| 4inel a întrebat:

In Biblie, ce carte, capitol si verset se spune sa ne botezam copiii mici, sa ne inchinam la icoane, pomeni si colive la morti, sa pupam moastele la sfinti si sa tin traditia?

Răspuns Câştigător
| ArinaRya a răspuns:

In Biblie nu este scris de traditie ci de credinta. Nici nu sunt pomenite icoanele, astea sunt ceva impuse de bisericile ortodoxe, sau de religia ortodoxa. la fe cum exista oameni care se roaga la Sf Nectarie pentru sanatate, unde scrie in Biblie de sf nectarie si de ce il privesc ortodocsii ca pe un mijlocitor cand singurul mijlocitor e Isus? Probabil in viziunea celor ortodocsi moastele si sfintii reprezinta oamenii sfinti care au facut minuni in viata lor si care ar merita sa fie preaslaviti pentru o eternitate, dar nu e asa. Exista niste daruri care sunt mentionare si in Biblie: darul prorociei, darul vorbirii in limbi, darul talmacirii viselor etc. De exemplu o persoana care are darul prorociei se poate ruga pentru tine si poate sa iti spuna unele lucruri despre viitorul tau, ceea ce ii arata Isus, iar tu sa observi chiar ca se intampla acele lucruri(asta se petrece in bisericile de pocaiti) iar pentru un ortodox sa se intample asa ceva s-ar numi "sfant". Dar in Biblie scrie "Fi-ti sfinti caci Eu sunt sfant" iar toti Copiii Lui sunt sfinti. Sfintii acestia pe care ii preamaresc unii oameni reprezinta doar niste oameni care si-au trait viata in deplina concordanta cu Dumnezeu, si asta e tot, dar o poate face oricine. Cat despre colive nu ma pot pronunta, nu apartin de ortodoxism si nu cunosc aceasta manifestare.

73 răspunsuri:
| Rolly19 a răspuns (pentru Rolly19):

Unele traditii au fost inventate chiar de ei insusi! crezand ca acele traditi te pot mantui! singura cale de a fi mantuit este ''Primestel pe Isus in Inima ta''

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Tot gresesti, argumentele mele sunt in biblie

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Cea mai proasta gluma

| EmaS a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Sunt cuvintele Scripturii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Ihi asa zici tu, scriptura ta

| EmaS a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Din cuvintele tale vei fi salvat si tot din ele vei fi osandit. Tine bine minte ce iti spun, ca intr-o zi iti vor fi de marturie la Judecata!

| 7Dany a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Te-a numit Dumnezeu pe tine despartitor de capre si oi?

| 7Dany a răspuns (pentru milan9):

Nimeni nu poate sfasia Biserica lui Hristos! Biserica lui Hristos a fost, este si va fi tot biserica si portile locuintei mortilor nu o vor birui, cu atat mai putin alte lucruri. Biserica lui Hristos este Biserica lui Hristos si nu este cea ortodoxa, nici cea neoprotestanta si nici a altor secte/culte ( cum vreti sa le ziceti ). Ea este cea in care Hristos lucreaza si traieste!

| milan9 a răspuns (pentru 7Dany):

Ce înţelegi tu atunci prin Biserica?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru 7Dany):

Dim ce secta esti?

| 7Dany a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Din respect pentru oamenii de aici, te rog sa inveti sa scrii ca sa se poata intelege!

| 7Dany a răspuns (pentru milan9):

Inteleg acel trup despre care se vorbeste in prima Epistola lui Pavel catre Corinteni capitolul 12.

| Badea_Casiana_Mariana_1985 a răspuns:

Nu scrie in biblie sa ne inchinam la icoane doar trebuie sa avem credinta in Domnul Dzu
sa ne punem credinta si increderea in Domnul Isus Hristos el este singurul nostru salvator
IUBESC PE DOMNUL CACI EL AUDE GLASUL MEU, CERERILE MELE.
DA EL SI-A PLECAT URECHEA SPRE MINE DE ACEEA IL VOI CHEMA TOATA VIATA MEA
psa 116:1, 2