| Miaw21 a întrebat:

Ia uitati ce am gasit pe un site de ortodoxie:

O parte a postarii:

"Din cauza nemernicilor care stau si ne monitorizeaza blogul de dimineata pana seara, atat de obsedati au devenit, nu va putem spune, deocamdata, care sunt cele mai sigure zone din muntii Romaniei. Sunt patru zone unde se pot refugia cam 5.000 de oameni, cu toate tehnologia lor si oamenii care ii au la dispozitie, aici ne referim la sistemul mafiot-masonic din Romania, nu au cum sa ajunga in zonele respective. Noi strangem informatii despre aceste zone de trei ani de zile si nici acum nu putem sa ajungem acolo fara ajutorul cuiva, dar va spunem ca cea mai sigura zona este undeva in Muntii Bucegi ( zona de care se feresc si americanii ). Zonele respective sunt locuite de cateva sute de pustnici, unii dintre ei sunt atat de batrani ca nimeni nu le mai stie varsta, asa ca si noi vom reusi sa supravietuim alaturi de ei. Daca nu vom avea langa noi oameni care se ne indrume pe calea lui Hristos, sa tina aprinsa flacara ortodoxiei, atunci degeaba mai plecam, in pustiu o sa ne smintim cumplit, atacurile dracilor nu se vor lasa mult asteptate. Asa au profetit si Sfintii Parinti ai Ortodoxiei: " In vremurile din urma trebuie sa formati mici comunitati crestin-ortodoxe, sa-l chemati pe Hristos in mijlocul vostru". Incepeti sa va pregatiti de ce este mai rau, mult nu o sa mai dureze…"

Postarea mai are si un ghid de supravietuire pentru cei ce vor sa fuga de Satan...

Un comentariu mai interesant:

"Eu cred ca trebuie sa formam fiecare in Judetele unde locuim grupuri de rezistenta pentru orice eventualitate, in eventualitatea formarii unei garzi revolutionare sau pentru accentuarea calitatilor de lideri. Grupurile de rezistenta sa faca antrenamente pe dealuri, in paduri si munti, iar in programul lor sa aiba implicate si discutii despre lumea in care traim, despre masoneri, despre dumnezeu, despre o schimbare de regim, despre o lume mai buna.
Antrenamentul sa fie fizic si spiritual deopotriva. Poate intalnirile nu vor avea loc zilnic dar chiar si 1 zi pe saptamana pentru cei care lucreaza, si sa nu mai zic despre cei care nu lucreaza ca nu au nici un motiv sa nu fie acolo zilnic. Incercati si vom fi surprinsi cand vom vedea cate grupuri sunt formate, vom fi o armata a Domnului."

Ce parere aveti despre aceste cuvinte? Credinciosii incep sa delireze si sa se "pregateasca" sa se protejeze de venirea lui Satan...Iar asta nu e tot...cu o simpla cautare pe google, veti gasi mii de articole in care credinciosii iau evenimente importante, celebritati, etc. si le dau o conotatie ba masonica, ba Satanica si asa mai departe.
Ex.: http://deveghepatriei.wordpress.com/......pe-pamant/

45 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns (pentru Miaw21):

"Pai toata chestia cu Dumnezeu pare o poveste SF prost scrisa... "

Sunt total de acord cu tine.Mai bine de atat nici nu o puteai spune.

| Lizzu a răspuns (pentru Mikhtarian):

Eu nu ti-am spus vreodata nici tie si nimanui ca vorbeste in prostie...

| Wehrmacht a răspuns:

Pune link-ul. Vreau sa rad.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Lizzu):

Pai ma iei cu texte de genul "din carti " religia nu se bazeaza doar pe sentimentele pure ale adevarului,ci si pe trecut prezent viitor.
Tu vorbesti ceva in idee generala, dar nu stii cum se bazeaza ideea si pe ce contexte.
E ca si cum eu as vorbi in chineza si tu nu stii dar ma asculti.
Tot ce scrie acolo face legatura cu revenirea lui Iisus, dar mai inainte a Ilie si Enoh, de aceeat ti-am spus ca vorbesti in nestire.
Cei doi fac parte din acel capitol, si tu habar n-ai dar faci aluzii la alte idei.

| Lizzu a răspuns (pentru Mikhtarian):

Imi pare rau.
Eu ma asteptam la o parere a ta proprie, de asta te-am comentat.
Pentru mine, cartile acestea si ce scrie in ele nu prea valoreaza mult.
Te vei supara dar asta cred eu pentru ca sunt scrise de niste oameni ca si noi cu viziuni diferite dar niciodata cu viziunea unui adevar...
E ca si cum as lua citate si le-as comenta.

| Miaw21 explică (pentru Wehrmacht):

Nu mai gasesc... sad

| Mikhtarian a răspuns (pentru Mikhtarian):

Modul meu a fost putin cam dur,imi cer scuze dar m-am enervat putin.
Ti-am spus parerea mea,eu fiind crestin consider ca nu este o aberatie, si conform planului lui Dumnezeu, Satan va veni pe pamant, daca nu este, pentru a atrage cati mai multi oameni langa el.

| Lizzu a răspuns (pentru Mikhtarian):

Aham.
Nu-i nimic happy si eu am fost putin incisiva, eram intr-o pasa proasta.

Asta e, tu crezi ce crezi, eu cred nu tocmai asa...

| RuxandraBianca a răspuns:

Asta e o mare prostie! astia-s crestini? ce fel de "crestini" sunt? o vai! am mai trait sa o vad si p-asta. ma intreb ce biblie or avea. sau macar daca au citit-o. sa se refugieze in munti? le e frica de „atacul dracilor"? nu noi o sa induram vremurile din urma pentru ca Isus ne va lua in Imparatia Cerurilor. -_- ce sa zic...astia-s de fapt obsedati de ortodoxie. ei cred ca e singura religie adevarata care te duce in ceruri. de fapt, nu religia te duce in ceruri! -_- serios...asta e o mare porcarie

| Dan10079 a răspuns (pentru NOname):

Pentru continuare pozei pe care ai pus-o acolo cand va veni Iisus sa ia crestinii si sa duca in rai - asa va fi (oricum nu toti crestinii, doar cei ce merita), iar voi ateii incalcand unul din pacatele impotriva Duhului Sfant - necredinta. unde credeti ca veti ajuge? Dupa ce toata viata i-ati hulit pe crestini si i-ati urat, razand de cele sfinte...

NOname
| NOname a răspuns (pentru Dan10079):

E amuzant când un neuron cu ochi, ca tine, se crede un creştin adevărat şi demn de raiul zeului său.
Te-ai privit în oglindă?
Du-te şi ameninţă pe cei care ţi-au băgat tâmpenii în cap, pe mine mă lasă rece!

| Miaw21 explică (pentru Dan10079):

Tu chiar nu iti dai seama de nonsensul pe care-l scrii acolo?

| Dan10079 a răspuns (pentru Miaw21):

Nu te lua dupa atei ca numai de pierdut ai...

| Miaw21 explică (pentru Dan10079):

Nu ma iau neaparat ''dupa atei'', ci dupa ce mi se pare logic, normal, inteligent, etc.
Poate ca religia a ajutat cat de cat in trecut, insa a adus mult mai multe stricaciuni omenirii. In prezent, aceasta NU mai ajuta deloc, nu mai este necesara si ghici ce - tot aduce stricaciuni omenirii.

Daca nu ar fi existat religia lumea ar fi un loc mai bun.

In orice caz, imi dau seama ca majoritatea celor care cred in doamne-doamne sunt ori indoctrinati, ori cu o inteligenta mai ruginita, ori bolnavi psihic. Probabil si tu te situezi intr-o categorie de mai sus.

Chiar daca stiu ca nu va ajuta la nimic: iti recomand sa meditezi asupra acestui subiect, fiindca poate reusesti sa te luminezi si te salvezi singur din groapa care te limiteaza atat de mult.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Miaw21):

"Probabil si tu te situezi intr-o categorie de mai sus."

...sau în toate trei simultan.