi nu vrei, cum te-ai comporta? Daca ai fii civilizat i-ai spune totusi:lasa-ma dracului in pace si vezeti de treburile tale. Asa ca...

| LePotato a răspuns (pentru sublime89):

Mai mult adevar decat ce ai spus tu nu exista, mersi pentru raspuns.

| LePotato a răspuns (pentru Doub):

Prin ce situatii? daca se poate, ceva mai concret.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing imi pare rau sa-ti spun dar nu judec pe nimeni, eu doar incerc sa inteleg de ce cred anumite persoane in existenta lui Dumnezeu, citeste raspunsurile mele si da-mi un exemplu in care eu am frecat pe cineva la cap in legatura cu existenta lui Dumnezeu..foarte bine daca cred sau nu, e treaba lor, nu judec/nu am judecat pe nimeni, daca respectiva persoana vrea sa creada in Dumnezeu n-are decat, cum am mai zis am intrebat doar de ce crede(din pura curiozitate). "Asa ca..."

| Ionelauser a răspuns:

Buna, eu cred in Dumnezeu, dar fiecare cu parerea lui happy laughing