| Exilee a întrebat:

"In fata dovezilor vizibile, ca sa spun asa pibaibile,despre existenta lui DUmnezeu in natura noastra inconjuratoare, e cu putinta sa ne miram de ajuns nebunie (Ps. 13, 1)ateilor care resping existenta lui Dumnezeu, sau a materialistilor, care sunt gata sa DEVIEZE INSASI NATURA,decat sa recunoasca si sa cinsteasca pe Autorul ei real, pe Creatorul si pe Stapanul ei?
Negarea lui Dumnezeu cuprinde in sine o presupunere deplin absurda; strict vorbind, nu este nimic altceva decat o neobisnuita inselare de sine. Mai inainte ca cineva sa spuna:
"Lumea este fara Dumnezeu!" trebuie sa cerceteze Unviersul cu toti sorii lui si cu toate stelele lui,istoria tuturor timpurilor,sa treaca prin domeniul spatiului si al timpului, ca sa poate spuna cu toata temeinicia:" N-am descoperit nicaieri numele lui Dumnezeu"! trebuie sa fie atotstiutor si atotputernic, adica sa fii DUmnezeu insusi pentru ca sa afirmi "Nu exista nici un Dumnezeu!"

Daca este posibila parerea materialistilor, care sustin ca nu stiu ce corpuri tari si inseparabile, atrase de o putere si greutate necunoscuta, s-au precipitat in jos, ci datorita ciocnirii lor intamplatoare, s-a produs aceasta lume randuita si frumoasa, atunci de ce sa nu ingaduim si parerea ca este suficient sa preseram pe pamant o multime de litere ale alfabetului latin turnate din aur si din ele se va alcatui cronica lui Eneas? Dar nu stiu, poate intamplarea sa alcatuiasca in felul acesta macar un still"?

(Cicero, sursa: Cugetari Maxime)

Este 100% sigur un ateu care sa admita negarea existentei lui Dumnezeu? Inseamna ca trebuie sa fie atotstiutor si atotputernic, ceea ce evident nu este.

55 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

''In fata dovezilor vizibile, ca sa spun asa pibaibile, despre existenta lui Dumnezeu"
Ai macar o singura dovada a existentei lui Dumneze?

| Exilee explică (pentru Hombre):

Dar ai tu o dovada ca El nu exista?
Daca tu crezi ca pe urma unor contraziceri se poate demonstra negarea existentei Acestuia, te inseli amarnic.

| Hombre a răspuns (pentru Exilee):

1- Deci nu ai nicio dovada.
2- Nu prea stai bine cu logica, cel care afirma existenta lui Dumnezeu trebuie sa demonstreze ca exista si nu cel ce nu crede. Ce vrei sa-ti demonstrez, necredinta?
Si apoi, dupa mintea ta, cum sa demonstreaz inexistenta unui lucru nedemonstrat ca exista? Daca nu stapanesti bine problema nu-ti mai băga mana in viespar.

| Exilee explică (pentru Hombre):

CUm sa nu existe dovezi? Iti sugerez ca in aceste zile, sa-ti cumperi un bilet du-sintors catre Ierusalim, si vei gasi acolo MINUNI o gramada. Poate cine stie, iti vei schimba mentalitatile.

| Hombre a răspuns (pentru Exilee):

Ti-am spus sa nu-ti mai bagi mana in viespar ca te intepi degeaba, aia e credinta in orb nu stiinta.
Ti-am cerut o davada si tu ma trimiti la Ierusalim sa vad minuni!? thinking

| doctorandus a răspuns:

Cicero, amice, nu credea in Psalmi.

| Dandanache a răspuns:

Sursa ta e Cugetari Maxime? Sa fii scris Cicero asta in De Natura Deorum? Imi vine greu sa cred, pare mai degraba o fabulatie de internet la care un destept a lipit un nume de filosof. Data viitoare da surse verificabile.

| Exilee explică (pentru Dandanache):

Pardon, este o cugetare maxima. SI da, Cicero a scris.

| Dandanache a răspuns (pentru Exilee):

Pardon, "cugetare maxima" este pleonasm daca nu pui virgula, pentru ca "maxima" aici este substantiv, nu adjectiv, si este sinonim cu "cugetare". Dar pentru ca tu nu stii asta, ai dovedit definitiv ca esti depasit de subiect si ca ai cules, fara discernamant, citatul de pe undeva. Nu dintr-o carte, ci de pe net.

| Exilee explică (pentru Dandanache):

Oh, imi cer scuze.
Si da, l-am luat de undeva. DIntr-o simpla carticica mai veche happy.

| Dandanache a răspuns (pentru Exilee):

Atunci sursa ta trebuie sa fie de genul: Autorul, cartea, editura, anul aparitiei si pagina unde apare citatul.

| Exilee explică (pentru Dandanache):

Ti-l dau pe privat, si-ti spun mai multe, esti de acord?

| Dandanache a răspuns (pentru Exilee):

Te rog.

| Nucreeed a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru tine.Cat ai inteles din raspunsurile ateilor la intrebarea ta? Te'a schimbat cu ceva? Parerea mea este ca noi vorbim degeaba ...ne ignorati pe fata toate argumentele si credeti doar ce vreti voi si uitati sa ganditi putin logic...si mai ziceti ca sunteti rezonabili si rationali.
De ce consideri ca ateii se cred atotstiutori cand voi, crestinii afirmati ca stiti tot despre dumnezeu si chiar il cunoasteti intr'un fel sau altul?

| Exilee explică (pentru Nucreeed):

NU tu ai nici o intrebare pentru mine, ci doar sa-mi raspunszi la intrebare happy.
Intrebarea mea necesita raspunsuri din partea voastra, nu intrebari.

| Nucreeed a răspuns (pentru Exilee):

Deci sa inteleg ca nu ti'a convenit intrebarea si ai decis sa o ocolesti...OK
Dar ca un bun crestin ce esti ma asteptam sa ti cont si de parerea mea si sa'mi raspunzi la o intrebare infoensiva...
Sunt alti useri care ti'au dat raspunsuri la intrebarea ta si tot i'ai ignorat...de ce oare?

| RAY a răspuns:

21000 de mii de ateii raul romaniei tarii sfinte,tot raul e facut de ateii care nu cred ca exista dumnezeu din cauza ratiuni si a logici lor, ce dramatic, ce materialisti amice eu vad crestini inebuniti dupa banii, crestini nu sunt materialisti ei traiesc in saracie si nu vor banii, ateii vor banii ce drama, noroc cu Germania ca va da de mancare si locuri de munca ateii aia rai germanii care vau dat haine si mancare in 90 istoria se uita nu,eu spun sa te calmezi e saptamana sfanta, elibereazate de ura din tine, nikul tau, intrebarile tale suferi de ceva e o suferinta, sufletul ti incarcat de o ura care nu-i demna de un crestin nu tio spun de rau, eu am simntit ura mam eliberat de ea acum cativa ani simt doar iubire chiar si pentru dusmanii

| Isabella110 a răspuns (pentru RAY):

M-ai ffacut sa plang laughing Care e diferenta dintre un ateu si un credincios in afara faptului ca ateul nu crede in Dumnezeul tau? Nu au urechi sa auda toate ideile; ochi sa vada toate prostiile, gura sa isi exprime propriile opinii, si creier sa isi poata crea un drum in viata fara a se gandi la posibilitatea existentei acelei divinitati? Crezi in ce vrei, eu una ( si cei ca mine) credem in ceva concret. daca tu vrei sa te lasi purtat de "s-ar putea", este doar treaba ta.

| RAY a răspuns (pentru Isabella110):

Accepta diversitatea isabela

| Isabella110 a răspuns (pentru RAY):

Eu o accept, ca si majoritatea ateilorwinking Voi, astia credinciosi, nu acceptati.

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor care parte din ateu = fara dumnezeu n-o intelegi? Nu trebuie sa stii multe, e suficient sa nu ti se spuna de dumnezeu deloc si o sa fii mai intreg decat orice om caruia i se indeasa in cap ca fara prieten imaginar e gol.

Cei care "deviaza insasi natura" sunt teistii, care pun totul pe seama cuiva inexistent.

Eu sunt 100% sigura ca nici un zeu din credintele oamenilor nu exista.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt destule minuni care se intampla sub ochii nostri, dar le refuzam

| Exilee explică:

''Dumnezeu are puterea infinita''

Ce-ai afirmat mai sus, fie ca vrei sau nu, fie ca crezi sau nu, este adevarata.

| andreiush25 a răspuns (pentru Exilee):

Da ne bucuram ca tu detii adevarul ..Ramai cu el si lasa-ne pe noi ...niste incuiati mintal sa suferim in minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

GRESIT. Uite de ce : tu esti 100% sigur ca nu exista alti zei? Esti 100% ca zeul Zambazulu (spre exemplu) nu exista? Esti atotstiutor si atotputernic? Evident ca nu.

Daca eu iti spun ca in total exista 14.5 miliarde zei, ca universul a fost creat de Zambazulu, Nexar si Menar, ca zeii din "Casa celor 13" sunt cei care au dat viata animalelor (printre care si oamenii), ca "Cei 7 Intelepti" sunt zeii responsabili pentru inteligenta umana si altele de genul ma crezi sau nu? Daca nu, de ce? Apropo, zeul tau nu face parte din cei 14.5 miliarde. El este doar o inventie umana.

Conform postarii tale, tu nu poti si nu ai voie sa admiti 100% ca ce am spus eu este fals si ca acei zei nu exista. Tu nu poti sa negi existenta a 14.5 miliarde zei pentru ca nu esti atotstiutor si atotputernic.

Acumsa-ti zic cum sta treaba cu adevarat (chiar daca ma repet iar) : daca nu ai dovezi cu adevarat bune, nu poti pretinde ca afirmatia ta este 100% corecta. Intelegi? Daca tu imi zici mie ca exista zei dar nu poti sa dovedesti, eu pot sa neg 100% existenta acelor zei. Nu eu sunt dator cu ceva. Tu esti. Daca nu poti sa dovedesti, pozitia mea este valida pana imi dovedesti tu contrariul.

Ti-am oferit mai sus niste exemple. Crezi pur si simplu ce am zis eu sau imi ceri dovezi? Daca nu crezi, de ce? Daca ceri dovezi, de ce?

Daca eu nu pot sa-ti ofer dovezi cu adevarat bune, ce zici, poti sau nu poti sa negi 100% existenta acelor 14.5 miliarde zei?

E a 24-a oara cand repet acelasi exemplu la aceleasi persoane. Fie voi ignorati ce vi se spune si respingeti argumentele aduse pentru ca nu coincid cu ce vreti voi sa auziti fie nu puteti sa intelegeti ce vi se spune.

Bonus : stii macar ce inseamna "ateu"? Zi-mi CU CUvintele tale cam ce crezi ca inseamna acel cuvant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai esti penibil. In loc sa-mi oferi un raspuns la comentariu tu dai nefolositor si eronat. Ia uimeste-ma, ce este eronat si nefolositor in acel comentariu ca doar am folosit afirmatiile tale? Daca am bagat alti zei in ecuatie, argumentul pe care acum cateva minute il considerai miezul din fanta nu mai este bun?

Gata m-am prins... ai dat nefolositor si eronat pentru ca nu coincide cu punctul tau de vedere. Data viitoare, ataca-mi comentariul cu ceva concret, ataca-l cu argumente bune nu cu "puncte". La toti le-ai raspuns numai mie nu. Sunt niste lucruri elementare, nu trebuie sa fi savant pentru a raspunde la ele.

Totusi, daca nu esti capabil sa porti o dezbatere, atunci nu mai pune intrebari.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"La toti le-ai raspuns numai mie nu."
Oricum na-i pierdut nimic, ba din contra ai fost scutit de inca o prostie.winking

| Exilee explică (pentru anonim_4396):

Da, Gaia. Imi cer scuze daca am uitat de tine. Ziceai ceva ca exista 14, 5 mld de ei? Bine-bine. Dar pana la urma, trebuie sa eixste si o competitie nu?
De exemplu, zeii sunt ca niste stapani, da? Iar 14, 5 miliarde de stapani NU POT CONDUCE UN simplu ''regat'' => conflicte
DIn conflicte => totul devine haos.=> NUMAI UN SINGUR ZEU AR FI INVINGATOR.
La fel, se pot studia mai multe cazuri si tot la monoteism ajungem
ACEASTA A FOST DOAR O PRESUPUNERE.
Gandeste.
Toate zeitatile de care vorbesti tu, SUNT LEMN SI PIATRA.NU SUNT OMNIPOTENTE, sau daca au existat, atunci in nici un caz nu au fost la rangul de ''zeu''.
Daca sunt antropomorfe, inseamna ca au si pacate, ca si oamenii nu-i asa?

Dumnezeul nostru, al crestinilor, nu este si nici nu se compara cu nimicniciile care le-ai enuntat mai sus. NU.
Nimeni nu I-a vazut INTREAGA FIINTA DUMNEZEIASCA intrucat EL ESTE INFINIT.

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru genul asta de oameni nu merita efortulsad
Ei tot ce vor o sa inteleaga din argumentele aduse de tine si o sa-ti plesneasca un raspuns total deviat sau ceva cu care "sa-ti inchida gura", dupa parerea lor=)

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Poftim, erai in panica ca nu-ti raspunde, acum ia-ti un calmant daca ai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

"trebuie sa eixste si o competitie nu? "... Nu... ei pot conduce in perfecta armonie. Ia-o p'asta.

Oricum ai demonstrat ce am zis eu : din ignoranta si favoritism, esti dispus sa-ti distrugi propriile argumente pentru a incerca sa dovedesti altora ca ai dreptate. Tocmai ti-ai distrus argumentul principal, felicitari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

"ai fost scutit de inca o prostie"... se pare ca ai avut dreptate laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nucreeed):

E amuzant cand vezi crestini care o ard cu "voi nu puteti sa ziceti ca sunteti 100% siguri ca nu exista zeul meu pentru ca nu sunteti atotputernici si atotstiutori" dar cand bag alti zei in ecuatie incep sa o arda cu "Toate zeitatile de care vorbesti tu, SUNT LEMN SI PIATRA.NU SUNT OMNIPOTENTE, sau daca au existat, atunci in nici un caz nu au fost la rangul de ''zeu''".

In traducere suna cam asa : "voi nu aveti voie sa ziceti ca zeul meu nu exista dar eu am voie sa spun ca zeii altora nu exista. Ba mai mult de atat, voi TREBUIE sa acceptati posibilitatea ca zeul meu sa existe pe cand eu NU TREBUIE sa accept posibilitatea ca alti zei sa existe."

Răspuns utilizator avertizat
| nogomani a răspuns:

Se pare ca nu intelegi logica elementara. Lasa ca o sa ajungi si in cl. a 9-a sa studiezi si logica.
Nu se pleaca de la premisa existentei unei zeitati, mereu se pleca de la negatie si nu doar in ceea ce priveste zeii, iar apoi daca ai dovezi reale ii demonstrezi existenta zeului tau. Cel care afirma are obligatia de a aduce dovezi, ca de am gandi toti ca tine ce ne-ar opri sa ne lovim cu avioanele in cladiri deoarece zeul nostru crede ca asa e bine si ne promite virgine in rai.
Bine ca nu ai fost crescut de talibani, ca acum te aruncai ca indoctrinatu in aer pentru zeul tau si virginele care se presupune ca trebuie sa le primesti.

"Este 100% sigur un ateu care sa admita negarea existentei lui Dumnezeu?"

Nu poate fi cineva 100% sigur ca nu exista vreo zeitate dar probabilitatea este la nivelul celorlalte persoanaje din fabultatii gen spirite, spiridusi, zane etc, adica foarte improbabil.
Esti tu sigur 100% ca nu exista unicornu roz? Adica sunt carti si marturii ale unor oameni care au vazut si au avut experiente cu unicornul roz, majoritatea ii gasesti la spitalul de nebuni, du-te si fa-le o vizita sa te convingi.

| Isabella110 a răspuns:

Buna! In putine cuvinte, tu ai intreba: "De ce sunteti atei? De ce ati ales acest drum?" Pai..as putea sa iti pun aceeasi intrebare.: "De ce esti crestin?" Eu nu cred in existenta acestor "divinitatii". Nici o proba in ziua de astazi poate dovedi existenta lui Dumnezeu. Si daca esti ateu nu trebuie sa fii sau sa te consideri atotstiutor si atotputernic, unde este scris asa ceva? Esti ateu pentru ca astazi stiinta explica foarte multe lucruri, esti ateu pentru ca nu se poate accepta o institutie ca si biserica, plina de contradictii, esti ateu pentru ca poti aprecia si vedea un frumos apus si fara a crede in Dumnezeu, esti ateu pentru ca nu are sens sa spui :"Cred in Dumnezeu, dar nu cred in biserica!"…
Acum te intreb eu ceva…cum explici moartea a milioane de copilasi pentru ca nu au ce manca, parinti care nu pot avea sau a caror copii le mor, cum explici accidentele mortale si bolile incurabile, sau razboaiele, masacrele de persoane…? Unde iti este Dumnezeul in aceste cazuri?

| Moora123 a răspuns (pentru Isabella110):

Nu stiu cine esti dar esti geniala happy

| Exilee explică (pentru Isabella110):

Te intreb si eu ceva? Stii tu ca DUmnezeu nu face nimic in aceasta privinta?
Dar de unde. Au cerut vreodata ajutorul Domnului? CU toate acestea, Dumnezeu ii ajuta. SUnt mii si mii d eoameni, inclusiv ONU care incearca din rasputeri sa le ofere o viata cat mai armonioasa, fericita si nu una plina de scarba.

Boli incurabile? Razboaie? masacre? Dumnezeu nu doreste asta, ci OMUL. Nu este oare alegerea noastra? Nu este oare de la liber-arbitrul? Dar DUmnezeu, in Indelunga Sa Milostivire, opreste masacrele, opreste raul cu bine.

Parintii care nu poate avea sau a caror copii le mor, asta tine de educatia morala, modul de la ce varsta au inceput relatiile sexuale. In zilele de astazi, cat mai multe fete de 14-18 ani fapeleaza la avort.

''cum explic moartea a milioane de copilasi?''

Incredibil. Stii oare tu cate organizatii; marile corporatii... stii tu oare cate miliarde de euro si de dolari detin? EI nu sunt decat niste rechini, ce devoreaza totul pentru profit, dar sunt niste escroci.
Dumnezeu ne-a dat puterea de-ai ajuta si pe altii. Asta se face si prin ban ( din nefericire, nu o sa gasesti in ziua de astazi oameni care se nu munceasca numai pentru bani). Dar OMUL NU A INVATAT SA MANUIASCA ACEASTA ''PUTERE A BANULUI". De ce marile corporatii nu fac nimic in aceasta privinta? Si totusi, ei ne trateaza ca pe niste ''viermi'', cum ca vor sa ne educe pe noi, dar ipocrizia este termenul care-i catalogheaza foarte corect.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Cred si eu ca poti abera ore intregi. DOAR ABERA.

Deci, tu nu crezi in Dumnezeu, dar iti permiti sa-L ironizezi? De ce oare?
vad ca lumea isi cheltuie banii pe I-phone, tehnologie, stiinta etc... inventii samd...

Scuteste-ma. Acestea sunt niste pretexte. ''Foamete, boli incurabile''. SUnt toate niste pretexte care repede ''Dumnezeu e vinovat''. Cam asa decurg mentalitatile unora, si nu puteti privi dincolo de aceasta ''perdea a ignorantei''
ca de fapt omul nu poate manui puterea banului corect. Dac-ar fi ccorect, iti garantez eu ca nu ar mai fi atatea dezastre si alte cele.

| Isabella110 a răspuns (pentru Exilee):

Stai asa! Pune frana si mai respira si tu putin.
"De unde stii tu ca Dumnezeu nu face nimic in aceasta privinta?" Scuza-ma, dar tu de unde stii ca face; de unde stii tu ca acei amarati nu au cerut ajutorul lui Dumnezeu? Tu nu faci altceva decat sa dai vina pe OM, si cine a facut omul, Dumnezeu! Aici m-ai surpris  OMUL VREA RAZBOAIE, BOLI, MASACRE? Ne-am tampit sau cum? Adica noi doar intindem mana si cerem, cu te rog frumos si multumesc, sa murim? Apoi, ce legatura au copilele de 14 ani cu femeile de 26-27 de ani care vor si nu pot avea un copil; tu crezi ca le mor copii pentru ca au intretinut relatii sexuale la 14 respectiv 18 ani? Dar cand mor copii unui preot? Atunci cine le-a provocat moartea? Satana nu? Odata ce crezi in Dumnezeu, crezi automat si in Satana. Ce rost au sa existe MARI ORAGANIZATII si CORPORATII daca NU FAC ABSOLUT NIMIC? Sa existe pentru ce? Sa faca o frumoasa figura in fata populatie? Si apoi, ce va zbateti atata ca pesti pe uscat ca exista si persoane cu idei diferite de ale voastre?

| Isabella110 a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Pai normal, nu cred in Dumnezeul care trebuie, sunt mai multi nu? Ai dovezi? Si de unde stii ca au facut ceva de-i bate Dumnezeu? Da pe criminali in serie pe care nici politia nu-i mai gaseste, de ce nu ii bate Dumnezeu? Copii din Africa sunt SCLAVI si muncesc in soare 12-14 ore pe zi, si pe cei care ii comanda nu ii mai bate Dumnezeu; Mafia care devine din ce in ce mai puternica si multe alte exemple. Si inca ceva. De ce majoritatea adolescentilor si nu numai asa zisi "crestini si credeinciosi" la fiecare colt de strada INJURA SI ISI BAGA CEVA IN EL? Hai ma lasi, credinta falsa! Mai bine ateu, dar macar imi RESPECT alegerea.

| Zenicide a răspuns (pentru Isabella110):

Dumnezeul lui e unde a fost si va fi mereu, in biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Si eu sunt absolut uluita cum poti trage cu dinti si cat esti de convins de existenta acestei "divinitati" pe care nici tu nu o poti explica si nu o poti dovedi, nu celor care nu cred, ci tie insuti.

| Moora123 a răspuns:

Si sa spui ca exista o fiinta mistica care a creat pamantul cere sa fi atotstiutor si atotputernic.

Cand esti ateu, te bazezi pe rationalitate. Rationalitatea se bazeaza pe realitate, pe ce este dovedit.

Lasand la o parte sutele de feluri in care ti se poate demola argumentul (folosind logica), exista o diferenta clara intre religie si Dumnezeu.

Religia este o componenta sociala, bazata pe niste reguli comune, cu Dzeu sau Allah sau cum vrei sa-i spui in centru. Este un fel de autocratie.

Dzeu, ca, concept, este ceva ce noi am creat ca sa simtim ca apartinem de ceva, ca viata noastra are sens. Da, cred in Dzeu. Dar in acelasi timp, nu cred in religie.

"s-a produs aceasta lume randuita si frumoasa"

Randuita si frumoasa sunt concepte de perceptie umana si in nici un caz un standard obicetiv.

| Exilee explică (pentru Moora123):

CUm adica, daca esti ''ateu esti rational'' laughing?

Toti avem ratiune, indiferent ca suntem atei, crestini, pagani, saraci cu duhul etc..., toti avem ratiune si libertate in Dumnezeu.

Dumnezeu detine toata ratiune, ratiunea nelimitata, detine puterea stiintei.

| Moora123 a răspuns (pentru Exilee):

Alt fanatic religios. Poate altii au rabdare sa-ti arate unde gresesti dar eu nu.

A gandi rational inseamna a gandi relativ logic. Logica te asigur ca nu se bazeaza pe o fiinta imaginata care detine toata ratiunea, puterea stintei si ce mai spui tu acolo.

Dar uite, din moment ce cu siguranta nu te pot convinge, am sa iti spun altceva. Am cunoscut multe persoane care cred foarte mult in Dzeu. Sunt capabile sa sfideze orice fel de lege a logicii si a bunului simt pentru a isi dovedii punctul de vedere.

De ce?

In general din doua motive.
a) Daca nu cred in Dzeu, ajung in iad. Perfect pentru tine, dar ca sa iti fie frica sa ajungi in iad, trebuie sa crezi in asa ceva mai intai.
b) Lumea este prea dura cu mine si daca ma voi vedea ca cineva superior moral datorita credintei mele in Dzeu, ma voi simti mai bine fata de ceilalti. Da, iar, perfect pentru tine dar asta nu va schimba nimic in realitatea ta.

Si daca te crezi atat de inteligent, ai facut o eroare fundamentala.

Daca Dumnezeu e ceva intangibil, care nu tine cont de stiinta, care a creat lumea in numele si viziunea sa, care a definit tot ce este in jur, atunci cum naiba detine puterea stintei?

Stiinta este opusa de religie.

Alta greseala, ratiunea este o capacitate mentala sau mai degraba psihologica care apartine unei singure clase - oamenii. Cainii nu au ratiune. Daca Dzeu e rational, inseamna e ca om?

Gandeste-te la asta si termina cu ipocrizia. Cateodata ma gasesc postand chestii din astea, cand ar trebui sa fac altceva, doar pentru ca ma scot din sarite si s-ar putea sa fie niste minti impresionabile sa te creada.

| Exilee explică (pentru Moora123):

Un sfat: mai documenteaza-te in stiinta. happy

| Moora123 a răspuns (pentru Exilee):

Dovedeste-mi ca nu exista unicorni. Sau Zeus. Sau Afrodida. Sau ca nu suntem singuri in univers. Tot ce poti sa faci este sa speculezi. Din fericire pentru tine, speculatia ta se bazeaza pe ceva care se considera adevar universal de peste 2000 de ani.

Dar daca este sa accept ca exista Dzeu cum o pui tu, atunci dovedeste-mi tu mie ca nu exista unicorni. Si nu imi spuna ca Biblia este o sursa credibila sau faptul ca exista o religie mondiala o face credibila.

Exista o religie care crede in extrateresti si in razboiul nuclear care l-au purtat aici - scientologia.

Acum cred ca ma duc sa caut unicorni, ai fost foarte convingator in existenta unui concept happy