| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu cunoaste viitorul, de ce in fiecare zi, conform biblie, fiecarei fiinte de pe pamant i se scrie intr-o carte ce a facut in ziua respectiva?
Daca El stie ce vei face in ziua X, de ce o carte, de ce in fiecare zi se scrie ceva si nu e terminat decat la sfarsitul vietii?
Unu
Doi.
De ce a cerut Satana sa il incerce pe robul Iov daca stie, caci stie, si noi stim, ca Dumnezeu e atotstiutor?
Trei.
De ce sunt versete in biblie care arata ca Dumnezeu cunoaste un om numai dupa ce e incercat?
Patru.
De ce Dumnezeu este atotstiutor daca a trimis potopul si i-a parut rau dupa aceea ca l-a trimis?
Cinci.
O zi este ca o mie de ani si o mie de ani ca o zi pentru Dumnezeu, mai precis timpul Lui cu al nostru merge odata dar masurat diferit, deci unde e Dumnezeu in viitor aici?
Sase.
De ce profetiile Lui Isus sunt considerate profetii in viitor daca Isus era plasat intr-un prezent continuu?
Altfel spus, de ce profetiile lui Isus sunt puse pe baza unui Dumnezeu omniscient daca are puterea de a influenta prezentul nostru prin misiunea Apollo?
Sapte.
Daca Dumnezeu e atotstiutor, de ce a mai pus curcubeul in nor ca sa isi aduca aminte de potop?
Si pentru ca 7 e un numar perfect, ma opresc aici.
P.S. E ultima mea intrebare sau serie de intrebari pe TPU.
Intrebari sunt destule daca nu iti e frica de Adevar, oameni mai putini ca sa le asculte.

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Omniscient nu înseamnă că știe ce vei face exact în viitor, înseamnă că cunoaște toate posibilitățile. Omul are liberul arbitru și trebuie să-și asume consecințele faptelor sale. De exemplu, să spunem că astăzi trebuie să decid la ce școală îmi voi duce copilul. Dumnezeu cunoaște toate posibilitățile adică toate școlile la care îmi pot înscrie copilul însă alegerea rămâne a mea deci am liber arbitru, dreptul de a alege o cale și de a suporta consecințele alegerii mele. Dacă Dumnezeu ar ști tot ce vei face tu în viitor atunci ar însemna că drumul tău în viață este deja stabilit și tu nu ai nici un control asupra acestuia. Pentru unii ar putea fi o binecuvântare, unii s-ar putea simți protejați și apărați prin acest fapt însă eu nu cred în predestinare. Dacă doresc pot să mă spânzur de o grindă chiar acum și Dumnezeu nu mă va împiedica dar voi suferi negreșit consecințele faptei mele. Fără liber arbitru nu ar exista bine și rău, nu ar fi consecințe pentru faptele tale și am fi doar niște sclavi amărâți lucrând veșnic pe plantația lui Dumnezeu.

| h379m3973423 a răspuns (pentru mastadont):

Salut,
O ființă inteligentă este caracterizată prin puterea de a prezice lucrurile. Cu cât este mai inteligentă cu atât poate prezice mai în viitor.
Deci omnisciența lui Dumnezeu se vede și în profețiile ce s-au împlinit exact. Dar asta oricum nu contează pentru că Dumnezeu este nemărginit, El nu este mărginit de timp. El se uită la pământ și vede atât Geneza cât și Necazul cel Mare în același timp. Nu este vorba că "cunoaște toate posibilitățile" ci a văzut exact ce se întâmplă.

În plus Domnul Isus este Domn pentru că a împlinit exact toate profețiile, nu pentru că a nimerit câteva din ele(apropo de "înseamnă că cunoaște toate posibilitățile.")

Și încă o chestie, dacă El cunoaște tot nu înseamnă că drumul cuiva în viață este deja stabilit(fără liber arbitru) ci înseamnă că El cunoaște tot.
Dacă eu știu că 1+x=2=>x=1 asta înseamnă că eu am făcut ca x=1? Nu! Ci pur și simplu x=1, eu doar știu asta. Aveți și voi o logică...

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

El poate prezice lucrurile fiindca are multe probabilitati mari de a
le implini pe acelea actionand asupra timpului nostru in mod direct si nu indirect cum crezi ca ar actiona El.
De exemplu Dumnezeu a trimis pentru Sodoma si Gomora trei oameni din cer ca sa scape pe Lot, aceasta intamplare daca era plasata in viitor pe baza unei profetii din trecut se numea o probabilitate, desi Dumnezeu putea avea mai multe prin care l-ar fi scapat pe Iov de acolo.
Danny, esti orbit de rautate ca Pavel de nu poti vedea adevarul de religie.

| mastadont a răspuns (pentru h379m3973423):

„Și încă o chestie, dacă El cunoaște tot nu înseamnă că drumul cuiva în viață este deja stabilit(fără liber arbitru) ci înseamnă că El cunoaște tot." Văd că tu nu ai logică. Atunci cum explici, de exemplu, încercările la care au fost supuși mulți din biblie, Avraam a fost pus la încercare cerându-i-se să-și omoare fiul. De ce l-ar mai fi pus Dumnezeu la încercare dacă deja cunoștea că o va face? De ce să joace tot acest teatru doar ca să-i oprească mâna în ultimul moment dacă el știa deja ce se va întâmpla? Singurul răspuns logic e că Dumnezeu știa că Avraam avea două posibilități, să rămână credincios și să-și omoare copilul sau să renunțe la credință și să-l cruțe. Dacă Avraam ar fi ales să nu-l omoare?
Dacă reducem propoziția ta la esență atunci rămânem cu faptul că Dumnezeu cunoaște tot și înseamnă că cunoaște tot ceea ce sună ilogic.
După părerea mea, liberul arbitru înseamnă că Dumnezeu nu cunoaște alegerea pe care o să o facem pentru că e lucrul suprem pe care ni l-a îngăduit, să alegem cum dorim să trăim nu să fim sclavii lui.

| RAY a răspuns (pentru mastadont):

OMNISCIÉNT, -Ă adj. (Rar) Care știe totul, atotștiutor. [Cf. fr. omniscient].
Răspuns: Omniscienţa e definită ca fiind „starea de a avea o cunoaştere totală, calitatea de a şti totul". Pentru ca Dumnezeu să fie suveran peste crearea tuturor lucrurilor, văzute sau nevăzute, trebuie să fie a toate cunoscător. Omniscienţa Lui nu e limitată la o singură Persoană din Dumnezeire – Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt sunt cu toţii, prin natura lor, omniscienţi.

Dumnezeu cunoaşte totul (1 Ioan 3.20). El cunoaşte nu numai cele mai mărunte detalii ale vieţii noastre, ci şi pe cele ale tuturor lucrurilor din jurul nostru, pentru că El menţionează că ştie şi când cade o vrabie sau când pierdem un singur fir de păr (Matei 10.29-30). Dumnezeu nu numai că ştie tot ce se va întâmpla până la finalul istoriei (Isaia 46.9-10), ci El ne cunoaşte întocmai gândurile, chiar înainte de a vorbi (Psalmul 139.4). De departe ne cunoaşte inima; El chiar ne-a văzut pe când eram în pântece (Psalmul 139.1-3, 15-16). Solomon exprimă în mod perfect acest adevăr atunci când spune: „Căci numai Tu cunoşti inima tuturor copiilor oamenilor" (1 Împăraţi 8.39).

În ciuda hotărârii voluntare a Fiului lui Dumnezeu de a Se goli pe Sine şi de a Se face pe Sine nimic (Filipeni 2.7), omniscienţa Lui se vede clar în scrierile Noului Testament. Prima rugăciune a apostolilor, din Fapte 1.24: „Doamne, Tu cunoşti inima tuturor oamenilor", implică omniscienţa lui Isus, lucru necesar dacă El trebuie să poată primi cereri şi să mijlocească la dreapta lui Dumnezeu. Pe pământ, omniscienţa lui Isus e la fel de clară. În multe relatări ale Evangheliei, El cunoştea gândurile celor din audienţa Sa (Matei 9.4, 12.25, Marcu 2.6-8, Luca 6.8). Ştia despre viaţa oamenilor înainte chiar să îi întâlnească. Când a întâlnit-o pe femeia care venise să scoată apă la fântâna din Sihar, i-a spus: „Cinci bărbaţi ai avut; şi acela pe care-l ai acum nu-ţi este bărbat" (Ioan 4.18). De asemenea, El le spune ucenicilor că prietenul lor Lazăr e mort, cu toate că Se afla la peste 40 de kilometri distanţă de casa lui Lazăr (Ioan 11.11-15). I-a îndrumat pe ucenici să meargă şi să pregătească Cina Domnului, descriind persoana pe care aveau să o întâlnească şi pe care trebuiau să o urmeze (Marcu 14.13-15). Şi, poate că cea mai bună dintre toate, l-a cunoscut pe Natanael înainte să îl întâlnească, pentru că îi cunoştea inima (Ioan 1.47-48).

În mod clar, observăm omniscienţa lui Isus pe pământ, dar aici e şi locul unde apare paradoxul. Isus pune întrebări, lucru care implică absenţa cunoaşterii, cu toate că Domnul punea întrebări mai mult pentru beneficiul audienţei decât pentru El. Totuşi, mai este o faţetă în ceea ce priveşte omniscienţa Sa care vine din limitarea naturii umane pe care El, ca Fiu al lui Dumnezeu, a luat-o. Citim cum, ca om, „a crescut în înţelepciune şi în statură" (Luca 2.52) şi că „a învăţat să asculte prin lucrurile pe care le-a suferit" (Evrei 5.8). Citim şi că nu ştia când lumea avea să ajungă la sfârşit (Matei 24.34-36). Prin urmare, trebuie să ne întrebăm de ce Fiul nu ar şti aceste lucruri, dacă ştia orice altceva? Mai degrabă decât să privim acest lucru doar ca pe o limitare umană, ar trebui să îl privim ca pe o lipsă de cunoaştere controlată. Acesta a fost un act de umilinţă făcut de bunăvoie, ca să poată fi părtaş pe de-a-ntregul naturii noastre (Filipeni 2.6-11, Evrei 2.17) şi să fie al doilea Adam.

În cele din urmă, nu este nimic prea greu pentru un Dumnezeu omniscient şi tocmai pe baza credinţei într-un astfel de Dumnezeu ne putem odihni în siguranţă în El, ştiind că a promis să nu ne respingă, atât timp cât rămânem în El. Ne-a cunoscut din veşnicie, chiar înainte de Creaţie. Dumnezeu te-a ştiut pe tine şi pe mine, unde vom apărea în cursul timpului şi cu cine vom interacţiona. Ne-a văzut înainte chiar şi păcatul, în toată urâciunea şi depravarea lui, şi totuşi, în dragoste, Şi-a pus pecetea pe noi şi ne-a atras la acea dragoste în Isus Cristos (Efeseni 1.3-6). Îl vom vedea faţă în faţă, dar nu Îl vom cunoaşte niciodată pe deplin. Uimirea, dragostea şi lauda la adresa Lui vor continua în toată veşnicia, când ne vom scălda în razele dragostei Lui cereşti, învăţând să-L apreciem din ce în ce mai mult pe Dumnezeul nostru omniscient.

| RAY a răspuns (pentru mastadont):

Iisus le spunea mereu apostolilor ce se va intampla, de unde liber arbitru plus ca e blasfemie asa ceva, dz stie totul ce se va intampla ca si apocalipsa sau unele profeti

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Eu prezic de la început sfârșitul

și din timpuri străvechi lucrurile care n-au fost încă făcute.+

Eu spun: «Hotărârea* mea va rămâne în picioare+

și voi face tot ce-mi place».+

| h379m3973423 a răspuns (pentru mastadont):

Citește NT și ai să vezi de ce.
Toate, mai ales ce se întâmplă în cărțile lui Moise, sunt evenimente ce-L punctează pe Domnul Isus. Ps. 40:7, Luca 24:44, Evr. 10:7 Citiți Biblia, vă rog sad, înainte să aveți convingeri despre lucrurile din ea.
Apropo, știai că locul unde a fost trimis Avraam să-l jertfească pe Isaac este același cu locul unde a fost Domnul Isus crucificat?

Revenind... a ști nu înseamnă a face sau a programa(dacă eu știu că 1+x=2=>x=1 asta înseamnă că eu am făcut ca x=1? Nu! Ci pur și simplu x=1, eu doar știu asta).

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai simțit tu așa să-mi răspunzi de parcă mă interesează pe mine bazaconiile în care crezi.

Nu mă cheamă Dani... Ce xD? Ești dincolo de cringe.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Si eu stiu sa fac un comentariu la opera Ion, nu iti fa griji de asta, dar prefer mai bine sa masor de sapte ori si sa tai odata.
Un comentariu informativ trebuie să fie cât mai subiectiv, adică sa evite cu stricteţe includerea în comentariu a unor altor opinii ce nu sunt aplaudate de autor.
Ma bucur totusi ca esti la masa lor indoctrinata si nu la masa noastra, si ma gandesc ca te-au imbatat si cu mustul lor ceremonial, care te-a indoctrinat mai repede in aberatiile lor.

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Nici pe mine nu ma intereseaza bazaconiile tale, de fapt stai, bazaconiile altora, care le inghiti fara sa le rumegi.
Deci asta inseamna ca eu gandesc, nu Martin Luther in locul meu.
Ori Dany ori tu, tot aceeasi apa sfintita, adica nu e.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sa luam de pilda prezicerea lui Iisus ca zidurile Ierusalimului vor fi daramate.
Nu se precizeaza cand si de cine dar ele au fost daramate.
Zidurile templului nu au cazut din senin, au fost daramate de Imperiul Roman in anul 70/dHr, sub influenta lui Dumnezeu.
Nu ai citit in cartea aia a ta veche ca Dumnezeu ia mintile(+impietreste inimi) unor oameni stricati spre a implini viitorul Lui?
,, El scoate din minţi pe căpeteniile popoarelor şi îi lasă să rătăcească în singurătăţi fără cărări.Acolo ei orbecăiesc în întuneric, fără nici o lumină, căci Dumnezeu îi lasă să se împleticească aidoma celui ce s-a îmbătat.''. Iov 12:24, 25
Cum cunoaste Dumnezeu viitorul daca El influenteaza prezentul tau prin oameni?
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Isaia%2045%3A13&version=RMNN; NTLR
Si chiar daca ar fi precizat o zi anume, un Dumnezeu care locuieste sus poate pune un om de jos in data de pentru a implini profetia Lui din data de.
Si crede-ma, are multi oameni, si pot sa fiu eu unul dintre ei.
Prin asta cunoaste viitorul?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pentru ca El e in afara spatio-timp si poate influenta prezentul.

| mastadont a răspuns (pentru h379m3973423):

Și totuși, în realitate nu merge ca în matematică. În lumea de astăzi e posibil să ai 100 de posibilități și să te decizi doar în ultima clipă asupra uneia.
De ce să citesc o carte cu povești? Nu mă tentează să o recitesc pentru că nu mai e relevantă pentru zilele noastre. Toate evenimentele scrise în biblie s-au întâmplat mult înainte ca această carte să se scrie, nu e de mirare deci că oamenii au crezut și au interpretat cum au vrut cunoștințele transmise oral și probabil modificate intens.
Am văzut recent pe Facebook despre o babă că cică ar fi prezis epidemia de covid prin 2000. Înseamnă asta că aceasta cunoștea viitorul? Putem spune cu certitudine că ea știa ce o să se întâmple? Atunci de ce nu s-a pregătit dinainte? De ce toate așa-zise profeții sunt cunoscute doar după ce se întâmplă? Mulți spun că apocalipsa se apropie, că profețiile biblice încep să se îndeplinească însă eu observ că trăim din ce în ce mai bine, omul de rând are acces la un nivel de informație ne mai atins până acum. Dacă biblia ar fi prezis că lumea se va sfârși trăind în huzur atunci sunt de acord, profețiile se împlinesc.
Dacă ai renunța o clipă la propaganda creștină, dacă ai ieși din închisoarea de sticlă în care te-ai închis de bună-voie, dacă ai încerca să-l cauți pe Dumnezeu în interior nu la preoți și în cărți atunci ai vedea și tu care este adevărul.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Stai linistit ca pe langa baba aceea erau mii de babe care spuneau ceva random atunci fara ca macar sa precizeze o anumita data.
Sau alte babe care precizeaza in fiecare zi o data random si din care una sa devina o probabilitate.
Mai multi proroci, mai multe sanse de castig.

„Dacă ai renunța o clipă la propaganda creștină, dacă ai ieși din închisoarea de sticlă în care te-ai închis de bună-voie, dacă ai încerca să-l cauți pe Dumnezeu în interior nu la preoți și în cărți atunci ai vedea și tu care este adevărul."
Ce cuvinte inspirate, parca sunt ale mele.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule este blasfemie sa spui ca dz nu știe totul

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu poate influenta prezentul nici trecutul, dz știe totul.stie totul încă de la început

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu voi nu se poate discuta civilizat ca jigniți imediat.

| h379m3973423 a răspuns (pentru mastadont):

"în realitate nu merge ca în matematică" Cum să spui așa ceva?
"De ce să citesc o carte cu povești? Nu mă tentează să o recitesc pentru că nu mai e relevantă pentru zilele noastre."

Deci cu astea două ai demonstrat nu numai că ești irelevant în domeniu, dar ești și ultima speță de om. Fir-ar, uite cu cine vorbeam...
Mi-e rușine că am vorbit cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dumnezeu cunoaste totul si ma cunoaste si pe mine, stie si ca nu ma dau superiror in fata altora.
Cine ma stie ma cunoaste, daca ma cunoaste in persoana.
Cine ma stie din spatele unui calculator, nu ma cunoaste, si nu stie cand glumesc, cand fac misto si cand vorbesc serios.
Daca pentru tine inferior mai inseamna si sa fiu pupincurist sau prost, atunci nu mersi, nu sunt femeie, te las pe tine sa fii.
Dar eu nu am citit din scoarta in scoarta Biblia ca sa las pe cineva cu copy-paste sa imi raneasca ratiunea.
Tu aperi aceasta convingere dogmatica crestina pentru a ataca in continuare prin convingerea ta ateista alte idei care nu contravin cu realitatea ta, ca de pilda aceste intrebari ateiste care se contrazic cu un Dumnezeu care cunoaste viitorul.
Si pe Iisus l-au numit oamenii Satana.

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

A zis ca a citit-o si ca nu mai e relevanta din moment ce a citit-o si e de domeniul trecut.
Daca tu nu ai vazut povesti in biblie inseamna ca esti un copil si crezi in acele povesti: Iona in burta unui peste, marea Rosie despicata, un mar(nu marul Albei ca Zapada) care da viata, etc.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Mândria este un păcat

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Toti suntem mandri si tinem la orgoliul nostru, daca nu am tine am fi de acord cu oricine.
Dar cred ca mai mare mandrie era sa nu iti raspund la intrebari si sa te scot din lista de prieteni.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar crezi ca îmi pasa de ca sunt acolo, Iisus nu era mândru., mândria este. Păcat, credeam ca ai evoluat dar nu.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dupa spusele tale, Iisus era mandru, fiindca se credea atotstiutor, desi stia sa dea raspunsuri bune, dar oamenii spuneau ca e mandru si ca are drac.
Cu ce nu am evoluat?
Cu mandria?
Unde gasesti mandrie?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se credea superior fata de nimeni, Iisus a știut pentru ca asa era profețit

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu e adevarat, El a citit mult Tora si a aflat ca despre EL era vorba.
Si apoi mai era si Ioan botezatorul, care a citit si El si a asteptat momentul cand sa ii spuna lui Isus asta, macar ca El a aflat inaintea lui Ioan.
Toti suntem mandri pana la proba contrarie, atunci cand noi avem dreptate si ei nu.

78 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai pentru ca toate alea-s aiureli si minciuni, de aia si iti pui intrebari, ca e o mare anapodeala si tu ai sesizat asta ca ceva nu da.
E ca aia cu nu preacurvi dar contradictie cu faptul ca barbatu e programat genetic sa f cat mai multe, de aia a fost facut cu testosteronul mult mai sus ca femeia, asa ca fapta contrazice scrierea, denota ca scrierea e falsa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Crede-ma, nu ai vrea sa faci o scoala teologica, e plina de interpretari gresite, oriunde te-ai duce.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai e f clar, nu e vorba de interpretari aici. Niste chestii care nu se pupa cu realitatea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Daca te referi la intrebarile mele, atunci da, nu se pupa cu ratiunea.
Daca te referi la tot ce inseamna Biblia, atunci nu, nu tot ce scrie acolo nu se pupa cu ratiunea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai unele din biblie se pupa cu ratiunea, e corect...mai ales acolo cand te pune sa pleci caplu la bogati, sa-ti platesti taxele (de pe urma carora nu beneciciai de nimic), haha.

E bine sa fi constient ca asta cu religia nu se pupa cu realitatea in mare parte, nu neaparat cu ratiunea, asa ca fantezie e frumoasa, e adevarat.

| Catrice a răspuns:

Mi-a dat cu eroare la Apollo.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Misiunea Apollo? Nasterea lui Isus.
Vorbesc codificat pentru un om complicat ca tine.
Azi vreau alte certuri marunte pentru ceva marunt, Apollo si haterul.Let's Go

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha deci Iisus e ăla de a pășit pe lună.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Cred ca tu nu stii ce inseamna codificat.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vin mea ca tu îți alegi prost codificările.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Nu e vina mea ca nu intelegi ce inseamna un limbaj codificat.
Misiunea Apollo era sa porneasca dintr-un punct si sa ajunga in altul, la fel cum a fost si misiunea lui Isus, din cer pe pamant.
E un mesaj ironic codificat, daca ai inteles ironia intrebarii mele.
Aterizare usoara pe Luna.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

A nu ca eu inca ma mai plimb prin spatiu vreo câțiva ani sa vad unde evoluează lumea.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Vezi sa nu te inghita gaura neagra si sa dispari intr-un alt univers mai evoluat ca tine.
Pai nu mai evolueaza cu oameni ca tine care nu au intrebari, nu stiu de ironie, nu asculta si alte pareri, nu nu nu nu, adica un hater adevarat ce mai, care sta pe loc cand lumea merge.
Datorita unor oameni ca tine Socrate e condamnat la moarte in fiecare zi.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah,asta e, m-am reprofilat pe meseria de hater.
Am avut întrebare, ca' daca n-ai înțeles aia e.
Sărăcuțul Socrate, sa rinem un moment de reculegere pentru el.
Îmi pare rau de persoana mea muncește pentru stat cand cei ca tine știu numai de stat (pe pat, la televizor, pe telefon)

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Pai haterul nu pune intrebare intr-un scop constructiv, de a intelege un om, niste neuroni munciti degeaba, pune intrebare in scop batjocoritor, si cand afla ca nu i-a mers jocul, atunci se supara ca el munceste mai mult decat altii.
easy-peasy
Uite ca si eu imi pierd timpul si neuronii cu tine in loc sa muncesc acum.
Cea mai nesuferita munca e aia neuronala, nu aia fizica.
Asta ca sa stii si tu, lumea a evoluat si acum banii se castiga din fata calculatorului.winking
Tu trage tare cu sapa ca sa ramai tot in urma cu evolutia.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Din moment ce dai astfel de răspunsuri și faci comparații aiurea și fără sens (sa folosesc jn limbaj pe care oamenii mediocrii îl înțeleg-daca are sens jn raliul tau, nu înseamnă că toți îți înțeleg "limbajul codat"), îmi e clar cine e haterul aici.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Imi cunosc oamenii de pe TPU si stiu cum sa raspund fiecaruia dupa caracterul lui.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci ii cunoști pe toți cei vreo 200, 000 useri activi plus cei care dau rar...era vorba de tine în întrebare? Nu de alta, da' pari sa te crezi Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Fii atent la ce scriu eu si mai putin la ce raspuns rau sa imi dai.
Am zis ca imi cunosc oamenii mei, nu ai tai, ai lui vecinu.
Asta e singurul motiv pentru care nu imi place sa vorbesc cu oamenii, pentru ca nu ma inteleg.
De ce intri pe un domeniu pe care nu il stapanesti foarte bine?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

*pe care. Asta ca tot presupui că gândești.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

M-am corectat inainte sa raspunzi tu baietas, dar editul intarzie, vrei sa il asteptam?
Ce dusmanie si frustrare, sa stai la un topic sec de sec pentru a-mi gasi o greseala gramaticala, asta dupa ce ai dat cu stangul in dreptul in conversatia noastra.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa zici si tu acum ca să-ți păstrezi imaginea de cult...

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Pai tu nu mai ai ce pastra din moment ce ti-am patat imaginea.
Nu o spun cu rautatea cu care o spui tu, dar ma enervezi.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ce mi-am pătat imaginea?
Macar nu ma dau ceea ce nu sunt.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Nu ma dau ceea ce nu sunt daca nu te dai tu mai intai.
Eu ti-am explicat de oamenii mei, tu ai inteles altceva, si ma acuzi in continuare ca ma dau mare, ca nu stiu ce, si ca tu esti Sfantul Gabriel.
Daca ma ataci nu te astepti sa atac si eu?
Lasa garda jos si las si eu.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma cheamă George, incantat.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Beni, la fel de incantat leule.
Ai avut si tu replici bune de dat(nu glumesc), pentru care mi-au sarit 2 neuroni, noroc ca suntem creativi si inteligenti, ca altfel ramaneam in urma cu roata.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te cred după tot ce ai zis...sa nu te cred thinking

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Nu glumesc, aia cu spatiul a fost KO.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Te crezi superior fata de alti.

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

E satana, doar satana se crede dz

| CostinAlamariu a răspuns:

Nici nu trebuie sa ma obosesc sa raspund pe rand la fiecare. Absolut toate intrebarile pot fi adresate asa: contextualizare, metafora, antropomorfizare a Divinitatii atribuindu-i diverse sentimente umane pentru a fi mai usor de inteles pentru natangii ca tine si limbaj poetic.

There you have it. Raspunsul e foarte simplu dar mintea unora e intunecata de pacate, din pacate happy

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

M-ai dat pe spate cu raspunsul tau, de fapt, raspunsul lui mastodont e mult inferiror fata de al tau.
Ma mir de ce ma placi asa de mult de comentezi la toate intrebarile mele.
Vrei funda? Pune neuronii la treaba si respectul acolo unde trebuie.
Iubeste-ti aproapele si fa-l natang, prost cand el nu ti-a facut nimic.
Crestin cu numele si faptele iti sunt rusinea.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te flata prea tare, raspund la intrebarile de pe sectiunea religie nu la intrebarile tale in mod special. Eu te-am facut natang, dar apostolii si sfintii i-au facut nebuni pe cei care bleasfemeau in halul asta Sfanta Scriptura si credinta.

Si nu, nu imi trebuie nicio funda. Ti-o poti baga undeva. De fapt as considera o jignire sa primesc funda de la o persoana ca tine. Doamne fereste ca opiniile mele sa fie validate de bleasfemetori. Daca primesc funda de la astfel de oameni e clar ca am gresit cu ceva.

In orice caz spune-mi si mie, de curiozitate, cum de nu te-ai gandit ca toate exemplele tale se reduc la simple metafore si contextualizari? Nu tu ziceai sa fim un pic mai cizelati?

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nebun se spune pentru cel lipsit de Dumnezeu, si autorii nu se adreseaza in mod direct unei persoane.
Mai cerceteaza cartea aia prafuita si lasa aghiazma:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei+5%3A22&version=NTLR

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca e doar o carte prafuita de ce iti consumi atata timp din viata vorbind despre ea pe internet?

De ce e asa important pentru tine si pentru viata ta daca Dumnezeul biblic este sau nu atotcunoscator?
Cu ce te ajuta pe tine informatia asta mai exact? Nu ca ai accepta un raspuns obiectiv fiindca se vede clar ca tu nu vrei ca El sa fie atotstiutor. Asa vrei tu sa fie si orice contra-argument o sa-l respingi fiindca nu se conformeaza vrerii tale si obsesiei tale irationale de a-L face pe Dumnezeu un simplu nestiutor si chiar un fricos.

Sa fie asta oare auto-proiectia de care vorbesc psihologii?

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Pentru ca din gunoaie ies la suprafata comori.
Azi am gasit o comoara si maine voi gasi alta, pana vei lasa religia si vei accepta Adevarul, care este Cuvantul lui Dumnezeu.
Dumnezeu nu cunoaste viitorul am zis.
De il periati pe Dumnezeu e frica, de periati minciuna e Diavolul, de periati adevarul e liniste si pace.
Tu ce periezi? Religia ta?
E blestem!
Cine se increde in religie se increde in om, si cine se increde in om e blestemat sa greseasca.
https://www.bible.com/ro/bible/191/JER.17.5-7.VDC

„Nu ca ai accepta un raspuns obiectiv fiindca se vede clar ca tu nu vrei ca El sa fie atotstiutor."
Asta e problema ta, a voastra, a oamenilor in general, ca acceptati mai degraba de frica un raspuns obiectiv(turma de oite) decat de frica unul subiectiv(nu cont ca e rational sau nu), si ati uitat ca un raspuns subiectiv a dat nastere celui obiectiv.
Tu lasa-ma pe mine, tu nu ai intrebari subiective rationale care combat raspunsuri obiective, cand o sa ai atunci sa uram obiectia unora.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Obiectivitatea caracterizeaza realitatea. Subiectivitatea caracterizeaza sentimentele irationale ale Ego-ului.

Sa traduc pentru cei mai inceti?
Gandesti cu fundul si esti mandru de asta.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Einstein a rupt obiectivitatea in doua cu ecuatiile lui.winking

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ai demonstrat ca esti un pseudointelectual care isi ia informatiile din videoclipuri de Youtube prost facute pe care nici macar nu le intelegi.
Einstein vorbea despre sisteme de referinta spatiale in contextul calculelor in domeniul fizicii, nu vorbea despre relativismul si subiectivismul complet retard pe care il afisezi cu atata nonsalanta.
Daca totul e relativ inseamna ca si propozitia "totul e relativ" e relativa deci se distruge pe ea insasi.

| NotNamed a răspuns:

Pentru că nimeni nu ne stie viitorul. Tu vorbești de Dumnezeul cel divin din rai atotputernic, dar esti macar sigur daca exista? Sau te.a învățat ma.ta, tac.tu si preotul ca să te inchini la un Dzeu ca altfel iti baga batul in fund si te gateste la rotisor?

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Nu sunt sigur dar banuiesc si eu ca ar exista extraterestii mult mai avansati ca tine si mine.
Nu sunt religios si nu ma caracterizeaza ce ai spus tu mai devreme despre religie, preoti etc.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Stai putin, tu ai crezut ca te-am contrazis cand ti-am raspuns la intrebare? Sau te-am luat peste picior?
Nu fratioare, eu am reprodus crezul tau, acela ca crezi si tu intr-o specie mai avansata ca Homo Sapiens.
Ai raspuns undeva ca asta crezi, si asta cred si eu, iar tu m-ai luat peste picior crezand ca am facut misto de tine.
Din cate am obs. nu esti un baiat rau dar esti foarte frustrat pe religie, ceea ce, la fel, si eu tot, dar nu gata sa erup.
Dovada? Uita-te peste intrebarile mele.
Nu stiam eu de ce mi-ai apreciat cu inteligent un raspuns, adica nu avea sens pornirea ta urata din evul mediu cu aprecierea pe moment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Referitor la prima ta intrebare, ti-as raspunde cam asa:
la judecata finala, desi nu are nevoie de martori, Dumnezeu, va pune sub ochi oricarui om faptele pe care le-a facut. De asta se scrie intr-o carte totul in amanunt. Totul conteaza.

in rest, rezonez cu ceea ce ti-a scris mastadont.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa este, doar ca intrebarile mele erau legate de atotcunoasterea Lui despre noi in viitor, si toate s-au dovedit in final prezente din cauza liberului arbitru.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este adevarat, doar ca Dumnezeu cunoaste toate variantele din care noi am putea alege, si deci, cunoaste si consecintele pe care le vom suporta in urma alegerii gresite. Asta nu inseamna ca doar stie, dar ramane surprins la alegerile noastre.

El ne da timpul. Portia de timp. Care ne-a fost drastic redusa, de la aproape un mileniu, la 75 ani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adevarat, logica merge mai departe in cazul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa se mandreasca cu un asemenea Dumnezeu pe care il poarta...
Mersi, apropo.

| badpanda a răspuns:

Curcu beu.Ce este beu?

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Nu ma intreba ce este ca nu stiu.

| Feri5 a răspuns:

De ce? Pentru că Dumnezeu vrea să-i amintească omului aceste lucruri. Ce înseamnă asta? Pur și simplu, oamenii sunt păcătoși, iar pe zi ce trec, devin din ce în ce mai buni sau mai răi. Dumnezeu scrie toate acestea într-o carte, deși știe foarte bine ceea ce fac oamenii, aici pe Pământ, însă omul uită trecutul și se gândește doar la viitor. Dumnezeu vrea să-i amintească omului tot răul sau tot binele pe care l-a făcut. Așa a decis Dumnezeu, așa va rămânea. Cât despre curcubeu, Dumnezeu îi amintește omului că nu va mai fi niciodată potop. Dar Dumnezeu nu-ți poate vorbi tie personal? Să știi că Dumnezeu îți vorbește prin minunile pe care le face. De exemplu, când te uiți la curcubeu, îți aduci aminte că Dumnezeu i-a zis lui Noe că nu va mai fi niciodată potop. În felul acesta, îți vei aduce și tu aminte și îți vei da seama că ti-a vorbit Dumnezeu. Un alt exemplu, trandafirii roșii te trimit cu gândul la moartea lui Isus pe cruce. Prin aceasta, Dumnezeu îți vorbește și îți arată cât de mult iubește oamenii și dorește să vina la mântuire. Și mai sunt și multe alte exemple de genul prin care ne vorbește Dumnezeu. Satana a cerut lui Dumnezeu sa-l încerce pe Iov. Dumnezeu i-a dat voie, dar de ce? Ca sa vadă dacă rămâne tare in credință și nu se va lepăda de El.
Intr-adevăr, Dumnezeu cunoaște un om după ce este încercat. Ce înseamnă lucrul acesta? La fel ca și Iov, Dumnezeu vrea sa vadă cât ești de serios cu El. Dumnezeu este un Dumnezeu milostiv și vrea ca toți oamenii sa asculte de El și sa i se supună. Dumnezeu amenință sau chiar lovește pe un om care nu ii este supus, dar când omul își mărturisește greșeala și îl roagă din tot sufletul sa-l ierte, atunci lui Dumnezeu ii pare rău și-l iartă. Dumnezeu este ca o mama care își vede copilul neascultător și-l bate, dar când mama vede ca copilul s-a cumințit, ii pare rău ca l-a bătut și devine milostivă.
O zi sunt pentru Dumnezeu ca o mie de ani, și o mie de ani ca o zi. Ceea ce ai scris tu acolo nu are legătura. Ce vrea sa ne zică asta? Dumnezeu domnește veșnic!

| AVAAVA a răspuns:

În carte este scris mai dinainte.
Dumnezeu nu trăiește în timp, Pentru Dumnezeu nu există trecut, prezent și viitor. Toate sunt descoperite înaintea Lui. Sfântul Simeon Noul Teolog în Rugăciunea Sfintei Împărtășirii spune :Cele nefăcute de mine le-au cunoscut ochii Tăi; în cartea Ta sunt scrise și cele încă nefăcute de mine". Dumnezeu în atotputernicia și în atotștiința Lui le cunoaște pe toate, chiar și pe cele viitoare care urmează să se petreacă. Dar nu El este cauza răului. Dumnezeu cunoaște de mai înainte, dar nu predestinează.
La Iov a dorit sa i se încerce Credința, cu toat ca știa dinainte deznodământul, cuvântul "încerce" capătă un alt înțeles în veșnicia Lui Dumnezeu.Fiind lucruri care trebuiau sa se întâmple, fiind scrise,incercarea este doar o recunoaștere mai presus de cunoaștere. Chiar dacă Dumnezeu știe despre o persoana ca va fi mântuita, prin fapte bune pe care le va face,credința și pocăință, prin aceste încercări Dumnezeu ne face și pe noi sa conștientizăm ca mântuirea noastră se datorează încercărilor și bineînțeles milei Lui. Dacă am fi mântuiți fără a trece prin viata, am fi un fel de îngeri, dar noi suntem oameni după chipul și asemănarea lui Dumnezeu.
Părerea de rău în situația potopului este evidenta, aici se arata ca destinul nostru nu Este predestinat, ci doar cunoscut,avem liberul arbitru.
Este ca și cum viata a mai existat, Dumnezeu cunoaște tot, și uitându-se la reluare, îi pare rău de greșelile noastre, diferența este ca viata nu a mai existat, în schimb Dumnezeu vede înainte de timp. Mintea omenesca nu poate sa înțeleagă acest aspect, nici macar noțiunea de infinit nu o putem înțelege.
Existenta nostra pe o linie a infinitului, nu ne plasează nicăieri conform fizicii, nici la începutul liniei, nici la sfârșit sau mijloc,este o necunoscuta, taina ascunsa mintii noastre limitate. Curcubeul putea fi pus sau nu, nu judecam aceata decizie.
Mai mult ar trebui noi sa ne gândim când vedem curcubeul ca Dumbezeu este milostiv și merita sa îi slujim cu credința și iubire.
Dumnezeu în fiecare zi ne da darul vieții, și ar trebui să-i mulțumim zilnic,cat stam pe pământ.
Omul nu are dreptul sa supună judecății deciziile Lui Dumnezeu.
Nici îngerilor nu le este descoperita toată înțelepciunea Lui.
Raul din lume este efectul neascultării Protoparintilor nostru Adam și Eva.
Sa ne bucuram ca a trimis un răscumpărator, pe însuși fiul Lui, Cuvântul întrupat, nascut mai înainte de veci, una cu Tatăl, Lumina lumii, Lumina Vieții, care împreună cu Tatăl și Duhul Sfant da naștere conceptului de Trinitate.
Dumnezeu este unul singur, care are 3 manifestari.