| anonim_4396 a întrebat:

Întrebarea asta e pentru ateii: Daca Dumnezeu nu exista, cum a apărut universul si noi oamenii?

60 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Fiecare ateu are raţionamentul său. Ateismul nu e o religie. Nu toţi urmează vreo dogmă unitară. Întrebi ceva de parcă aştepţi răspunsuri la unison.

Nu ştiu cum a apărut Universul. Dar ştiu că nu l-a făcut vreun zeu inventat de oameni. Ateismul neagă existenţa divinitătilor, nu e o filosofie privind apariţia vieţii.

| Alien1 a răspuns (pentru Gizăz):

Bine lasă Universul, atunci cine ne-a creat pe noi? Am apărut cumva din neant, cum îți explici?

| Gizăz a răspuns (pentru Alien1):

Nu o să cobor la o discuţie care ultimamente va duce la absolut nimic. E exact pe sistemul userului care a răspuns sub mine. Trivializaţi nişte noţiuni pentru că nu le înţelegeţi şi participăm într-un dialog al surzilor.

| Alien1 a răspuns (pentru Gizăz):

Ok, vad ca tot ocolești subiectul nu mi-ai răspuns la întrebare.

| anonim_4396 explică (pentru Alien1):

Nu iti pierde timpul cu useri gen Gizaz laughing Cu el niciodata nu o scoti la capat si va ocoli mereu subiectul.Asa facea si cu mine. Intr-un final o sa ajunga sa jigneasca daca nu a si facut-o. I-am dat ignore. Asteapta un raspuns de la alt gen de atei, ca sunt atei cu care nu poti si atei cu care poti purta o discutie. Doar un sfat. Eu nu sunt ateu. Intrebarea ta nu va avea un raspuns clar. Va fi doar acea teorie a Big-Bang-ului la care s-a facut referire. Faza e ca nimeni nu stie adevarul, nimeni nu a demonstrat nimic. Fiecare are opinia lui, dar macar sa fie in stare sa o justifice, nu sa aiba un comportament permanent critic, jignitor si in bataie de joc asemeni user-ului cu care incercai sa porti o discutie. Oricum nu trebuie nici tu sa desfaci firul in patru pentru ca iti spun sigur ca nu vei obtine nimic.

| KodrutZ a răspuns (pentru Alien1):

Am fost plantati aici ca un experiment al unei rase superioare. Sint destule dovezi in sensul asta. Mai multe decit cele care sustin existent unui dumnezeu, desigur. Normal ca voi veti spune ca alea au fost puse acolo de draq, si ajungem iar la un dialog al surzilor, asa cum zice fiul lu' dumnezo' de mai sus. Uite trei teme de gindire: Nazca, Piramidele din Egipt, Atlantida.

| Inferno a răspuns (pentru Alien1):

"Ok, vad ca tot ocolești subiectul nu mi-ai răspuns la întrebare.'
Eu inca ma intreb cat de bolovan trebuie sa fie cineva ca sa creada ca intrebarea "Cum a aparut totul?" poate primi un raspuns exhaustiv la un post pe TPU.

| Alien1 a răspuns (pentru Inferno):

Ba desteptule vrei sa stii raspunsul la intrebarea cine a creat totul e atat de simplu Dumnezeu. Nu ma astept ca un ateu sa inteleaga acest lucru. Conversatie incheiata.

| SoP222 a răspuns (pentru KodrutZ):

Bineinteles, extraterestrii sunt devina. Daca te uiti la posturi gen History care promoveaza ateismul (nu mereu, au avut si un serial foarte fain "Biblia") normal ca ne-au "plantat" o rasa superioara.

| Inferno a răspuns (pentru Alien1):

Bla bla bla. Analfabetismul, ignoranta si incultura sunt definitia prostiei.

| KodrutZ a răspuns (pentru SoP222):

Nu ma uit la nici un post. Acuma ia si mai citeste de o suta de ori ce am zis - Nazca, Piramidele din Egipt, Atlantida. Aia cind au desenat nave spatiale si cosmonauti pe piramide fumasera ceva bun de tot, nu? La fel si cu Nazca. S-au imbatat unii cu o caruta plina cu var si s-au plimbat de-aiurea vreo citeva zile pina le-a iesit smecheria.

| Gizăz a răspuns (pentru Inferno):

E amuzant cum absolut tot ce-am zis în două comentarii se regăseşte aproape la fiecare alt răspuns de la întrebarea asta. Mie mi se pare incredibil că-ţi bat obrazul că refuzi dialogul nişte persoane care fac afirmaţii gen "Cica au aparut din Maimute..." sau "am intrebat un ateu daca oamenii se trag din maimuta de ce celelalte maimute nu au evoluat". Ăştia nici măcar nu fac diferenţa între teorie ştiinţifică şi acelaşi cuvânt folosit în limbaj colocvial, da' să fie în stare să înţeleagă până şi superficial unele chestii care-s totuşi destul de complicate.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Alien1):

Nu am aparut noi din neant, a aparut Dumnezeu din neant si ne-a creat pe noi...

| DERPELINO a răspuns (pentru Alien1):

Evolutie.

| Gizăz a răspuns:

Cred că se referă la faptul că nu ştii să articulezi cuvântul "ateu". E un ateu, doi atei şi ateii merg la mare. Întrebarea e pentru atei, nu pentru ateii. În plus, Univers se scrie cu U mare. Problema pricipală e că nu poţi să te-aştepţi să fii luat în serios dacă tu nu ştii să scrii bine în propria-ţi limbă.

| Alien1 a răspuns (pentru Gizăz):

Bine am greșit, recunosc dar tu cum scrii principala se aude principala si se scrie pricipala. laughing

| Gizăz a răspuns (pentru Alien1):

Nu e vorba de asta. Că mănânci sau inversezi o literă, că spaţiezi poate aiurea e ok. A greşi e omeneşte, nimeni nu zice să fii perfect. Dar una e să faci astea şi alta e să adaugi i-uri aiurea, să pui cratime-n verbe sau alte aberaţii cum am mai văzut p-aici. Nu e vorba de a recunoaşte greşeala. E vorba de faptul că te descalifici din start şi nu te va lua nimeni în serios. Că orice om serios face direrenţa dintre o greşeală şi a habar nu avea limba română. Am intrat la tine pe la întrebări şi răspunsuri. Nu cred că vrei să-ncep să postez aici câte prostii zici care n-au nicio trebă cu limba română.

Ştii ce e grav? Că întrebi plin de patos unde ai greşit. Până să-ţi atrag atenţia tu nici nu ţi-ai dat seama despre ce vorbeşte. Să pui întrebări despre originea omului când tu eşti certat cu limba română e de-un ridicol colosal. E ca şi cum ai cere lecţii de skateboarding când tu nu ai habar să mergi pe bicicletă. După tot tu te superi că refuz să-ţi răspund la subiect. Păi îmi demonstrezi de ce, amice. Eşti atât de arogant încât abia, abia recunoşti o greşeală, dar nicidecum fără a scoate în evidenţă alta. Ce să mai vorbesc să încep să descriu teorii evolutive?! Nu le vei înţelege şi iar vei spune ceva fără noimă. N-are rost! Când pleci pe drum cu gândul deja lămurit, îşi bate altul capul până mâine că degeaba. Discuţiile cu d-ăştia ca voi sunt futile.

| Alien1 a răspuns (pentru Gizăz):

Mai am o singura întrebare pentru tine :
De ce iți bați joc de icoana Mântuitorului?
Hai deșteptule răspunde si la asta.
Sa nu cumva sa dai ignor user.

| Gizăz a răspuns (pentru Alien1):

Eu nu am dat ignore niciodată nimănui. laughing Mi-au dat alţii pentru că-s o fire cam volatilă şi mă enervez rapid când văd că interlocutorul nu prinde nişte idei de bază. Dacă-i zic pe nume, adică idiot, se supără şi cică l-am înjurat. laughing

Nu-mi bat joc de nimic. Poza aia nu e despre niciun Mântuitor. E despre voi. Ştii când al vostru Iisus a predicat să iubiţi, iertaţi şi să-ntoarceţi celălalt obraz? Când a zis că aroganţa e un păcat? Parcă tot atunci a spus să fiţi în chipul şi asemănarea lui. Dar v-a durât undeva. În schimb, l-aţi făcut pe el ca voi. Adică o fiinţă urâtă şi viciată. Fotografia aia nu e despre Iisus, amice. E reflexia voastră! Că vă bateţi joc de el mai ceva ca orice ateu.

| Alien1 a răspuns (pentru Gizăz):

Nu ai dat ignor user niciodată, sigur aici te-am prins cu minciuna liar, prietenului meu TheBlueWolf10 nu i-ai dat ignor user
Conversație încheiata, eu nu vorbesc cu MINCINOȘI. liar

| Gizăz a răspuns:

@ DeathWithScythe: Am zis la general acolo. Dacă dintr-o sută de idioţi care mă freacă la icre dau ignore la doi, trei cu tine, eu cred că sunt destul de permisiv. Posibil să-i fi dat ignore. Nu ştiu. Crezi că îmi dă de mâncare TPU să ţin minte orice idiot? Ca să presupui asta trebuie să fii de-un narcisism comic aproape. "Prietenul tău"? Scuză-mă dacă greşesc, dar cred că e doar un alt cont de-al tău.

În rest faci selecţie observaţională, omiţi ce nu poţi contraargumenta şi recurgi la calomnie. Da, o contră foarte "logică". Ce penibil! Iar acum mă scoţi de pe ignore şi mă aduagi la prieteni crezând că nu verific să văd cine eşti? Proşti mai crezi că sunt alţii.

| Inferno a răspuns:

Altul care se bucura de luxul ignorantei.

| 愛日本 a răspuns:

Nimeni nu are un raspuns exact la aceste intrebari. Universul este infinit, si suntem doar o foarte mica parte din el.
Tu nu stii ca Dumnezeu l-a creat, sau pe noi oamenii, tu asta crezi pentru ca asa ai fost invatat de mic cu alti mii sau milioane de oameni de la care auzi aceeasi poveste.Nimeni nu stie exact, ei doar cred.
Este ca si cum ai intreba, daca Batman nu exista, de unde au aparut liliecii?

| RAY a răspuns:

Gandire eronata, in primul rand intrebarea nu are sens,daca afara ploua e cineva a dat drumul la ploaie doar ca vine de sus,sigur ca o fi vreun avion care arunca apa in jos, dumnezeu asta nu exista dovezii ca exista deci intrebarea e cum a aparut el si cum a creat universul si lumea,stiinta care se ocupa cu realitatea a descoperit ca universul ostru a luat nastere dintr-un big bang si ca si noi ca restul regnului animal am evoluat, dar lasa asta du-te spune unui copil bonav de cancer ca dumnezeu il vrea la el, da cui i pasa, suferinta este dovada ca nu exista zeii, cand o sa ai cancer atunci sa-mi spui ca exista dumnezeu si te vrea el, da sa nu fugi ca un las la ateii de doctori

| CinevaNou a răspuns:

Ar fi tare sa poti spune ca dumnezeu o sa dea bac-ul pentru tine.

| Alien1 a răspuns (pentru CinevaNou):

Ce vrei sa spui cu asta?

| CinevaNou a răspuns (pentru Alien1):

Asa ai putea demonstra existenta lui.

| KhludCiprian a răspuns:

Lionking1000, legat de prima intrebare nu exista un raspuns "absolut" desi Big Bang-ul (adica expansia dintr-o singuralitate) este acceptata atat de crestini cat si de atei.

A doua intrebare are la fel un raspuns acceptat atat de crestini cat si de atei: evolutia.

Totusi in experienta mea, acceptarea Big Bangului si a evolutiei nu e legat de a fi ateu (dat fiind ca exista crestini, cel putin) ce le tin, singura discutie e daca exista un scop in spate si daca vrei sa accepti pozitia experimentala/stiintifica.

Deci universul se expandeaza deoarece exista energie in vid. Si o face de 13.8 miliarde de ani si azi o face accelerat. Lumea stiintifica o stie asta deoarece s-au facut poze ale "universului initial" ce-s poze a radiatiei de fundal mapate la o distanta de 13.8 miliarde de ani lumina. E atat de simplu happy

Legat daca Dumnezeu a avut ceva de a face cu evolutia sau Big Bang-ul, aceasta intrebare nu are suficient doar un raspuns... dar daca ai neclaritati, iti pot detalia ce vrei mai exact.

| IvanMihai a răspuns (pentru KhludCiprian):

"A doua intrebare are la fel un raspuns acceptat atat de crestini cat si de atei: evolutia."
Creştinii nu cred că acceptă teoria evoluţie!

| KhludCiprian a răspuns (pentru IvanMihai):

Fii sigur ca-s o multime ce o fac. Statisticile celui mai ignorant stat crestin dezvoltat (Statele Unite) au procentul de acceptare de 50%.

Romania are 60% nivel de acceptare.

Deci da, crestinii accepta evolutia in masa.

| Inferno a răspuns (pentru IvanMihai):

"Creştinii nu cred că acceptă teoria evoluţie!"

Crestinii e multi, ii impropriu de zis ca accepta sau nu ca e multi.
Adica unii o accepta si altii nu, ambele variante sunt corecte.

| 1DeadMemories a răspuns:

Uite ce frumos au structurat niste liceeni aparitia universului.
http://www.sprestele.ro/....../index.php

Tin sa-l contrazic pe Inferno :)Analfabetismul, ignoranta si incultura sunt definitia crestinului fanatic.

Ma Lionking1000...de materie ai auzit? de reactii chimice? Suntem produsul unor reactii chimice, acum sa nu te gandesti ca tragi o besina si apare o molusca =))))

Cresteti voi mari, pana atunci incercati sa va documentati si nu plecati urechea la ce spune un neica nimeni pe un site de socializare.

Iti recomand cartea "In cautarea cunoasterii adevarului despre originea si evolutia speciei umane" de Ilea Radu

| Alien1 a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Vorbeste frumos ca nu te-am injurat.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Total este cuvantul lui dumnezeu

| Niros19 a răspuns:

Omule,ateii de aici ti-au dat diferite argumente despre cum am aparut noi si universul.Nu neg existenta unei Divinitati, dar argumenteaza si tu cum Dumnezeul tau a creat universul si pe noi oamenii(macar niste ipoteze cat de cat plauzibile).Tot ce faci este sa zici ca Dumnezeu a creat tot, noi suntem facatura lui Dumnezeu etc. Si-a lasat cumva semnatura pe undeva?
Si acum in legatura cu aparitia oamenilor: teoria darwinista si ipoteza extraterestrilor sunt mai credibile decat povestea lui Adam si Eva(asta daca ai o gandire logica si nu esti un indoctrinat). Universul e infinit, de unde stii tu ca acolo departe intr-un colt nu se mai afla o civilizatie mult mai evoluata decat noi? Si in legatura cu maimutele, nu crezi ca totusi semanam putin cu ele?
Acum sa iti explic putin de ce cred eu ca povestea lui Adam si Eva este aproape imposibil de crezut.Sa admitem pentru o secunda ca un om poate sa fie facut din niste pamant si o "suflare divina".Bun, a aparut Adam. Daca Eva a fost rupta din Adam inseamna ca era asemenea lui nu?(cam asa e logic, dar na, in religie nu prea e logica). Exista 5 rase de oameni(alba, neagra, rosie, galbena si semita), cum se presupune ca din 2 oameni care normal sunt de aceeasi culoare sa apara toate cele 5 rase de oameni?(si cele 4 grupe sanguine).In al doilea rand, Adam si Eva au avut 3 baietii ca mostenitori.Pai astia ca sa se mai inmulteasca s-au dus sa faca un incest cu Eva?(incestul parca era un pacat pentru crestini). Acest lucru ar fi dus la degenerarea urmasilor lor happy
Eu ti-am dat niste argumente, acum poti sa imi dai si tu unelem, fara sa tot spui ca Dumnezeu a creat totul?happy

| Jeezy a răspuns:

Cu cateva zile in urma am intrebat un ateu(tot aici pe TPU) daca oamenii se trag din maimuta de ce celelalte maimute nu au evoluat la care imi raspunde:"intrebarea ta nu are sens"... face palm

| IvanMihai a răspuns (pentru Jeezy):

"Cu cateva zile in urma am intrebat un ateu(tot aici pe TPU)
daca oamenii se trag din maimuta de ce celelalte maimute
nu au evoluat la care imi raspunde:"intrebarea ta nu are sens"... face palm"
Dacă o să întrebi un creştin pe Dumnezeu cine L-a creat
o să-ţi spună că întrebarea nu are sens!

| Jeezy a răspuns (pentru IvanMihai):

Uite altul...si din nou face palm!

| IvanMihai a răspuns (pentru Jeezy):

Cu unii de pe aici nu se poate discuta civilizat pe argumente!
Sper că nu o să fiu băgat în categoria ateu sau neateu,
nu de alta, dar sunt încă indecis!
Sper că nu veţi utiliza principul
Cine nu este cu noi, este împotriva noastră!

| Inferno a răspuns (pentru Jeezy):

Macar ti-ai dat hard face palm-ul ala, sa ti-l dai hard, ca asa ar trebui.
Intrebarea ta chiar nu are sens, ma rog mai concret e ilogic deoarece pleaca de la o premisa falsa (omul se trage din maimuta) si asteapta un raspuns corect.

| RAY a răspuns (pentru IvanMihai):

Nu e adv mihai, din contra un ateu respecta libera gandire, acuma depinde de fiecare desigur, acuma cu evolutia, ce legatura are ateismul cu stiinta?

| Jeezy a răspuns (pentru Inferno):

Deci omul nu se trage din maimuta?

| Niros19 a răspuns (pentru Jeezy):

Dupa teoria darwinista ca o maimuta sa ajunga la asa zisul Homo Sapiens dureaza aproximativ 70 de milioane de ani. Daca esti dispus sa ramai atat timp pe aici ca sa vezi daca mai evolueaza maimutele eu nu am nimic impotriva happy

| Wehrmacht a răspuns (pentru Jeezy):

Nu ca nu are sens, este pur tampita intrebarea.E ca si cum ai intreba de ce nu facem toti cancer daca unii fac cancer fara sa fie influentat din mediul exterior.Sau de ce nu avem toti parul blond sau roscat daca unii il au.
Pe langa asta, au mai fost cazuri in care diferite persoane au sustinut ca ar fi vazut animale foarte asemanatoare cu omul si cu maimuta in acelasi timp prin padure. Unii nu le cred iar altii spuns ca sunt nebuni. Poate evolutia inca se intampla daca sunt indeplinite conditiile necesare pentru a da nastere unei alte specii da' crezi ca e cate un om la fiecare animal d-asta de pe Glob ca sa vada ce naste?

| Inferno a răspuns (pentru Jeezy):

Nu.

| Lagorúthon a răspuns (pentru Jeezy):

Probabil ca omul s-a tras dintr-o ramura a maimutei, iar maimuta pe care o vedem noi astazi, a stagnat pe loc.

| Jeezy a răspuns (pentru Inferno):

Atunci?

| Inferno a răspuns (pentru Jeezy):

Atunci ce? Vrei sa citesc eu pentru tine?

| capoi a răspuns:

Ateii in general spun ca Universul a fost creat din un asa numit BingBang o Implozie foarte foarte mare.( nu sunt ateu). Si oamenii Cica au aparut din Maimute...laughing)

| Inferno a răspuns (pentru capoi):

"Cica au aparut din Maimute..."
Luxul ignorantei...

| Lagorúthon a răspuns (pentru capoi):

E mai credibil decat sa spui ca te tragi din NISIP SI APA.

| DERPELINO a răspuns (pentru capoi):

Dar ti se pare mai logic ca noi am fost creati din pamant, si Gizaz ne-a suflat in fata si asa am aparut noi.

| Loominaty a răspuns:

Intai invata sa scrii, apoi poti sa te intrebi cum a aparut universul.

| Alien1 a răspuns (pentru Loominaty):

Nu stiu la ce te referi, dar cred ca e greu sa citesti cand ai un singur ochi. laughing

| Loominaty a răspuns (pentru Alien1):

Ai timp pana la bac sa stii la ce ma refer. Daca nu, asta e!

| Ayumii a răspuns:

Mno, dacă e să o luăm că ar exista o divinitate absolută am ajunge la întrebarea: ''Pe Dumnezeu cine l-a creat?'' Eh...Astfel am ajunge la o infinitate de alte divinităţi şi nu am ajunge la nicăieri. Pace!

| Halestorm a răspuns:

Nu o sa găsești răspunsul pe un site.Voi va chinuiți degeaba sa vorbiți cu ei, nu prea ajungi nicăieri cu un creștin.
Daca s-ar putea discuta rațional cu creștinii, n-ar mai exista creștini.

| Niros19 a răspuns (pentru Halestorm):

Si nici religie, Biblie sau biserica happy

| RAY a răspuns (pentru Halestorm):

Daca s-ar putea discuta rațional cu creștinii, n-ar mai exista creștini.

mare dreptate ai

| Luca_Rares_1976 a răspuns:

Întrebare pentru creștini: Cine l-a creat pe Dumnezeu?