| anonim_4396 a întrebat:

Daca stiam ca este pacat si am facut in mod constient, de exemplu: am fumat, malahie, am facut pacatul de neiertat?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, trebuie sa intelegi ce inseamna pacatul de neiertat, pentru ca daca nu vei distinge acest lucru, vei fi mereu in tensiune gandindu-te tot timpul ''Oare nu cumva am facut pacatul de neiertat?''

Nu gasim nimic in vechiul testament despre un asemenea pacat, nu ni se spune asa ceva, din contra, imparatul David, psalmist, si compozitor, spune in psalmul 103 ''Binecuvanteaza suflete pe Domnul, caci El iti iarta toate pacatele tale'' Cate pacate iarta? Toate. In afara de pacatul de neiertat? Spune David asta? Nu, nu spune asa ceva.
Nu gasim in vechiul testament, un fragment, un care sa se sugereze macar ca ar exista un asemenea pacat, dar hai sa vedem si alte versete.

Ioel 2:32 ''Atunci oricine va chema Numele Domnului va fi mântuit!'' Ce inseamna ''oricine''? Inseamna orice om.

Romani 10:9 ''Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit. Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire'' Spune acest verset ca exista vreo exceptie? Vre-o clauza de indeplinit? Vreun pacat care te-ar impiedica sa fii mantuit? Nu gasim asa ceva aici nu-i asa? Dar mai avem si alte versete.

1 Ioan 5:12 ''Cine are pe Fiul are viaţa; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu n-are viaţa.'

1 ioan 6:37 ''cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afară''
Pe cine nu-l va izgoni afara? Pe cel ce va veni la El. Ce este aceasta? Este o promisiune. Cine spune acest lucru? Domnul Iisus il spune. Ce trebuie sa faca pentru a primi mantuirea? Sa vina la Iisus. Exista o conditie, in ceea ce priveste trecutul? Nu.

1 Ioan 2:1-2 "Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel neprihănit. El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre; şi nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi."
Cu exceptia celor care au comis pacatul de neiertat? Asta scrie Ioan? Nu, nu scrie asa ceva.

Versetul de aur al bibliei, Ioan 3 cu 16 ''Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.'' In afara celor care au comis pacatul de neiertat? Nu.

Mica 7:18 ''Care Dumnezeu este ca Tine, care ierţi nelegiuirea și treci cu vederea păcatele rămășiţei moștenirii Tale? El nu-Și ţine mânia pe vecie, ci Îi place îndurarea! El va avea iarăși milă de noi, va călca în picioare nelegiuirile noastre și va arunca în fundul mării toate păcatele lor.'' Nici aici nu gasim ceva despre un pacat care nu se iarta.

Isaia 43:25 ''Eu, Eu îţi șterg fărădelegile, pentru Mine, și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele tale.''

Ce iti spun toate aceste versete? Ce se intampla? Exista o contradictie oare? De ce Dumnezeu nu include pacatul de neiertat si spune ca toti pot fi iertati? Ceva nu este in regula nu-i asa?

Dragul meu prieten, nu se pune problema ca Dumnezeu nu mai vrea sa te ierte. El nu iti spune ''Pentru ca ai facut acest lucru, pacatul de neiertat, iti sterg numele din cartea vietii, iti iau Duhul Sfant si te destinez spre iad, pentru ca nu mai vreau sa te iert, ai comis un pacat de neiertat si nu te voi ierta niciodata.'' Nu gasim asa ceva in biblie, dar gasim versetele prezentate mai sus, contrariul a ceea ce imi spui tu. Atunci, ce este pacatul de neiertat?
Este vital, si in acelasi timp de bun simt sa nu scoatem un verset din contextul lui, pentru ca asa ii putem da orice fel de insemnatate am dori noi.
Fariseii si carturarii se iau de Iisus pentru ca vindeca un om in ziua sabatului, acest lucru s-a mai intamplat in trecut, cand ucenicii au mancat din spicele de grau, si cand Iisus a vindecat un orb tot in sabat, pentru ca ''Sabatul a fost facut pentru om, nu omul pentru sabat'' In sabat trebuie sa lucram pentru Dumnezeu, si ne este ingaduit sa ii ajutam pe altii, sa ne rugam, sa cititm biblia, dar fariseii se tineau dupa legea lor, nu dupa legea Lui Dumnezeu.
Fariseii si carturarii il au in fata lor pe Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, stiau cine este, vazusera cum aveau loc minunile si oamenii vindecati, vieti schimbate, oameni readusi pe linia de plutire. Dar aleg cu hotarare sa nu creada, sa il respinga pe Hristos, si sa traga obloanele ca nici ceilalti sa nu vada, si zic ''Tu faci aceste lucruri prin fortele diavolului'' ei nu numai ca au adresat o hula impotriva Duhului Sfant care este Dumnezeu, caci prin Duhul Sfant facea Iisus acele minuni, dar au jignit si hulit si pe Iisus, Iisus spune ''oricine va vorbi impotriva fiului omului va fi iertat, dar impotriva Duhului Sfant, nu.'' Iisus spune ''In ceea ce ma priveste sunt gata sa suport orice insulta, dar atentie, nu va jucati cu planul de mantuire al Lui Dumnezeu'' Ei inchideau obloanele, ei intaratau poporul sa nu creada, impiedicau lucrarea Lui Dumnezeu, Il respingeau pe Duhul Sfant si lucrarile Lui, fariseii stiau ca Iisus nu lucra prin fortele raului, dar au ales in mod deliberat sa il respinga, si sa nu ii lase nici pe altii sa creada. Unde te mai duci, cand resingi singura cale de mantuire? Unde te mai duci cand respingi Duhul Sfant? Pentru ca prin Duhul Sfant tu primesti darurile ceresti, Duhul Sfant este cel care locuieste in fiecare credincios si il intareste si ii da putere sa mearga inainte, Duhul Sfant este pecetea mantuirii, Duhul Sfant este Dumnezeu, este adevarul, Duhul Sfant te convinge de pacat, te duce cu fata spre Hristos, te calauzeste, te indruma, te iubeste, iti da dragoste sa reversi si in viata altora, iti da putere in slujire. Il respingi pe insusi Dumnezeu si viata ta in cer. In biblie scrie, si este valabil la noi cei credinciosi ''Nu intristati pe Duhul Sfant prin pacatele voastre'' Nu poti intrista decat o persoana, o persoana care te iubeste si vrea sa te schimbi in bine. Daca Dumnezeu vrea, doreste si este gata sa te ierte si sa te schimbe, atunci unde este problema?
Problema este ca tu ai o vointa libera, singurul om, lucru, care te poate tine departe de Dumnezeu, esti tu. Tine minete acest lucru, Dumnezeu nu iti poate forta vointa, cand fariseii au ales sa il dea afara pe Duhul Sfant care este Dumnezeu, au ales in mod deliberat si in cunostinta de cauza sa spuna ''NU, noi nu avem nevoie de tine'' in acest caz, in care ai ales, nu se mai poate face nimic, de ce? Pentru ca Dumnezeu nu iti poate forta mana, si Duhul Sfant, te iubeste, dar te respecta, iti respecta alegerile, chiar daca te iubeste, nu te poate forta. Dumnezeu vrea si doreste sa te ierte, tu nu vrei sa fii iertat. De ce? De ce ai sentimentul ca nu mai poti fi iertat?
Pentru ca te simti dezamagit de tine insuti, de fapt, problema nu este la Dumnezeu, ci la tine draga prietene, tu nu te ierti pe tine insuti. Pentru ca te simti dezamagit de tine insuti, nu-i asa ca este greu sa te ierti pe tine insuti? Cand ai esuat, cand nu ai fost la inaltimea propriilor standarde, te simti jos, la pamant, cerul inchis, Dumnezeu plecat, tu fara putere sa te mai rogi, fara putere sa mai privesti in ochii Lui Dumnezeu, te simti nedemn de nimic bun, te simti un ratat, un esuat, si nu mai vrei sa faci nimic, doar stai si privesti in gol. Am experimentat aceste stari si multe altele. Vreau doar sa stii, ca Dumnezeu iti poate da un nou inceput, iti spun sincer draga prietene, tu nu il cunosti pe Dumnezeu. Iti spun ca nu ai comis pacatul impotriva Duhului Sfant. Cum stiu eu asta?
Iata prima dovada, care este aceea? iit pui intrebari, este primul semn si cel mai important. Punerea intrebarilor si cautarea solutiilor. ''Daca am pacatuit? / Oare ma va ierta Dumnezeu vreodata? / Ce sa fac?''
Tine minte asta, daca ai fi hulit pe Duhul Sfant, nu ai fi stiut asta decat in clipa cand ar fi trebuit sa mergi spre iad, de ce? Pentru ca cel ce huleste pe Duhul Sfant, nu il mai intereseaza nimic de Dumnezeu si de biblie, el nu stie ca a hulit pe Duhul Sfant, pentru ca nu mai are cine sa il convinga de pacat, pentru ca L-a dat afara pe Duhul Sfant, si Duhul Sfant a fost nevoit sa plece, trist, si indurerat pentru ca iti stie soarta, dar nu poate face nimic, tu ai ales. Faptul ca tu spui ''Nu mai pot fi iertat'' este o minciuna a lui satan, El stie ca asa te va distruge. Spune-mi te rog, unde spune Dumnezeu in biblie ca cel ce vine la EL, NU va primi iertare? Nu srie asa ceva. Din contra, Iisus spune ''pe cel ce va veni la Mine, nu-l voi da afara'' De ce spune El asta? Ca tu sa stii, si prin vorba asta, si prin pilda fiului risipitor, citeste-o daca nu ai citit-o inca, ca daca te intorci la Dumnezeu, vei primi iertare din partea Lui. Cat timp iti bate inima nu este prea tarziu, cand inima s-a oprit din bataie, nu mai exista nici o cale de salvare, soarta ti-ai decis-o, si nimeni si nimic nu ti-o mai poate schimba. Fiecare suflare vine de la El, El nu uita sa te trezeasca dimineata, intoarce-te la El, si vei primi iertare, asa cu spune biblia ''Cerul este deschis'' Si Dumnezeu te asteapta cu bratele deschise.

Pacatul de neiertat este respingerea constanta, repetata, prin proprie alegere, a Lui Hristos si a Lui Dumnezeu, nu vrei sa mai auzi de Dumnezeu. Si este pacat de neiertat pentru ca tu nu mai doresti iertare, nu pentru ca Dumnezeu nu mai vrea sa te ierte.

Daca noi doi am fi certati, si eu ti-am blocat numarul de telefon, tu incerci sa dai de mine sa ne impacam, dar ai numarul blocat si nu ma mai poti apela, ne vom impaca doar daca eu aleg sa te deblochez. Aceasta este hula impotriva Duhului Sfant.

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este de neiertat, totul se poate ierta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e ma niciun pacat de neiertat. Poate doar sinuciderea, dar in rest orice se iarta daca iti pare rau. Nu te mai îngrijora ca îngrijorarea e de la cel rau. Un crestin adevarat are nadejde. Credinta, nadejde si dragoste. Caieste-te sincer si sa ai in suflet nadejdea si credinta ca Dumnezeu e milostiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranță nu ai făcut păcatul de neiertat.Dar nu ești iertat,ca sa fi iertat trebuie sa te pocăiești, sa Îl recunoști pe Isus Hristos că Domn și Mântuitor, să îți dai viața în mâinile Lui recunoașteți păcatele, și cere ajutorul Lui Dumnezeu în numele Lui Isus Hristos, trebuie sa scapi de aceste dependente.
https://moldovacrestina.md/? s=Malahie

https://moldovacrestina.md/? s=Fumat

| Green66 a răspuns:

Ar fi fost culmea sa fumezi și să te masturbezi inconștient...
În universul CO "malahienii" sunt mai răi decât criminaliistraight face
Citește și minunează-te, eu am râs mai mult decât la finala Iumor...

"Malahia este păcăt împotriva firii şi pricinuieşte şi vătămarea trupului, căci precum zic doctorii, malahienii: 1) Îngălbenesc. 2) Le slăbeşte stomacul. 3) Le slăbeşte vederea ochilor. 4) Pierd glasul. 5) Pierd isteţimea şi ascuţimea minţii. 6) Pierd ţinerea de minte. 7) Pierd somnul cu oarecare visuri tulburate. 8) Tremură trupul lor. 9) Pierd bărbăţia trupului şi a sufletului. 10) Li se întâmplă dambla. 11) Le urmează scurgerea cea prin somn, de multe ori şi cînd sunt deştepţi. 12) Îmbătrânesc curând şi mor rău şi cu ticăloşie.
Aşadar, păcatul acesta este ca o ciumă şi stricăciune a neamului omenesc, şi face pe malahieni să petreacă şi aici o viaţă ticăloasă şi în cealaltă viaţă să se muncească veşnic în focul muncii…"

| sadrian46 a răspuns (pentru Green66):

Dacă continui, o să îți treacă râsul în curând.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Green66):

In citatul pe care l-ai dat nu scrie niciunde ca ar fi mai rau decat criminalii, iar in al doilea rand multe din lucrurile alea sunt adevarate. De exemplu "pierd barbatia trupului". Asta se refera la testosteron. Nu de mult am auzit un medic specialist endocrinolog din America spunand ca barbatul modern are o mare deficienta de testosteron si printre cauze este si masturbarea. Sau aia cu "imbatranesc curand". Un specialist in domeniul geneticii spunea ca telomerii cromozomiali se degradeaza mai rapid daca persoana este activa sexual deoarece scopul oricarui organism biologic este sa apuce sa se reproduca dupa care incepe sa decada din vitalitate. Aici ar fi de spus ca telomerii cromozomiali au legatura cu imbatranirea organismului. Si ar mai fi multe efecte negative de enumerat dar nu are rost sa continui deoarece internetul este plin de studii stiintifice si resurse.
Dar orice barbat care se respecta ar trebui sa se opreasca din facut asa ceva in momentul in care aude ca îi scade nivelul de testosteron, care reprezinta insasi barbatia lui. Pe cine nu intereseaza si continua practica asta degenerata n-are decat sa-si piarda barbatia si sa se feminizeze.

| doctorandus a răspuns (pentru Green66):

Noua Traducere in Limba Romana nu mai contine cuvantul "malahie" si nici cuvantul "malahi".

| badpanda a răspuns:

Daca le-ai facut simultan ai punctaj mai mare.

| Adrianksy a răspuns:

Salut DaniiAlex

Toate aceste placeri ale vieti sunt ispitele satanei pentru a ne indeparta de Dumnezeu, dar El este indelung rabdator si ne ofera timpul pentru a ne lepada de acestea. Dumnezeu este iubire si ne ajuta mai mult decat ne putem imagina, trebuie sa fim tari si sa rezistam. Ioan 14:6 Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărulşi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.„