| OctavianDanielMaria a întrebat:

Intrebare simpla:Unde scrie in Biblie ca trebuie sa botezam copiii de mici?

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De fapt e un gest antihristic. Crestinii de pe vremea imparatului Constantin cel Mare credeau ca daca faci cel mai mic pacat dupa botez ajungi in iad. D-aia se botezau abia pe patul de moarte. Daca citesti Biblia, are baza biblica, dar clerul se face ca ploua.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu scrie! Ei au o alta "biblie" pe care o cheamă Tradiție.

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

Asta e o intrebare dobitoaca.

Răspuns utilizator avertizat
| BroascaCuElice a răspuns:

Nu scrie

Răspuns utilizator avertizat
| BroascaCuElice a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu știu, probabil pentru că are o valoare spirituală pentru părinți.

| Werrich a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se boteaza ca sa fie iertati de "pacatul originar". Dar cultele neo-protestante doar ii binecuvanteaza, ei merg pe ideea botezului constient nu prin intermediul nasilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu scrie. Ci in biblie scrie ''cine va crede si se va boteza va fi mantuit'' in biblie se botezau la o varsta la care puteau sa aleaga singuri si sa creada.
Aceasta practica a botezului copiilor mici a aparut mult mai tarziu infiintata de biserica, nu este rea, dar nu este biblica.

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Nu scrie.

| leo59 a răspuns:

Copiii pot să te dea în judecată și pentru că i-ai născut, asta nu înseamnă că vor și câștiga procesul. Tot ei rămân de gâgă.

Răspuns utilizator avertizat