| RAY a întrebat:

In ce categorie te regasesti in ceea ce priveste credinta ta fata de Dumnezeul biblic?

Teistul puternic. 100% probabilitate a lui Dumnezeu. În cuvintele lui C.G. Jung: Nu cred, știu.

Teistă de facto. Probabilitate foarte mare, dar sub 100%. "Nu știu sigur, dar cred cu tărie în Dumnezeu și îmi trăiesc viața presupunând că el este acolo".

Înclinându-se spre teism. Mai mare de 50%, dar nu foarte mare. "Sunt foarte nesigur, dar sunt înclinat să cred în Dumnezeu".

Complet imparțial. Exact 50%. "Existența și inexistența lui Dumnezeu sunt exact echilibrabile".

Înclinând spre ateism. Mai mic de 50%, dar nu foarte scăzut. "Nu știu dacă Dumnezeu există, dar sunt înclinat să fiu sceptic".

De fapt ateu. Probabilitate foarte scăzută, dar mai mică decât zero. "Nu știu sigur, dar cred că Dumnezeu este foarte improbabil și îmi trăiesc viața presupunând că nu este acolo".

Ateu puternic. "Știu că nu există niciun Dumnezeu, cu aceeași convingere pe care Jung o știe că este una".

22 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand se incalzeste afara, cuplul se simte mult mai slab, desi viteza creste.
Cred ca trebuie un intercooler mai mare sad

| Freya1 a răspuns:

1.Doar ca am o conceptie diferita fata de ortodocsi de rand.Il vad pe Dumnezeu si cred in Dumnezeu un pic mai diferit decat restul ce cred.

| SilentRain a răspuns:

Complet impartial

| RAY explică (pentru SilentRain):

Pai si ai credinta in dumnezeu? te rogi mergi la biserica? crezi in minuni, biblie?

| SG1995 a răspuns:

A doua si a patra. Cred in divinitate, dar consider ca dovezile sunt neconcludente.
Merg rar la biserica, desi etica mea nu e dogmatica. De rugat, da ma rog, nu cred in Biblie, decat ca continut cultural. Te fapt nu cred ca Dumnezeu e asertat unei religii.

| RAY explică (pentru SG1995):

Ce te rogi tu la dumnezeu?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Ehm cum sa o zic, chestiunea asta tine de intimitatea mea psihica.

| RAY explică (pentru SG1995):

Te inteleg, cand ma apuc de baut si ma taresc pana la nevasta acasa ma rog lui dumnezau sa ma trezesaca din betie sa nu ma omoare nevasta

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Degeaba te rogi asa, Dumnezeu nu isi saboteaza propriile reguli, asa ca nu te vei trezi pana cand nu se metabolizeaza tot alcoolul din sange. Corect ar fi sa te rogi sa nu se trezeasca nevasta din somn, cand intri in casa.

| mentholinks a răspuns:

A 3-a.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Pai si ai credinta in dumnezeu? te rogi mergi la biserica? crezi in minuni, biblie? dcxdc

| MihaiNicu23 a răspuns:

Complet impartial.

| RAY explică (pentru MihaiNicu23):

Pai si ai credinta in dumnezeu? te rogi mergi la biserica? crezi in minuni, biblie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A 2-a

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pai si ai credinta in dumnezeu? te rogi mergi la biserica? crezi in minuni, biblie?
xxxxxxxxxxxxx

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Am.
Da.
Rar.
În minuni? Nu știu. Când am vrut o minune n-am primit nimic.
Biblie? Parțial.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspunsuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complet impartial. Nu sunt nici teist nici ateu, dar asta nu ma face sa nu ma dezvolt spiritual, cum o fac ateii, nici sa fiu manipulat de religia in ziua de azi, cum o fac crestinii.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pai si ai credinta in dumnezeu? te rogi mergi la biserica? crezi in minuni, biblie?
the same question for you

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu, doar o pierdere de timp.