| anonim_4396 a întrebat:

Hello, am si eu o intrebare mai ciudata(sau poate nu), voi ce credeti, exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Stai ca-ti fac eu un rezumat al raspunsurilor crestinilor: "Pentru d-zeu n-ai nevoie de dovezi, doar crezi, si-ti folosesti ratiunea si curiozitatea pe lumea cealalta". Ciudat cum il tot lauda ei pe zeul suprem ca ne-ar fi creat inteligenti si rationali, dar daca indraznesti sa-ti folosesti aceste calitati, o sa ajungi in iad.

Intrebarea ta nu e deloc ciudata, tocmai pentru faptul ca noi oamenii suntem fiinte care ne dorim sa stim adevarul, iar daca vrei sa-l afli, nu poti sa ignori anumite intrebari, din frica sau rusine. Ca sa ai acces la realitate trebuie sa-ti folosesti in primul rand scepticismul, si sa te lasi ghidat doar de ceea ce arata dovezile stiintifice. Asta nu inseamna ca stiinta e perfecta, nici vorba. Sunt multe teorii eronate, care pana la urma sunt eliminate de teoriile mai bune, si tot asa. E un progres treptat, dar sigur. Stiinta iti permite sa-ti revizuiesti convingerile, pentru ca doar asa te poti apropia mai mult de adevar. In religie in schimb, avem de-a face cu niste basme inventate cu mii de ani in urma, in care trebuie sa crezi orbeste, fara sa ceri dovezi (pentru ca nu sunt), si fara sa le poti reinterpreta. Religia s-a opus tot timpul de-a lungul istoriei descoperirilor stiintifice noi. De ce a facut asta daca adevarul e de partea ei? N-ar trebui dovezile sa confirme credintele religioase, in loc sa le contrazica? De aceea religia nu permite evolutia gandirii, ci doar stagnarea ei. Cu cat e lumea mai ignoranta, cu atat religiile prospera mai mult. Uita-te ce a fost in Evul Mediu. Uita-te la toti oamenii torturati sau omorati de catre Inchizitie sau de catre alti fanatici religiosi care nu puteau suporta sa auda teorii noi cum ar fi ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Teorii care contraziceau biblia. Lucrurile sunt mai mult decat clare.

| LePotato a răspuns (pentru sublime89):

Mai mult adevar decat ce ai spus tu nu exista, mersi pentru raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Asa-i! Religia intotdeauna este opusul Stiintei. O sa existe intotdeauna un razboi intre ele. Acum 2000 de ani nu erau oamenii atat de dezvoltati, nu se stia despre toate lucrurile pe care noi le stim si ni se par marunte. Am mai auzit intr-un reportaj ca Iadul este sub noi si Dracii tot acolo si de aceea avem noi cutremure si bla, bla, doar pentru a fi preveniti si ca Soarele este Raiul, de aceea nu putem sa ne uitam la el. Ala da om fara cultura. Pentru mine nu exista Dumnezeu, mai ales Sfintii lui de Cacat! Asa cum am spus si in celalalt raspuns... nu exista!
Inainte cand eram obsedata de credinta, religie si sa fiu cat mai credincioasa... eram degeaba! Am fost la diferite manastiri, biserici, am atins si, asa zisa, crucea lui D-zeu. Degeaba am atins-o si m-am rugat plangand pentru fratele meu, ca nu l-a vindecat! Nu exista Dumnezeu! Oamenii trebuie sa creada in ceea ce le-a fost scris, dar nu este deloc asa. Nu exista cartea lui D-zeu in care sa-ti scrie destinul, viata. Tu ti-o fci. Cum gandesti asa o ai. Asa ca... D-zeu egal cu zeeeeeeeeeeero!

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa-ti zic, imi pare sincer rau pentru ce ai patitsad

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

E buna aia cu dracii cauzatori de cutremure laughing Astea sunt "explicatiile" crestine in legatura cu fenomenele naturale din jurul nostru, care au fost explicate rational de catre stiinta de zeci sau sute de ani. Cineva trebuie insa sa-i anunte si pe crestini, ca se pare ca n-au auzit inca.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Faza este ca ei nu cred in stiinta. Stiu cum sunt! Ei spun ca stiinta distruge credinta si ca in stiinta sunt numi draci! Faza cu dracii cauzatori de cutremure a aratat-o la televizor, la stiri. Dincolo de povestiri!

75 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,iar Biblia si creatia daca le analizezi atent, te pot ajuta sa crezi in existent LUI.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu

| Doub a răspuns:

Nu cred, sunt sigura ca exista.

| LePotato a răspuns (pentru Doub):

Si daca eu iti spun tie ca exista unicorni roz, ma crezi?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LePotato):

Ca ateu recomand sa citesti din biblie. dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm in romana> http://goo.gl/1jvl4r

| LePotato a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Cum ziceam, daca scria in biblie, "ca trebuie sa te sinucizi daca ai pacatuit" probabil eram mai putini pe planeta, de ce? pentru ca ce scrie in biblie e sfant!

| Doub a răspuns (pentru LePotato):

Nu. Asta e si ideea. Eu am experimentat.
Am trecut prin anumite situatii... care m-au facut sa cred.

| LePotato a răspuns (pentru Doub):

Prin ce situatii? daca se poate, ceva mai concret.

| Doub a răspuns (pentru LePotato):

Nu, nu se poate.
Sunt niste situatii personale.

| LePotato a răspuns (pentru Doub):

Pai daca sunt "personale", numai le aduce in discutiehappy

| Doub a răspuns (pentru LePotato):

De ce?
Ai pus intrebarea "voi credeti" si ti-am raspuns.

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru LePotato):

Da, exista, asa cum exista si girafe care se caca curcubeu!winking
Asa este si cu Dumnezeu! laughing)

| LePotato a răspuns:

Toti care spuneti ca, credeti in Dumnezeu, aveti alte argumente in afara de (d-zeu exista, nu trebuie sa ne indoim de existenta lui) adica, aveti argumente "reale" cu care sa demonstrati existenta lui? asa pot sa zic si eu cum am mai zis cuiva mai devreme, daca eu va spun ca exista unicorini roz, voi ar trebui sa credeti, de ce? pentru ca nu trebuie sa ai indoieli trebuie sa crezi(asta fiind unul dintre argumentele voastre) asa si cu Biblia, sunt absolut sigur ca daca scria in Biblie sa iti dai pumni in cap de 20 ori in fiecare dimineata("ca sa arati ca ai credinta" sau mai stiu eu de ce) se gaseau poate milioane de oameni care faceau asta, ca de, asa trebuie.da' ce stiu eu, eu sunt un necredincios si o sa ard in iad deoarece pun la indoiala existenta lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Exemplul dat de tine nu este relevant pentru ce vrei sa spui.Si iti voi demonstra si de ce. Tu crezi in ce spune stiinta? Vreau sa-ti vad raspunsul?

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

In unele chestii da(daca sunt aduse dovezi), ce vreau eu sa spun, e ca voi nu aveti dovezi concrete, dati exemple din biblie, adica sa-ti dau un exemplu, superman exista! pentru ca am citit eu intr-o revista cu benzi desenate, asa faceti si voi, "exista dumnezeu, citeste biblia si ai sa vezi", sa inteleg ca orice scrie intr-o carte e adevarat?!

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

In primul rand tu faci o greseala capitala, despre care am mai spus pe acest site: confunzi credinta cu certitudinea (poate ca exagerez:cu stiinta care nu este chiar certitudine0. Deci daca crezi in ceva nu ai nevoie de certitudini. De exemplu:tu ai certitudinea ca judeci corect totdeauna, sau crezi acest lucru? Vezi cum raspunzi! Daca spui ca nu ai certitudinea se pune intrebarea, de ce o faci, constient fiind.Singurul raspuns ar fi:din prostie, sau intrucat asa vrei tu sa crezi.
In al doilea rand tu crezi in ce spune stiinta, dar in majoritatea domeniilor nu poti motiva si logic de ce.Te bazezi pe ce spun altii. Asa au facut si cei de atunci.Peste poate cateva secole, urmasii vor rade de convingerile nosre. Nu crezi?

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg ce vrei sa zici, si nu, nu am certitudinea ca judec corect(nimeni nu are) dar deja o dam in altceva cu asta, Dumnezeu poate sau nu sa existe, atata timp cat eu nu am niste dovezi concrete despre existenta lui nu ma pot ruga la el pentru a-mi da o paine, pur si simplu nu ma pot ruga la ceva ce poate sa nu existe, treaba cu stiinta. daca cineva ma intreaba "exista masini"? si eu zic "nu", respectivul imi arata o masina(dovada concreta) si automat cred in existenta acelei masini, insa existenta lui Dumnezeu nu poate fi dovedita astfel, in final ce vreau eu sa zic este ca daca imi spui ca exista ceva, vreau sa imi arati acel "ceva" sa-l vad eu in fata ochilor mei.

Imi cer scuze pentru greselile legate de certitudine/credinta, poate in raspunsurile pe care le-am dat am facut o confuzie, in sinea mea sunt constient de diferenta dintre ele.

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Nu crezi in divinitati.Foarte bine. Te-a fortat cineva sa crezi in asa ceva? Daca nu, ce ai cu cei care cred? Este treaba lor.Pot crede in ce vor.Pe tine daca te-ar freca la cap cineva sa-ti schimbi o parere, desi nu vrei, cum te-ai comporta? Daca ai fii civilizat i-ai spune totusi:lasa-ma dracului in pace si vezeti de treburile tale. Asa ca...

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing imi pare rau sa-ti spun dar nu judec pe nimeni, eu doar incerc sa inteleg de ce cred anumite persoane in existenta lui Dumnezeu, citeste raspunsurile mele si da-mi un exemplu in care eu am frecat pe cineva la cap in legatura cu existenta lui Dumnezeu..foarte bine daca cred sau nu, e treaba lor, nu judec/nu am judecat pe nimeni, daca respectiva persoana vrea sa creada in Dumnezeu n-are decat, cum am mai zis am intrebat doar de ce crede(din pura curiozitate). "Asa ca..."

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Crede deoarece VREA sa creada.Ti-am mai spus parca(nu stiu daca tie, dar azi am mai spus-o):CREDINTA nu are nevoie de judecata si nici de explicatii. Tu cand te indragostesti simti nevoia sa te explici fata de altii, sau fata de tine? Nu crezi ca daca "din curiozitate" cineva ar tot insista cu intrebari legate de acest lucru te-ar deranja, cel putin?
Nu am stiut ca esti "boboc" pe acest site, asa ca iarta-mi vehementa.Vei vedea insa ca multi intervin nu numai din curiozitate ci mai ales din placerea de a jigni.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa numai o lungim atat, tu pana nu-mi aduci dovezi concrete, ca Dumnezeu exista degeaba te "ambalezi" sa-mi raspunzi mie cu fel si fel de multiple interpretari si alte cele, si sa nu-mi raspunzi cu "adu-mi tu dovezi ca nu exista" etc, daca ai dovezi ca exista raspunde-mi daca nu, n-are rost sa te mai obosesti sa-mi raspunzi.

O seara frumoasa iti doresc!

| martzian a răspuns (pentru LePotato):

Nu am inteles motivatia intrebarii ta pana nu am citit acest ultim comentariu. Imi permit sa intervin si sa te intreb: cum ar trebui sa arate dovezile pentru existenta lui Dumnezeu, ca sa te satisfaca?

| LePotato a răspuns (pentru martzian):

Ultimul meu raspuns se adresa lui @metanie, asa ca...

| martzian a răspuns (pentru LePotato):

"Ultimul meu raspuns se adresa lui @metanie, asa ca." - Asa ca ce? Am raspuns acolo doar pentru a fi clar cum am ajuns la o concluzie. Si de ce te temi de intrebarea mea?

| LePotato a răspuns (pentru martzian):

Nu ma tem de intrebarea ta, iti si raspund..nu stiu cum ar arata niste dovezi ca Dumnezeu exista(sau nu) deoarece nu am vazut dovezi nici de o parte nici de alta, dar totusi ca sa-ti raspund.o dovada "satisfacatoare" in legatura cu existenta lui Dumnezeu..hmm, uite, eu iti pot dovedi tie ca exista telefoane, tu imi poti dovedi ca exista Dumnezeu?-in acelasi mod?(cam asta ar fi "satisfacator")

| martzian a răspuns (pentru LePotato):

Multumesc pentru raspuns, desi nu ai raspuns la intrebare decat cu „nu stiu ce vreau".

„nu stiu cum ar arata niste dovezi ca Dumnezeu exista" – Inteleg. Tu nu stii ce fel de dovezi ar fi satisfacatoare pentru a te convinge. Atunci cum sa stiu ce dovezi sa iti aduc pentru a te multumi?

„eu iti pot dovedi tie ca exista telefoane, tu imi poti dovedi ca exista Dumnezeu?" –Inteleg ca tu compari doua lucruri diferite si ai impresia ca ele pot avea aceleasi trasaturi, nu-i asa? Apoi, tu dai exemplul unui lucru despre care eu iti pot spune ce dovezi sunt satisfacatoare, ce ar fi nevoie sa faci pentru a fi convins. Daca, spre exemplu, eu nu stiu ca exista telefoane si tu ai intreba ce fel de dovezi ar fi satisfacatoare ca sa fiu covins, eu as spune sa imi arati unul, sa il vad, sa il pipai. Asta pentru ca ochii mei imi permit sa vad lucrurile fizice, pentru ca mainile mele sunt de asemenea fizice.

Pe de alta parte, ce simturi ai tu care sa te ajute sa il percepi pe Dumnezeul transcendent, astfel incat asta sa reprezinte o „dovada"?

Daca tu consideri ca putem oferi dovezi fizice, naturale, petru o entitate transcedentala, supranaturala, faci o eroare de categorie grava. E ca si cand ai zice ca cineva are „idei roz" sau ca „timpul este moale".

Te mai intreb o data, pentru ca nu ai inteles sau te faci a nu intelege: ce fel de dovezi fizice, naturale ar fi de adus pentru a dovedi prezenta unui Dumnezeu transcendent?

Daca ti-as cere sa iti folosesti acele capacitati despre care Biblia ne spune ca ne pun in legatura cu Dumnezeu, ai fi gata sa platesti pretul, folosind acele mijloace? Si daca nu, a cui este vina ca adevarul nu se afla, ca inca nu iti este cunoscut?

| LePotato a răspuns (pentru martzian):

Omule..nu vreau sa ne certam, spui ca de ce cer eu dovezi

fizice in legatura cu ceva care nu este "palpabil" da? dar

de unde stii tu ca Dumnezeu este asa cum crezi tu si ca nu

poate fi dovedita existenta lui "prin mijloace omenesti"?

pentru ca te iei dupa o carte? crede-ma ca asa cum ai

interpretat in mai multe moduri raspunsul meu asa pot sa

fac si eu cu al tau.

"Ceea ce se afirma fara dovezi poate fi respins fara

dovezi"-Christopher Hitchens

Nu are rost sa mai continuam discutia, am gresit cand am

postat intrebarea..deoarece(din punctul meu de vedere) nu

are raspuns si duce numai la contraziceri infinite.

| martzian a răspuns (pentru LePotato):

"Omule..nu vreau sa ne certam" - Scopul meu nu este sa ma cert, ci sa te ajut. Am presupus ca, daca ai pus o intrebare, iti doresti si raspunsuri. Mai mult, m-am adresat respectuos, nu inteleg de unde ai inteles ca ne certam.

"spui ca de ce cer eu dovezi fizice in legatura cu ceva care nu este "palpabil" da?" - Nu am spus ca "de ce ceri", ci am vrut sa ma edific asupra a ceea ce astepti, dorind sa te ajut si pe tine in efortul de a nu mai lua totul cu usuratate.

"de unde stii tu ca Dumnezeu este asa cum crezi tu si ca nu poate fi dovedita existenta lui "prin mijloace omenesti"?" - Din experienta proprie. Daca tu gasesti pe cineva care il poate aduce pe Dumnezeu sa fie vazut, mirosit, atins, etc. iti doresc succes.

"pentru ca te iei dupa o carte?" - Nu doar. Stii povestea cu papusa de sare? Pana nu a incercat oceanul cu piciorul, platind un pret, nu a inteles cu claritate ce si cum este acesta. Inainte sa stiu ce spune Biblia despre El, am incercat diferite cai, inclusiv tone de carti. Totul a pornit cu esecul stiintei de a oferi dovezi si cu observatia ca exista in mine fascinatie si expectanta fata de spiritual, desi nu credeam (rational vorbind) ca spiritualul exista. A inceput cu intrebarea "dar daca totusi... Dumnezeu exista?"

"crede-ma ca asa cum ai interpretat in mai multe moduri raspunsul meu asa pot sa fac si eu cu al tau." - Desigur. Si nu ma deranjeaza, pentru ca imi face placere sa discut cu oamenii inteligenti, chiar si atunci cand nu sunt de acord cu mine. dar ma doare cand observ ca fac apel la ratiune folosind antilogica.

" "Ceea ce se afirma fara dovezi poate fi respins fara dovezi"-Christopher Hitchens" - Eu nu am spus ca nu exista "dovezi". Te-am intrebat doar daca esti gata sa platesti pretul pentru a le primi. Tu ai avut impresia ca te iau la misto doar pentru ca nu ai inteles ce am vrut sa spun. Omul are capacitatea spirituala de a intra in legatura cu Dumnezeu. Relatia cu el devine o dovada irefutabila la nivel personal.

"Nu are rost sa mai continuam discutia, am gresit cand am postat intrebarea..deoarece(din punctul meu de vedere) nu
are raspuns si duce numai la contraziceri infinite." - Eu nu cred ca ai gresit. Iarta-ma daca ma insel, dar cred ca greseala este ca ai postat o intrebare la care deja ai decis ca detii raspunsul, pornind cu pareri preconcepute.

Daca vei dori sa te retragi din discutie, inteleg. Imi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva.

O seara faina!

| LePotato a răspuns (pentru martzian):

Asa am interpretat eu..ca ai vrea sa ne "certam".(ma simt "ciudat" acum, realizand ca de fapt nu asta era intentia ta)

"Stii povestea cu papusa de sare? Pana nu a incercat oceanul cu piciorul, platind un pret, nu a inteles cu claritate ce si cum este acesta.": nu stiu povestea, detaliaza daca poti(ce pret a platit?)
In legatura cu inteligenta mea(iti multumesc pentru compliment), nu ma consider o persoana inteligenta, nu stiu. in comparatie cu tine de exemplu.
Recunosc ca in momentul in care am postat intrebarea, aveam deja niste pareri preconcepute; a, si vreau sa mentionez, ca nu sunt de parere in legatura cu existenta lui Dumnezeu, ca este corect si adevarat (daca totusi am dat de inteles in vreun raspuns de al meu, imi cer scuze)

Ca o incheiere ca sa zic asa, nu ma declar ateu(asta in cazul credeai ca ma declar unul) dar nici in Dumnezeu nu cred si am eu asa o parere persoanala ca daca exista, nu este deloc cum se spune in Biblie (de exemplu).

| martzian a răspuns (pentru LePotato):

La randu-mi, imi cer iertare din nou daca ceva din ceea ce am spus eu mai sus te-a facut sa crezi ca ne certam. Probabil ca si eu sunt putin cam prea pasionat uneori. happy

Iar apropo de raportarea ta la Dumnezeu, da, asta este pozitia corecta – onestitatea. Daca iti doresti sa afli adevarul (nu al meu sau al altuia, ci purul adevar) sunt sigur ca asta se va intampla.

O seara frumoasa!

PS: O sa caut povestea cu papusa de sare, sa ti-o dau. E faina si merita povestita mai departe.

| LePotato a răspuns (pentru LePotato):

Imi cer scuze, am vazut dupa ce am postat raspunsul, ca am gresit la tastare:
"a, si vreau sa mentionez, ca nu sunt de parere in legatura cu existenta lui Dumnezeu, ca este corect si adevarat" - am vrut sa spun ca parerea mea despre inexistenta lui Dumnezeu, nu este neaparat corecta.

| LePotato a răspuns (pentru martzian):

Astept povesteahappy

| martzian a răspuns (pentru LePotato):

Este o poveste pe care am auzit-o cu multi ani in urma la radio si acum am regasit-o pe internet. Povestea papusii de sare care s-a intalnit cu marea... Sper ca iti plac povestile:

______________________________________________

O papusa de sare, dupa o lunga calatorie in tinuturi uscate, a ajuns la tarmul marii si a descoperit ceva ce nu mai vazuse niciodata, ceva ce nu era in stare sa inteleaga. Ea, mica papusa de sare, statea pe un sol uscat, solid, si iata ca in fata ei se intindea un alt sol miscator, periculos, zgomotos, straniu si necunoscut. A intrebat:
– Cine esti tu?
– Eu sunt Marea.
Papusa a intrebat din nou:
– Dar ce este Marea?
Marea a raspuns:
– Sunt eu.
– Nu inteleg, a spus papusa, si as vrea sa stiu. Cum sa fac?
Marea a raspuns:
– Atinge-ma!
Atunci papusa a intins timida piciorul, a atins apa si a avut impresia ciudata ca incepe sa cunoasca ce este marea. Si-a retras piciorul si a vazut ca degetele ii disparusera. A strigat inspaimantata:
– Ah! Ce s-a intamplat cu degetele mele? Ce mi-ai facut?
Marea a zis:
– Ai platit un pret ca sa ma poti intelege.
Treptat-treptat, marea dizloca fragmente din papusa de sare, iar aceasta inainta tot mai departe in mare. Cu cat inainta, cu atat avea impresia ca intelege mai bine, fara a fi in stare sa spuna totusi ce este marea…
– Dar ce este marea?, se tot intreba.
In cele din urma un val a facut sa dispara ce mai ramasese din ea si papusa a zis:
– Marea sunt eu!

| LePotato a răspuns (pentru martzian):

Acum dupa ce am citit povestea inteleg mai bine ce ai vrut sa zici in postarile anterioarehappy(facand referire la papusa de sare).
Foarte frumoasa si interesanta povestea, ce sa zic, pretul pe care l-a platit a fost pe masura a ceea ce a cerut(parerea mea).

Iti multumesc pentru poveste, o seara buna!

| Alcyon a răspuns:

Depinde ce intelegi prin Dumnezeu, fiindca fiecare vede lucrurile in felul sau. Poti vorbi de Dumnezeu, fara sa te referi la o anumita religie. E un cuvant ce are mult prea multe definitii si de aceea nu se poate oferi un singur raspuns.

| MskDesign a răspuns:

Sigur ca exista! In Biblie, caci in viata reala nici nu se mai pune o astfel de problema.E ca si cum ai intreba daca exista Mos Craciun.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Nu cred ca exista Dumnezeu, sunt sigură si stiu sigur că exista Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea ta e atat de ciudata incat nu cred ca a mai fost pusa de 1000 de ori pe site-ul asta.Nu cred, nu mi-a dat niciun semn.De ce s-ar ascunde daca exista? Ah, stai ca nu se ascunde ci se arata intr-o felie de paine prajita, ce fraiera sunt...

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Imperatrix, ma scuzi daca ti-am provocat anumite neplaceri cu intrebarea mea, am postat aceasta intrebare din curiozitate fata de ce raspunsuri voi primi, sincer sa fiu nu cred in Dumnezeu(cu toate ca am crescut intr-o familie religioasa) cat despre painea prajita ce sa zic, m-a bufnit rasulbig grin

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Nu ma deranjaza in niciun fel intrebarea ta.Mie imi pare bine ca te-am facut sa razi asa poate imi mai dezvolt si eu simtul umorului.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie asta mi-ai dat de inteles prin raspunsul tau, ca te-ar fi deranjat deoarece exista/au existat multe intrebari de genulbig grin, dar eu unul mi-am facut cont pe acest site de o zi(doua.thinking) deci nu aveam de unde sa stiu ce si cum, in privinta glumelor(de exemplu "painea prajita" big grin) nu am nimic impotriva, te mai astept si cu alte glume.

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Bun venit pe TPU, atunci!

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credinta nu trebuie nici motivata nici explicata, ci doar acceptata. In momentul cand iti pui interbari existentiale, nu mai crezi ci judeci. Este foarte simplu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu=0 (zeeeeeeero).
Pana in Septembie 2014 era obsedata de credinta. Nu stiu ce era in capul meu! Faceam de cel putin 3 ori inconjurul la o ditamai matania spunand Tatal Nostru!
Dupa parerea mea, nu exista D-zeu.
Nimeni nu stie aparitia omului. Asa cum universul a fost creeat dintr-o explozie... asa puteam fi si noi creati. Cum apar viermii pe mancare din senin, asa am aparut si noi. Nu trebuie sa credem in alti zei, dar Dumnezeu este un ZEU. Dumnezeu, D-zeu, DOMNUL+ZEU!
Acceptam toate relele primite, gandindu-ma ca este pedeapsa mea primita de la, asa zisul, D-zeu. Legile lui sunt, scuzati-mi vocabularul, de CACAT. Daca un bou de parinte greseste, asta nu inseamna ca pacatele trebuie sa pice pe copii. De CACAT! Nu a existat, nu exista, nu o sa existe.

Eu cred ca credinta a fost facuta pentru a face oamenii sa fie mai buni si pentru a le fi frica de o divinitate. Cum oamenii erau mai puin dezvoltati decat noi, nu stiau ei ce inseamna ala Tsunami, flux, reflux... etc. Toate minunile de acum 2000 de ani au fost demonstrate. Oamenii nu aveau atata cultura incat sa stie ce sunt. Asa s-au creat divinitatiile. Nu exista RAI sau IAD. Raiul este pe Pamant. Esti in viata, ti-o faci asa cum vrei si visezi s-o ai, iar cand mori si intri in Pamant... intri in Iad. Sufletele oamenilor nu merg in Rai sau Iad! ele stau printre noi.

Daca chiar exista Dumnezeu... imi demonstra si mie si lui X si lui Y asa cum le-a demonstrat lui W si Z. La cat m-am rugat lui si Sfintilor lui de CACAT... ma putea ajuta si pe mine. De fapt, m-am rugat pentru mama, tata si in special pentru fratele meu bolnav pe care nu l-a ajutat. Daca ar exista, de ce Dracu face diferente intre oameni? Parintii mei au suferit mult! De ce Dracu si-ar bate joc de ei? Sa-si bata joc de el, ca parintii mei nu au gresit cu nimic ca sa plateasca atatea pacate de **** care nu exista. Sa nu mai spun ca au pierdut un biet sufletel care nu gresise cu nimic ca sa fie luat de langa ei. Si daca ar exista D-zeu. m-as caca in legile lui tampite. Daca ar fi fost el in locul persoanelor care sufera extrem de mult? Daca el ar gresii si copilul lui ar suferii foarte mult pentru ceva ce n-a facut! Rusiiiineee! Nu exista! N-are rost sa va bateti capul cu religia si D-zeu asa cum am facut eu, stand ca o proasta sa ma rog la cai verzi pe pereti! Nu exista!

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt un fel de ateu/agnostic(?), spun asta ca mi-ai dat de inteles ca eu as crede in existenta BUNULUI Dumnezeu; si eu am fost credincios si ca si tine in urma unor experiente(sau in lipsa lor, intrebari, am ajuns cam la aceiasi concluzie, iar daca s-ar adeveri ca el exista, sunt 101% ca nu este asa cum ne este prezentat in orice religie(infime sanse sa existe).

| dragos38 a răspuns:

Eu iti raspund doar asa, omul fiind fire curioasa a inceput sa studieze natura si a descoperit ca natura/universul functioneaza dupa legile fizici, chimiei, matematicii, deci universul asta nu functioneaza asa de capul lui ci dupa anumite legi, sondele spatiale voyager 1 si voyager 2 se zice ca s-ar afla aproape la marginea sistemului solar si transmit date despre directia si viteza particulelor subatomice din zona.Corpul uman este alcatuit din O; C; H; N; CA; P; K; S; NA; CL; MG; fiecare din acest element are un rol bine definit daca un singur element chimic ar lipsi din corpul nostru am avea probleme, si mai este o cheste la care oamenii de stiinta inca nu au un raspuns cum a aparut a.d.n-ul se stie ca genele contin niste instructiuni dupa care oamenii, animalele plantele functioneaza, de abia in ultimi 100 de ani oamenii de stiinta au inceput sa inteleaga cum functioneaza genele si cum controleaza ele intreaga noastra viata.Crezi ca toate aceste au aparut din nimic, viata a aparut din nimic, cand vezi cat de legati suntem unul de altul si totul este organizat te duce cu gandul la ceva superior noua, nu stiu la o inteligenta, bineinteles ca nici eu nu mai cred in basmele bibliei in care se zice ca iahve este creatorul universului si ma rog alte aberatii care nu vreau sa le mai insir pe aici.Cred ca exista ceva dar in nici un caz dumnezeul biblic.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Cred ca există spiritual. Nu cred în niciun caz in biserică şi tot ce ţine de ele.

| LePotato a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

De ce nu crezi in biserica?

| MskDesign a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Nici macar spiritual nu exista.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru MskDesign):

Cred foarte puţin.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru LePotato):

Din cauza mai multor factori. Sunt foarte puţini preoţi care chiar se imiplică si ajută unele persoane la greu etc. EXTREM DE PUŢINI PREOŢI.

| MskDesign a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Citeste Biblia, cap-coada, si nu vei mai crede deloc.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru MskDesign):

Nu mersi. Mai bine mă joc 2-3 ore la calculator de cat sa vad ce idoţisme sunt scrise pe acolo.

| MskDesign a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Bravo!
Si cum ziceam, generatia noua intelege mai bine viata.

| catanavip a răspuns (pentru MskDesign):

Fiind ateu bineinteles ca nu exista dar fiind spiritual il vezi mai real ca si cu ochii corpului, asa ca daca nu esti in situatie nu comenta aiurea.

| anonim_4396 explică (pentru MskDesign):

Biblia este o porcarie, o prostie. Am citit-o si este egal cu zero. Tot ce scrie acolo este explicat. Nu exista minuni facute de Domnul X si Y. Absolut tot este demonstrat! N-am nimic cu cei care cred! Si eu am crezut, degeaba! Slujbele, sarbatorile, posturile... etc... le respect si sarbatoresc. La slujbe merg, deoarece sunt linistitoare si dragute, dar nu merg sa ma rog unei Divinitati inexistente!

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Biserica!

Este un mod de a face bani. De ce prostii aia au atatea alea de aur si la gat au un lant, de caine, de aur? De hoti ce sunt!

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Pentru ca biserica este un mod de a face bani. Cersetorii dracu! Papa lui pasvante chiorul are lanturi de tanc la gat, din aur, in timp ce altii n-au case si mor de foame. Da el se plimba cu masinile scumpe cu geamuri anti-glont!

| A98 a răspuns:

Nu am de gand sa convertesc pe nimeni cu raspunsul meu, dar tu ce crezi? Mie simplul fapt ca ti-am vazut intrebarea si ca tu chiar acum respiri si citesti asta imi dovedeste existenta sa iar din punct de vedere stiintific...serios? Big Bang?! e o teorie extrem de nefondata, asa ca lasa inceritudinea si fi hotarat, studiaza si afla singur, la urma urmei tu esti singurul care te poti convinge de asta.winking

| LePotato a răspuns (pentru A98):

Si ce dovezi ai tu ca exista Dumnezeu? faptul ca respir si iti citesc raspunul?

| drutzix a răspuns (pentru A98):

Pentru ca tu esti analfabet din punct de vedere stiintific asta nu inseamna ca stiinta nu e adevarata.
Iar titlul de teorie (asta ca sa stii si tu) este cel mai mare rang pe care il poate avea o idee. Acest titlu este dat dupa ce ideea a fost dovedita folosind stiinta actuala. Si da Big-Bang-ul este o teorie ceea ce inseamna ca a fost dovedita.

| RAY a răspuns (pentru A98):

Sunt curios ce anume sti tu ce este big bang, cica nefondata, bauiesc ca si gravitatia e la fel super

| Ionelauser a răspuns:

Buna, eu cred in Dumnezeu, dar fiecare cu parerea lui happy laughing

| LePotato a răspuns (pentru Ionelauser):

Pai de ce crezi tu in el?happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Ionelauser):

Ia-o mai usor cu argumentele si dovezile ca ne dai pe spate big grin

| MskDesign a răspuns (pentru Ionelauser):

Si catelusul din poza avatarului tau crede in Dumnezeu?

| Ionelauser a răspuns (pentru LePotato):

Pentru ca vreau sa cred happy

| Ionelauser a răspuns (pentru MskDesign):

Ce treaba ai tu cu catelusul din poza de avatar laughing? Si ce legatura are cu intrebarea data de MadPotato? Eu am raspuns la intrebarea lui happy
Buna gluma happy
Sa nu o mai faci.
PS. Da crede.