| DanielCibu a întrebat:

Ateii intreaba: daca Dumnezeu a creat panantul, universul si pe om pe Dumnezeu cine l-a creat? Si acum vine raspunsul: Dumnezeu nu a fost creat El este din vesnicie in vesnicie! Si pentru cei care sustin teoria Big bang-ului care se refera la ideea ca universul s-a extins de la o singularitate primordiala foarte fierbine care era foarte mica, vine intrebarea, punctuletul ala mic si fierbinte de unde a aparut ma? Cine l-a creat?

Răspuns Câştigător
15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Teoris Big Bang incepe din momentul in care "puctul ala" exista. Asa ca modul in care a aparut el nu tine de Teoria Big Bang.

| sabin89 a răspuns:

Punctulețul acela a fost creat de Dumnezeu. Iar pe Dumnezeu l-a creat punctulețul acela... happy Cred că te-am lămurit.

| RAY a răspuns:

Si tu esti ateu pentru mii de zeii exact acelasi asa zis argumente ar putea fi valabile si pentru ei, diferenta e ca te-ai nascut in Romania daca te nasteai hindus acuma erai ateu pentru iisus, dumnezeu, faza cum ca e vesnic e o mare porcarie, un argument lipsit de ratiune, ceva din tine imi da dreptate acuma mie fi calm stiu ca de fapt crezi si tu ca toti crestini din interes sau sa te dai mare religios pe aici in realitate esti si tu ca alti, macar acel punct de care spui tu stim ca a existat cu dovezi stiintifice in ceea ce priveste zeul tau nu stim nimic concret

| Felys a răspuns:

Ati innebunit cu dumnezeul vostru, nu se intreaba deloc ateii cine l-a creeat pe dz ca nu exista asa ca nu am de ce sa am astfel de framantari

| SergiuBoss11 a răspuns:

Trecutul si viitorul sunt perceptii ce nu au relevanta decat in raport cu universul nostru vizibil si dinamic si nu cu realitatea absoluta.
Pe scurt, cum sustin majoritatea teologilor cu privire la Dumnezeu, timpul ar fi prezent in mod etern.Trecutul si viitorul intr-un univers total imperceptibil pentru simturile noastre ar exista deci simultan, astfel incat tot ceea ce a existat si va exista, a fost si, respectiv, va fi fost deja creat intr-un prezent etern.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Tinand cont de faptul ca nimic in Univers nu este vesnic in afara nimicului.
Nu cumva vrei sa spui ca ca Dumnezeu este vesnic pentru ca nu exista?
Cat despre Big Bang si ce a fost inaintea lui, nu o sa afli niciodata atata vreme cat tu doar crezi fara sa STII nimic!
Daca vrei sa afli adevarul despre aparitia Universului si a vietii uite iti recomand sa urmaresti pe Youtube emisiunile de popularizare ale stiintei in care Prof. Dr. Harald Lesch, decanul Universitatii München, explica simplu si clar aceste probleme inclusiv ce a fost inainte de Big Bang

| drutzix a răspuns:

O stea 4 dimensionala care s-a prabusit intr-o gaura neagra.
Intrebarile sunt tampite din start deoarece produc o regresie infinita.

| DanielCibu explică:

Scuzati greselile...scriu de pe telefon

| DanielCibu explică:

Ei! Si atunci?

| DanielCibu explică:

Sti? Eu sunt deja lamurit insa deja vad la voi o problema in a sustine aceasta teorie a Big bang -ului

| anonim_4396 a răspuns (pentru DanielCibu):

"Eu sunt deja lamurit"... mie-mi amintesti de un alt user de pe acest site care la fel ca tine, chiar daca la capitolul stiinta e mai varza decat varza, isi permite sa se bage in seama iar daca cineva ii spune ceva ce nu coincide cu puntul sau de vedere, o arde la fel ca tine arogant si tupeist.

"punctuletul ala mic si fierbinte de unde a aparut ma"... stai asa ca si eu pot baga placa cu vesnicia. Acel "punctulet" a aparut in cadrul unui multivers care a existat dintotdeauna.

Dar stai, mai am una : universul acesta a fost facut din nimic de marele zeu Zambazulu nu de zeul tau crestin. Zeul tau e doar produsul imaginatiei umane. Adevaratul zeu este Zambazulu.

Hai ca-ti mai dau una : universul a fost facut de 14.3 miliarde zei. Iti dau cateva exemple : Marele Allahkazam, Generalul Zhonga, Zambazulu, zeii din Casa Celor 13, Cei 7 Intelepti, etc. Fiecare a avut o contributie in facerea universului.

Ia-o p'asta.

"cine l-a creat"... intrebarea e proasta. Esti capabil sa intelegi de ce sau te depaseste?

| DanielCibu explică:

Cu toate ca la capitolul contraziceri si umilinta oe atei nu ii intrece nimeni cel putin pe acest site

| DanielCibu explică:

Ok Gaia! Acum explica-mi de unde sti tu ca zeul Zambazulu a facut treaba asta! Si care e problema ateilor? Ei nu neaparat nu cred in Dumnezeu insa datorita principiilor si legilor lui pentru voi e mai convenabil sa nu credeti si apelati la tot felul de prostii stiintifice ca sa nu va simtiti amenintati de o vesnicie petrecuta in finfern! Asta e idea!

| nifonia01 a răspuns:

Teoria Big bang-ului este doar o inventie neadevarata