| mentholinks a întrebat:

Isus a afirmat ca Ioan Botezatorul este Ilie Prorocul. Totusi Ioan cand a fost intrebat daca este Ilie a raspuns ca nu este el. Ce concluzii putem sa tragem de aici? Este vorba despre reincarnare?

12 răspunsuri:
| BogdantheDreamer a răspuns:

Iti raspund din nou, printr-o intrebare!

Ce presupune reincarnarea?

| mentholinks explică (pentru BogdantheDreamer):

Sufletul, daca exista asa ceva, se duce dupa moarte intr-un nou corp pierzandu-si amintirile. Stiu ca ai zis ca Ilie nu a murit si etc. In fine mie aceste lucruri mi se par ciudate de aceea nu pot sa dau crezare la toata Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul Isus a arătat foarte clar că, atunci când va spune cineva: „Isus nu putea aduce Împărăţia pentru că, aşa cum spune proorocul, Ilie trebuia să vină mai întâi", i se poate spune că Ioan Botezătorul a venit în duhul lui Ilie. Dacă ei L-ar fi primit pe Isus ca Mesia, Ioan ar fi fost împlinirea profeţiei. Dar de vreme ce nu L-au primit pe Isus ca Mesia, la prima Lui venire pe pământ, profeţia referitoare la Ilie ca înainte mergător al lui Isus se va împlini la cea de-a doua venire a Lui pe pământ.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru mentholinks):

Exact. Despre Ilie se spune ca nu a murit, deci nu se putea reincarna.
Nu poti alege ce sa crezi tu din Biblie. Ori crezi tot, ori nimic. Ca daca iei numai ce iti convine, normal ca poti ajunge la fel de fel de povesti cu Transformers, extraterestri, etc.

Fa analiza subiectului asa cum este descris, daca modifici premisa e egal cu 0 rezultatul.

| Mclaren12 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Pai asa faceti si voi, luati doar ce va convine si se potriveste cu credintele voastre, ca daca o luati de-a intregul n-ati mai fi fost crestini. Cata ipocrizie

| Octavian199 a răspuns:

Bogdane, reincarnarea nu exista.o reincarnare= reformare aceluiasi corp, ca pasarea Phoenix.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce roman SF interesant!

| SG1995 a răspuns:

Nup, evrei nu credeau în așa ceva, shikashi, la egipteni există o credință similară cu reîncarnarea:
Se spune că spiritul lui Osiris conducea Egiptul prin intermediul lui Horus, adică Horus devenea un fel de papă. Chestie pe care pe care și evreii au luat-o. Ioan devenea imaginea lui Ilie, lucrând cu "spiritul" (autoritatea profetică) a lui Ilie. Iisus are același procedeu când spune că el și Yahweh sunt una, pentru adepții săi devine imaginea lui Yahweh pe pământ el devenind una cu "spiritul" (puterea lui Yaweh), de-asta au și ajuns Martori să creadă că Iisus e înger (mesager). Deși în mitologia ebraică Mesia nu nici imaginea lui Yahweh pe pământ, nici un mesager divin ci e un conducător cu triplă funcție:
-rege
-conducător militar
-mare preot
Ocupând simultan toate cele 3 funcții important în Israelul antic, acest rege cu putere întreită ar fi trebuit să doboare imperiu babilolean și să-i scoată pe evreii din sclavia, dacă ne luăm după făuritorii mitului, și anume autorii isaici.

| Panamax a răspuns:

Sa intrebi un crestin despre reincarnare este ca si cum ai intreba un cimpanzeu despre mecanica cuantica.

| Nilsson a răspuns:

De atata timp citesti Biblia si nu ai priceput nici acum ca Iisus vorbeste de multe ori cu un inteles mai profund?

De exemplu, a cand a zis ca templul va fi daramat si reconstruit in 3 zile se referea la invierea Sa.
Cand le-a spus apostolilor sa se fereasca de aluatul fariseilor ei se gandeau ca ii mustra pentru ca au uitat sa cumpere paine, dar se referea sa se fereasca de invataturile lor.

In Apocalipsa capitulul 2 bisericii din Pergam ii spune ca are niste oameni care se tin de invatatura lui Balaam, desi e un personaj care a trait in urma cu 1400 de ani.

Deci e destul de clar ca atunci cand se refera la o persoana, se refera la influenta pe care a avut-o, iar Ioan a avut acelasi impact in vremea de atunci cum l-a avut Ilie la timpul lui.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Am vazut un film la cinema cu Osiris, ai dreptate, parca si invierea e tot de acolo copiata nu?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Învierea lui Osiris e diferită, despre Osi se spune că ar fi înviat în afterlife ceea ce despre Jesus nu se zice.