| Exilee a întrebat:

"In fata dovezilor vizibile, ca sa spun asa pibaibile,despre existenta lui DUmnezeu in natura noastra inconjuratoare, e cu putinta sa ne miram de ajuns nebunie (Ps. 13, 1)ateilor care resping existenta lui Dumnezeu, sau a materialistilor, care sunt gata sa DEVIEZE INSASI NATURA,decat sa recunoasca si sa cinsteasca pe Autorul ei real, pe Creatorul si pe Stapanul ei?
Negarea lui Dumnezeu cuprinde in sine o presupunere deplin absurda; strict vorbind, nu este nimic altceva decat o neobisnuita inselare de sine. Mai inainte ca cineva sa spuna:
"Lumea este fara Dumnezeu!" trebuie sa cerceteze Unviersul cu toti sorii lui si cu toate stelele lui,istoria tuturor timpurilor,sa treaca prin domeniul spatiului si al timpului, ca sa poate spuna cu toata temeinicia:" N-am descoperit nicaieri numele lui Dumnezeu"! trebuie sa fie atotstiutor si atotputernic, adica sa fii DUmnezeu insusi pentru ca sa afirmi "Nu exista nici un Dumnezeu!"

Daca este posibila parerea materialistilor, care sustin ca nu stiu ce corpuri tari si inseparabile, atrase de o putere si greutate necunoscuta, s-au precipitat in jos, ci datorita ciocnirii lor intamplatoare, s-a produs aceasta lume randuita si frumoasa, atunci de ce sa nu ingaduim si parerea ca este suficient sa preseram pe pamant o multime de litere ale alfabetului latin turnate din aur si din ele se va alcatui cronica lui Eneas? Dar nu stiu, poate intamplarea sa alcatuiasca in felul acesta macar un still"?

(Cicero, sursa: Cugetari Maxime)

Este 100% sigur un ateu care sa admita negarea existentei lui Dumnezeu? Inseamna ca trebuie sa fie atotstiutor si atotputernic, ceea ce evident nu este.

55 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

GRESIT. Uite de ce : tu esti 100% sigur ca nu exista alti zei? Esti 100% ca zeul Zambazulu (spre exemplu) nu exista? Esti atotstiutor si atotputernic? Evident ca nu.

Daca eu iti spun ca in total exista 14.5 miliarde zei, ca universul a fost creat de Zambazulu, Nexar si Menar, ca zeii din "Casa celor 13" sunt cei care au dat viata animalelor (printre care si oamenii), ca "Cei 7 Intelepti" sunt zeii responsabili pentru inteligenta umana si altele de genul ma crezi sau nu? Daca nu, de ce? Apropo, zeul tau nu face parte din cei 14.5 miliarde. El este doar o inventie umana.

Conform postarii tale, tu nu poti si nu ai voie sa admiti 100% ca ce am spus eu este fals si ca acei zei nu exista. Tu nu poti sa negi existenta a 14.5 miliarde zei pentru ca nu esti atotstiutor si atotputernic.

Acumsa-ti zic cum sta treaba cu adevarat (chiar daca ma repet iar) : daca nu ai dovezi cu adevarat bune, nu poti pretinde ca afirmatia ta este 100% corecta. Intelegi? Daca tu imi zici mie ca exista zei dar nu poti sa dovedesti, eu pot sa neg 100% existenta acelor zei. Nu eu sunt dator cu ceva. Tu esti. Daca nu poti sa dovedesti, pozitia mea este valida pana imi dovedesti tu contrariul.

Ti-am oferit mai sus niste exemple. Crezi pur si simplu ce am zis eu sau imi ceri dovezi? Daca nu crezi, de ce? Daca ceri dovezi, de ce?

Daca eu nu pot sa-ti ofer dovezi cu adevarat bune, ce zici, poti sau nu poti sa negi 100% existenta acelor 14.5 miliarde zei?

E a 24-a oara cand repet acelasi exemplu la aceleasi persoane. Fie voi ignorati ce vi se spune si respingeti argumentele aduse pentru ca nu coincid cu ce vreti voi sa auziti fie nu puteti sa intelegeti ce vi se spune.

Bonus : stii macar ce inseamna "ateu"? Zi-mi CU CUvintele tale cam ce crezi ca inseamna acel cuvant.

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor care parte din ateu = fara dumnezeu n-o intelegi? Nu trebuie sa stii multe, e suficient sa nu ti se spuna de dumnezeu deloc si o sa fii mai intreg decat orice om caruia i se indeasa in cap ca fara prieten imaginar e gol.

Cei care "deviaza insasi natura" sunt teistii, care pun totul pe seama cuiva inexistent.

Eu sunt 100% sigura ca nici un zeu din credintele oamenilor nu exista.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt destule minuni care se intampla sub ochii nostri, dar le refuzam

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Si cum ai vrea sa te adresezi unui dumnezeu necunoscut? eu sunt adept al logicii, nu mi se pare normal sa fie atati martiri pentru ceva sau cineva care n-a existat si se spune de 2000 de ani acelasi lucru

| Moora123 a răspuns:

Si sa spui ca exista o fiinta mistica care a creat pamantul cere sa fi atotstiutor si atotputernic.

Cand esti ateu, te bazezi pe rationalitate. Rationalitatea se bazeaza pe realitate, pe ce este dovedit.

Lasand la o parte sutele de feluri in care ti se poate demola argumentul (folosind logica), exista o diferenta clara intre religie si Dumnezeu.

Religia este o componenta sociala, bazata pe niste reguli comune, cu Dzeu sau Allah sau cum vrei sa-i spui in centru. Este un fel de autocratie.

Dzeu, ca, concept, este ceva ce noi am creat ca sa simtim ca apartinem de ceva, ca viata noastra are sens. Da, cred in Dzeu. Dar in acelasi timp, nu cred in religie.

"s-a produs aceasta lume randuita si frumoasa"

Randuita si frumoasa sunt concepte de perceptie umana si in nici un caz un standard obicetiv.

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Martirii crestini sunt oameni profitori. Si eu as afirma ceva si m-as lasa omorata daca as sti (credinta lor a fost atat de puternica incat a devenit ceva concret, sigur, cunoastere) ca asta imi aduce multa fericire. E ca in sesiune, pierzi zile si nopti ca sa nu pierzi vacanta de vara. laughing

| Exilee explică (pentru Moora123):

CUm adica, daca esti ''ateu esti rational'' laughing?

Toti avem ratiune, indiferent ca suntem atei, crestini, pagani, saraci cu duhul etc..., toti avem ratiune si libertate in Dumnezeu.

Dumnezeu detine toata ratiune, ratiunea nelimitata, detine puterea stiintei.

| Exilee explică:

''Dumnezeu are puterea infinita''

Ce-ai afirmat mai sus, fie ca vrei sau nu, fie ca crezi sau nu, este adevarata.

| Dandanache a răspuns:

Sursa ta e Cugetari Maxime? Sa fii scris Cicero asta in De Natura Deorum? Imi vine greu sa cred, pare mai degraba o fabulatie de internet la care un destept a lipit un nume de filosof. Data viitoare da surse verificabile.

| Moora123 a răspuns (pentru Exilee):

Alt fanatic religios. Poate altii au rabdare sa-ti arate unde gresesti dar eu nu.

A gandi rational inseamna a gandi relativ logic. Logica te asigur ca nu se bazeaza pe o fiinta imaginata care detine toata ratiunea, puterea stintei si ce mai spui tu acolo.

Dar uite, din moment ce cu siguranta nu te pot convinge, am sa iti spun altceva. Am cunoscut multe persoane care cred foarte mult in Dzeu. Sunt capabile sa sfideze orice fel de lege a logicii si a bunului simt pentru a isi dovedii punctul de vedere.

De ce?

In general din doua motive.
a) Daca nu cred in Dzeu, ajung in iad. Perfect pentru tine, dar ca sa iti fie frica sa ajungi in iad, trebuie sa crezi in asa ceva mai intai.
b) Lumea este prea dura cu mine si daca ma voi vedea ca cineva superior moral datorita credintei mele in Dzeu, ma voi simti mai bine fata de ceilalti. Da, iar, perfect pentru tine dar asta nu va schimba nimic in realitatea ta.

Si daca te crezi atat de inteligent, ai facut o eroare fundamentala.

Daca Dumnezeu e ceva intangibil, care nu tine cont de stiinta, care a creat lumea in numele si viziunea sa, care a definit tot ce este in jur, atunci cum naiba detine puterea stintei?

Stiinta este opusa de religie.

Alta greseala, ratiunea este o capacitate mentala sau mai degraba psihologica care apartine unei singure clase - oamenii. Cainii nu au ratiune. Daca Dzeu e rational, inseamna e ca om?

Gandeste-te la asta si termina cu ipocrizia. Cateodata ma gasesc postand chestii din astea, cand ar trebui sa fac altceva, doar pentru ca ma scot din sarite si s-ar putea sa fie niste minti impresionabile sa te creada.

| Isabella110 a răspuns:

Buna! In putine cuvinte, tu ai intreba: "De ce sunteti atei? De ce ati ales acest drum?" Pai..as putea sa iti pun aceeasi intrebare.: "De ce esti crestin?" Eu nu cred in existenta acestor "divinitatii". Nici o proba in ziua de astazi poate dovedi existenta lui Dumnezeu. Si daca esti ateu nu trebuie sa fii sau sa te consideri atotstiutor si atotputernic, unde este scris asa ceva? Esti ateu pentru ca astazi stiinta explica foarte multe lucruri, esti ateu pentru ca nu se poate accepta o institutie ca si biserica, plina de contradictii, esti ateu pentru ca poti aprecia si vedea un frumos apus si fara a crede in Dumnezeu, esti ateu pentru ca nu are sens sa spui :"Cred in Dumnezeu, dar nu cred in biserica!"…
Acum te intreb eu ceva…cum explici moartea a milioane de copilasi pentru ca nu au ce manca, parinti care nu pot avea sau a caror copii le mor, cum explici accidentele mortale si bolile incurabile, sau razboaiele, masacrele de persoane…? Unde iti este Dumnezeul in aceste cazuri?

| andreiush25 a răspuns (pentru Exilee):

Da ne bucuram ca tu detii adevarul ..Ramai cu el si lasa-ne pe noi ...niste incuiati mintal sa suferim in minciuna.

| Moora123 a răspuns (pentru Isabella110):

Nu stiu cine esti dar esti geniala happy

| Exilee explică (pentru Isabella110):

Te intreb si eu ceva? Stii tu ca DUmnezeu nu face nimic in aceasta privinta?
Dar de unde. Au cerut vreodata ajutorul Domnului? CU toate acestea, Dumnezeu ii ajuta. SUnt mii si mii d eoameni, inclusiv ONU care incearca din rasputeri sa le ofere o viata cat mai armonioasa, fericita si nu una plina de scarba.

Boli incurabile? Razboaie? masacre? Dumnezeu nu doreste asta, ci OMUL. Nu este oare alegerea noastra? Nu este oare de la liber-arbitrul? Dar DUmnezeu, in Indelunga Sa Milostivire, opreste masacrele, opreste raul cu bine.

Parintii care nu poate avea sau a caror copii le mor, asta tine de educatia morala, modul de la ce varsta au inceput relatiile sexuale. In zilele de astazi, cat mai multe fete de 14-18 ani fapeleaza la avort.

''cum explic moartea a milioane de copilasi?''

Incredibil. Stii oare tu cate organizatii; marile corporatii... stii tu oare cate miliarde de euro si de dolari detin? EI nu sunt decat niste rechini, ce devoreaza totul pentru profit, dar sunt niste escroci.
Dumnezeu ne-a dat puterea de-ai ajuta si pe altii. Asta se face si prin ban ( din nefericire, nu o sa gasesti in ziua de astazi oameni care se nu munceasca numai pentru bani). Dar OMUL NU A INVATAT SA MANUIASCA ACEASTA ''PUTERE A BANULUI". De ce marile corporatii nu fac nimic in aceasta privinta? Si totusi, ei ne trateaza ca pe niste ''viermi'', cum ca vor sa ne educe pe noi, dar ipocrizia este termenul care-i catalogheaza foarte corect.

| Exilee explică (pentru Dandanache):

Pardon, este o cugetare maxima. SI da, Cicero a scris.

| Hombre a răspuns:

''In fata dovezilor vizibile, ca sa spun asa pibaibile, despre existenta lui Dumnezeu"
Ai macar o singura dovada a existentei lui Dumneze?

| Exilee explică (pentru Moora123):

Un sfat: mai documenteaza-te in stiinta. happy

| Exilee explică (pentru Hombre):

Dar ai tu o dovada ca El nu exista?
Daca tu crezi ca pe urma unor contraziceri se poate demonstra negarea existentei Acestuia, te inseli amarnic.

| Dandanache a răspuns (pentru Exilee):

Pardon, "cugetare maxima" este pleonasm daca nu pui virgula, pentru ca "maxima" aici este substantiv, nu adjectiv, si este sinonim cu "cugetare". Dar pentru ca tu nu stii asta, ai dovedit definitiv ca esti depasit de subiect si ca ai cules, fara discernamant, citatul de pe undeva. Nu dintr-o carte, ci de pe net.

| Exilee explică (pentru Dandanache):

Oh, imi cer scuze.
Si da, l-am luat de undeva. DIntr-o simpla carticica mai veche happy.

| Dandanache a răspuns (pentru Exilee):

Atunci sursa ta trebuie sa fie de genul: Autorul, cartea, editura, anul aparitiei si pagina unde apare citatul.

| Exilee explică (pentru Dandanache):

Ti-l dau pe privat, si-ti spun mai multe, esti de acord?

| Nucreeed a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru tine.Cat ai inteles din raspunsurile ateilor la intrebarea ta? Te'a schimbat cu ceva? Parerea mea este ca noi vorbim degeaba ...ne ignorati pe fata toate argumentele si credeti doar ce vreti voi si uitati sa ganditi putin logic...si mai ziceti ca sunteti rezonabili si rationali.
De ce consideri ca ateii se cred atotstiutori cand voi, crestinii afirmati ca stiti tot despre dumnezeu si chiar il cunoasteti intr'un fel sau altul?

| Exilee explică (pentru Nucreeed):

NU tu ai nici o intrebare pentru mine, ci doar sa-mi raspunszi la intrebare happy.
Intrebarea mea necesita raspunsuri din partea voastra, nu intrebari.

| Dandanache a răspuns (pentru Exilee):

Te rog.

| Nucreeed a răspuns (pentru Exilee):

Deci sa inteleg ca nu ti'a convenit intrebarea si ai decis sa o ocolesti...OK
Dar ca un bun crestin ce esti ma asteptam sa ti cont si de parerea mea si sa'mi raspunzi la o intrebare infoensiva...
Sunt alti useri care ti'au dat raspunsuri la intrebarea ta si tot i'ai ignorat...de ce oare?

| Hombre a răspuns (pentru Exilee):

1- Deci nu ai nicio dovada.
2- Nu prea stai bine cu logica, cel care afirma existenta lui Dumnezeu trebuie sa demonstreze ca exista si nu cel ce nu crede. Ce vrei sa-ti demonstrez, necredinta?
Si apoi, dupa mintea ta, cum sa demonstreaz inexistenta unui lucru nedemonstrat ca exista? Daca nu stapanesti bine problema nu-ti mai băga mana in viespar.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee explică (pentru Hombre):

CUm sa nu existe dovezi? Iti sugerez ca in aceste zile, sa-ti cumperi un bilet du-sintors catre Ierusalim, si vei gasi acolo MINUNI o gramada. Poate cine stie, iti vei schimba mentalitatile.