| anonim_4396 a întrebat:

In ultima carte biblica citim: "Iata, Eu vin curand!" - Care curand? ca au trecut vreo doua mii de ani. Printr-o epistola scrie: "Fratilor, de-acum vremea s-a scurtat" - Care s-a scurtat? ca au trecut doua mii de ani. In alta epistola scrie: "Copilasilor, este ceasul cel de pe urma" - Care cel de pe urma? ca au trecut doua mii de ani.
Cum vezi problema?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

În 1 Petru 3-3, 4 se spune-în zilele de pe urmă vor veni batjocoritori .....care vor trăi după poftele lor și vor zice- Unde este promisiunea venirii Lui? Caci de când au adormit părinții noștrii, toate rămân așa cum erau la începutul creației!
Cred că noi nu putem înțelege exact cum privește timpul cineva dinafara timpului, are altă definiție pentru curând și și eu cred că Iisus a intenționat ca toate geneerațiile de creștini să aștepte revenirea Lui

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

La Dumnezeu o zi este ca o mie de ani si o mie de ani ca o zi! big grin

| sabin89 a răspuns (pentru EmaS):

E un raspuns in doi peri, Ema. Cu replica asta s-ar putea veni oricand; si peste alte doua mii de ani, si peste doua milioane, daca, sa presupunem, pamantul si lumea inca ar exista pe atunci. De ce nu cauti sa intelegi la ce au facut aluzie scriitorii cand au zis ca "vremea s-a scurtat"? Daca consideram miile de ani ca zile, atunci vremea a fost scurta mereu, inca de pe timpul lui Adam.

| EmaS a răspuns (pentru sabin89):

Tu nu intelegi la ce au facut aluzie, pentru ca intr-adevar pentru ei vremea s-a scurtat. Cu fiecare zi ce trece suntem mai aproape de vesnicie (moarte).

| sabin89 a răspuns (pentru EmaS):

Inainte de Cristos (pe vremea Vechiului Testament), nu era la fel? Vremea nu se scurta cu fiecare zi ce trecea?

| Inferno a răspuns:

S-a stricat ceasul celest.

| OOOLEOOO a răspuns:

-Leul Iudeii a biruit, cel ce se va aseza pe Tronul lui David, acesta va fi cel inalt, venit pentru Dreptate, Acesta este Ras Tafari Makonnen incoronat rege al regilor.

| ania a răspuns:

Fiecare îl întâlnim pe Iisus la moartea noastră și nimeni nu poate garanta că încă mâine va fi în viață. Întâlnirea cu El nu e gozav de departe de nici unul din noi.

| sabin89 a răspuns (pentru ania):

E fortata interpretarea ta, ania. Nu la asa ceva se refera textele mentionate de mine. Ele se refera la un eveniment concret: venirea a doua a lui Cristos.

| sabin89 a răspuns (pentru ania):

Ei, asa mai merge.

| ania a răspuns (pentru sabin89):

În 1 Petru 3-3, 4 se spune-în zilele de pe urmă vor veni batjocoritori .....care vor trăi după poftele lor și vor zice- Unde este promisiunea venirii Lui? Caci de când au adormit părinții noștrii, toate rămân așa cum erau la începutul creației!
Cred că noi nu putem înțelege exact cum privește timpul cineva dinafara timpului, are altă definiție pentru curând și și eu cred că Iisus a intenționat ca toate geneerațiile de creștini să aștepte revenirea Lui

| relian a răspuns:

Problema este cine a spus asta. Daca Isus a spus asta a fost nu pentru ca ar fi fost adevarat, ci pentru ca avea nevoie ca spusele lui sa fie credibile.Este ceva de genul pleci de acasa si lalsi copii pe cineva si nu stii cum sa faci sa nu plinga si le spui le promiti ca le aduci nu stiu ce bomboane si ei gata tac pentru ca te cred.Dar asta nu inseamna ca se si poate intimpla tu noaptea mergand stiu si eu la o familie magazinele sant inchise si cand te intorci nu aduci nimic.La fel si Isus sau cei care spuneai asa ceva aveau nevoie de ceva cu care sa atraga enoriasi.El de fapt asta si incerca sa faca sa isi construiasca o biserica a lui.De ce? Simplu pentru ca vazuse ca daca ai biserica o fredonezi adica nu muncesti deloc dar traiesti foarte bine.Si se punea problema de unde faci rost de enoriasi, pentru ca mai toti apartineau deja de o religie. Exact cum se intmpla si astazi nu doar cu religia ci cu oricare afacere. Exemplu il aveam linga noi companiile de telefonie cauta sa ia clientii altei companii scornind tot felul de chitibusuri.Isus trebuia sa vina cu ceva nou cu ceva care sa starneasca interesul oamenilor si sa ii si atraga.Si cum oamenii sant receptivi la nou si pun botul la vrajeala pot fi cu usurinta manevrati.Ca urmare ce a spus Isus si felul in care a spus-o i-a facut pe multi sa creada.Eu asa vad problema si o vedem la tot pasul si astazi. Apoi evrei de aia lau si omorat pe Isus pentru ca le lua enoriasii nu de altceva. Daca observati Ioan vorbea si el dar asa fara noima si fara sa atraga lumea, deci nu era o problema pentru ceilanti rabini si bisericile lor.Ca lau omorat dupa este pentru ca aderase si el la Isus si deja devenea incomod. Apoi ce spune X sau Y pe aici ca Dzeu nu are timp sau pentru el o zi la noi sant mii de ani cu asta nici pe un copil de gradinita nu il mai poti pacali.Cei care aveti aceasta explicatie oare nu ganditi inainte de a deschide gura? Sa zicem de acord cu voi o zi la Dzeu o mie de ani la noi.Asa si cate zile trebuie sa treaca pentru Dzeu sa incerce sa faca ceva sau ce s-a spus? 100? 1000 cat? Asa poti merge la infinit si de venit nu o a vina nimeni.Napsa dar multi dintre oameni nici nu gandesc cu capul lor, ci lasa popa sa gandeasca pentru el.Ei doar repeta ce zice popa si atat ceva pe post de pacalici sa nu zic altceva.

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

Hm, stiu si eu ce sa zic(?)...E complicat.

| WhatheWow a răspuns:

Toate s-au petrecut in trecut si nu mai pot fi demonstrate si se vor mai petrece in viitor sa nu poata fi contestate; in prezent insa, nu se petrece nimic, doar "baloane de sapun"!

| a3e6u9 a răspuns:

Cam toți creștinii care au trăit vreodată au avut senzația că trăiesc "vremurile de pe urmă". Bănuiesc că le face credința mai puternică.

| faraharamaica a răspuns:

Citeste Daniel unde vei intelege profetia si de unde de asemenea vei intelege ca pentru Dumnezeu nu exista timp limitativ ca pentru noi. Pentru El ieri, azi si miine inseamna oricum prezentul.