| xImIx a întrebat:

Am si eu o intrebare mai ciudata. Voi credeti in dumnezeu,rai,iad, etc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Pentru mine Biblia e 100% adevărată.

Dumnezeu e din veșnicii. El a creat toate ființele și tot Universul. Ființele sunt: îngerii, lumile necăzute în păcat și oamenii, animalele. Toate au fost create libere.

Problema a apărut când Lucifer s-a răzvrătit dorind să ajungă Dumnezeu. El a devenit Satan. Dar Dumnezeu nu l-a nimicit, ci a căutat soluția care să arate tuturor ce înseamnă modul de acțiune greșită al acestuia.

Satan a căutat să atragă în răzvrătirea sa și alte ființe: așa a câștigat o treime din îngeri și una dintre lumi (Pământul).

Deși ar fi putut să ne nimicească pentru alegerea noastră greșită, din iubire Dumnezeu a ales să facă un plan de salvare a oamenilor și a planetei noastre.

Acest plan este prezentat în Biblie. Fiecare om poate fi sau câștigat sau pierdut.

Va fi un moment când totul va fi adus la normal. Adică Satan, îngerii căzuți și oamenii care au refuzat salvarea vor fi nimiciți prin foc (moartea a doua). Apoi nici un rău nu va exista.

Mai mult, nici nu va putea să mai apară. Experiența lui Lucifer va fi un exemplu veșnic de ce înseamnă consecințele răzvrătirii împotriva lui Dumnezeu.

Suntem în plină luptă între bine și rău. Zilnic avem pierderi, zilnic putem avea victorii. Ne scriem singuri propriul viitor prin fiecare hotărâre de a ne alătura uneia sau altei părți din conflict.

Iadul e, deci, distrugerea definitivă a răului. Curățirea Pământului prin foc. Nu există acum. Va fi la Revenirea lui Isus, după învierea celor pierduți pentru a-și primi răsplata. Da! Hitler va fi pedepsit. Există dreptate divină.

Raiul: Noul Pământ refăcut, după curățirea Pământului. Nu va mai fi nimic rău (moarte, boală, suferință), ci totul va fi readus la armonia de la început. Planul de Mântuire va reuși.

| xImIx explică (pentru anonim_4396):

"Satan a căutat să atragă în răzvrătirea sa și alte ființe: așa a câștigat o treime din îngeri și una dintre lumi (Pământul).". cu asta vrei sa spui ca exista nu exista viata doar pe Pamant?

| anonim_4396 a răspuns (pentru xImIx):

Exact. Universul e plin de viață. Cunoaștem prea puțin. De cred asta, am scris pe blogul meu aici: http://ghitab.blogspot.ro/2012/05/cred-in-planete-locuite.html

| xImIx explică (pentru anonim_4396):

Bravo este un blog destul de reusit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru xImIx):

Mulțumesc. E destul de dezordonat - în sensul că scriu tot ce-mi place să notez și contează pentru mine, indiferent de domeniu.

23 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

De ce n-as crede?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in Dumnezeu, rai..In Iad cred doar intr-un sens metaforic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu ce varsta ai? 9-10 ani?

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Mi-ai dat dreptate si cu acest raspuns.Iti multumesc.

| IonutzWoW a răspuns:

Cred in Dumnezeu, dar nu cum este prezentat in biblie. Fa-ti o parere proprie despre cum este adevaratul Dumnezeu.

| 22SWAG22 a răspuns:

Dumnezeu nu exista, stai linistit.

| kira30 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Atunci sa fi linistit/a DACA atunci cand vei muri ve afla ca exista iadul...

| 22SWAG22 a răspuns (pentru kira30):

Esti nebun ma...

| 22SWAG22 a răspuns (pentru kira30):

Daca tu crezi intr-un loc unde oamenii o sa fie chinuiti vesnic deoarece n-au vrut sa respecte o carte handicapata n-ai decat sa tii ideea asta numai pentru tine. Numai un frustrat sexual ar creea un asemenea loc, bine ca ii faci reclama Zeului tau nebun, sa vada si oamenii cat de iubitor este.

| kira30 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Se pare ca disperarea se vede la tine...sau mi se pare mie...

| 22SWAG22 a răspuns (pentru kira30):

?

| kira30 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Probabil esti disperat/a sa jignesti cea ce pentru tine este un personaj fictiv si oamenii care cred in acel el.
Daca asta este adevarata fata a ta atunci ai facut ateii de rusine...cine stie cine o sa inceapa o generalizare dupa raspunsul tau) sa spuna ca toti sunteti la fel?

Pace!

| liceu a răspuns:

Da!

| 69CarpeDiem a răspuns:

Sa crezi e mult spus.
Sa presupui ca exista e altceva.
Nu poti spune ca nu exista si gata dar nu poti fi niciodata sigur pentru ca nu s-a intors nimeni sa ne spuna.

| Cxena a răspuns:

Da, cred ca exista un Dumnezeu, mai ales in sufletele noastre; despre iad sau rai, nu stiu ce sa zic, n-am fost inca pe acolo ca sa imi spun parerea, dar depinde cum privesti lucrurile sau cum le traiesti, viata poate fi pentru fiecare un rai sau un iad