| AlphaWolf16 a întrebat:

In Biblie se spune ca toate evenimentele si faptele sunt scrise in Cartea Vietii.Deci Dumnezeu,fiind atotstiutor, stie deja cine va merge in Imparatie si cine nu.Atunci intrebarea mea este de ce avem un liber arbitru,ca oricum ce este scris este scris,deci daca in Carte scrie ca voi merge in Imparatie, este clar ca pe Pamant voi fi un om bun si deci nu voi face rau...

34 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Multumesc pentru "apreciere".

| Encefal a răspuns:

Pentru ce mai avem nevoie de un arbitru daca totusi se fac greseli de arbitraj?

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

laughing) traseul e traseu, in cartea vietii e inceputul si sfarsitul tau, deci intreg traseul. Nu mai abera.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

DACA as sti ce scrie acolo (in Cartea Vietii) sigur as fi influentat de cele scrise DAR dupa cum scrie in Biblie DOAR o singura fiinta din Univers poate sa o deschda si sa citeasca cele scrise acolo si inca ceva si mai tare, aceasta CARTE va fi citita la Judecata Finala, pana atunci, nici o sansa, asa ca nimic din ea nu ma face sa iau in viatta mea alte decizii decat pe cele pe care le DORESC EU si numai eu. Cumva te-ai simtit constrans in actiunile tale sa faci altceva decat ce ai vrut (nu se pune cazul unei detentii sau ceva asemanator).