| anonim_4396 a întrebat:

In biblie scrie despre malahie (msturbare) daca cineva se masurbeaza fara sa se uite la filme (sa pofteasca femei) e la fel de grav pacatul?

35 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Nu facem religia. In RM nu e o ora obligatorie.

| Nilsson a răspuns:

Parerea mea e ca se exagereaza prea mult pe acest subiect, asta e marea problema a necredinciosilor, ca nu se pot autosatisface fara remuscari din cauza religiei.
Chiar si din punct de vedere psihologic, malahia nu e recomandata, iti oferi o satisfactie fara sa depui niciun efort, iar in final mai tare te deprima si iti scade increderea de sine si energia.
Uite un clip interesant:
https://www.youtube.com/watch?v=-oM6wDxaXI0

| mudokins78 a răspuns:

E hai că asta-i bună.
Dacă vreau să-mi trag o labă, nu pot ca să nu ajung în iad...
Da extratereştri? Ăia de ce fac copii în laborator?

| doctorandus a răspuns (pentru Nilsson):

Primesti superputeri daca nu faci l. Serios? Chiar asa de naivi pot fi unii? Si nu, in Biblie, l. nici macar nu e pomenita, darmite interzisa.

| ZacheuN a răspuns:

Văd că știi ce înseamnă masturbarea, e ceva ca măgarul sau calul aflat în erecție prelungită.

Poți genera și menține această stare de suprasolicitare și prin atașarea la obsesie sexuală, închipuindu-ți tot felul de aventuri amoroase.

În felul acesta îți risipești energia vitală necesară menținerii unei relații normale cu partenera de viață, și desigur că e păcat.