| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru atei: de ce majoritatea dintre voi blamați credincioșii și îi desconsiderați, numindu-i cre(ș)tini, înapoiați și fanatici, doar pentru faptul că ei cred în Divinitate?
De ce nu le respectați credința?
Consider că punctul de vedere și religia fiecăruia ar trebui respectat/ă iar disputele dintre atei și creștini nu își au rostul.

Răspuns Câştigător
| DarthNiger a răspuns:

Acelasi lucru este curios si pentru mine, nu sunt ateu, nici crestin nu stiu daca ma pot considera fiindca uneori tind sa cred ca exista o divinitate dar uneori nu prea, de multe ori nu cred ca ar exista asa ceva, traiesc intr-un mare dubiu cand vine vorba de religie inca de cand eram copil, as spune ca sunt agnostic, cred ca aceasta e cea mai buna descriere cu privire la credintele mele.
Dar chiar daca nu cred, respectul fata de credinta fiecarui om este cea mai importanta, fie ca esti ateu sau apartii unei alte religii, mereu am crezut in acest lucru si am fost si criticat de multe ori.
De multe ori, ateii care urasc crestinii de exemplu, nici macar nu cunosc motivul pentru aceasta ura, tocmai acum cateva zile am avut o discutie cu un user de aici care era foarte vehement impotriva religiei, mai precis impotriva crestinismului, nu a fost in stare sa imi ofere vreun argument sau vreun motiv pentru care el uraste crestinismul dar el continua totusi cu aceeasi idee.
Niciodata nu am inteles si nici nu cred ca voi intelege de ce ateii urasc asa mult crestinismul si crestinii, cu ce ii deranjeaza mai ales ca in ziua de azi, religia nu mai are insemnatate in randul societatii, in mare parte este intalnita doar la batrani si oamenii mai in varsta in general.

56 răspunsuri:
| canimozaic a răspuns:

Pentru ca doar atata ii duce capul.

| romeo78 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar ateismul a existat de dinainte de creștinism. Ateismul a fost absorbit, preluat de creștinism, precum au fost preluate multe dintre datele, sărbătorile celor care erau considerați păgâni, celor care se închinau la zeități, idoli.
Este un lucru bun, atât timp cât nu există violență, sunt pașnici.
Nu este prima dată când omenirea se confruntă cu o creștere a ateismului.
Ateismul se dezvoltă în primul rând, în perioadele pașnice, fără conflicte, fără calamități când totul merge bine.
La divinitate se apelează la necaz și de către atei, dar numai atunci când a dat necazul cel mare peste ei!

| Mosotti a răspuns:

Eu le respect credinta, insa ii consider putini naivi din moment ce cred intr-o minciuna, si faptul ca nu se prind de asta, e o problema, ca cine cunoaste istoria, stie adevarul, nu e presupunere, sunt fapte. Se stie cine a inventat asta si din ce cauza.

Si rau este ca pe baza asta se invarte lumea, din cauza la credinciosi, se invart miliarde, popii se imbogatesc si asa mai departe.
La tara omu munceste, si da la popa mancare si altele la pomeni, dar si bani, de ala le da la porci, ca ce sa faca cu atata mancare?
Adica e inselatorie pe fata.
Adica niste smecheri profita de naivitatea unora.

Au bagat zeci de milioane in catedrala catedralei, in loc sa faca scoli, spitale, camine de batrani, locuinte mai ieftine pentru oameni!
Tot pe baza naivitatii oamenilor, adica a dat banii de la naivi degeaba, ca sa mai aiba niste popi sal cat casa degeaba.

Adica economic se da lumea peste cap si asta e chiar rau, in loc, ca cu banii aia sa faca altceva.

Popii ce rol au? De ce sa manance banii statului degeaba? Ca daca crezi, crezi oricum, nu e nevoie de biserica si popenie.
Dar doctori NU angajau la stat, ca cica nu au bani, pai cum? Dar sal f mari degeaba la popi dau.

| Mosotti a răspuns (pentru canimozaic):

Nu e vb de desconsiderat, insa e vb ca din cauza asta, se fac mari inselatorii economice, bani grei furati de la oameni pentru imbogatirea popeniei, protopopeniei, papei, etc, salarii degeaba popeniei, biserici degeaba in loc sa faci un bloc acolo sa aiba lumea unde sta, sa faci un spital in loc de catedrala neamului inutila.

Ca daca crezi, crezi si fara popi si biserica! Aici e aici.

De au ajuns liderii religiei sa invarta politica pe degete sa faca ce vor ei, tocmai ca-s multi care cred in ei!
Si daca credinciosii aia zic "uaaaaa johanis", johanis pleaca.
Adica e f nasol.

Si normal ca daca din cauza lor se intampla multe rele, ma mir cum de nu se prind ca asta e o mare vrajeala inventata tocmai de smecheri tocmai sa manipuleze oamenii pentru avantaje mari.
Uite-te in istorie si faptele o sa-ti dea ca e vrajeala, nu ca zic eu.

Am mai zis dar poate nu ai vazut ca era in alta parte ce am zis, dumnezeu a fost inventat de bogati ca sa nu contesti imparatul, sa-l lasi sa te asupreasca in voie, cum ca a fost pus de dumnezeu acolo.
Asa a inceput totul.

Si daca din cauza asta mi se ia mie din salariu impozit sa plateasca pe mafia religioasa, ma deranjeaza!

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Nu se apeleaza, nu am cum sa apelez la divinitatea care nu exista nici la necaz mare.
Apaleaza la asta ateii aiurea, care nu cred fara argumente, ca parca vad ca nu cred asa, nu ca, cunosc precis din fapte ca e vrajeala.
Ca daca ar sti concret adevarul, n-ar mai apela la necaz.

Asa ca aia e.

| halogen001 a răspuns:

Subscriu la cele spuse de Mosotti.
Credinciosii se desconsidera singuri lasandu-se inselati cu povesti primitive, puerile, fanteziste si absurde.
E normal sa crezi in ceva plauzibil, dar in absurditati e prea mult.
Credinta inseamna nestiinta. Orice lucru se face mai bine cu stiinta, nu pe baza credintei. Daca fac un pod in baza credintei ca va tine nu e OK, deci e de preferat ca tot ce facem sa fie in baza stiintei, nu a credintei. Omul trebuie sa pretuiasca ratiunea, stiinta si adevarul, nu dogmele religioase si superstitiile care induc credinta in ceva care evident este fals.

Si cateva citate:

"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez
"A numi ateismul religie e ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg
"A spune că ateismul necesită credinţă este la fel de cretin ca a spune că necredinţa în zâne şi spiriduşi necesită credinţă. Chiar dacă însuşi Einstein mi-ar zice că este un spiriduş pe umărul meu, tot i-aş cere dovezi şi nu aş greşi cerându-i-le." - Geoff Mather
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens
"Religia este opiumul maselor." - Karl Marx
"Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot." - Denis Diderot
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozofului Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein
"Biserica spune că Pământul este plat, dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan
"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke
"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus
"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
"Credinţa = să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach
"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts
"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry
"Dă-i unui om un peşte şi va mânca o zi, învaţă un om să pescuiască şi va mânca o viaţă, dă-i unui om religie şi va muri rugându-se să primească un peşte." - necunoscut
"Cum e, e omul una din greşelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greşelile omului?" - Friederich Nietzche
"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credinţă şi fără credinţă sunt nimic." - Douglas Adams
"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford
"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough
"Religia invata cel mai mare neadevar, ca moartea nu este sfarsitul."

| Superior a răspuns (pentru romeo78):

Eu apelez la Dumnezeu sa-mi dea existenta vesnica care-mi este de altfel promisa. Nu-mi pasa de planeta asta daca eu si cei care pasim pe ea suntem expirabili.

| DarthNiger a răspuns (pentru romeo78):

Pai de unde stii ca ateismul a fost inaintea crestinismului?

| romeo78 a răspuns (pentru DarthNiger):

Din cauza faptului că în firea umană, animală există "gena" antitot.
Să nu credeți că dacă era o societate care se ruga la zei, la diverși idoli, nu existau indivizi care negau acea "religie".
Chiar creștinismul s-a născut din "ateii" vremii care nu credeau în idoli, zeități.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Te înșeli și te minți singur!
Te invit să cauți atent idolatria precreștină, protocreștinismul și ce s-a întâmplat după declararea de Împăratul Constantin ca religie oficială a Imperiului Roman creștinismul, dar mai ales întâlnirile ecumenice, cred că au fost 7 în care s-a trasat linia de urmat pentru noua religie.

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Pai da, dar totul e o fantezie orice ar fi facut si zis ei. L-au inventat pe dumnezeu.

| DarthNiger a răspuns (pentru romeo78):

De fapt, crestinismul, ca multe alte religii si secte iudaice, s-a nascut in urma dominatiei altor popoare care au adus asuprirea populatiei locale pe o perioada de timp indelungata.
Si in timpul acestei dominatii, mai multi lideri religiosi carismatici care erau impotriva altor religii pagane si necunoscute, incepeau sa capete influenta deoarece promiteau suzeranitate si libertate fata de asupritori, cu timpul acesti lideri incepeau sa se inconjoare cu oameni loiali care aveau aceeasi gandire si aceleasi idei.
Nu se cunoaste insa daca acesti lideri pretindeau a avea puteri supra naturale, tamaduitoare sau ca ar fi fost alesi de o anumita zeitate si ca ar fi avut un scop divin, sau daca faptele lor fantastice erau chiar fantastice sau nu.
E extrem de posibil ca oamenii credinciosi si loiali sa fi pretins acest lucru dupa moartea liderului unde deja puterea de influenta era in crestere continua, dar asa cum am zis nimic nu este sigur iar misterul este binecuvantarea si in acelasi timp blestemul religiilor lumii.
Iar ceea ce ai spus cu ateismul ca fiind inaintea crestinismului, eu mai degraba as zice ca au fost in acelasi timp, fiindca daca exista credinciosi, exista si atei iar daca exista atei, exista si credinciosi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Ai vreo dovada concludenta ca oamenii au inventat divinitatea? Cine sunt acești oameni? Avem documente istorice despre acești inventatori ai religiei?

Văd că ești foarte arogant în a declara creștinismul o minciună dar habar nu ai a cui minciună e. Cine a inventat această minciună? Știi oare să răspunzi? Și dacă răspunzi aduci și niște argumente solide?

| Gligore2000 a răspuns:

Nu ma deranjeaza credinciosii asa cum nu ma deranjeaza râmele sau alte vietuitoare la fel de interesante.

| romeo78 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Avem un fanatic religios! Mă bucur!
Nimeni nu neagă nimic, filozofie facem și folosim argumente.

| cepIm a răspuns:

Stai si tu o ora de vorba cu fanaticul Meme10Memu si dupa o sa intelegi de ce.

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai doar nu or fi idioti sa scrie in documente ca au inventat, esti culmea.
Argumentele sunt faptele, din analiza lor scoti adevarul, nu trebuie sa gasesti scris.

Tu vrei "noi smecherii bastanii, regii, imparatii, am vrut sa prostim pe oamenii de rand, si sa ne imbogatim noi cat mai tare de pe urma lor, asa ca am inventat un instrument de manipulare in masa, ca sa nu mai zica ca ce si cum, sa zica ca ne-a pus dumnezeu acolo ca sa taca din gura si sa se lase asupriti la maxim de noi", e absurd, si sa mai si semneze eventual pe acele documente istorice, nu? Mai in gluma mai in serios zic.

E exact cum ai vrea sa ai documente ca maharii au organizat cele doua razboaie, si ca l-au ajutat americanii pe Hitler sa ajunga sus tocmai sa faca razboi, ca sa ii f pe englezi care le era concurent economic.
Si sa mai scrie ca democratiile europene i-au permis lui hitler sa incalce tratatul din 1919 si sa se inarmeze, ca sa se duca peste comunistii de rusi, de frica ca se intinde comunismu si le ia lor averile nemuncite.
Nu se poate sa scrie asa ceva.
Si aici la fel! Scoti adevarul din analiza istorica a faptelor, daca analizezi, iti da usor adevarul.

In WW1 in 10 zile toti au declarat cam la toti razboi, deci erau pregatiti de dinainte deja! E doar un exemplu simplu.

Marii smecheri au inventat religia, si am si zis ce si cum. daca tot zici ca cine erau acesti inventatori.
Uite la Romani 13 din biblie sa vezi cum te indeamna sa sa dai taxe (am mai zis la alta intrebare asta), la dregatori sa dai taxe, adica la oamenii regelui sau imparatului, desi la vremea aia nu beneficiai deloc ca om de rand de acele taxe.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

In continuare astept o dovada. Ma aburesti aici cu "analiza istorica" dar nu dai niciun argument. Singurul tau argument este Romani 13? Serios? Asta dovedeste complet si irevocabil ca religia crestina a fost inventata sa minta prostimea?

Pai daca chiar ar fi fost asa de ce era crestinismul un mic cult vânat de autoritatile romane? Nu vezi cum te contrazici singur?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru romeo78):

Prezinta-mi acest fanatic religios sa vorbesc si eu cu el

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ala a fost doar un mic indiciu cu romani, ti-am zis argumentele.

Iar daca vreo documente, ti-am zis, e absurd sa ai in documente adevarul. Dovada sunt faptele, si evolutia faptelor in timp.

Daca tu nu vezi logica, aia e, ce sa zic. De asta fac popii miliarde, ca nu va dati seama, culmea, ei isi dau! Aici e aici.
Ca daca zicea "un bogat nu intra in imparatia cerurilor cum nu intra elefantul prin urechile acului" (sau ceva de genu zicea), atunci ei de ce sunt putrezi de bogati?! Ca nu vor in rai?

| Mayhem666 a răspuns:

Ateii le fac asta doar crestinilor fanatici pe care chiar nu ii duc capul, nu le fac asta tuturor crestinilor.
Sa nu mai mentionam ca si voi crestinii, va place asa de mult sa va victimizati, si apoi sa va luati de atei pentru ca ei nu cred in zane din povesti.
De ce va victimizati si dati vina pe atei, daca si voi la randul vostru faceti exact acelasi lucru?
E can ipocrit sa te victimizezi, iar apoi sa te duci sa-i faci altuia exact acelasi lucru pe care ti l-a facut tie altcineva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Scriu aici, deoarece acest om cu frica de Dumnezeu m-a blocat, ca sa nu auda argumentele contra religioase. Asta da atitudine de crestin. @ HyperboreaSchizoPosting. Daca ar exista un Dumnezeu atotputernic, ar exista o singura religie. Ce dovada mai mare decat existenta a peste o suta de religii in lume mai vrei ca sa-ti dai seama ca religia, indiferent care este, este inventata de oameni.
La inceput, oamenii, neputandu-si expica fenomenele care le influentau viata, le-au pus pe seama existentei unei puteri supranaturale. De aceasta au profitat conducatorii, care au infintat adevarate religiozitati pe seama acestora.
Cine studiaza istoria religiilor isi da seama repede de ce se poate afirma fara tagada ca religia - in toate formele ei - a fost infiintata de oameni.
E greu sa vii cu argumente pentru a combate bigotismul. Am cunoscut bigoti care aveau studii la nivel de facultate. Ce folos de ele, daca firea lui era de o naivitate rara. Pe acestia se bazeaza si s-au bazat conducatorii cultelor.
O sa-mi spuna cineva ca uite ca si persoanele culte cred in religie. Nu, cei cu facultate sau singura invatatura in scoli, nu-l face pe om cult. Este doar una din cele sapte componente ale culturii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DarthNiger):

Cata incultura!
Pai crestinismul a aparut acu 2000 de ani si ceva. Ateismul era si pe vremea lui Socrate si Platon, cu cateva sute de ani inaintea erei noastre, ca sa venim cat mai aproape de aparitia crestinismului, desi el exista de cand lumea. Crestinismul a aparut ca religie si prima biserica la 50 de ani dupa nasterea lui Isus.

| VasileIanis a răspuns:

Sa te **** Óðinn

| doctorandus a răspuns:

Exista crestini inteligenti si crestini prosti.
Exista atei inteligenti si atei prosti.
Eu rad de ce care dau dovada de prostie, indiferent de ce religie au sau n-au.

| DarthNiger a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Era vorba de o paralela dintre crestinism si ateism, eu nu vorbeam de antichitate, si chiar si atunci ramane valabil ceea ce am spus.
Deci te sfatuiesc sa citesti de 2 ori un comentariu inainte de a raspunde.

| mastadont a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ai dreptate. Dumnezeu a fost creat de oameni și acest lucru se vede din modul în care este propovăduit cuvântul lui, din modul în care se vorbește despre el. Acest dumnezeu nu este decât o umplutură, un mod pentru oameni de a se confrunta cu necunoscutul. Din istoria religiilor ne dăm seama că omul a avut nevoie de un mod de a scăpa de frica de necunoscut și atunci a creeat zeii. La început a fost politeismul, mai mulți zei cu mai multe atribuții, zeul războiului, zeul agriculturii, zeul fertilității, etc. După aceea s-a trecut la monoteism, adică un singur zeu a căpătat toate aceste atribuții și a fost numit dumnezeu. De asemenea, dumnezeu este un zeu al golurilor și cu cât știința descoperă mai multe lucruri cu atât își pierde din puteri. Înainte se credea că fenomenele meteorologice vin de la dumnezeu și reprezintă un mod în care acesta își arată sentimentele cum ar fi furia când tună și fulgeră sau bunătatea când e soare. Acum că știința a descoperit circuitul apei în natură, să spui că aceste fenomene vin de la dumnezeu e aberant pentru că poate fi dovedit contrariul.
Dumnezeul golurilor a fost puternic o dată, când omenirea trăia în primitivismul necunoașterii și când nu exista rigoarea științei de care se dă dovadă astăzi, însă în zilele noastre pierde tot mai mult teren pentru că tot mai mult din univers poate fi explicat logic fără prezența lui. Este deci foarte clar că dumnezeu nu există și e doar un personaj inventat, însă cine nu vrea să vadă adevărul și vrea să rămână ignorant nu-l va vedea chiar dacă îi dai peste nas cu el.

| Apokales a răspuns:

In primul rand, nu-i blamez. In al doilea rand, le respect credinta, dar am o limita. Cand ma scuipa in fata, la figurat vorbind, nu te astepta sa il mai respect pe individul ala. Poate ca pentru tine nu isi are rostul conflictul, dar el exista pentru ca sunt doua categorii diferite, cu doua povesti diferite.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, nu ai dat niciun argument. Tot ce ai zis a fost ca n-o sa gasim documente prin care se precizeaza in mod direct ca "eu Mircea si Gheorghe am inventat crestinismul ca sa ne imbogatim"

Normal ca nu gasesti astfel de documente. Eu ma refeream la orice fel de documente, fie ele si indirecte care totusi sa sugereze ceva, nu neaparat in mod direct.

Si cum iti explici faptul ca pentru 300 de ani crestinii au fost persecutati, omorati si exclusi din viata publica pentru ceva ce tu spui ca ei ar fi inventat-o ca o minciuna.

Cum iti explici ca insasi apostolii au murit de dragul acestei asa zise minciuni?
Cine ar inveta o religie ca minciuna doar ca mai apoi sa moara de dragul ei? Minciunile sunt inventate pentru a profita de pe urma lor. Cum a avut Sfantul Pavel de profitat de pe urma crestinismului? A fost persecutat, inchis, a renuntat la viata lui ca fariseu invatat, a renuntat la tot ce a avut pentru ce? Sa inveteze o religie mincinoasa si sa moara pentru ea? Cum iti explici macar toate contradictiile astea din logica ta?

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Imparatii cu preotii au inventat religia sa te asupreasca cum am zis adica aia de gandire catolica.
Iar altii dupa aia au zis "lasa ca va batem cu armele voastre", si au inventat religie pentru eliberare, adica crestinii.

Si smecherii i-au f pe astia care erau socialisti de fapt, astia de care zici tu.
Ca, crestinii erau socialisti cum ar veni, in haine religioase.

Apostolii astia erau pe vremea imperiului roman, si propavaduiau religia crestina adica un soi de socialism distrugand bazele imperiului roman, si pentru asta ei erau terminati, era o actiune politica, nu spirituala.
Ideologia crestina era o ideologie de stanga, si asta deranja.
In ideologia crestina scria "iubeste aproape ca pe tine".
Adica "pe aproapele tau nu poti sa-l exploatezi", si asta deranja pe imperiu roman, pe imparatul roman.

Deci tot lupta pentru putere.

Documentele indirecte sunt faptele, atat.

NU poti fi asupritor, dictator fara religie, ca altfel esti contestat, esti intrebat ca ce chestie sa fi tu sefu si sa faci ce faci, asa ca au nevoie de un dumnezeu care sa il puna pe asupritor sus, si asa lumea tace.

Mai scrie in Romani 13 si ca orice stapanire e pusa de dumnezeu, si cine e impotriva stapanirii e impotriva lui dumnezeu, nu tragi nici o conlcuzie?