| RAY a întrebat:

Ioan botezatorul avea o secta sau?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Ioan Botezatorul?
Daca te referi la cel din Biblie atunci scrie despre el in capitolul 3... Matei 3.

| tomoiagamaria a răspuns:

Nu putem spune ca a infiintat el o o secta. Apare in cultul ortodox (nu cred ca si in alte religii), este un sfant, un prooroc chiar si se spune ca el este cel care a oficiat primul botez ortodox, cel al lui Iisus Hristos. Nu intelege gresit. Nu esti mai presus decat Iisus. Nici macar nu s-a considerat vrednic sa fac acest botez.

| RAY explică (pentru tomoiagamaria):

Termina cu aberati de astea, auzi botez ortodox, nici nu exista ortodoxia atunci

| mentholinks a răspuns:

Era un fel de sectant al zilelor noastre, avea si ucenici. Venise cu ideea de pocainta spre iertarea pacatelor si botezul in apa. Dar de unde i-au venit ideile astea nu stiu ca le practica inainte de a intra Pavel si Isus in schema.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ioan botezatorul a fost de fapt Ioan botezatorul si prin faptele sale sa remarcat ca si Ioan botezatorul esti lamurit acum, oricum el isi practica ideiile inainte de a intra Pavel si Isus in schema.

| SG1995 a răspuns:

Well, da și nu. Avea adepți care îl urma, dar el nu s-a considerat Mesia, pe scurt el boteza spre purificarea evreilor, renaștere spirituală, etc. Practica sa a luat de o sectă ebraică foarte eclusivistă, care se pare că s-a născut în Egipt și s-a răspâdit și în Israel. Esenieni au fost în oarecare măsură influențați practica ritual egipteană pe care o practicau și sincretiști (misterile elene, egyptene, etc).

| minrest a răspuns:

Odata ce avea invatatura proprie si ucenici, avea o secta; citim in NT ca convins adepti din gruparile mai vechi; a infiintat un partid religios nou, in plus fata de saduchei, farisei, esenieni si zeloti. Din pacate, nu stim prea multe despre ce sustinea exact.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Stim ca a trait mai bine de 20 de ani in pustie, ca pustnic. Nu se consemneaza faptul ca ar fi avut vreo secta. Ce stim despre el? :

"Sfantul Ioan Botezatorul a inceput sa predice in al cincisprezecelea an al domniei Cezarului Tiberiu, pe cand Pontiu Pilat era procuratorul Iudeii (Luca 3, 1-2). El a avut menirea de a pregati poporul pentru primirea lui Mesia si de a-L descoperi pe Acesta si a-L face cunoscut lui Israel.
Mesajul principal pe care el il transmitea era:

"Pocaiti-va, ca s-a apropiat imparatia cerurilor!".

| LishARTnam2 a răspuns (pentru tomoiagamaria):

Cultul Ortodox a aparut mult mai tarziu.
Botezul lui Isus nu a fost ortodox, a fost facut prin scufundare. Cuvantul botez vine din grecescul baptizo care se refera la scufundare.