| anonim_4396 a întrebat:

as vreaa si eu o idee / o propunere sau parerea voastra despre " crearea lumii ". multumesc :*

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul,o fiinta atat de minunata si de complexa, creata dupa chipul si asemanarea Lui.,, Înainte ca să se fi născut munţii şi înainte ca să se fi făcut pământul şi lumea, din veşnicie în veşnicie, Tu eşti Dumnezeu!,,

11 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

E simplu, un extraterestru cu barba a aparaut din nimic si a creat totul, ca sa vezi ce tare era sa stii ca a creat lumina inaintea soarelui deci e mai ceva ca chuck norris

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Sa vezi ce supendare iti iei laughing)))))

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce, dragul meu? M-ai raportat?!

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Eu daca eram omnipotent cu siguranta faceam ceva mai bun, gandeste-te cat de prost vedem in comparatie cu un vultur, cat de prost mirosim in comparatie cu un caine.Sau cat de aproape e Soarele, incat in unele ierni la noi sunt -50 de grade, sa nu mai zic de Polul Nord, unde nu se poate locui.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Citeşte Geneza capitolul 1 şi 2. Vei găsi cea mai demnă de încredere explicaţie.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ei au fost inzestrati cu simturi deosebite care ii ajuta sa supravietuiasca.Cat despre soare nu ai dreptate. Daca nu ar functiona cu precizia unui ceasornic ar fi un dezastru total.Viata pe pamant nu ar mai fi posibila. Daca axa pamantului se afla cu putin mai aproape de soare, pe pamant nu ar fi fost posibil sa existe viata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Da, precizia unui ceasornic se vede in faptul ca axa Pamantului e inclinata la 23, 5 grade... thinking nord, parca, rezultat al ciocnirii cu alta planeta, de unde s-a format si Luna, fara de care viata nu ar fi existat. Deci, toate mergeau perfect inca de la inceput, si anotimpurile existau.
Arunca niste bile intr-o cutie, o sa se miste pana isi gasesc locul, asa a fost si cu planetele.

| Ad1tza a răspuns:

Poti sa crezi ca o explozie numita Big Bang a facut tot ce vedem noi azi.Sau poti sa crezi ca Dumnezeu.

| MMihai a răspuns:

Există 3 teorii.
1) creaționistă
2) evoluționistă și
3) ar mai fi și idei OZN-istice.

Adevărul ( universal) ar putea să fie o combinație o combinație dintre cele 3.

F= alfa x ( 1) + beta x (2) + gama x ( 3)

F=funcția care reflectă apariția lumii

gama va avea o valoare mică eventual gama = zero

NOname
| NOname a răspuns:

Una dintre teorii ar fi...
http://youtu.be/ah5xFMYbP4s