| anonim_4396 a întrebat:

În Apocalipsa stă scris: "Iată, Eu vin curând" - Au trecut de atunci vreo două mii de ani. La câteva zeci de ani după Hristos, apostolul Pavel scria: "Fraţilor, de-acum vremea s-a scurtat". De pe insula Patmos, tot în secolul întâi, apostolul Ioan scria si el: "Copilasilor, este ceasul cel de pe urmă".
Cum ar trebui să înţelegem toate astea?

29 răspunsuri:
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Cand esti mic citesti legende si carti de copii. Apoi te maturizezi si vezi cum sta realitatea.
Asa este si in acest caz.
Sunt lucruri reale de care trebuie sa ne ingrijoram. Asta este doar fictiune.

| Mclaren12 a răspuns:

Crestinii de vreo 2-3 secole tot predica apocalipsa. Mai nou apocalipsa vine in fiecare an.
Concluzia? Cineva incearca sa convinga turmele crestine ca sfarsitul este aproape. Intrebarea vine, de ce? Poate ca sa-i faca sa fie mai supusi religiei, sa se inchine mai mult zeului evreilor. Astfel de propaganda prinde la crestini. Refuz sa cred ca nu ai vazut si tu crestini pe forumul asta care ziceau ca sfarsitul e aproape.

| LishARTnam2 a răspuns:

Cât despre ziua aceea, sau ceasul acela, nu ştie nimeni, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.(Marcu 13:32)

Tot in Apocalipsa scrie ca venirea lui Isus e asemenea unui hot(Nu stii cand vine).
Da, Pavel a spus ca vremea se scurteaza pentru ca e aproape a doua venire a lui Isus pe pamant.

Iată, Eu stau* la uşă şi bat. Dacă** aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi† intra la el, voi cina cu el, şi el, cu Mine.(Apocalipsa 3:20)
Isus ofera fiecaruia dintre noi sansa sa ne intoarcem la El si din momentul in care constientizezi ca jertfa Lui nu a insemnat numa' un om omorat de catre romani, ci a insemnat inceputul unei noi vieti.

Daca scoti un verset, incearca sa citesti intreg contextul pentru a il intelege.

| Nilsson a răspuns:

Conform genealogiilor biblice de la potop pana la nasterea lui Hristos au trecut vreo 2300 de ani, iar de la Adam chiar aproape 4000.
Si uite ca pana la urma tot a venit.
Am citit intr-o carte de Elen White ca Adam si Eva credeau ca rascumparatorul promis de Dumnezeu era chiar primul lor fiu, Cain.
Iti dai seama ce dezamagire s-a dovedit ulterior a fi, ucigas de frate si fugar lepadat de Dumnezeu.

Cam asa credeau si apostolii ca Iisus va reveni in timpul vietii lor.
La 2000 de ani dupa eu zic ca nu ar trebui sa ne pierdem speranta inca, cine s-ar fi gandit atunci ca o sa ajunga atat de raspandit crestinismul care nu era decat o secta obscura dintr-un popor mic si detestat de toata lumea.
Uite ca acum numara miliarde de adepti in toate colturile lumii ceea ce arata ca o profetie e pe cale sa se implineasca, aceea ca evanghelia va fi raspandita in toata lumea.
Mai lipseste implinirea revenirii.

| Thecurious a răspuns:

Termenii "curand " si "ceasul cel din urma" sunt interpretabili.
Evident, nu avem coordonate.
Ce ar trebui sa intelegem? Ca timpul se scurteaza.
Pe aceste teme, discutiile sunt doar filozofice.

| RAY a răspuns:

Nu asta are importanta cand va veni, important este sa fim mai buni uni cu alti

| anonimg a răspuns:

"Veghiați dar, căci nu știți ziua, nici ceasul în care va veni Fiul omului." Matei 25:13
"Cît despre vremi și soroace, n'aveți trebuință să vi se scrie, fraților. Rom — 1Tesaloniceni 5:1
2. Pentrucă voi înșivă știți foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoț noaptea. Rom — 1Tesaloniceni 5:2
3. Cînd vor zice: "Pace și liniște!" atunci o prăpădenie neașteptată va veni peste ei, ca durerile nașterii peste femeia însărcinată; și nu va fi chip de scăpare. Rom — 1Tesaloniceni 5:3
4. Dar voi, fraților, nu sînteți în întunerec, pentru ca ziua aceea să vă prindă ca un hoț. Rom — 1Tesaloniceni 5:4
5. Voi toți sînteți fii ai luminii și fii ai zilei. Noi nu sîntem ai nopții, nici ai întunerecului. Rom — 1Tesaloniceni 5:5
6. De aceea să nu dormim ca ceilalți, ci să veghem și să fim treji." 1Tesaloniceni 5:6
"Ziua Domnului însă va veni ca un hoț." 2Petru 3:10
""Iată, Eu vin ca un hoț." Apocalipsa 16:15

Deci și Domnul Hristos și apostolii mărturisesc că oricând va veni ziua aceea, ea va fi pe neașteptate. Chiar și așteptătorii Lui vor fi luați prin surprindere; cu cât mai mult pe ceilalți. Oricât de târziu ar fi venirea Lui, toți oamenii vor spune că nu se așteptau să fie chiar așa de repede. Oamenilor le va fi greu să creadă când vor vedea împlinirea acestui eveniment.
Noi nu trebuie să stabilim data, pentru că nu ni s-a spus. Cunoaștem evenimentele care se vor întâmpla mai înaintea acestui mare eveniment, și ne este de ajuns să credem că ne apropiem cu pași repezi.
Și printre alte evenimente va fi decretul duminical care va face "să fie omorîți toți cei ce nu se vor închina icoanei fiarei."— (Apocalipsa 13:15)
"Și a făcut ca toți: mici și mari, bogați și săraci, slobozi și robi, să primească un semn pe mîna dreaptă sau pe frunte și nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei, sau numărul numelui ei." (Apocalipsa 13:16, 17)

| Mircea08 a răspuns:

Cum vrei, dar ar fi bine sa nu fii nerabdator ca sa vina ceasul acela

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

E clar, pamantul e vechi de 6000 de ani?

"La 2000 de ani dupa eu zic ca nu ar trebui sa ne pierdem speranta inca"
laughing
Voi numai dupa asta va ghidati, sperante oarbe. Fii sclavul religiei in continuare ca sigur o sa te salveze Isus. Asa cum au fost spalati pe creier oamenii in 1700 de ani, mai pot fi spalati in continuare inca 1700, doar ca multumita internetului oamenii incep sa se mai trezeasca.

| Thecurious a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am analizat biblia, nici macar pe larg.
Citatul imi ridica semna de intrebare, insa presupun ca exista o explicatie logica.

| mentholinks a răspuns:

Concluzia e ca oamenii au fost indusi in eroare ca sa nu spun inselati.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Renunt la adjectivul "logica", ca sa nu am critici, ramane doar explicatie teologica.

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

Da, explicatia logica e ca Isus era sef de secta apocaliptica si le promitea ca vine sfarsitul lumii in cursul generatiei cu care vorbea el.

| Thecurious a răspuns (pentru doctorandus):

Iar moartea ar insemna starea de inexistenta pe vesnicie, nu?
Te intreb, pentru ca e in trendy.

| doctorandus a răspuns (pentru Thecurious):

Nu se poate sti ce urmeaza dupa moarte.

| Thecurious a răspuns (pentru doctorandus):

Multumesc. Ma bucur ca nu ai ales varianta simpla : inexistenta si gata.
Sunt de acord cu tine. Poate ca n-ar mai trebui sa ma las prada intrebarilor existentiale.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

"Isus [...] le promitea ca vine sfarsitul lumii in cursul generatiei cu care vorbea el."
A venit sfarsitul atunci, dar nu al lumii, ci al Templului si al cetatii Ierusalim in anul 70 d.Hr. de catre armatele romane sub conducerea lui Titus.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Asediul_Ierusalimului_(70)
Si daca pamantul a fost distrus de ape, ce ne face sa credem ca nu va fi distrus incaodata de un foc care poate distruge chiar si pacatul?

| Nilsson a răspuns (pentru Mclaren12):

Tu parca nu credeai in teoria evolutiei.
Spune-mi tu cum au aparut oamenii, e randul meu sa ma distrez.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Cine a zis ca as crede in teoria evolutiei? Cand am dat de inteles asta?

| Nilsson a răspuns (pentru Mclaren12):

In evolutie nu crezi, in creationism nici atat, care e ideologia ta pana la urma?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Asta-i curiozitatea ta acum laughing
Cu siguranta nu este despre oameni creati din pamant si suflare de viata cu 6000 de ani in urma. Probabil daca ati fi fost indoctrinati de la nastere sa credeti ca Harap-Alb este real, atunci l-ati fi slavit la fel ca pe zeul evreilor.

| Nilsson a răspuns (pentru Mclaren12):

Normal si de bun simt mi se pare ca atunci cand incerci sa demolezi o credinta sau o teorie de orice fel sa pui altceva in loc.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

De ce? La ora actuala nicio posibila teorie nu este dovedita sau confirmata. Versiunea crestina este o tampenie lipsita de sens si fundament istoric, versiunea ateista este o minciuna impinsa de asa zisa comunitate stiintifica, alte teorii nu sunt dovedite. Chiar daca ti-as zice, nu as putea dovedi concret cu nimic pentru ca cel mai probabil dovezile au fost distruse odata cu dezvoltarea crestinismului.

| Panamax a răspuns:

De fapt a venit de mai multe ori.
Dar nu a fost recunoscut si a fost ucis de fiecare data chiar de catre crestinii sai piosi.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Versiunea ateista este o minciuna impinsa de asa zisa comunitate stiintifica, alte teorii nu sunt dovedite.

ateismul nu are legatura cu comunitatea crestina, exista crestini care sunt savanti, ateismul nu are nici o ideologie, teorie, ateismul este doar lipsa credinteti in zeii atat

| RAY a răspuns:

Acum 16 ore | Nilsson a răspuns (pentru Mclaren12):
Normal si de bun simt mi se pare ca atunci cand incerci sa demolezi o credinta sau o teorie de orice fel sa pui altceva in loc.

Nilsson nu poate concepe ca poti exista fara a crede in ceva

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Mclaren12):

Frate. pentru Dumnezeu timpul nu există, se scurge foarte ușor.
Ne spune să veghem fiindcă altfel venirea lui va fi ca un Hoț noaptea.
Când spune să veghem, trebuie să ne uităm la semnele care vestesc venirea lui scrise in Biblie si să comparăm cu ce se întâmplă pe pământ să vedem când se vor împlini toate profețiile.
Dacă îți spune cineva mâine că a venit Iisus, minte.
Fiindcă nu s-au împlinit profețiile.
De abia în vremea anti-Cristului va veni Domnul Iisus