| Miaw21 a întrebat:

Ia uitati ce am gasit pe un site de ortodoxie:

O parte a postarii:

"Din cauza nemernicilor care stau si ne monitorizeaza blogul de dimineata pana seara, atat de obsedati au devenit, nu va putem spune, deocamdata, care sunt cele mai sigure zone din muntii Romaniei. Sunt patru zone unde se pot refugia cam 5.000 de oameni, cu toate tehnologia lor si oamenii care ii au la dispozitie, aici ne referim la sistemul mafiot-masonic din Romania, nu au cum sa ajunga in zonele respective. Noi strangem informatii despre aceste zone de trei ani de zile si nici acum nu putem sa ajungem acolo fara ajutorul cuiva, dar va spunem ca cea mai sigura zona este undeva in Muntii Bucegi ( zona de care se feresc si americanii ). Zonele respective sunt locuite de cateva sute de pustnici, unii dintre ei sunt atat de batrani ca nimeni nu le mai stie varsta, asa ca si noi vom reusi sa supravietuim alaturi de ei. Daca nu vom avea langa noi oameni care se ne indrume pe calea lui Hristos, sa tina aprinsa flacara ortodoxiei, atunci degeaba mai plecam, in pustiu o sa ne smintim cumplit, atacurile dracilor nu se vor lasa mult asteptate. Asa au profetit si Sfintii Parinti ai Ortodoxiei: " In vremurile din urma trebuie sa formati mici comunitati crestin-ortodoxe, sa-l chemati pe Hristos in mijlocul vostru". Incepeti sa va pregatiti de ce este mai rau, mult nu o sa mai dureze…"

Postarea mai are si un ghid de supravietuire pentru cei ce vor sa fuga de Satan...

Un comentariu mai interesant:

"Eu cred ca trebuie sa formam fiecare in Judetele unde locuim grupuri de rezistenta pentru orice eventualitate, in eventualitatea formarii unei garzi revolutionare sau pentru accentuarea calitatilor de lideri. Grupurile de rezistenta sa faca antrenamente pe dealuri, in paduri si munti, iar in programul lor sa aiba implicate si discutii despre lumea in care traim, despre masoneri, despre dumnezeu, despre o schimbare de regim, despre o lume mai buna.
Antrenamentul sa fie fizic si spiritual deopotriva. Poate intalnirile nu vor avea loc zilnic dar chiar si 1 zi pe saptamana pentru cei care lucreaza, si sa nu mai zic despre cei care nu lucreaza ca nu au nici un motiv sa nu fie acolo zilnic. Incercati si vom fi surprinsi cand vom vedea cate grupuri sunt formate, vom fi o armata a Domnului."

Ce parere aveti despre aceste cuvinte? Credinciosii incep sa delireze si sa se "pregateasca" sa se protejeze de venirea lui Satan...Iar asta nu e tot...cu o simpla cautare pe google, veti gasi mii de articole in care credinciosii iau evenimente importante, celebritati, etc. si le dau o conotatie ba masonica, ba Satanica si asa mai departe.
Ex.: http://deveghepatriei.wordpress.com/......pe-pamant/

45 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Daca ai fi avut macar un pic de creier ti-ai fi dat seama ca omul are probleme si ai fi putut sa ne scutesti de asemenea ineptii.

| Miaw21 explică (pentru Angel0):

Oho, pai aceea e o conceptie des intalnita, draga Angel.
Apropo, nu te-am obligat sa citesti.

| Wehrmacht a răspuns:

Pune link-ul. Vreau sa rad.

NOname
| NOname a răspuns:

Din partea mea, să plece toţi fanaticii în munţi şi să ia şi farsorii de popi cu ei!

http://i.imgur.com/RA0APeC.jpg

| Miaw21 explică (pentru NOname):

Din pacate si eu am ''norocul'' ca parintii mei sa fie asa. Ei citesc in fiecare zi astfel de articole... Sper sa nu ma ia in munti cand vine Satan pe Pamant.

| Lizzu a răspuns (pentru Miaw21):

Stai linistita, satan nu vine sa ia suflete de oameni... oamenii au denaturat totul de la cel mai mic detaliu pana la cel mai mare...

Nu e totul asa cum spun oamenii, mai ales fanaticii religiosi...

| Miaw21 explică (pentru Lizzu):

Pai cum? Parinti celebrii precum Justin, Paisie (source: MOM) spun asta. Si ei sunt considerati sfinti.

| Lizzu a răspuns (pentru Miaw21):

Nu-i cunosc pe acesti ...domni inteligenti aka sfinti raised eyebrows
Dar imagineaza-ti ca lumea nu este un domeniu SF asa ca-n filme, ci e realitate.

Imagineaza-ti acum venind o creatura ciudata si hidoasa pe Pamant pe nori intunecati sa te urmareasca ca sa-ti ia sufletul. raised eyebrows cum pare imaginea? incredibila, nu?

Nu vine nici un dzeu pe norii cerului cum sustine religia noastra draga. Imagineaza-ti si asta, a doua venire a lui Iisus, cum iti va parea? vei crede ca e un vis si vei incerca sa te trezesti cand de fapt vei realiza ca e "real" si ca ai innebunit probabil...

Vorbe in vant ale unor oameni care nu au ce face mai bun happy

| Miaw21 explică (pentru Lizzu):

Ce ai vrut cu exemplele despre venirea lui Satan si a lui Dumnezeu pe Pamant?

In orice caz:
Inmormantarea parintelui Justin: ( ca sa ne dam seama ca e destul de... celebru)
http://www.razbointrucuvant.ro/......Iustin.jpg

| Lizzu a răspuns (pentru Miaw21):

A..parca imi amintesc ceva. S-a facut valva la momentul respectiv cu moartea lui. Pun pariu ca s-a dus intr-un loc numai de el dorit.

Am vrut, prin exemplele acelea, sa spun ca, mie una, imi par decupate dintr-o carte de colorat.
Crestinii afirma cu tarie ca asa se va inampla la a doua venire, exact cum descrie in apocalipsa lui ioan, dar daca te gandesti un pic, realitatea de zi cu zi nu e o carte asa cum e biblia.
Nu?

| Miaw21 explică (pentru Lizzu):

Pai toata chestia cu Dumnezeu pare o poveste SF prost scrisa...

| Lizzu a răspuns (pentru Miaw21):

"Pai toata chestia cu Dumnezeu pare o poveste SF prost scrisa... "

Sunt total de acord cu tine.Mai bine de atat nici nu o puteai spune.

| Dan10079 a răspuns (pentru NOname):

Pentru continuare pozei pe care ai pus-o acolo cand va veni Iisus sa ia crestinii si sa duca in rai - asa va fi (oricum nu toti crestinii, doar cei ce merita), iar voi ateii incalcand unul din pacatele impotriva Duhului Sfant - necredinta. unde credeti ca veti ajuge? Dupa ce toata viata i-ati hulit pe crestini si i-ati urat, razand de cele sfinte...

| NOname a răspuns (pentru Dan10079):

E amuzant când un neuron cu ochi, ca tine, se crede un creştin adevărat şi demn de raiul zeului său.
Te-ai privit în oglindă?
Du-te şi ameninţă pe cei care ţi-au băgat tâmpenii în cap, pe mine mă lasă rece!

| Miaw21 explică (pentru Dan10079):

Tu chiar nu iti dai seama de nonsensul pe care-l scrii acolo?

| Dan10079 a răspuns (pentru Miaw21):

Nu te lua dupa atei ca numai de pierdut ai...

| Miaw21 explică (pentru Dan10079):

Nu ma iau neaparat ''dupa atei'', ci dupa ce mi se pare logic, normal, inteligent, etc.
Poate ca religia a ajutat cat de cat in trecut, insa a adus mult mai multe stricaciuni omenirii. In prezent, aceasta NU mai ajuta deloc, nu mai este necesara si ghici ce - tot aduce stricaciuni omenirii.

Daca nu ar fi existat religia lumea ar fi un loc mai bun.

In orice caz, imi dau seama ca majoritatea celor care cred in doamne-doamne sunt ori indoctrinati, ori cu o inteligenta mai ruginita, ori bolnavi psihic. Probabil si tu te situezi intr-o categorie de mai sus.

Chiar daca stiu ca nu va ajuta la nimic: iti recomand sa meditezi asupra acestui subiect, fiindca poate reusesti sa te luminezi si te salvezi singur din groapa care te limiteaza atat de mult.

| NOname a răspuns (pentru Miaw21):

"Probabil si tu te situezi intr-o categorie de mai sus."

...sau în toate trei simultan.

| milan9 a răspuns:

De ce îi spui "site de ortodoxie"?

Este doar părerea unei persoane, pe care eu n-aş confunda-o nici cu Hristos Mântuitorul, nici cu Biserica, nici cu Patriarhul Ecumenic.
Este doar libera exprimare a unor păreri, a unor neuroni, a unor nemulţumiri... happy

| Miaw21 explică (pentru milan9):

Parerea MULTOR persoane. Aceste conceptii se intalnesc foarte des, mai ales in Romania.

| Lizzu a răspuns:

Ghid de supravietuire? laughing) asta a fost buna.

| Miaw21 explică (pentru Lizzu):

Vorbesc serios...chiar era un ghid de supravietuire.hee hee Nu ca as fi impotriva acestui lucru - ii ajuta pe credinciosi sa invete si ceva folositor si nu doar profetii scrise de Ghita si Mihai.

| ErrorFound a răspuns:

Astia stiu 2 lucruri si le stiu bine:
-Masonii au treaba prin Romania
-Armata SUA e speriata de muntii Bucegi.De ce? Probabil ca de-asta:
http://www.lovendal.net/......sterioase/
http://www.lovendal.net/......or-bucegi/
Nu numai Lovendal dezbate subiectul...
http://x3mzone.wordpress.com/......p-de-mort/
Lovendal a spus foarte putine despre incident dar ultimul link iti explica problema pe larg.

Acum stiu ca astia sunt fanatici da'...mai au si ei dreptate din cand in cand...

| Miauti a răspuns:

Din cate stiu eu un pusnic ar alege zona unde exista cele mai multe pesteri. Din cate observ mi se pare a fi cocalareala de noua dreapta acel articol. (NOUA DREAPTA: Pentru Dumnezeu, Neam si Tara!)

Cine dracu ar lua dupa el tehnologie cand vine sfarsitul lumii? 1 e grea 2 se poate strica repede 3 necesita energie si atentie. Si in al doilea rand nu as avea incredere in oameni care discuta despre masonerie si religie, deoarece atunci cand te ataca foame poti sa derilezi foarte repede dand vina pe o anumita persoana.

| Maxim96 a răspuns:

Sunt doar niste pareri, nu sunt toti asahappy

| Miaw21 explică (pentru Maxim96):

Sigur, n-am spus ca sunt toti asa...doar ca FOARTE MULTI cred asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei spune bai.chiar ca ai gasit ceva. extraordinar.da stiam despre asta.si mai stiu inca multe. ceva nou? obisnuit? care sa nu ne dea pe spate? nu de alta dar daca-i pui jos trebuie sa le mai faci ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia uite ce am gasit eu printre intrebarile tale. Tocmai am dat un test online pentru verificarea tipului de inteligenta, si mai ca era sa lesin cand am vazut ca eu il am pe cel logico-matematic. Eu nu prea sunt bun la matematica si nu mi se pare logica de loc. In schimb, sunt o fire foarte logica, care se bazeaza in principal pe ratiune (tocmai de aia sunt ateu).

De la anul trec in clasa a 9-a, la stiinte sociale, deci v-as ruga sa-mi dati o metoda de invatare avand in vedere cele scrise mai sus.

Multumesc! ^^esti ateu e clar.si destept.e si mai clar.da si inteligent.asta e culmea.ma poate esti extraterestru? iarta-ne ca traim si noi pe acilisea.

| Miaw21 explică (pentru anonim_4396):

Hi hi, m-ai amuzat teribil. Insa ce legatura are acea intrebare cu ce am spus eu aici? Poate ma luminezi, ca nu-mi dau seama.
PS: Nu trebuie sa fii tare destept ca sa iti dai seama ca articolul ala (la fel ca si majoritatea religiosilor)... are (au) ceva...gresit in el (mintea lor).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"atat de batrani ca nimeni nu le mai stie varsta"... or fi din clanul Macleod.
"ghid de supravietuire pentru cei ce vor sa fuga de Satan"... laughing
"grupuri de rezistenta"... clar.
"garzi revolutionare"... siguranta si incredere "ma frend".
"calitatilor de lideri"... laughing laughing laughing.
"antrenamente pe dealuri, in paduri si munti"... astia se cred calugari shaolin?
"o armata a domnului"... parca au mai fost asemenea "armante" si in trecut nu a iesit prea bine. Din cate stiu trebuie sa invatam din istorie nu sa o repetam.

"Ce parere aveti"... spiciles.

| Miaw21 explică (pentru anonim_4396):

Gaia, pe mine m-au trecut fiorii cand am auzit de aia cu batranii fara varsta.hee hee
Faza cu calugarii shaolin m-a dat pe spate...

| Mikhtarian a răspuns:

Conform religiilor,Iisus se va reintoarce,dar pana atunci,Satan va domni, pentru a lua cati mai multi cu el.
Nu, nu delireaza.
Unii artisti, fac parte din anumite grupuri care influenteaza lumea prin versurile lor, etc.

| Lizzu a răspuns (pentru Mikhtarian):

Si daca satan domneste atat de mult timp pe pamant si castiga atat de multe suflete de partea lui, cand vine iisus la a doua sa venire, reuseste deodata (wow) sa recastige sufletele acelea dintr-o bataie de palme?

Toata joaca asta pentru ce?

| Mikhtarian a răspuns (pentru Lizzu):

Vorbesti in nestire.
Cauta despre Enoh si Ilie, vezi ce treaba au ei.
Se numeste mantuire, sunt prea multe amananunte, cauta singur de aceea ai net si apoi gandeste-te mai bine ce scrii.

| Lizzu a răspuns (pentru Mikhtarian):

Nu,mersi,nu am nevoie de o parere dintr-o carte de demult.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Lizzu):

Atunci,abtine-te de a mai vorbi in prostie, caci tu si prietenii tai duceti sistemul jos.
Judecati desi nu cunoasteti, block.

| Lizzu a răspuns (pentru Mikhtarian):

Eu nu ti-am spus vreodata nici tie si nimanui ca vorbeste in prostie...

| Mikhtarian a răspuns (pentru Lizzu):

Pai ma iei cu texte de genul "din carti " religia nu se bazeaza doar pe sentimentele pure ale adevarului,ci si pe trecut prezent viitor.
Tu vorbesti ceva in idee generala, dar nu stii cum se bazeaza ideea si pe ce contexte.
E ca si cum eu as vorbi in chineza si tu nu stii dar ma asculti.
Tot ce scrie acolo face legatura cu revenirea lui Iisus, dar mai inainte a Ilie si Enoh, de aceeat ti-am spus ca vorbesti in nestire.
Cei doi fac parte din acel capitol, si tu habar n-ai dar faci aluzii la alte idei.

| Lizzu a răspuns (pentru Mikhtarian):

Imi pare rau.
Eu ma asteptam la o parere a ta proprie, de asta te-am comentat.
Pentru mine, cartile acestea si ce scrie in ele nu prea valoreaza mult.
Te vei supara dar asta cred eu pentru ca sunt scrise de niste oameni ca si noi cu viziuni diferite dar niciodata cu viziunea unui adevar...
E ca si cum as lua citate si le-as comenta.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Mikhtarian):

Modul meu a fost putin cam dur,imi cer scuze dar m-am enervat putin.
Ti-am spus parerea mea,eu fiind crestin consider ca nu este o aberatie, si conform planului lui Dumnezeu, Satan va veni pe pamant, daca nu este, pentru a atrage cati mai multi oameni langa el.

| Lizzu a răspuns (pentru Mikhtarian):

Aham.
Nu-i nimic happy si eu am fost putin incisiva, eram intr-o pasa proasta.

Asta e, tu crezi ce crezi, eu cred nu tocmai asa...

| RuxandraBianca a răspuns:

Asta e o mare prostie! astia-s crestini? ce fel de "crestini" sunt? o vai! am mai trait sa o vad si p-asta. ma intreb ce biblie or avea. sau macar daca au citit-o. sa se refugieze in munti? le e frica de „atacul dracilor"? nu noi o sa induram vremurile din urma pentru ca Isus ne va lua in Imparatia Cerurilor. -_- ce sa zic...astia-s de fapt obsedati de ortodoxie. ei cred ca e singura religie adevarata care te duce in ceruri. de fapt, nu religia te duce in ceruri! -_- serios...asta e o mare porcarie

| Rachetul a răspuns:

Astia sunt niste obsedati care delireaza.e plina lumea de nebuni. poate sa faca excursii acolo sa scoata si ei un ban

| Beib_Dizzy_1998 a răspuns:

Foarte folositor.