| SaveTheNature a întrebat:

Intrebare exclusiv ATEILOR! happy. Nu va ingramaditi.sadva rog cititi tot)
Ma intreb cat de GREU, si incomod poate fi traiul unui ateu inconjurat fiind de biserici mari,biserici mici, manastiri, locase de cult, calugari, calugarite, preoti,,ajunul bobotezei si sfintirea casei, traditii de paste de craciun ce inconjoara lumea care au legatura cu nasterea lui Isus si moartea sa. Sfantul Valentin, Sfantul ion, zile onomastice, icoane, moaste,biserici, crestini,credinciosi, pomana,inmormantari, casatorii religioase, botezuri
Doamne -ajuta!, ora de religie, papa de la Roma, trinitas, speranta tv, Doamne doamne, ingerasi, creatie, adam si eva, cruce, pomana, post etc?

Nu va e greu? serios acum peste tot e plin de ele. Unde mergi dai de ele (pe dealuri, la padure, la oras, la tara, la scoala, la serviciu. -cam traumatizant nu?

31 răspunsuri:
| ???d?? a răspuns:

Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios, si cu asta am spus tot

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Chiar amuzanta intrebarea.
Nu-mi sta nimic din toate astea in cale.
Trebuie sa fii tu in drumul lor, ca sa-ti apara in fata.Nu este chiar un drum iminent,daca stii cum sa ocolesti aceste "obstacole".
Cum caracterizezi tu ateul ca fiind "traumatizat" de acesti factori,il consideri automat ca fiind nebun,din moment ce crezi ca se poate speria de niste cruci si ape dulci de sfinti.
Poti inota prin ape de lacrimi sfintite, sunt inofensive.
Ne putem adapta la orice, suntem oameni, suntem inventivi, suntem rationali.

| Mădă0611 a răspuns:

Asta este, se vrea libertate si respectarea drepturilot, dar nu le respecta nimeni.
Eh, asa e cu mos craciun, si daca pe cei mici ii inteleg, pe cei mari de ce sa nu? E "traumatizant" cand aia mari sunt batuti in cap si incep sa isi faca idei cum ca ateu = posedat, sau cand incep sa faca pe fratii iubitori incercand sa te aduca pe "calea cea dreapta". Daca o sa fim loviti de vreo planeta (planeta, nu niste pietricele), n-o sa imi para rau pentru oameni, plantele o sa isi revina si animalele o sa apara din nou.

| RAY a răspuns:

Din moment ce Romania e o tara crestina in procent de 99% suntem inconjurati de crestini, traditi, sarbatori, biserici etc
mai greu e sa spui ca esti ateu vei vi catalogat foarte negativ si nimeni nu te va intelege toti vor sa te convinga de convingerile lor
acum cu traumatizarea nu am avut parte de asa ceva

| Calininio a răspuns:

Poate frustrant cand stii ca banii de la buget, adica si banii tai sunt dati acolo. In rest e amuzant sa vezi lumea cum se chinuie.

| andreiush25 a răspuns (pentru Calininio):

Da si in plus...atata timp cat nimeni nu vine sa imi bage religia pe gat ...eu nu am nici o problema.
Desigur ma zgarie pe creier cand aud lumea spunand : Doamne ajuta sa iau examenul -.-' dar trecem peste.

| dracu14 a răspuns:

''Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii''-Adolf Hitler
sa stii ca am inceput sa-i dau dreptate
pentru mine nu e traumatizant, am o vorba-sunt zodia drac si imi bag coada, am niste boxe foarte bune si de fiecare sarbatoare dau boxele la maxim si bag metal/rap si asculta tot blocul ce vreau eu de la parter pana la 10, numai aude nimeni colindatori popi
si alte cele
nu cred in termenul de sarbatoare, termenul de sarbatoare la roman e un motiv sa bea sau sa cerseasca...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pe tine cred ca te deranjeaza, daca il au pe NU in brate le merge bine

| Hombre a răspuns:

Pardon, ai gresit categoria, pentru credinciosi este o povara, pentru ca ei practica si isi pierd timpul cu cele insirate.

| M25M a răspuns:

Amuzanta si inteligenta intrebarea ca e cu doua taisuri!
Sincer nu ma deranjeaza fiindca am libertatea (macar pe asta o am) de exemplu ca atunci cand vad un lucru mentionat de tine sa ma uit in alta parte si chiar daca "dau peste" acel ceva specific religios nu ma simt "infectat" sau "scarbit" ci pur si simplu indiferent.
Nu trebuie sa imi fie greu sau incomod pentru ca nu are de ce. Fiecare cu treaba lui.
Daca in schimb mi se vantura religia prin fata si se incearca sa mi se bage pe gat atunci pot si voi fi deranjat.

| M25M a răspuns (pentru M25M):

P.S. Am uitat o singura problema sa o mentionez si aceea ar fi numarul enorm al bisericilor in comparatie cu cel al scolilor si al spitalelor, statistica care mie personal nu mi se pare normala iar asta ma deranjeaza oarecum.

| chelstone a răspuns:

Eu unul nefiind interesat de cele prezentate de tine, le ignor.
Pe de alta parte eu ma intreb cum de crestinilor le este atat de usor sa foloseasca intrumentele diavolului intr-un mod uzual?! EX: PC, internet, bani, banci, telefoane, injurii, etc.

| C0nstantin a răspuns:

1. Asa bine pot trece pe langa el de mi se falfie ca ele exista.
2. Ce cauti tu sa demonstrezi cu asta? Tine-ti convingerile si credintele pentru tine si nu incerca sa influentezi lumea.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns:

"biserici mari,biserici mici, manastiri, locase de cult, calugari, calugarite, preoti,, ajunul bobotezei si sfintirea casei, traditii de paste de craciun ce inconjoara lumea care au legatura cu nasterea lui Isus si moartea sa. Sfantul Valentin, Sfantul ion, zile onomastice, icoane, moaste, biserici, crestini, credinciosi, pomana, inmormantari, casatorii religioase, botezuri" - crezi ca Isus ar aproba toate astea? happy Dupa ce afli raspunsul dati o palma si stai jos laughing

| SkyCracker a răspuns:

M-am obisnuit cu ideea ca lumea e manipulata de biserica si de conceptiile acesteia, si ca nu se mai poate face absolut nimic impotriva acestui lucru.

| Disharmony a răspuns:

Nici nu-ţi poţi imagina cât de comod îmi e traiul, chiar şi cu toate chestiile religioase care mă înconjoară şi pe care le pot ignora foarte uşor. Aş putea spune că toate chestiile creştine, toate tradiţiile, toţi creştinii de care mă lovesc zi de zi reprezintă unul dintre cele câteva motive care-mi sporesc amuzamentul. Televizorul nu-l deschid des, iar atunci când o fac mă uit doar pe Nat Geo sau Discovery, sau dau o tură pe la canalele de filme, deci de canalele destinate creştinilor nu mă lovesc deloc.

| AlexandraCroft a răspuns:

Eu cred ca si ei le sarbatoresc.dar doar de fatada ca inauntrul lor nu cred nimic din asta, as fi curioasa sa intreb niste atei daca parintii si rudele lor cunosc faptul ca ei nu cred in Dumnezeu. oricum marea majoritate nu recunosc asta...ramane decat in sufletul lor.Mi-ar venii greu sa cred ca ei nu sarbatoresc Craciunul, Pastele si alte sarbatori care orice roman le face in fiecare an.

| Azµre a răspuns:

Cred că nu bagă de seama... Pentru mine sunt niște clădiri ca toate cele, iar despre radio-uri și posturi tv... alea trebuiesc închise.

| Calininio a răspuns (pentru andreiush25):

Eu am inceput sa fac misto de colegi cand vin cu chestii de genul "Doamne ajuta sa iau examenul" zic si eu ostentativ: " O, TU, MARITE MONSTRU ZBURATOR DE SPAGHETE, ajuta-ma prin puterea ta de fierbere sa iau acest examen. In numele pastelor, si al sosului si al sfantului abur, amin "

| trolololo a răspuns:

Mie nu îmi este greu și nu ma deranjează. Am și icoane în camera, evident nu reprezinta nimic pentru mine, le țin pe post de obiecte de arta.
Si nu, nu e traumatizant, nu avem demoni sau pe dracu în noi ca sa fim alergici sau sa ne transformam.

| Alphawolf a răspuns:

Nivelul de trai a unei tari depinde, in general, de mentalitatea oamenilor ce o populeaza. Modul de a gandi a unui om depinde de valorile promovate, de normalul stabilit in societatea din care face parte(vezi diferenta oamenilor in gandire si obiceiuri dintre tari). La noi in tara, crestinii, fiind intr-un procent foarte mare, ei stabilesc normalul, mentalitatea, directia in care ne indreptam. Daca din obisnuinta ne-a intrat ceva in cap, iar acel ceva este un lucru rau, foarte greu mai scapam de el, pentru ca acel "ceva" a fost un lucru normal in modul nostru de a gandi, asfel gandim dependent de el. Hindusii considera vaca sfanta, este o normalitate pentru ei. Isi pot alunga ei aceasta convingere? Nu, pentru ca "vaca sfanta" face parte din modul lor de a gandi, obisnuinta de-o viata. Putem obtine noi convingerea ca vaca este un animal sfant? Nu cred. Este nevoie de cateva generatii si de promovarea acelei valori.

Din cate am auzit, religia este optionala in scoli, avem libertatea, suntem liberi sa credem ce vrem, dar, faptul ca un copil nu frecventeaza ora de religie nu aude de Dumnezeu, Rai, Iad, pacat sau alte valori religioase, nu-si pune intrebari, nu-l ataca frica, nu i se formeaza un mod de a gandi si in functie de aceste valori? Bineinteles ca da, societatea il formeaza, ii creaza o obisnuinta, normalitate. Multe persoane spun: "Cand va fi copilul mare este liber sa aleaga". Ce sa mai aleaga, pentru a alege are nevoie de un coeficient de inteligenta foarte mare. Anormalul nu este vazut de oricine, ci doar de oameni cu IQ foarte ridicat.

Nu m-ar deranja deloc religia daca nu ar fi in scoli, daca nu ar fi biserici pe aproape fiecare strada, si daca crestinii, in general cei propagandisti, nu ar fi atat de fixisti. Ei neaga argumente si dovezi, ei dezinformeaza, pentru ei doar valorile biblice conteaza. Nimeni nu poate spune ca omul nu a ajuns pe luna doar pentru ca undeva in Biblie scrie ca omul nu va putea ajunge la cer, nimeni nu poate sustine un potop global doar pentru ca asta ii indica Biblia. Cum sa nu-l consideri spalat pe creier pe cel ce sustine asa ceva, cum sa nu te enerveze, cum sa consider religia/credinta benefica? Sa demonstreze, ca de vorbe, afirmatii, de persoane care vorbeste gura fara ei toata lumea e satula.

Multi crestini au impresia ca ateii cauta "adevarul", ca ei, prin discutiile lor pe teme religioase(in subconstientul lor) vor sa-l descopere pe Dumnezeu. De ce m-ar interesa pe mine de o persoana sau alta, de ce m-ar interesa pe mine, sau de ce s-ar interesa omenirea de situatia unui viitor in care ei nu vor mai fi, de ce ne intereseaza incalzirea globala, cu ce ma afecteaza pe mine ca peste aproximativ 100 de ani nivelul marii va creste cu cel putin un metru, de ce m-ar interesa pe mine ca urmasi urmasilor nostri nu vor mai beneficia de iarba verde? Ai ghicit! Suntem oameni, avem ratiune si sentimente, nu doar egoism. Asa e si cu religia, are ea si parti bune, dar si limiteaza. Conteaza foarte mult mentalitatea, dar nu se poate educa inspirand frica, iar cu superstitie nu evoluezi, ci involuezi.

| FucktheSystem a răspuns:

Deloc traumatizat, deși aș prefera oricând să plec din țara asta unde oamenii preferă să se roage decât să muncească.
Sărbătorile sunt faine, oricum nimeni nu le sărbătorește pentru ce erau cândva, Crăciunul acum înseamnă consumism și masă mare, Paștele înseamnă masă mare și Iepurașul de Paște, Sfântul Nicolae cadouri, Sfântul Valentin sexuleț, onomasticele bani și cadouri deci e ok. Bisericile mai dă-le dracului, că sunt niște clădiri ca alte clădiri, mai urâte dar tot niște clădiri, n-am eu treabă cu ele. E mai enervant când behăie popa la difuzoare dar se rezolvă cu căștile și muzică. Moaștele nu le ling eu, să le lingă cui îi place să lungă după toți tuberculoșii și nespălații.
Creștinii pentru mine se împart în trei categorii:
1.Cei care după ce m-au cunoscut nu mai sunt creștini.
2.Cei care îmi dau dreptate la afirmații dar de frică tot merg Duminica la o mică pupătură de icoană.
3.Cei care nu mă suportă și care oricum sunt probabil fanatici așa că mă lasă rece existența lor.

Pomana-i bună, dă-o dracu, că aș mânca la colivă zi și noapte, de plăcere primesc de pomană. Să nu mai zic de Sfânta Maria acum ceva ani am primit un chec așa de bun și cum aveam bomboane d-ălea scoici topite a mers perfect.
Înmormântările mă lasă rece, până la urmă trebuie să arunci undeva mortul și dacă mai vine unu și behăie pe acolo să se afle în treabă și să îți ceară bani e vina prostului care îi cheamă și îi dă. Eu oricum mi-am exprimat de mult opțiunea să fiu incinerată, așa că nu mă afectează înmormântarea în niciun fel.
Căsătoriile religioase/botezurile mă lasă rece. La o nuntă am fost și am fost doar la petrecere și am mai fost la un botez și m-au dat afară din biserică că cică eram îmbrăcată indecent. (da, da, pantalonii scurți și maieul vara sunt indecenți, ce Satan).

Ora de religie e ora mea preferată, mereu am avut media 10 la religie și nu pentru că am pupat în fund sfinți sau că am mers la biserică cu restul clasei ci pentru că citez „am dat o palmă creștinismului". Era vorba de un eseu în care trebuia să demonstrăm că nu trebuie să purtăm crucea ca un accesoriu iar eu am demonstrat că este un accesoriu iar că toți ceilalți din clasă care au scris că poartă crucea și la gât și în suflet s-a dovedit că nu aveau nicio cruce, că așa sunt creștinii pe la noi.

Papa de la Roma mă lasă rece, că nici în Vatican nu m-au primit prea cu bucurie, că nici în San Pieto nu m-au lăsat să intru că pantalonii scurți sunt indecenți la 40+ de grade. Reguli idioate.
Trinitas și Speranța le urmăresc, sunt amuzante în draci, dacă înțelegi ce vreau să spun.
Îngerașii nu există, deci nu văd prea des așa ceva deci nu au cum să mă incomodeze, la fel cu Adam și Eva, deși la ce futăcioși erau cred că mi-ar fi fost simpatici.
Creația e o abureală care oricum nu mă interesează, adică să stabilim ceva, eu nu sunt coasta nimănui, nici nu cred în șerpi vorbitori și nici nu sunt o susținătoare a incestului.
Crucea cum am zis, e un instrument de tortură și un element de decor în multe culturi până în Creștinism.
Postul e o idioțenie, chiar îmi face plăcere să mănânc carne și clătite și tot ce e mai bun în fața ălora care se înfometează toată ziua cu covrigi și banane, doar așa, că-s nașpa.

Și nu, nu îmi e greu, mă amuză să trăiesc în mediul ăsta, e bătaia mea de joc tot ce se întâmplă și toată credința voastră. Totuși dabia aștept să plec într-o țară unde ateii sunt majoritari și unde nu behăie popa Duminica dimineața la difuzor să te trezească când ai somnul mai dulce.

| Inferno a răspuns:

Foarte multi utilizatori de pe TPU ce se declara atei sunt mai mult anti-religiosi decat atei.
Un ateu nu are nimic cu religia,din contra,chiar ar putea sa o gaseasca folositoare.
Exista atei de exemplu care cred ca preotii sunt niste oameni foarte buni, niste modele pentru societate. Care cred ca religia este absolut necesara oamenilor. Atei care dau bani la biserici. Atei care merg la biserica cu familia. etc.
Cu alte cuvinte exista oameni care sunt atei dar se comporta ca niste oameni religiosi, doar atunci cand ii intrebi despre convingerea lor religioasa, aflii ca sunt atei.
Asa ca intrebarea este una stupida.
Evident ca unui ateu ca cel din descrierea mea, nu va intampina nici-o problema, din contra va fi chiar fericit.

| 3DEffect a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Toti din jurul meu, inclusiv familia, stiu ca sunt ateu,"sarbatoresc" si eu pastele doar de dragul parintilor, ei sunt mai de la tara si mereu au fost cu religia asa ca le fac pe plac si mai ciocnesc un ou rosu, ei mau acceptat asa cum sunt.Nu e mare diferenta fata cand credeam in Dzeu, macar au disparut discutiile despre religie in jurul meu, ceea ce ma bucura.

| Alex a răspuns:

Zi si mie de ce evrei, crestini si musulmani sunt dusmani din pct de vedere religios?

| SaveTheNature explică (pentru Alex):

Nu toti sunt, ci numai cei ce nu isi respecta propria religie. punct.

| ChuckNorris42 a răspuns:

Nah, e chiar amuzant sa vezi cat de prosti pot fi unii oameni.

| Alex a răspuns (pentru SaveTheNature):

Atunci de ce evrei mai asteapta sa vina Mesia? Din cate stim noi, Iisus a fost evreu, asa-i? De ce a zis Mohamed ca Biblia e o carte corupta de evrei si crestini si in Coranul scrie adevarul?

| Stefan_Paneci_1989 a răspuns:

Dumnezeu cu "D" mare, Iisus cu 2 de "Ii".