| RAY a întrebat:

Cat de convins esti ca exista dumnezeu?
Teistă puternică: Nu pun la îndoială existența lui Dumnezeu, știu că el există.
De-facto Theist: Nu știu sigur, dar cred cu tărie în Dumnezeu și îmi trăiesc viața presupunând că el este acolo.
Theist Weak: Sunt foarte nesigur, dar sunt înclinat să cred în Dumnezeu.
Agnostic pur: existența și inexistența lui Dumnezeu sunt exact echilibrabile.
Ateu slab: Nu știu dacă există Dumnezeu, dar sunt înclinat să fiu sceptic.
De-facto ateu: Nu știu sigur, dar cred că Dumnezeu este foarte improbabil și îmi trăiesc viața presupunând că nu este acolo.
Ateu puternic: Sunt 100% sigur că nu există Dumnezeu.

40 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Prima varianta.Imi pare rau sa te dezamagesc :*

| RAY explică (pentru Freya1):

100% convingere ca exista dumnezeu, nu e vorba de dezamagire fiecare crede ce vrea

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da.Nu am de ce sa ma ascund cred ca exista Dumnezeu.Nu sun fanatica sau bisericoasa cu popi si moaste dar cred ca acolo undeva sus exista

| RAY explică (pentru Freya1):

Nu e bine sa avem convingeri absolute 100% ca fix dumnezeu exista, poate fi alt creator, daca te nasteai in alta tara credeai in alta religie/zeu

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Poate dar eu m-am nascut aici si asa am crescut asa am copilarit asa m-au invatat bunici de cat eram mica.Ti-am spus nu sunt exagerata nu cred in popi pentru ca sunt oameni ca mine nu ma inchin la icoane sau sa cred in moaste dar in Dumnezeu cred

| RAY explică (pentru Freya1):

Asta e un inceput bun

| DeyCj a răspuns:

Eu m-aş încadra la De-facto ateu spre ateu 100%, deşi ateu 100% nu există.E doar un cuvânt ideologic, la fel ca şi Satana(Sa-Ta-Na).

| SG1995 a răspuns (pentru DeyCj):

Cum poti fi ateu din moment ce esti adept JoS, a-theism inseamna fara divinitati, nu nu fara Dumnezeu-ul crestin.

| DeyCj a răspuns (pentru SG1995):

Nu sunt adept „Jos", ba din contră îmi displace ceea ce au făcut „discipolii" lui Lavay(biserica Bucuria lui Satan).
E drept că sunt adeptul ideologiei filozofice Sa-Ta-Na(Ma), dar asta nu înseamnă că divinizez entităţile negative din cultele creştine, prin ritualuri, talismane şi alte prostii de-astea, aşa cum se întâmplă cu adepţii religiei sataniste, de exemplu(NU, nu sataniştii rebeli adică coptii de 10-16 ani ce se cred grozavi dacă fac acte antisociale prin cimitire, asociată cu genuri de heavy metal în gen black metal, gore metal grand-gore metall şi ate improvizaţii heavy metal de-astea, improvizaţii create în acea vreme(anii '78-'85 mi se pare) de artişti la cererea publicului care vroia să fie diferit şi să aibă un gen de muzică numai al lor).
Meditaţia(dar nu cea yoghină) nu o resping, dar o numesc ştiinţa auto-inducerii stării de hipnoză.E posibil şi oricine o poate face dacă vrea, indiferent dacă e creştin sau nu.Se ştie că prin hipnoză poţi controla conştientul, şi asta nu e religie ci e ştiinţă şi tehnică.
A se cici ce cuvinte unifică cuvântul cel mult hulit de voi satana+ma şi ai să observi că nu-i nimic de speriat în acesta.Numa popii îl fac aşa de speriat, de ce? că defineşte fiinţa umană?

| SG1995 a răspuns (pentru DeyCj):

Deci nu esti adept al sectei lui Dietrich?

| RAY explică (pentru DeyCj):

Dar spre ideea unui creator gen deist cat crezi? sau panteist?

| DeyCj a răspuns (pentru SG1995):

Categoric nu.Doar adeptul ideologiei satana+ma.Ideologie în care m-am regăsit dintodeauna. Dacă cunoşti aceasta ideologie folozofică înseamnă că cunoşti şi faptul ca nu este nimic negativ în ea.Ba din contră.

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Mai degrabă deist din astea două, pentru că asta se apropie de ceea ce am adoptat eu, dar nu coincide.Aici zic de ideologie, că şi creştinismul, la general, e tot o ideologie, cum e comunismul, nazismul şi monarhia.

| SG1995 a răspuns:

Un mixt intre de-facto si teist puternic, deoarece nu ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu, dar nici nu o pot dovedi, desi imi traiesc viata stiind ca El exista.

| Nemessys a răspuns:

1. Nu foarte convins. Cel putin nu din ce scrie in biblie. Insa. nu pot sa zic,, nu" la o forta supra-naturala care ne-a creat. (in orice caz. suntem un esec. unii... -_- )
Daca a fi sa aleg, cred ca aleg de-facto ateu.

Tu?

| RAY explică (pentru Nemessys):

De-facto ateu: Nu știu sigur, dar cred că Dumnezeu este foarte improbabil și îmi trăiesc viața presupunând că nu este acolo.
la fel ca si tine

| AnastasiaK a răspuns:

Cam discriminezi cu intrebarea asta laughing Pai daca eu vreau sa aleg politeista ce facem? In fine, raspunsul meu e penultima varianta. De asemenea, imi place ca la prima ai pus varianta feminina laughing

| SG1995 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Teismul nu se refera doar la crestinism ci la orice divinitate.

| AnastasiaK a răspuns (pentru SG1995):

Bineinteles ca nu, dar intrebarea este formulata in jurul lui Dumnezeu. Daca alegi oricare dintre variantele care includ teism, alegi implicit si explicatia care le completeaza in intrebare happy

| RAY explică (pentru AnastasiaK):

Sai spui asta lui Dawkins, el a creat scara asta de credinta

| BlackRose03 a răspuns:

"Teistă puternică: Nu pun la îndoială existența lui Dumnezeu, știu că el există."
Nu cred neaparat in Dumnezeul crestin.Nu sunt foarte religioasă si ma cam îndoiesc de Biblie si spusele preoților.
Cred in ceva ce ne-a creat, cred ca pe langa trup exista o energie ce continua sa supravietuiasca si dupa asa zisa moarte.
Stiu ca Dumnezeu exista (cel putin pentru mine).Nu sunt 100% sigura, dar imi vine greu sa cred ca tot, chiar si tu suntem doar o întâmplare.
Prin ochii mei totul e creat atât de complex incat imi vine greu sa cred ca un creator e doar o poveste.
Sigur, daca exista nu e precum spun preoții si Biblia.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Stiinta nu spune ca e o intamplare nici eu nu cred asta, nici un ateu nu crede asta

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Daca din punctul de vedere al ateilor si a stiintei totul nu e întâmplare din moment ce ei nu cred in exista unui creator atunci ce este?

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Stiinta nu are legatura cu ateismul ok, nu este o intamplare,de exemplu ploaia e o intamplare sau cauzata de niste fenomene naturale? evolutia vieti pe pamant nu este o intamplare nici universul, totul are o cauza si o explicatie rationala, tu asa ai invatat la scoala ca e o intamplare ceva legat de stiinta? la chimie, biologie, fizica asta va spune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba crezi teorii daca nu faci practica, degeaba crezi in Dumnezeu daca tu ai o viata murdara.
Puteai sa adaugi si:
Rerspect legile date de Dumnezeu:
-Da
-Nu
-Cateodata
Fara intrebarea asta toti o sa se creada sfinti.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu ma refer daca oamenii cred in existenta lui dumnezeu atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Convingere 100% ca si naty, cat de convinse sunteti fetelor

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si de ce n-am fi?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu exista nici o dovada ca exista e doar credinta, dar daca tu crezi e credinta ta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dovezi exista, altfel nimeni n-ar crede in Dumnezeu. Exista, doar ca unii nu le considera demne de incredere sau prefera sa le ignore.E decizia ta.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Oamenii cred pentru ca asa le au invatat parinti lor ca exista dumnezeu, nu ai devenit crestina ca asa te ai hotarat tu si asa ai crescut cu ideea asta, nu exista dovezii stiintifice ca exista dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

E interesant cum de stii tu de unde am devenit eu crestina.Bineinteles ca la inceput mi-a fost inoculata ideea asta, dar trebuie sa fii prea prost sau ignorant ca sa nu incerci sa cauti singur raspunsurile, sa vezi daca crezi sau nu cu adevarat.Cred pentru ca asa vreau eu.Eu nu am zis dovezi "stiintifice".Am zis dovezi.Le crede cine vrea.In plus, nu exista dovezi stiintifice care sa nege existenta lui Dumnezeu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu pot exista dovezi care sa nege exista a ceva, dovedeste tu ca nu exista zeus, brahma etc
dovezile sunt pentru a dovedi ca ceva exista

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De acord cu tine.Nu poti dovedi ca nu exista, pur si simplu alegi sa crezi ca nu exista, exact cum eu aleg sa cred ca exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nici macar n-are sens discutia asta, putem sa o tinem asa la nesfarsit, nu ajungem nicaieri.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Stiu asta, de asta categoria asta e la fel mereu, crestini raman crestini iar atei raman atei, daca nu ai ce face isi pierzi timpul aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10-20%.

| sara29 a răspuns:

Teista puternica:nu pun la indoiala existenta lui Dumnezeu, știu ca el exista.

| Salajan_Azaleea_1996 a răspuns:

Eu știu ca exista Dumnezeu pentru ca el ne-a dat viața.