| RAY a întrebat:

Imi puteti spune in ce categorie va aflati?

1.
Teist convins. 100% probabilitate a existenţei lui Dumnezeu, încuvintele lui G. C. Jung, „Eu nu cred, eu
ştiu".
2.
Probabilitate foarte mare, dar mai mică de 100%. Teist
de facto.
„Nu pot şti cu certitudine, însă

cred cu tărie în Dumnezeu şi îmitrăiesc viaţa presupunând ca el se află acolo."
3.
Probabilitate mai mare de 50%, dar nu cu mult. Tehnic, agnostic, înclinând totuşi către teism. „Sunt foarte nesigur, însă înclin săcred în Dumnezeu".
\
4. Exact 50%. Agnostic total, imparţial. „Existenţa sau inexistenţa luiDumnezeu sunt perfect echivoce."5.Probabilitate mai mică de 50%, dar nu cu foarte mult. Tehnic, agnostic, înclinând însă spre ateism. „Nu ştiu dacă Dumnezeuexistă, înclin, însă, să fiu sceptic."
6.
Probabilitate foarte mică, însă nu zero. Ateu
de facto.
„Nu pot şticu adevărat, dar cred că existenţa lui Dumnezeu este foarte improbabilă şi îmi trăiesc viaţa cu presupunerea că el nu există."
7.
Ateu convins. Ştiu că nu există Dumnezeu,

dau voturi

78 răspunsuri:
| kira30 a răspuns:

Ma aflu in categoria 1 si uneori in categoria 2.

Apache
| Apache a răspuns:

| GRs a răspuns:

| ManStrong a răspuns:

Existenta Israelului si aparitia lui pe scena istoriei dupa 2555 de ani, exact la 7x 365 de ani. Oare nu da de gindit nimanui?
Noi am strabatut istoria, deci noi stim.

| RAY explică (pentru ManStrong):

Coinsidente exista doar la oamenii care nu cred in posibilitati

| ManStrong a răspuns (pentru RAY):

Si tu crezi ca e o coincidenta?
Dar faptul ca s-a spus dinainte ca dupa atita timp va renaste si s-a implinit intocmai e tot coincidenta?

| Armodar a răspuns:

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Antiteist.

| RAY explică (pentru ManStrong):

Da,pentru ca cred ca e posibil, cred in posibiltai nu in coinsidente

| RAY explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Antiteist dar crezi in dumnezeu?

| ManStrong a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca e posibil ce?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Antiteism

Nu cred in nici o divinitate, n-am chef sa-l hranesc pe Dumnezeu cu iubire, e un nimic.De ce sa-ti dedici intreaga afectiune fata de o entitate divina,inexistenta,cand poti aprecia ceva real,in real,si-n propria imaginatie, de ce nu? As putea de asemenea sa cred in imaginatia mea, ca exista, dar n-am nici un motiv sa cred ca ar putea lua viata, in raport cu constientizarea mea asupra realitatii.

| IndiferentXD a răspuns:

6.
De nimic nu pot fi sigur!

| Thunderstruck a răspuns:

6.

| MMihai a răspuns:

1+2+3+4+5+ 6, dar fără 7

| RAY explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Deci categoria 6

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6, cu cea mai mare modestie.

| Zenit313 a răspuns:

Ma aflu pe la 6 mementan.
Cu mult timp in urma eram la 1.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Nu cred ca ai dreptul sa intrebi asa ceva tinand cont de faptul ca religia e ceva intim. Tine de mine si numai de mine care este conditia caii spre divinitate. Nu te priveste pe tine si pe nimeni in ce stadiu ma aflu in legatura cu o divinitate. E absolut strict treaba mea si asta pentru ca RELIGIA E CEVA INTIM.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

What?

| Generalul a răspuns:

De-a lungul vietii, in functie de ce suntem invatati de mici, trecem pe rand prin toate etapele ori sarim direct la ultimele. Am ajuns la ultima, cu mentiunea ca in situatia improbabila in care ar aparea vreodata dovezi ale existentei vreunui zeu, le voi accepta ca atare. Pot spune ca sunt convins ca daca ar exista un dumnezeu nu ar lasa sa se intample atatea mizerii in numele sau, iar asa zisa sa carte sfanta sa fie pervertita pentru a servi interesele unora sau altora. Si plus de asta o fiinta cu adevarat evoluata, cu puterea de crea viata si lumi din nimic cu siguranta nu s-ar amuza cu jocuri meschine lasand sa existe atata suferinta in lume, doar pentru a ne testa credinta. Credinta in supernatural, acum in secolul 21, cand avem acces liber si ieftin la informatie imi pare ca sfideaza orice logica si bun-simt...

| Sangerete a răspuns (pentru ManStrong):

Exact la ce te referi?

| SynZeSaseTri666 a răspuns:

6 aproape de 7 mai trebuie doar sa aflu ce e dupa moarte si voi afla.

| Anonimgirltpu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nu intelegi?

| M25M a răspuns:

6.

| M25M a răspuns (pentru ManStrong):

Carte scrisa de evrei (Biblia) -> evreii au nenorocit pe palestinieni, macelarindu-i si alungandu-i din casele lor pentru a ocupa "taramul promis" -> Vezi factorul comun?

| M25M a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

Este foarte corecta afirmatia ca religia tine de o intimintate personala, nu am cum sa te contrazic.
Insa amintesteti ca esti pe un site PUBLIC, unde raspunsurile si intrebarile sunt facute PUBLICE, astfel odata intrat la aceasta categorie si intrand in conversatie cu unul cu altul eu zic sa nu invoci intimitatea personala.
Termenul este corect insa daca alegi sa intri in aceste conversatii o faci pe riscul tau.
Si daca nu vroiai sa raspunzi nu trebuia sa raspunzi fiindca doar ai asertat evidentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este vorba de Dumnezeu-ul pe care si-l imagineaza crestinii, atunci 6.

| OOOLEOOO a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

Pari ca te certi cu cineva de parca ti-ar fi pus o intrebare personala si tu nu vrei sa ii raspunzi. Eu observ ca e publicul vizat si nu te-a obligat nimeni sa raspunzi aici. Plus ca te cam repeti cu intimitatea asta... daca e un lucru atat de intim, de ce nu-l tii pentru tine?