| BogdanIvasciuc a întrebat:

Daca Dumnezeu știe că un suflet nu se poate mântui ii grăbește zilele pe acest pământ sau il mai rabdă că sa ii adune toate faptele? Dacă Dumnezeu este atotștiutor și știe cine va fi scris in Cartea Vieții și cine nu atunci de ce le dă viață celor ce vor fi osândiți?

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De ce i-o fi dat viață lui Adam, dacă știa că va călca porunca?

| ania a răspuns:

Nimeni nu se poate mantui singur, de aceea a murit Mantuitorul Hristos pentru pacatele noastre pentru niciunul din noi nu ne putem mântui singuri. Dar fiecare putem alege sa ne daruim sufletul si viata Mantuirorului Hristos, sa renuntam la controlul nostru asupra vieții noastre si sa ne punem sub autoritatea Lui dupa cum cere Scriptura:"Daca mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn și dacă crezi în inima ta ca Dumnezeu l-a înviat din morți, vei fi mântuit. Romani 10:9. Daca ne daruim viata Lui El ne infiaza:" A venit la ai Sai(la evrei) dar ai Sai nu l-au primit. Dar tuturor celor ce L-au primit adica celor ce cred în Numele Lui le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezru" Ioam 1:8

| ania a răspuns:

1 Timotei 2:, 3, 4 "Dumnezeu. voiește ca toți oamenii să fie mântuiți si vină la cunoștința adevărului'
El stie cine e scris in Cartea vietii nu pentru ca a decis El in locul nostru ci pentru ca El e in afara timpului si noi nu putem înțelege si judeca perspectiva cuiva dinafara timpului. Un parinte al bisercii, parca Augustun spunea ca trecutul prezentul si viitorul sunt in acelasi timp inaintea Lui.
Fiecare avem depluna lubertate sa ne supunem Lui sau sa il respingem.

| BogdanIvasciuc explică (pentru ania):

Si numele celor din Cartea Vieții sunt scrise dinainte de întemeierea lumii sau după moartea fiecărui om?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Dacă 2. Dacă.

| anonimg a răspuns:

Toți oamenii pot fi mântuiți. Asta nu are legătură cu atotștiința lui Dumnezeu. Fiecare clipă este o nouă șansă la pocăință, la mântuire, la viața veșnică, la împăcare cu Dumnezeu.
Dar există și oameni care chiar nu vor să fie mântuiți. Ei au transformat binecuvântările Sale în idoli. Inteligența lor, bunul lor nume, imaginea lor în societate, venitul lor, familiile lor -toate acestea și multe altele, ei cred că sunt meritul lor, că sunt meritul muncii și al inteligenței lor. Cu alte cuvinte, dacă le este bine în viața aceasta, ce nevoie mai au ei de o altă viață? Sau cum poate să dea ei vrabia din mână pe cioara de pe gard - căci Dumnezeu le cere să facă sacrificii pentru viața veșnică. Dar dacă ei se simt bine aici, ce nevoie mai au ei să-și tulbure confortul acestei vieți?
Iată deci care este gândirea multora.
Neprimind nicio educație despre Dumnezeu, sau primind o educație greșită despre El, ei acționează după părerile lor în viață.
Dumnezeu dorește mântuirea tuturor (1Timotei.2:4); dar nu toți oamenii doresc să fie mântuiți. Păcatul, firea pământească -aceasta este natura lor și nu doresc ceva mai bun. Omul înțelept vinde tot ce are ca să intre în posesia mărgăritarului de mare preț. Dar omul inteligent nu vrea să-și sacrifice viața aceasta pentru ceva ce nu poate fi palpabil.
Mulți și-au înăbușit și cea mai mică urmă de credință în Dumnezeu. El nu poate obliga pe nimeni să fie mântuit. Dar refuzând sacrificiul suprem pe care l-a făcut Dumnezeu și pentru ei, dând pe Domnul Isus Hristos să moară pentru a fi salvați, ei se așează sub o drastică condamnare. Putem să alegem ce vrem, dar nu putem să fugim de consecințele alegerilor noastre.

| lpavel a răspuns:

Dumnezeu il tine cat mai mult timp posibil pe pamant pe pacatos sperand ca se va caii de pacatele sale si se va intoarce pe calea cea dreapta!
Dumnezeu stie cine va fi osandit dar spera pana in ultima clipa ca acel om se va intoarce pe calea cea dreapta, pentru ca toti avem aceasta putere pe pamant sa alegem de partea cui sa fim, de partea celui rau sau celui bun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeul nu știe ce face omul până nu-și face singur cu mâna lui fapta cu propia voință și intenție propia conștință și rațiune și propia alegere. De acea a dăruit Dumnezeul omului toate calitățile să fie conștienți de bine si rău de acea a oferit omului liberul albitru până și față de el însuși omul tot ceși faptuiește face pe pământul și lumea asta singur își face nu Diavolul nu Dracul Nu Satana nici unul dintre ei nu au nicio putere asupra omului până nu-și face cu mâna lui și propia lui intenție rău lui însuși si altor oameniu nevinovați Dumnezeule nu are nico vină ca omul aleargă cu bună voință si alegere spre rău însetat și lacom. Orice suflet și orice inima are timp de mântuirea tot restul vieții sale "omul" fără frică De Dumnezeu și fără Dumnezeu pe pământul ăsta este Absolut nimic dar omul nu vrea să înțelegă asta se încăpățânează și crede ca el omul deține Adevărul si poate conduce lumea.

Scuza "omului" fără frică de Dumnezeu. Satană este de vina Dracul este de vina Diavolul este de vină omul caută scuza mult mai repede da nu caută măntuire nici in ultima sa clipă de ce?

Dumnezeul ce a dăruit omuluiu? Un suflet o inima rațiune conștința sine control de sine liberul albitru să facă Absolut Absolut Tot ce dorește și vrea el omul pe pământul ăsta si lumea asta. Dar omul ce face? Ce fapte face? Ce Alegeri face? Ce intenție are? Cu toți știm da ne este mai ușor să prindem ca nu știm și n-am auzit n-am făcut-o noi și n-am fost noi de vină si căutam să scăpăm de propile fapte greșite cu bună voință și știință fără ca Absolut nimeni săne forțeze săne spună noi cu propile noastre fapte ne facem rău. Apoi dă-mi vina pe Dumnezeu și ori si cine ne cade mai ușor.

Omul Fără frică de Dumnezeu omul fără Dumnezeu este Absolut nimic pe pământul ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi avem și răul și binele in noi Dumnezeul a dăruit omul până și față de el însuși liberul albitru de ce? Sa vadă cine crede cu Adevărat in el da cu Adevărat nu de ochii lumi nu de văzul lumi i-a dat omuluiu atâtea calități pe care omul le irosește și consumă pe prosti și răutate ură invidie lacomie. Avem impresia făcând o faptă greșită săne prefacem și pretindem față de Dumnezeu.

(ca lasă ca Dumnezeu știe ce om bun sunt eu ma iartă pe mine Dumnezeu știe Dumnezeu ce inimă am eu)

ne mințim pe noi înșine cu astfel de comportament față de Dumnezeu căci pe Dumnezeu nu-l poți minți el însuși este Adevărul in sine.Omul încă se joacă cu Cuvântul lui Dumnezeu omul încă are impresia ca Dumnezeu poate fi loat peste picior și loat la mișto si de râs sau imitat făcând mișto și glume pe seama lui Dumnezeu încă are multa multă multă milă și bunătate față de om.

Toți pe care îl resping pe Dumnezeu si fug de el fug de viața lor propie și Adevăr vor trăi toată viața lor in Minciuna căci Dumnezeu este calea Adevărului și calea omului. Omul fără Dumnezeu este pierdut și rătăcit fără Dumnezeu suntem nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ezechiel 33:11
"Spune-le: ‘«Pe viața Mea», zice Domnul Dumnezeu, «că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceți-vă, întoarceți-vă de la calea voastră cea rea!"

| LaviniuA a răspuns:

Nu stim, dar poti sa intrebi poate iti da o idee.

Eu zic ca nu e chiar asa alba sau neagra.
Nu e totul predestinare. Avem ceva liber arbitru si facem si noi ce putem cand avem ocazia. El stie mai bine cat valoreaza ce facem.
Faptul ca te gandesti la divinitate inseamna ca ea vrea sa te apropii de ea. Deci poate ca are ceva planuri happy