| theforceofgood a întrebat:

Nu pot să înțeleg un lucru cu ateismul! Dacă nu crezi în religie sau în biblie este obligatoriu să nu crezi nici în Dumnezeu sau Divinitate.
Sincer eu cred cu toată tăria în Dumnezeu şi Divinitate, chiar dacă am dubii raportat la religie şi la Biblie, deşi tot cred în ele - nu le neg nicidecum asta nu mă face să neg pe Dumnezeu sau Divinitatea. Apropo, Budismul mi s-a părut o religie foarte interesantă şi,, deşteaptă", pe care o consider foarte bine gândită.
Nu-i înțeleg pe atei, dacă au ceva cu religia de ce au atâta ură față de Dumnezeu şi Divinitate?
De ce se pune pe seama religiei şi a preoților majoritatea involuțiilor şi relelor din această lume? De ce se uită şi alte cauze de au contribuit efectiv la relele din această lume?
De ce este găsită țap-ispăsitor pentru toate lucrurile rele? Există vreun interes pentru a îndepărta religia sau mai bine zis credința în Dumnezeu sau Divinitate?

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ateismul este lipsa credinteti in zeii atat,nu este o ideologie,stiinta,credinta,dogma,religie,cunoastere,afirmatie,este ceva nul,ceva lipsa,lipsa credinteti in zeii,dumnezeu din nou este un cuvant absurd vorbim de care dumnezeu, iahve,zeus?
un deist sau panteist si el este ateu pentru orice forma de zeitate,cand vorbim de deism,panteism vorbim de o anumita energie,ceea ce nu vad a fi ceva rau,de exemplu einstein era panteist iubea natura,pentru el natura era divinitatea,cred ca cu toti trebuie sa iubim natura,si noi facem parte din noi,vreau sa inteleaga toata lumea ca ateismul nu inseamna teoria evolutiei,big bang,satanism alte tampeni scrise de uni,ca ne place stiinta este o pasiune,e logic sa ne intrebam de existenta noastra,atei gandesc diferit,de asta a vorbi cu un crestin este timp pierdut,de exemplu un ateu dovezi, cunoastere, stiinta, un crestin vrea credinta atat, ai inteles ideea

| RAY a răspuns:

Ai mai mult de 12 ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu e vorba aici de ani şi dacă vrei să ştii am mai mult de 12 ani.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat,sincer,esti spalata bine pe creier

| RAY a răspuns:

Mircea08 cine esti tu sa hotaresti ce religie e crestina si ce religie nu e crestina,te crezi iisus sau vreun trimis special de a lui, evul mediu a durat o mie de ani, nu doar inchizitia, un mileniu de iubire crestina, scuza ipocrita cum ca cica nu erau crestini nu scuza nimic din contra se dovedeste ipocrizia care va defineste, cu tot cu iubirea voastra falsa, ai mai scris tu ca cica crestini se iubesc intre ei si alte tampeni stai tu crezi ca esti sfant fara de pacate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil tu nu intelegi ce inseamna ateismul.
Ti s au dat mai jos explicatii.

Cat despre involutiile si relel din lumea. da, de religie sunt generate cele mai multe.

Cele mai mari crime din istorie au fost facute in numele religie... cruciade, inchizitie, terorism.

Manipularea maselor cu ajutorul religiei a presupun multi ani tinerea in mediocritate a lumii. E greu ca controlezi religios masele educate. Erau vremuri cand doar popii stiau sa scrie si sa citeasca

| AC4S4 a răspuns:

"Dacă nu crezi în religie sau în biblie este obligatoriu să nu crezi nici în Dumnezeu sau Divinitate" - Nu este adevarat. Poti sa crezi ca exista un creator al lumii (sau mai multi - deci sa nu fii ateu) si totusi sa fii fara religie.
Deistii si panteistii nu sunt atei.

Deismul = Credinta ca exista un creator, dar acesta este strict cauza primara a crearii lumii noastre si atat.
Panteismul = Credinta ca natura, universul este creatorul.

Nu stiu unde te incadrezi tu. Despre Biblie ai dubii, budismul ti se pare interesant, poate esti teist fara o anumita religie.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Pentru zeul tau deisti si panteisti sunt atei

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ateu este cel care nu crede in existenta oricarui creator, divinitati.
Unde ai gasit termenul de "Ateu pentru zeul X"? Doar la tine il vad folosit. Nu exista ateu pentru un anumit zeu, ori esti ateu pentru toti zeii, ori nu esti deloc.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar ce sunt deisti, panteisti pentru zeul tau? Ateismul reprezintă, într-un sens larg, respingerea credinței în existența unor zeități, Într-un sens mai restrâns, ateismul este poziția că nu există zeități.

crestini sunt atei pentru fiecare zeu in care nu cred

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Si unde gasesc, oficial, ca ateismul are definitii si in sens larg si in sens restrans?

"Dar ce sunt deisti, panteisti pentru zeul tau?" - Necredinciosi.

Tare cred ca tu ai inventat sintagma "Ateu pentru zeul X", nu o gasesc nicaieri altundeva.
Conform dexului, ateul este cel care neaga existenta lui Dumnezeu si a oricarei divinitati. Nu vad nicaieri sa scrie despre vreun sens restrans si unul larg.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ateismul este o forma de necredinta, dar,hai sa spunem ca atei sunt cei care sunt lipsiti de credinta fata de toti zeii cum spui tu, si deisti,panteisti sunt si agnostici = ei nu pot dovedi ca exista sau ca nu exista acel creator sau ce iti imagineaza ei,pana la urma agnostici suntem cu toti =nu stim daca exista sau nu, doar ca tu ai credinta in zeul tau, deisti, panteisti au credinte si ei, multi se declara asa pentru ca termenul ateu = e radical spun uni, ei nu vor o asociere cu ateismul asa cum agnostici nu vor deci sunt atei, orice agnostic ori are credinta ori nu are credinta

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

"atei sunt cei care sunt lipsiti de credinta fata de toti zeii cum spui tu" - Asa spune dexul, nu eu.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Si atei nu sunt de fapt Necredinciosi?

NECREDINCIÓS, -OÁSĂ, necredincioși, -oase, adj., s. m. și f. 1. (Om) care își calcă cuvântul dat; (om) infidel. 2. (Om) care nu se încrede (ușor) în ceva. 3, (Om) care nu crede în nici o doctrină religioasă; ateu; (om) care se abate de la dogmele unei religii, în special de la dogmele religiei creștine; eretic. ♦ Spec. (Înv. și pop.) Mahomedan; turc. – Ne- + credincios.

| Octavian199 a răspuns:

Ateismul e chiar necrederea in zei, nu in biblie si alte prostii.

| Mircea08 a răspuns:

Ateii nu au nimic cu religiile. Cei care urasc pe Dumnezeu sunt satanistii. Orice lucru despre care Iisus a spus ca e bun, pentru satanisti inseamna "rau". Asa a fost de cans e lumea si asa va fi pana la sfarsit. Credinciosii nu trebuie sa-si bata capul prea mult cu asta, ei trebuie sa isi vada de viata lor si sa nu mai duca grija omenirii deoarece omenirea nu este a lor, deci nu este data in grija lor, ci este a Celui care a creat-o, adica a lui Dumnezeu. Dumnezeu are grija de fiecare si puteti fi siguri ca se descurca mult mai bine decat noi. Sunt unii care, asa dupa cum spui, pun in seama religiilor si a preotilor toate relele. Cu siguranta ca religiile si preotii au facut multe rele dar nu pe toate. Partea proasta este ca unii catolici, de ex., au facut inchizitia si au spus ca ei sunt crestini, iar lumea crede ca, crestinii sunt criminali. Gresit! Aceia nu erau crestini asa cum cei din PNTCD nu sunt crestini, desi spun ca sunt crestin-democrati. Crestinii nu sunt in nici o religie care are o dogma diferita de invatatura lui Iisus. Pe mine ma mira faptul ca unii critica pe crestini dar habar nu au ce inseamna sa fii crestin.
Dintotdeauna satana a avut interes sa indeparteze credinta in Dumnezeu de pe fata pamantului, si asta va face si in viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DICŢIONAR:
Ateist-persoană care crede că Dumnezeu le este dator să li se arate.
De fapt oamenii sunt responsabili pentru toate relele de pe pământ, noi am inventat bombe nucleare, mitraliere şi drăcii din astea.Omul e singurul animal responsabil de distrugerea vegetaţiei, poluarea oceanelor şi a ciclurilor de dezvoltare.
Dar, bineînţeles că oamenii trebuie să de-a vina pe cineva, aşa că dau vina pe Dumnezeu.
Dumnezeu ne-a creat, dar ne-a dat voinţă proprie.Nu el ne dictează vieţile, noi ne facem destinele, bune sau rele.
Eu cred despre ateişti că cred ei în ceva, ei cred că există Dumnezeu, dar se amăgesc pe ei.Sunt atât de MÂNDRI şi nu vor să accepte că Dumnezeu este creatorul lor.
Mai pe scurt, această temă până la nesfârşit poţi s-o dezbaţi, că oricum nimic nu se va alege. Oricine crede în ce vrea, e mai rău să stai ca pustnicul şi să nu crezi în nimic.Pa.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce dictionar scrie asemenea aberati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dacă nu ţi-ai dat seama, eu nu am spus aici cum îi defineşte dicţionarul pe ateişti.Am avut în vedere, că ei cred că Dumnezeu le este dator să li se arate ca să creadă în el.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu spun ca dumnezeu este dator si eu spun ca voi care spuneti ca stiti ca exista sa dovediti, tu astepti sa iti dovedeasca zeus existenta, dovada, poti dovedi ca exista dumnezeu in mod stiintific?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar, bineînţeles că oamenii trebuie să de-a vina pe cineva, aşa că dau vina pe Dumnezeu.

wow deci atei dau vina pe ceva imaginar cool

Eu cred despre ateişti că cred ei în ceva, ei cred că există Dumnezeu, dar se amăgesc pe ei.Sunt atât de MÂNDRI şi nu vor să accepte că Dumnezeu este creatorul lor.

si crestini stiu ca exista spiridusi, fantome, varcolaci vampiri, alti zeii dar nu cred din mandrie, ce argument e asta omule

Mai pe scurt, această temă până la nesfârşit poţi s-o dezbaţi, că oricum nimic nu se va alege. Oricine crede în ce vrea, e mai rău să stai ca pustnicul şi să nu crezi în nimic.Pa.
cica mai rau?
Romania este o tara plina de crestini buni si sfinti

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Oamenii cred în existenţa fantomelor, extratereştrilor, dar doar cred că există, dar nu se închină la ele.
Mai bine zis creştini prostiţi.
Numai pe creştinii ăştia îi auzi înjurând în stânga şi-n dreapta, degeaba spui că-s sfinţi.Nici cât îi negru sub unghie nu se aprobie de cuvântul sfinţi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Omule,Dumnezeu special ţi lo dat pe Hristos, ca dovada, ca la chiori.Ca să crezi în el trebuie să vină să-ţi de-a cu parul în cap sau ce?
Ce dovadă îţi mai trebuie?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Aloooooooooo vad ca faci fix ce am scris mai sus, dovada omule

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu intelegi ca eu nu vreau sa CRED, in ce limba sa iti scriu nu vreau sa cred vreau sa cunosc, sa stiu, cum a aparut zeul tau? cum a creat totul din nimic?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"De fapt oamenii sunt responsabili pentru toate relele de pe pământ, noi am inventat bombe nucleare..."

Pai da, dar materia prima din care se fac acele bombe, ziceti voi, e inventata de spiridusul asta al tau.

"Dar, bineînţeles că oamenii trebuie să de-a vina pe cineva, aşa că dau vina pe Dumnezeu."

Trebuie sa fii tampit sa dai vina pe un spiridus inexistent...

"Eu cred despre ateişti că cred ei în ceva, ei cred că există Dumnezeu..."

Sunt sanse 0(zero) ca vreun dumnezeu din cei vehiculati sa fie real. E o tampenie sa crezi ceva doar de dragul de a crede, cand stii foarte bine ca nu e adevarat. Nu stiu de unde nevoia asta a unora de a crede in tot felul de tampenii fara absolut nici o baza reala.

"Sunt atât de MÂNDRI şi nu vor să accepte că Dumnezeu este creatorul lor..."

Nu e vorba de mandrie, e vorba de n minim simt logic si putin bun simt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu nu e un spiriduş. Voi ateiştii spuneţi că Dumnezeu nu există, acum spune-mi tu dovada că Dumnezeu nu există.Hai, vino cu teoriile ştiinţifice, hai aştept.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Omule,Dumnezeu special ţi lo dat pe Hristos, ca dovada..."

Isus Hristos, daca despre el este vorba, a fost doar un sectant schizofrenic. Nici vorba de "trimis" al vreunui spiridus.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vino tu cu dovada ca nu exista zeus eeeeeeee crestini astia

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Offfffff ateiştii ăştia!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Ok,o să vedem noi... după ce vom muri.Atunci să nu-mi zici că nu ţi-am zis.Vei regreta atunci, vei arde în iad.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii atent. Ia orice spiridus despre care crezi tu ca nu exista. Daca tu crezi asta inseamna ca anumite lucruri fac sa fie asa. Aplica-le spiridusului tau. Daca faci asta obiectiv rezultatul va fi acelasi ca in cazul celorlalti, adica ajungi la concluzia irefutabila ca el si povestea lui sunt tampenii. Daca poti face asta, vei intelege, daca nu... spor la pupat in fund de spiridus crestin, nah...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa vezi dupa ce mori, din moment ce numai ai cunoștință ce ai putea vedea?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ok,o să vedem noi... după ce vom muri."

Nu mai "vezi" nimic dupa ce mori. Dar inainte de asta vad o gramada de persoane care cred in niste lucruri fara nici o noima si fara vreo baza reala. Si bineinteles pe unii care fac cocoselul mare de pe urma lor...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Ok, ănţeleg că nu crezi în Dumnezeu, dar de ce îl faci spiriduş? De ce trebuie să vă comportaţi aşa urât?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe Alah imi dai voie sa-l fac spiridus, sau pe Zeus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Nu mă interesează, fă-l spiriduş şi pe dracu. Aici nu e vorba de spiriduşi e vorba de bunul simţ şi de educaţie.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Aici nu e vorba de spiriduşi e vorba de unul simţ şi de educaţie."

Asta spuneam si eu mai sus, sa crezi in spiridusi e o lipsa majora de educatie si bun simt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Aici spiriduşii nu au nimic cu educaţia, noapte bună.