| anonim_4396 a întrebat:

Întrebarea asta e pentru ateii: Daca Dumnezeu nu exista, cum a apărut universul si noi oamenii?

60 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Fiecare ateu are raţionamentul său. Ateismul nu e o religie. Nu toţi urmează vreo dogmă unitară. Întrebi ceva de parcă aştepţi răspunsuri la unison.

Nu ştiu cum a apărut Universul. Dar ştiu că nu l-a făcut vreun zeu inventat de oameni. Ateismul neagă existenţa divinitătilor, nu e o filosofie privind apariţia vieţii.

| capoi a răspuns:

Ateii in general spun ca Universul a fost creat din un asa numit BingBang o Implozie foarte foarte mare.( nu sunt ateu). Si oamenii Cica au aparut din Maimute...laughing)

| Alien1 a răspuns (pentru Gizăz):

Bine lasă Universul, atunci cine ne-a creat pe noi? Am apărut cumva din neant, cum îți explici?

| Gizăz a răspuns (pentru Alien1):

Nu o să cobor la o discuţie care ultimamente va duce la absolut nimic. E exact pe sistemul userului care a răspuns sub mine. Trivializaţi nişte noţiuni pentru că nu le înţelegeţi şi participăm într-un dialog al surzilor.

| Alien1 a răspuns (pentru Gizăz):

Ok, vad ca tot ocolești subiectul nu mi-ai răspuns la întrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alien1):

Nu iti pierde timpul cu useri gen Gizaz laughing Cu el niciodata nu o scoti la capat si va ocoli mereu subiectul.Asa facea si cu mine. Intr-un final o sa ajunga sa jigneasca daca nu a si facut-o. I-am dat ignore. Asteapta un raspuns de la alt gen de atei, ca sunt atei cu care nu poti si atei cu care poti purta o discutie. Doar un sfat. Eu nu sunt ateu. Intrebarea ta nu va avea un raspuns clar. Va fi doar acea teorie a Big-Bang-ului la care s-a facut referire. Faza e ca nimeni nu stie adevarul, nimeni nu a demonstrat nimic. Fiecare are opinia lui, dar macar sa fie in stare sa o justifice, nu sa aiba un comportament permanent critic, jignitor si in bataie de joc asemeni user-ului cu care incercai sa porti o discutie. Oricum nu trebuie nici tu sa desfaci firul in patru pentru ca iti spun sigur ca nu vei obtine nimic.

| Jeezy a răspuns:

Cu cateva zile in urma am intrebat un ateu(tot aici pe TPU) daca oamenii se trag din maimuta de ce celelalte maimute nu au evoluat la care imi raspunde:"intrebarea ta nu are sens"... face palm

| KodrutZ a răspuns (pentru Alien1):

Am fost plantati aici ca un experiment al unei rase superioare. Sint destule dovezi in sensul asta. Mai multe decit cele care sustin existent unui dumnezeu, desigur. Normal ca voi veti spune ca alea au fost puse acolo de draq, si ajungem iar la un dialog al surzilor, asa cum zice fiul lu' dumnezo' de mai sus. Uite trei teme de gindire: Nazca, Piramidele din Egipt, Atlantida.

| KhludCiprian a răspuns:

Lionking1000, legat de prima intrebare nu exista un raspuns "absolut" desi Big Bang-ul (adica expansia dintr-o singuralitate) este acceptata atat de crestini cat si de atei.

A doua intrebare are la fel un raspuns acceptat atat de crestini cat si de atei: evolutia.

Totusi in experienta mea, acceptarea Big Bangului si a evolutiei nu e legat de a fi ateu (dat fiind ca exista crestini, cel putin) ce le tin, singura discutie e daca exista un scop in spate si daca vrei sa accepti pozitia experimentala/stiintifica.

Deci universul se expandeaza deoarece exista energie in vid. Si o face de 13.8 miliarde de ani si azi o face accelerat. Lumea stiintifica o stie asta deoarece s-au facut poze ale "universului initial" ce-s poze a radiatiei de fundal mapate la o distanta de 13.8 miliarde de ani lumina. E atat de simplu happy

Legat daca Dumnezeu a avut ceva de a face cu evolutia sau Big Bang-ul, aceasta intrebare nu are suficient doar un raspuns... dar daca ai neclaritati, iti pot detalia ce vrei mai exact.

| IvanMihai a răspuns (pentru Jeezy):

"Cu cateva zile in urma am intrebat un ateu(tot aici pe TPU)
daca oamenii se trag din maimuta de ce celelalte maimute
nu au evoluat la care imi raspunde:"intrebarea ta nu are sens"... face palm"
Dacă o să întrebi un creştin pe Dumnezeu cine L-a creat
o să-ţi spună că întrebarea nu are sens!

| IvanMihai a răspuns (pentru KhludCiprian):

"A doua intrebare are la fel un raspuns acceptat atat de crestini cat si de atei: evolutia."
Creştinii nu cred că acceptă teoria evoluţie!

| Jeezy a răspuns (pentru IvanMihai):

Uite altul...si din nou face palm!

| Inferno a răspuns:

Altul care se bucura de luxul ignorantei.

| Inferno a răspuns (pentru Alien1):

"Ok, vad ca tot ocolești subiectul nu mi-ai răspuns la întrebare.'
Eu inca ma intreb cat de bolovan trebuie sa fie cineva ca sa creada ca intrebarea "Cum a aparut totul?" poate primi un raspuns exhaustiv la un post pe TPU.

| IvanMihai a răspuns (pentru Jeezy):

Cu unii de pe aici nu se poate discuta civilizat pe argumente!
Sper că nu o să fiu băgat în categoria ateu sau neateu,
nu de alta, dar sunt încă indecis!
Sper că nu veţi utiliza principul
Cine nu este cu noi, este împotriva noastră!

| Alien1 a răspuns (pentru Inferno):

Ba desteptule vrei sa stii raspunsul la intrebarea cine a creat totul e atat de simplu Dumnezeu. Nu ma astept ca un ateu sa inteleaga acest lucru. Conversatie incheiata.

| Loominaty a răspuns:

Intai invata sa scrii, apoi poti sa te intrebi cum a aparut universul.

| Alien1 a răspuns (pentru Loominaty):

Nu stiu la ce te referi, dar cred ca e greu sa citesti cand ai un singur ochi. laughing

| KhludCiprian a răspuns (pentru IvanMihai):

Fii sigur ca-s o multime ce o fac. Statisticile celui mai ignorant stat crestin dezvoltat (Statele Unite) au procentul de acceptare de 50%.

Romania are 60% nivel de acceptare.

Deci da, crestinii accepta evolutia in masa.

| SoP222 a răspuns (pentru KodrutZ):

Bineinteles, extraterestrii sunt devina. Daca te uiti la posturi gen History care promoveaza ateismul (nu mereu, au avut si un serial foarte fain "Biblia") normal ca ne-au "plantat" o rasa superioara.

| Inferno a răspuns (pentru Alien1):

Bla bla bla. Analfabetismul, ignoranta si incultura sunt definitia prostiei.

| Inferno a răspuns (pentru capoi):

"Cica au aparut din Maimute..."
Luxul ignorantei...

| Inferno a răspuns (pentru Jeezy):

Macar ti-ai dat hard face palm-ul ala, sa ti-l dai hard, ca asa ar trebui.
Intrebarea ta chiar nu are sens, ma rog mai concret e ilogic deoarece pleaca de la o premisa falsa (omul se trage din maimuta) si asteapta un raspuns corect.

| Inferno a răspuns (pentru IvanMihai):

"Creştinii nu cred că acceptă teoria evoluţie!"

Crestinii e multi, ii impropriu de zis ca accepta sau nu ca e multi.
Adica unii o accepta si altii nu, ambele variante sunt corecte.

| Loominaty a răspuns (pentru Alien1):

Ai timp pana la bac sa stii la ce ma refer. Daca nu, asta e!

| 愛日本 a răspuns:

Nimeni nu are un raspuns exact la aceste intrebari. Universul este infinit, si suntem doar o foarte mica parte din el.
Tu nu stii ca Dumnezeu l-a creat, sau pe noi oamenii, tu asta crezi pentru ca asa ai fost invatat de mic cu alti mii sau milioane de oameni de la care auzi aceeasi poveste.Nimeni nu stie exact, ei doar cred.
Este ca si cum ai intreba, daca Batman nu exista, de unde au aparut liliecii?

| 1DeadMemories a răspuns:

Uite ce frumos au structurat niste liceeni aparitia universului.
http://www.sprestele.ro/....../index.php

Tin sa-l contrazic pe Inferno :)Analfabetismul, ignoranta si incultura sunt definitia crestinului fanatic.

Ma Lionking1000...de materie ai auzit? de reactii chimice? Suntem produsul unor reactii chimice, acum sa nu te gandesti ca tragi o besina si apare o molusca =))))

Cresteti voi mari, pana atunci incercati sa va documentati si nu plecati urechea la ce spune un neica nimeni pe un site de socializare.

Iti recomand cartea "In cautarea cunoasterii adevarului despre originea si evolutia speciei umane" de Ilea Radu

| KodrutZ a răspuns (pentru SoP222):

Nu ma uit la nici un post. Acuma ia si mai citeste de o suta de ori ce am zis - Nazca, Piramidele din Egipt, Atlantida. Aia cind au desenat nave spatiale si cosmonauti pe piramide fumasera ceva bun de tot, nu? La fel si cu Nazca. S-au imbatat unii cu o caruta plina cu var si s-au plimbat de-aiurea vreo citeva zile pina le-a iesit smecheria.

| RAY a răspuns:

Gandire eronata, in primul rand intrebarea nu are sens,daca afara ploua e cineva a dat drumul la ploaie doar ca vine de sus,sigur ca o fi vreun avion care arunca apa in jos, dumnezeu asta nu exista dovezii ca exista deci intrebarea e cum a aparut el si cum a creat universul si lumea,stiinta care se ocupa cu realitatea a descoperit ca universul ostru a luat nastere dintr-un big bang si ca si noi ca restul regnului animal am evoluat, dar lasa asta du-te spune unui copil bonav de cancer ca dumnezeu il vrea la el, da cui i pasa, suferinta este dovada ca nu exista zeii, cand o sa ai cancer atunci sa-mi spui ca exista dumnezeu si te vrea el, da sa nu fugi ca un las la ateii de doctori

| RAY a răspuns (pentru IvanMihai):

Nu e adv mihai, din contra un ateu respecta libera gandire, acuma depinde de fiecare desigur, acuma cu evolutia, ce legatura are ateismul cu stiinta?